Start Informacje Duszpasterskie I Niedziela Adwentu – 29 XI 2021
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
I Niedziela Adwentu – 29 XI 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 28 listopada 2021 07:52

I Niedziela Adwentu – 28 listopada 2021

 

W tygodniu:

Niedziela – 28 XI – I Niedziela Adwentu (synodalna)

Poniedziałek – 29 XI – rozpoczęcie nowenny przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP

Wtorek – 30 XI – Święto św. Andrzeja, Apostoła

I Środa – 1 XII – dzień misyjny w parafii

I Czwartek – 2 XII – wotywa o Eucharystii (modlitwa o powołania)

I Piątek – 3 XII – wsp. św. Franciszka Ksawerego, prezb.; wotywa o NSPJ

I Sobota – 4 XII – wsp. dow. św. Jana Damasceńskiego, prezb. i dokt. Kośc.; albo: św. Barbary, dziew. i męcz.; wotywa o NSNMP

I Niedziela – 5 XII – II Niedziela Adwentu (adoracyjna)

 1. Liturgia Słowa zapowiada dziś Potomka Dawidowego, na którego przyjcie winniśmy oczekiwać w duchowej czujności rozpoznając Znaki.
 2. W tę niedzielę 28 listopada przeżywamy już I Niedzielę tegorocznego Adwentu – jest to niedziela synodalna.
 3. W tę niedzielę 28 XI wszystkie Msze św. jak zwykle w nowym kościele o 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
 4. Dziś też przypada XII rocznica święceń biskupich Andrzeja Jeża – pamiętajmy w modlitwie o naszym Pasterzu.
 5. Adwent jednocześnie jest czasem: a) oczekiwania; b) nawrócenia; c) radosnej nadziei. Dzieli się on na dwie części: 1) o charakterze eschatologicznym (do 16 XII); 2) jako bezpośrednie przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia (od 17 do 24 XII).
 6. W Adwencie organy i inne instrumenty grają w sposób wytonowany, a ołtarze należy zdobić z umiarem (oprócz III Niedzieli Adwentu „Gaudete” czyli „Różowej”).
 7. Adwentowymi znakami są: maryjna świeca zwana „Roratką”, lampiony i „wieniec adwentowy” – znak 4 tygodni czekania na Mesjasza.
 8. Świece te odpalane będą sukcesywnie przed każdą Mszą św. niedzielną po stosownej modlitwie – dziś pierwsza.
 9. Podczas tegorocznego Adwentu przejdziemy duchową drogę z Maryją i Józefem z Nazaretu do Betlejem (program: „Droga do Betlejem”).

10.  Adwent jest czasem oczyszczenia, duchowego sprzątania życia i pokutnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela, stąd fioletowy kolor szat liturgicznych, tak jak w Wielkim Poście – tylko Roraty są w kolorze maryjnym. Zachęcam wszystkich do adwentowych postanowień!

11.  W poniedziałek 29 XI rozpoczynają się Roraty, czyli Msza św. adwentowa ku czci Najświętszej Maryi Panny – przynieśmy lampiony.

12.  Roraty zwyczajowo od poniedziałku do piątku odprawiane będą o 17:00, a w soboty sprawowane jak dawniej czyli o 6:00 rano.

13.  W poniedziałek – 29 XI – rozpoczyna się też Nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP (ta w środę 8 XII).

14.  We wtorek (30 XI) przypada Święto św. Andrzeja Apostoła – Msze św. w tym dniu rano o 6:30 oraz o 17:00 (16:30 Wypominki).

15.  We wtorek 30 XI ostatni raz odczytane będą wypominki listopadowe (od przyszłej niedzieli 5 XII rozpoczną się już wypominki roczne).

16.  Też we wtorek kończy się rozszerzona przez Stolicę Apostolską na listopad możliwość zyskiwania odpustu zupełnego za zmarłych.

17.  W I środę Msza św. „roratnia” z Nowenną do MBNP o 17:00 – jest to także „dzień misyjny w parafii”; czyli zmiana tajemnic w Różach Misyjnych oraz modlitwa i składka na misje.

18.  Też w środę 1 XII rozpoczyna się poza parafią 7 kolejnych „gregorianek” z tego 6 złożonych z „Mszy św. pogrzebowych” - za: 1+ ) Maria Ruszkowicz; 2) + Leon Szeptak; 3) + Krystyna Borkowska; 4) + Paulina Siedlarz; 5) + Stanisław Pazgan; 6) + Stanisław Basta; oraz 7) + Tadeusz Pokrzywa (ta zamówiona przez rodzinę). „Gregorianki” te trwać będą do czwartku 30 XII.

19.  Comiesięczne spowiedzi św. będą u nas w I czwartek (2 XII) i w I piątek (3 XII) przez godzinę od 16:00 do 17:00.

20.  W I czwartek Msze św. będą o 6:30 (z litanią) oraz roratnia o 17:00 (z Adoracją Najświętszego Sakramentu).

21.  Kandydaci do bierzmowania jak zwykle przychodzą w I czwartek na półgodzinną Adorację IHS do bocznej kaplicy od 15:00 do 20:00.

22.  W I piątek Msze św. o 6:30, o 15:30 Godzina Miłosierdzia i po niej Msza św. w kaplicy oraz roratnia o 17:00.

23.  Na Mszę św. roratnią o 17:00 przychodzą jak zwykle kandydaci do bierzmowania z klas VII oraz VIII (przynoszą lampiony i idą w procesji oraz obstawiają liturgię Rorat).

24.  Ciągła ogólna Adoracja IHS będzie w I piątek jak zwykle w kaplicy bocznej od 13:30 do 22:00.

25.  W I piątek ksiądz wikariusz jak zwykle udaje się do chorych o godz. 13:30.

26.  W I sobotę Msze św. parafialne będą o: Roraty – g. 6:00 oraz pierwszosobotnie – 8:00 (z litanią do MB) i 17:00 (z Adoracją I(HS).

27.  W sobotę 4 XII we wspomnienie św. Barbary przypada święto patronalne górników – jest to też „dzień modlitw za bezrobotnych”.

28.  Za tydzień 5 XII, w I niedzielę miesiąca a II Adwentu, wszystkie Msze św. będą jak zwykle w nowym kościele o 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30. Do południa z Adoracjami Najświętszego Sakramentu a po południu z Nieszporami o NMP.

29.  W najbliższą I niedzielę przypada „Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie” – stąd przed świątyniami zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie (zaś składka przeznaczona jest na cele diecezjalne).

30.  W tę niedzielę 5 XII rozpoczyna się triduum dla młodzieży żeńskiej przed środową Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP.

31.  Także w niedzielę za tydzień 5 XII jak zwykle w pierwszą niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (za 2 tygodnie w Różach Kobiet oraz składka inwestycyjna).

32.  W II niedzielę Adwentu 5 XII nie pojadą do chorych szafarze, bo będą na rekolekcjach od 3 do 5 XII.

33.  Intencja do omodlenia: „Módlmy się za katechetów powołanych do głoszenia Słowa Bożego, aby byli jego odważnymi i kreatywnymi świadkami z mocą Ducha Świętego”.

34.  Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu:

● w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (na starej plebanii)

● w czwartek o 18:30 – na starej plebanii próba chóru (przez cały grudzień)

● w piątek o 18:30 – spotkanie KSM (na starej plebanii)

● w sobotę o 9:00 – próba scholi dziecięcej (na chórze)

● w sobotę o 10:00 – zbiórka aspirantów i ministrantów (w salce w kościele)

● w sobotę o 11:00 – zbiórka lektorów i ceremoniarzy (w salce w kościele)

35.  Ogłaszam nabór do chóru w imieniu swoim jak i dyrygenta, bo mocno się wykruszyła ilość chórzystów. Bardzo proszę o odzew!

36.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. NMP Matki Kościoła, zel. Heleny Wacławiak.

37.  W minioną sobotę 27 XII ochrzczone było jeszcze jedno dziecko: Witold Wojciech Pazgan.

38.  Też w minioną sobotę wieczorem zmarła Maria Bochenek z Królowej Polskiej. Pogrzeb po południu we wtorek. Requiescat in pace!

39.  Wydatki tego tygodnia: Otrzymaliśmy rachunek za energię elektryczną w kościele, który już opłaciłem.

40.  Zapłaciłem rachunek za telefon kancelaryjny. Zapłaciłem za rekolekcje dla 4 szafarzy.

41.  Za pizze dla pracujących w sobotę. Za pizze dla dziewcząt z DSM w czasie sobotniego wyjazdu o 15:00.

42.  Dopłaciłem też 200 zł Liturgicznej Służbie Ołtarza do dzisiejszego wyjazdu do Laser-parku.

43.  Ofiarę 100 zł na kościół przy okazji załatwień w kancelarii złożyła Justyna Szczepańska z USA. Dzięki.

44.  Na ogrzewanie i sprzątanie cmentarza kolejne 8 rodzin złożyło ofiarę – w sumie: 700 zł.

45.  Na biuletyn przy okazji innych opłat złożono: 120 zł: Monika i Marcin Siedlarz, M-Z; Danuta i Władysław Siedlarz, M-Z; Dominik Siedlarz, M-Z; rodzina z KG Nr 88.

46.  Wreszcie po prawie trzech latach pisemnych zmagań uzyskałem zgodę zarówno Urzędu Ochrony Zabytków jak i Wydziału Ochrony Środowiska (zdjęcie oznakowania „orzełkiem” jako pomnika przyrody) na wycinkę uschniętego jesionu, który zagraża bezpieczeństwu cerkwi i przebywających tam ludzi – zgoda wydana jest do 28 lutego, dlatego wycinka alpinistyczna nastąpi do tego czasu.

47.  Dziękuję za sobotnią pracę 27 listopada:

 1. 6 mężczyznom z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego – przy naprawie dachu stodoły, przeróbce drzwi i porządkach drewna pracowali: Andrzej Janus; Krzysztof Janus; Ireneusz Siedlarz; Michał Janus (za niego syn Szymon); Mieczysław Janus (za niego syn Łukasz); Carlos Velarde Vasquez (za niego Kamil Czyżycki); za pracę ofiarę złożyli: Marian Radzik (100 zł); Krzysztof Groń (50 zł).
 2. 2 kobietom z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana – przy pracach porządkowych i sprzątaniu starej plebanii pracowały: Maria Świgut; Maria Hebda; w miejsce pracy ofiarę złożyła Jadwiga Hebda (50 zł).

48.  Zapraszam jeszcze na sobotę na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej:

 1. mężczyzn z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia – w planie: wykonanie zatoczki przy drodze na cmentarz i plantowanie koło lamp.
 2. kobiety z grupy dziesiętnika Władysław Stanek – w planie sprzątanie pomieszczeń pod nowym kościołem.

49.  Trwa praca murowania z kamienia trzech kolejnych kapliczek za cerkwią – wykonuje je Janusz Gaborek. Dziękuję.

50.  Dzięki parafianinowi z KP za wykorytowanie swą koparką dwóch odcinków ziemi pod chodnik koło kapliczek Dróżek Świąt Maryjnych.

51.  Temu samemu naszemu parafianinowi dziękuję za kilkukrotny przywóz wywrotką gruzu na podbudowę tego chodnika.

52.  W tym roku w Adwencie dzieci będą mogły przynieść i złożyć w specjalnym koszu przed ołtarzem: przybory szkolne (zeszyty, bloki rysunkowe, papier kolorowy, kredki, ołówki, długopisy, flamastry) – będą one zawiezione przeze mnie dzieciom w Lubarze na Ukrainie.

53.  W tę akcję włączyła się Szkoła Podstawowa w KP, gdzie koordynatorem akcji jest nauczycielka Danuta Siedlarz.

54.  Jest też możliwość w ramach „Fundacji Małych Stópek” w akcji „Paczuszka dla Maluszka” wsparcia maleńkich dzieci materiałami dla niemowlaków, które trafią w Polsce do: Domów Samotnej Matki, Domów Dziecka i Hospicjów Perinatalnych (pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt, artykuły higieniczne) – ten kosz wystawiony jest w przedsionku.

55.  Tę akcję w Szkole Podstawowej w KG koordynuje nauczycielka Kinga Poręba, a parafia do niej się również dołącza.

56.  Jak już zapowiadałem, nasza parafia udaje się na projekcję fabularnego filmu o bracie Albercie Chmielowskim – „Nędzarz i madame”. Seans w kinie „Sokół” w Nowym Sączu w sobotę 11 grudnia o 10:00. Wyjazd autokaru z dolnego parkingu o 9:00. Koszt 20 zł (w tym 11 zł bilet na seans filmowy + 9 zł za przejazd). Zapisy u członków Akcji Katolickiej.

57.  Dzięki za ofiarę 550 zł na sprzątanie 6 rodzinom: Wiktoria Homoncik; Marek Homoncik; Bożena i Edward Homoncik; Marta i Jakub Ogórek; Kazimiera i Jan Kachniarz; Anna i Kazimierz Dziedzina. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Polskiej: Joanna, Sławomir Kasprzyk; Stanisława, Czesław Bogdańscy; Anna, Marian Marszałek; Grzegorz Marszałek; Katarzyna, Łukasz Woźniak.

58.  Na stoliku przy drzwiach głównych są jeszcze do nabycia ścienne kalendarze misyjne na 2022 rok – koszt 7 zł.

59.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny ( 5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 28 listopada 2021 07:54
 

Ewangelia na dziś