Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Zwykła – 16 I 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Zwykła – 16 I 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 16 stycznia 2022 12:25

II Niedziela Zwykła – 16 stycznia 2022

 

W tygodniu:

Niedziela – 16 I – II Niedziela Zwykła

Poniedziałek – 17 I – wsp. św. Antoniego, opata

Środa – 19 I – wsp. św. Józefa Sebastiana Pelczara, bpa

Czwartek – 20 I – wsp. dow. św. Fabiana, pap. i męcz.; albo: św. Sebastiana, męcz.

Piątek – 21 I – wsp. św. Agnieszki, dziew. i męcz.

Sobota – 22 I – wsp. dow. św. Wincentego, diak. I męcz.; albo: św. Wincentego Pallottiego, prezb.

Niedziela – 23 I – III Niedziela Zwykła („Niedziela Słowa Bożego”)

 1. Lit. Słowa, przedstawiając pierwszy cud Jezusa w Kanie przypomina, iż Bóg nas obdarowuje niebywale – bądźmy Mu wdzięczni.
 2. Dziś Komunikat Biskupa Diecezjalnego o nominacji ks. bpa Wiesława Lechowicza „biskupem polowym” Wojska Polskiego.
 3. Wróciliśmy do wypominków za zmarłych i do zwyczajnego niedzielnego porządku Mszy św. 7:00 – 9:00 – 10:30 i 14:30.
 4. Dziś godz. 10:30 podczas „sumy” jak i bezpośrednio po niej kolędować będzie orkiestra parafialna z Kamionki Wielkiej i zespół regionalny „Skalnik”. Zapraszam jeszcze raz. Zaś wykonawców po koncercie zapraszam na posiłek na nową plebanię.
 5. Rozpoczęły się ferie szkolne – także w parafii odprawiana jest na miejscu w świątyni tylko jedna Msza św. – zaś druga intencja wzięta z Mszy św. pogrzebowych odprawiana jest poza parafią.
 6. W poniedziałek, wtorek i czwartek Msze św. tylko rano o 6:30.
 7. W poniedziałek przypada „Dzień Judaizmu” w Kościele katolickim w Polsce.
 8. We wtorek rozpoczyna się „Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan” (18-25 stycznia).
 9. W środę Msza św. o 17:00 połączona z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy.
 10. W piątek Msze św. o 15:00 po Godzinie Miłosierdzia oraz o 17:00. Dziś „Dzień Babci”.
 11. W sobotę Msze św. są jak zwykle rano – czyli o 6:30 i 8:00. Dziś „Dzień Dziadka”.
 12. W sobotę 22 I o 9:00: wyjazd scholi dziecięcej na lodowisko do Krynicy Zdroju i do Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu.
 13. W niedzielę za tydzień Msze św. parafialne będą o: godz. 7:00 – 9:00 – 10:30 i ostatnia o 14:30.
 14. Jest to tzw. „Niedziela Słowa Bożego” – papież Franciszek ustanowił „Niedzielę Słowa Bożego”, która ma się odbywać co roku w trzecią niedzielę okresu zwykłego, na mocy Listu apostolskiego w formie motu proprio „Aperuit illis” wydanego 30 IX 2019 r.
 15. Na czas ferii w obu tygodniach zawieszone są spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych.
 16. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie II Róża „rodziców modlących się za swoje dzieci”, p.w. św. Jana Pawła II, zell. Katarzyny Gruca.
 17. Spotkanie Akcji Katolickiej z racji mojego urlopu przełożona jest dopiero na środę 26 stycznia (o 18:00 na starej plebanii).
 18. Wydatki tego tygodnia: za farby (akcesoria) i robociznę malarzy. Za cały zamek z dźwignią do skrzynki elektrycznej. Opłata rachunku za telefon kancelaryjny. Dla ministrantów.
 19. Składka inwestycyjna na rzecz prac w parafii z II niedzieli miesiąca wyniosła 3921,50 zł.
 20. Podczas kapłańskiej kolędy złożono jeszcze ofiary na 2 kolejne kapliczki (bo wszystkie płaskorzeźby są już dawno sfinansowane): ● na Nawiedzenie św. Elżbiety (31 V) – Cecylia i Ferdynand Poręba z KG (2000 zł); ● na Ukoronowanie = NMP Królowej (22 VIII) – Agnieszka i Sylwester Gnoińscy z KP (2800 zł).
 21. Na ogrzewanie i sprzątanie cmentarza kolejne 13 rodzin złożyło ofiarę – w sumie: 1290 zł. Dziękuję.
 22. Na biuletyn przy okazji innych opłat złożono: Wiesława i Kazimierz Kociołek, KP (30); Maria i Józef Trojan, KG (30); Krystyna i Jan Michalik KG (30); Halina Kruczek, M-Z (30); Kazimiera i Jan Kachniarz, KP 31 (30); Maria i Władysław Galica, KG (30); Kazimiera i Dominik Ochwat, KG (30); Agnieszka i Krzysztof Groń, KP (100); Agnieszka i Sylwester Gnoińscy, KP (50).
 23. Dzięki Elżbiecie Zielińskiej za złożoną ofiarę 100 zł na kościół. Podobnie malarzom także za złożone 100 zł na cele kultu.
 24. Otrzymaliśmy do uiszczenia rachunek za prąd w kościele – 844,88 zł + 11,90 zł.
 25. Otrzymaliśmy rachunek za gaz opiewający na bajońską sumę: 14 459,88 zł.
 26. Nie jesteśmy w stanie tego zapłacić ze zgromadzonych środków – za tydzień więc ogłaszam spotkanie Rady Parafialnej o 11:45 (po „sumie”) na starej plebanii dla podjęcia decyzji co do dalszego działania (można jej członkom zgłaszać swoje postulaty): ● czy radykalnie obniżamy temperaturę grzania w kościele; ● czy dodatkowa składka i kolejne pobranie pieniędzy z konta parafialnego; ● bądź też jakieś inne rozwiązanie na kolejne zimowe miesiące
 27. Bardzo też proszę, poczuwajmy się wszyscy do dotychczasowych opłat, bo bardzo dużo osób nie złożyło jeszcze ofiary (na ponad 500 rodzin dokładających się do sprzątania – na ogrzewanie złożyło się dotychczas nieco ponad 130 rodzin); jest też pokaźna liczba osób nie włączających się latami do tej wspólnotowej powinności, w tym spora ilość rodzin nigdy przez 7 sezonów zimowych za mojego pobytu na tej parafii nie dołączających się do tych finansów. Cóż, mogę tylko apelować o solidarność w partycypacji kosztów.
 28. Ze statystyk pokolędowych: ● duszpasterza z różnych powodów, w tym w większości z przeciwwskazań medycznych nie przyjęły w sumie 52 rodziny (podczas gdy co roku regularnie około 20 rodzin nie przyjmuje księdza (z innych niż medyczne sobie znanych powodów), a więc tylko około 30 rodzin nie mogło przyjąć z racji zdrowotnych i kwarantanny). To niedużo ● w tym roku natomiast z racji rocznej przerwy w kolędzie poświęcone zostały aż 21 domy.
 29. Firma „Tauron” dokonała wymiany 2 liczników dwustronnego strumienia energii (pod panele fotowoltaiczne). Tym sposobem w tym tygodniu zostanie uruchomiona produkcja prądu w dwóch systemach na dachu starej plebanii. Umowa jest na starych zasadach.
 30. Przygotowywany jest w Urzędzie Gminy plan zagospodarowania przestrzennego w Królowej Górnej i Boguszy (do wglądu).
 31. A oto nazwiska 82 dzieci, które wykonały różne różańce w październiku 2021: Anonimowo (papierowe wycinanki: Seca, liście, kwiatki); Anonimowy (kokardki makaronowe); Baran Piotr (spinacze); Borkowski Kacper (różyczki); Chochla Hubert (kryształowe koraliki); Cienki Krzysztof (koraliki); Czyżycka Łucja i Szymon (patyczki lodów); Dadał Martyna (bombki cekiny); Dadał Martyna (orzechy laskowe); Długopolski Mikołaj (kwadraciki drewna); Długopolski Miłosz (koraliki z drewna); Górka Tymoteusz (nakrętki-śruby);Groń Aleksandra (drewniane koraliki); Groń Dominik (drewniane koraliki); Groń Maciej (ziarnka kawy); Hajduga Lilianna (kasztany); Hałgas Zofia (pompony); Janus Bartłomiej (drewniane wałki); Janus Gabriela (rurki makaronu); Janus Joanna (owoce); Janus Julia (makaron); Janus Karol (nasiona); Janus Piotr (kulki słodyczy); Jelito Filip (popcorn); Jelito Klaudia (pianki); Jelito Michał (kulki folii); Jelito Paweł (nakrętki-śrubki); Jurkiewicz Laura (maski higieniczne); Kałuziński Adam i Aneta (muszelki); Kita Aleksander (kulki chlebowe); Kłębczyk Szymon i Piotr (sztuczne róże); Kociołek Karolina (butelki); Kogut Amelia (rurki kablowe); Kogut Milena (rurki sztuczne); Krok Karolina (chrupki); Kruczek Aleksandra (kasztany); Kruczek Natalia (bombki); Kruczek Oliwia (kulki piankowe); Kruczek Sara (koraliki); Kruczek Zuzanna (żelki); Książkiewicz Bartosz (żołędzie-orzechy; srebrne i złote kulki); Książkiewicz Maria (koraliki); Książkiewicz Martyna (jarzębina); Kurczab Tadeusz (koraliki-paciorki); Kurczab Wojciech (koraliki-paciorki); Legutko Franciszek (papierki cukierków); Lompart Zuzanna (pompony); Marchacz Marcin (krówki); Marszałek Barbara (zakrętki); Marszałek Dorota (małe orgiami); Marszałek Julia (włóczka); Marszałek Łukasz (rurki); Marszałek Marek (łańcuch papierowy); Mężyk Nikodem (grupy koralików); Michalik Anna (spinacze); Michalik Dominik (robótki szydełkowe); Michalik Kacper (szyszeczki); Michalik Maksymilian (robótki szydełkowe); Ochwat Jakub (orzechy i kasztany); Ochwat Oliwia (śrubki); Plata Emilia (muszelki); Poręba Alicja i Anna (wałki drewna); Poręba Krystian (koraliki kryształowe); Ptak Anna (z drewna); Ptak Oliwia (śruby); S tępień Maria (papierowe kwiatki); Sadowska Hanna (groch i kasztany); Siedlarz Bartłomiej (płatki śniadaniowe); Siedlarz Julia (koraliki kolorowe); Skoczeń Emilia (kulki ażurowe); Skoczeń Jan (pompony); Skoczeń Katarzyna (mentosy); Stasik Wiktoria (koraliki); Stelmach Kacper (plastelina); Szmit Natalia (koraliki);Świgut Dawid (makaron kółka); Velarde Vasquez Anna (cukierki z pomadek); Velarde Vasquez Karol (papierki z pomadek); Witek Julia (kulki papierowe); Witek Karolina (łańcuch papierowy); Zaczyk Julia (zakrętki); Zielińska Milena (kulki styropianu).
 32. Dzięki malarzom z Niecieczy za pomalowanie saloniku na I piętrze nowej plebanii (pracowali: ojciec i dwóch synów).
 33. Dziękuję Krystynie Górskiej za ofiarowany parafii starodawny zabytkowy krzyż (wymaga renowacji zanim trafi do muzeum).
 34. Dziękuję młodzieńcowi Przemkowi Mężykowi za przekazany parafii również do muzeum stary medalik znaleziony na cmentarzu.
 35. Dziękuję Janowi Witkowi z Mszalnicy Zagóry za ofiarowaną parafii własnoręcznie wykonaną płaskorzeźbą MB – będzie ona za jakiś czas umieszczona w drewnianej kapliczce na pniu suchego jesionu koło cerkwi, na wycinkę którego mamy już pozwolenie.
 36. Dziękuję za pieczywo Elżbiecie i Jarosławowi Kachniarz z Mszalnicy, a za wyroby wędliniarskie Krystynie i Janowi Michalik.
 37. Od środy 15 XII są ograniczenia także w kościołach, ograniczenia do 30 % wszystkich obecnych – jednak w to nie wlicza się zaszczepionych, a w naszej wspólnocie na szczęście jest wysoki procent zaszczepionych.
 38. Dzięki za ofiarę 600 zł na sprzątanie 6 rodzinom: Maria, Stanisław Lebda; Ewelina i Przemysław Lebda; Dorota, Tadeusz Szkaradek; Jadwiga, Dariusz Aleksandrowicz; Radosław Aleksandrowicz; Maria i Stanisław Poręba. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Polskiej: Lucyna, Stanisław Górka; Ewa i Szymon Klimczak; Antonina Kruczek; Marzena, Jacek Kruczek; Maria Maślanka.
 39. Można ze stolika zabrać ulotkę na temat odpisu od podatku 1% na rzecz „Caritas Diecezji Tarnowskiej” – Nr 0000211791.
 40. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 16 stycznia 2022 12:31
 

Ewangelia na dziś