Start Informacje Duszpasterskie IV Niedziela Zwykła – 30 I 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
IV Niedziela Zwykła – 30 I 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 30 stycznia 2022 05:36

IV Niedziela Zwykła (synodalna) – 30 stycznia 2022

 

W tygodniu:

Niedziela – 30 I – IV Niedziela Zwykła (synodalna)

Poniedziałek – 31 I – wsp. św. Jana Bosko, prezb.

I Środa – 2 II – Święto Ofiarowania Pańskiego (MB Gromnicznej)

I Czwartek – 3 II – wsp. dow. św. Błażeja, bpa i męcz.; albo: św. Oskara, bpa (wotywa o J. Chr. Najwyższym i Wiecznym Kapłanie)

I Piątek – 4 II – wotywa o NSPJ

I Sobota – 5 II – wsp. św. Agaty, dziew. i męcz. (wotywa o NSNMP)

I Niedziela – 6 II – V Niedziela Zwykła (adoracyjna); albo wsp. śś. Pawła Miki i Towarzyszy, męcz (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa zapewnia, że Bóg nad nami czuwa w różnych kolejach życia, w którym staramy się kierować miłością – na wzór Jezusa.
 2. Niedzielny porządek Mszy św. 7:00 – 9:00 – 10:30 i 14:30.
 3. Ta ostatnia niedziela 30 stycznia, jak co miesiąc, jest „niedzielą synodalną”.
 4. Dziś (30 I) „na sumie” o 10:30 i w koncercie po niej zagrają i zaśpiewają kolędy oba nasze muzyczne zespoły młodzieżowe: „Uradowani” oraz „Chwalmy Pana” (jako niespodzianka zaśpiewają też małe dzieci z muzykalnej rodziny z naszej parafii).
 5. W tę ostatnią niedzielę stycznia corocznie obchodzi się „Światowy Dzień Chorych na Trąd”.
 6. Też w tę niedzielę 30 I rozpoczyna się triduum dla kobiet przed Świętem Ofiarowania Pańskiego (2 II).
 7. Też w tę niedzielę (30 I) przypada 1-sza rocznica święceń biskupich ks. bpa Artura Ważnego, biskupa pomocniczego.
 8. Dziś o 19:30 w parafii p.w. św. Heleny w Nowym Sączu odbędzie się spotkanie młodych. Homilię wygłosi o. Wojciech Kowalski SJ.
 9. Dziś kończy się 6 Mszy św. gregoriańskich złożonych z Mszy św. pogrzebowych, a od jutra zaczyna 6 następnych.
 10. I tak od poniedziałku 31 I (do wtorku 1 III) rozpoczyna się 6 kolejnych „gregorianek” złożonych z intencji pogrzebowych – za: 1) + Maria Ptaszkowska; 2) + Janina Ochwat; 3) + Edward Pazgan; 4) + Władysław Witek; 5) + Józef Morański; 6) + Maria Stanek.
 11. W poniedziałek i wtorek Msze św. w naszej parafii tylko rano o 6:30.
 12. Od wtorku (1 II) zaczyna się miesiąc luty poświęcony „modlitwom za konających”.
 13. W środę 2 II przypada Święto Ofiarowania Pańskiego popularnie zwane „MB Gromnicznej”.
 14. Stąd w środę Msze św. o 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz o 17:00 połączona z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy.
 15. Zapraszam w środę 2 II przed każdą Mszą św. na wspólne kolędowanie przez 15 minut.
 16. Jest to jednocześnie „Światowy Dzień Życia Konsekrowanego” (wysłuchamy Listu Episkopatu Polski o roli zakonów w Kościele).
 17. Składka w tym dniu (2 II) przeznaczona jest na zakony klauzurowe w diecezji.
 18. Podczas każdej Mszy św. w dniu 2 lutego nastąpi poświęcenie gromnic, które w czasie celebracji Eucharystii zapala się trzy razy: 1) podczas ich poświęcenia i procesji (gasimy po „Chwała na wysokości”); 2) podczas Ewangelii; 3) podczas Modlitwy Eucharystycznej (od dialogu prefacji „Pan z wami”, aż do zakończenia doksologii „przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie”).
 19. O 17:00 z racji I środy miesiąca „dnia misyjnego w parafii” zmiana tajemnic w Różach Misyjnych oraz składka i modlitwa za misje.
 20. Podczas środowej Mszy św. o 17:00 (z racji poniedziałkowego wspomnienia liturgicznego św. Jana Bosco, wychowawcy dzieci i młodzieży) do grona ministrantów przyjęci zostaną dwaj kolejni dotychczasowi aspiranci: Mateusz Ząber oraz Dominik Michalik.
 21. W dniu 2 II przypada 47 rocznica święceń biskupich ks. bpa Władysława Bobowskiego, bpa seniora.
 22. Przed nami też I czwartek lutego – Msze św. w tym dniu o 6:30 (z litanią do Imienia Jezus) oraz o 17:00 (z Adoracją IHS).
 23. W I czwartek (3 II) przypada wspomnienie św. Błażeja – biskupa i męczennika, stąd po Mszach św. błogosławieństwo gardła (z świecami).
 24. W I czwartek jak zwykle kandydaci do bierzmowania (czyli klasy VI, VII oraz VIII z obu szkół) przychodzą na pół godziny adoracji w bocznej kaplicy od 15:00 do 20:00.
 25. Możliwość comiesięcznej spowiedzi św. będzie zarówno w I czwartek jak i w I piątek od 16:00 do 17:00.
 26. Przed nami też I piątek – Msze św. o 6:30 (z litanią do NSPJ), 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) oraz o 17:00 (z Adoracją IHS).
 27. Do chorych kapłan uda się z Komunią Świętą w I piątek lutego o godz. 13:30 (możliwość spowiedzi św. i namaszczenia chorych).
 28. Ogólna Adoracja Najświętszego Sakramentu – w bocznej kaplicy w I piątek od 13:30 do 22:00. Zapraszam kolejnych chętnych.
 29. Kandydaci do bierzmowania z klas VII i VIII przychodzą na Mszę św. z konferencją w I piątek na 17:00.
 30. Także w tym tygodniu przypada I sobota lutego (4 II) – Msze św. o godz. 6:30 (z litanią do MB i Aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu NMP), a także o godz. 8:00 oraz 17:00 (z adoracją IHS).
 31. W I sobotę lutego (5 II) wspomina się też św. Agatę, dziewicę i męczennicę – można przynieść do kościoła dla pobłogosławienia: chleb, wodę i sól.
 32. Także ze świątyni można będzie zabrać do domu chlebki, nad którymi wypowiedziane będzie „błogosławieństwo ku czci św. Agaty”.
 33. W sobotę dopołudnia od 9:00 nastąpi ostateczna rozbiórka dekoracji bożonarodzeniowych w kościele. Zapraszam młodzież.
 34. Przed nami również I niedziela lutego – do południa po Mszach św. jak zwykle Adoracja IHS, zaś Msza św. o 14:00 z Nieszporami.
 35. Tak więc w niedzielę za tydzień Msze św. o: godz. 7:00 – 9:00 – 10:30 (z Adoracjami IHS) i ostatnia o 14:30 (z Nieszporami).
 36. Na I niedzielę (6 lutego) zaplanowana jest podczas spotkania Rady Parafialnej składka w kopertach na zapłacenie rachunku za gaz. Z góry dziękuję za zrozumienie – jeśli kogoś jest nie stać, to nawet 20 zł jest jakimś poratowaniem sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.
 37. Na spotkaniu Rady Parafialnej ustalono też awaryjny plan dalszego działania odnośnie kosztów grzania w kościele: 1) dodatkowa składka; 2) pobranie środków z kont bankowych; 3) optymalizacja ogrzewania; 4) starania o planowaną ustawowo osłonę rządową.
 38. W niedzielę 6 I, jak w każdą I niedzielę, po prymarii zmianka w Różach Mężczyzn (za tydzień 13 II zmianka w Różach Kobiet i tym razem składka inwestycyjna).
 39. Też w niedzielę za tydzień przypada 6 rocznica święceń biskupich ks. bpa Leszka Leszkiewicza, biskupa pomocniczego.
 40. Intencja do omodlenia przez Róże Różańcowe na luty – za zakonnice i inne kobiety konsekrowane: „Módlmy się w intencji zakonnic i innych kobiet konsekrowanych, dziękując im za ich misję i odwagę, aby nadal odkrywały nowe odpowiedzi w obliczu wyzwań naszych czasów”.
 41. Po feriach wracamy w tym tygodniu do spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – i tak:● w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (na starej plebanii);● w piątek o 18:30 – spotkanie KSM (na starej plebanii);● w sobotę o 9:00 – próba scholi dziecięcej (na chórze);● w sobotę o 10:00 – zbiórka aspirantów i ministrantów (w salce w kościele);● w sobotę o 11:00 – zbiórka lektorów i ceremoniarzy (w salce w kościele)
 42. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie IV Róża „rodziców modlących się za swoje dzieci”, p.w. św. Rity, zel. Janiny Siedlarz.
 43. Wydatki tego tygodnia: za Internet w kościele (transmisja Mszy św. w 2022 r.).
 44. Opłata również roczna za Internet na plebanii (w kancelarii) / bo za sygnał w mieszkaniach opłacają sobie księża/.
 45. Zakup grzejnika do wymiany w ubikacji męskiej na zewnątrz plebanii; zakup baterii kranu w tej ubikacji.
 46. Za opłatę domeny strony parafialnej. Za pizzę dla podłączających fotowoltaikę.
 47. Otrzymaliśmy w sumie niewielki rachunek za gaz zużyty w starej plebanii w grudniu: 407,78 zł + 11,90 zł + 24,01 zł (za przesył).
 48. Na ogrzewanie i sprzątanie cmentarza kolejne 27 rodzin złożyło ofiarę – w sumie: 2560 zł. Dziękuję.
 49. Na biuletyn przy okazji innych opłat złożono 170 zł: Maria i Emil Damian, KP (30 zł); Jolanta i Janusz Kałuzińscy, KG (30 zł); Maria i Zbigniew Świgut, KG (30 zł); Agata i Stanisław Zaczyk (30 zł); Zofia i Stanisław Bobak, M-Z (50 zł).
 50. Mieszkańcy „Pazganówki” w Królowej Polskiej (16 rodzin) złożyli ofiarę 3100 zł na kamień i wymurowanie szóstej kapliczki i chodnika przy niej „Znalezienie w świątyni” (świętuje się je w Paschę). Dziękuję: Lucynie i Tadeuszowi Górka; Marii i Stanisławowi Lebda; Ewie i Szymonowi Klimczak; Ewelinie i Przemysławowi Lebda; Jadwidze i Dariuszowi Aleksandrowicz; Dorocie i Tadeuszowi Szkaradek; Bożenie i Edwardowi Homoncik; Justynie i Jarosławowi Groń; Marii i Romanowi Bochenek; Marcie i Jakubowi Ogórek; Stefani i Janowi Jelito; Józefie i Tadeuszowi Kiełbasa; Anecie i Edwardowi Bochenek; Halinie i Markowi Bochenek; Barbarze i Stanisławowi Szkaradek; Magdalenie i Piotrowi Buczek. Tym sposobem zafundowane są już także wszystkie kamienne kapliczki, bo trzy już zastrzegły sobie 3 rodziny.
 51. Dziękuję Stanisławie Kogut z KP za ofiarowane do sali pod kościołem meble kalwaryjskie. Za pomoc w załadunku i zniesieniu pod kościół dziękuję: Januszowi Gaborkowi, Kazimierzowi Kociołkowi oraz Jackowi Kogutowi.
 52. Dziękuję Stanisławowi Mężykowi z KG za użyczenie do tego przewozu przyczepki dwuosiowej.
 53. Dzięki Krzysztofowi Groniowi za odśnieżanie traktorem koło kościoła i na parkingach. Zaś Januszowi Gaborkowi za odśnieżanie ręczne.
 54. Dzięki Stanisławowi Kmakowi wraz z synem Aleksandrem za wymianę rozmrożonego grzejnika i kranu w ubikacji męskiej za plebanią.
 55. To już niestety kolejne szkody, a tym samym kolejna naprawa zniszczeń od mrozu przez niefrasobliwość korzystających z tego WC. Dlatego postanowiłem definitywnie zamknąć na zimę owe toalety za nową plebanią (koszt tej naprawy to 850 zł).
 56. Została uruchomiona produkcja prądu w 2 systemach na dachu starej plebanii. Umowa jest na starych zasadach. Wnet – kosztorys.
 57. Od środy 15 XII są ograniczenia także w kościołach do 30 % wszystkich obecnych – jednak w to nie wlicza się zaszczepionych, a w naszej wspólnocie na szczęście jest wysoki procent zaszczepionych.
 58. Dzięki za ofiarę 500 zł na sprzątanie 5 rodzinom: Czesława, Jacek Kachniarz; Joanna Kachniarz; Alicja, Kazimierz Czerneccy; Artur Czernecki; Andrzej Czernecki. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Polskiej: Marzena, Andrzej Lelito; Anna, Edward Michalik; Marta, Paweł Morańscy; Anna, Jakub Morańscy; Antoni Święs.
 59. Można ze stolika zabrać ulotkę na temat odpisu od podatku 1% na rzecz „Caritas Diecezji Tarnowskiej” – Nr 0000211791.
 60. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 30 stycznia 2022 05:38
 

Ewangelia na dziś