Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Wielkanocy "Miłosierdzia" – 24 V-1 V 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Wielkanocy "Miłosierdzia" – 24 V-1 V 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 24 kwietnia 2022 06:05

II Niedziela Wielkanocna „Miłosierdzia Bożego” – 24 kwietnia 2022

 

W tygodniu:

Niedziela – 24 IV – II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego (w Oktawie Wielkanocy – synodalna); albo: wsp. dow. św. Fidelisa z Sigmaringen, prez. I męcz.; albo: św. Jerzego, męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 25 IV – Święto św. Marka Ewangelisty

Wtorek – 26 IV – Uroczystość św. Wojciecha, bpa i męcz. – głównego patrona Polski

Czwartek – 28 IV – wsp. dow. św. Piotra Chanela, prezb. i męcz.; albo: św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, prezb.

Piątek – 29 IV – Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziew. i dokt. Kośc. – patronki Europy

Sobota – 30 IV – wsp. dow. św. Piusa V, pap.

I Niedziela – 1 V – III Niedziela Wielkanocna; albo: wsp. dow. św. Józefa, rzemieślnika (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa odwołuje się dziś do Bożego Miłosierdzia, które dzieje się przez wieki – a Zmartwychwstały Pan króluje ponad wiekami.
 2. W II Wielkanocną Niedzielę Msze św. są w nieco zmienionym porządku: 7:00 – 9:00 – 11:00 (procesja) – oraz o 14:30 (Koronka do Miłosierdzia).
 3. W tę Niedzielę Miłosierdzia, w naszej parafii przypada odpust parafialny „na Opatrzności Bożej” – jest to także „niedziela synodalna”.
 4. Odpustowa „suma” w ze względu na przybywających gości będzie pół godziny później, czyli o godz. 11:00 (a nie zwyczajowo o 10:30).
 5. Kazania odpustowe „na Bożej Opatrzności” o godz. 7:00 – 9:00 – 11:00 wygłosi rekolekcjonista Rekolekcyjnego Domu Pielgrzyma im. JP II w Starym Sączu – ks. mgr Krzysztof Czyżowski. Serdecznie Go witam w naszej wspólnocie parafialnej.
 6. Podczas odpustu w Święto Miłosierdzia 24 IV śpiewają: podczas „wotywy” o 9:00 zespół „Uradowani”; podczas „sumy” o 11:00 chór parafialny.
 7. Jeszcze raz bardzo proszę, by podczas procesji po „sumie” zabrać baldachim i wszystkie feretrony.
 8. W tę Niedzielę Miłosierdzia o 14:30 chrzest św. dziecka: Gustaw Łukasz Ząber (zaś Msza św. za to dziecko będzie 27 IV o 17:00).
 9. Msza św. popołudniowa o 14:30 będzie bez kazania, albowiem w jego miejsce odmówiona będzie około 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.
 10. Od tej Niedzieli Miłosierdzia (II Niedzieli Wielkanocy) rozpoczyna się „Tydzień Miłosierdzia” (24-30 kwietnia).
 11. Święto Miłosierdzia Bożego (24 IV) jest patronalnym Świętem Caritas.Od tego 2022 roku ustanowiono w tym dniu także „Dzień Dobra”.
 12. Także w tę Niedzielę Miłosierdzia jak co roku przed świątyniami diecezji zbiera się kwestę do puszek na „Caritas”.
 13. Niedziela 24 IV jest także niedzielą modlitw za kierowców.
 14. Z okazji Święta Miłosierdzia Bożego od wczoraj w południe aż do północy w tę niedzielę 24 IV na terytorium Polski można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za pobożne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele lub w kaplicy przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji lub przechowywanym w tabernakulum – tak będzie też i u nas 24 IV w modlitwie podczas Mszy św. o 14:30.
 15. Po tej niedzieli, czyli od niedzieli za tydzień 1 V z popołudniowymi Mszami św. o 14:30 przenosimy się na „okres letni” do cerkwi.
 16. Także popołudniowe Msze św. w dni powszednie od maja sprawowane są o godzinę później, czyli o 18:00 (wpierw nabożeństwo majowe).
 17. W poniedziałek 25 IV przypada Święto św. Marka Ewangelisty – Msze św. o 6:30 i 17:00. (po jednej intencji).
 18. We wtorek 26 IV obchodzimy (przeniesioną z oktawowej soboty 23 IV) Uroczystość św. Wojciecha, bpa i męcz. – głównego patrona Polski – Msze św. będzie o godz. 6:30 oraz o godz. 17:00.
 19. W środę Msza św. będzie o godz. 17:00 zwyczajowo połączona z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy.
 20. W czwartek Msza św. będzie o godz. 6:30.
 21. Zaś w piątek Msze św. będą o godz. 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) oraz o 17:00.
 22. W piątek 29 IV przypada „Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej”.
 23. W sobotę w Oktawie Wielkanocy Msze św. będą o godz. 6:30 – 8:00 oraz o 17:00 (pierwsza nieformalna wigilijna „Majówka do NMP” i Msza św. bezpośrednio po niej.
 24. W sobotę, oprócz nabożeństwa majowego, rozpoczyna się także nowenna przed Uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika (30 IV – 8 V).
 25. W sobotę 30 IV w Tygodniu Miłosierdzia po Niedzieli Miłosierdzia Bożego w kościele Miłosierdzia Bożego w Wielogłowach o 11:00 będzie diecezjalne spotkanie modlitewne „Caritas” i Msza św.
 26. Także w sobotę Akcja Katolicka udaje się na spotkanie diecezjalne do Krościenka (wyjazd busem sprzed kościoła o 8:45).
 27. W niedzielę za tydzień (1 V) Msze św. będą już w zwykłym porządku niedzielnym o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30 w cerkwi z Nieszporami o NMP (o 14:00 tamże pierwsza oficjalna „majówka” ku czci Matki Bożej).
 28. Jest to pierwsza niedziela maja stąd do południa na koniec Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu; zaś po południ w cerkwi: o 14:00 Nabożeństwo Majowe a o 14:30 Msza św. z Nieszporami o NMP. Zaś w dni powszednie Nabożeństwa Majowe będą od poniedziałku do soboty o 18:00.
 29. Po „prymarii” o 7:00 jak zwykle w I niedzielę miesiąca zmianka tajemnic w Różach Mężczyzn (po niej za tydzień zmianka w Różach Kobiet i składka inwestycyjna).
 30. Ta III Niedziela Wielkanocna jest Niedzielą Biblijną, która rozpoczyna „Ogólnopolski Tydzień Biblijny” (1-7 maja).
 31. Też w niedzielę 1 V przypada „VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego”.
 32. Z racji niedzieli 1 V opuszcza się wspomnienie dowolne św. Józefa Rzemieślnika. Dnia 1 maja przypada też „Święto Pracy”.
 33. Od niedzieli 1 V do poniedziałku 9 V trwać będzie tygodniowy odpust ku czci św. Stanisława Biskupa w Szczepanowie. Patrz: plakat.
 34. Zaś już w niedzielę za dwa tygodnie, tj. 8 V o 10:30 w naszej parafii przeżywać będziemy I Komunię Świętą dzieci z klas III (w sobotę 7 V o 9:00 poprzedzi ją uroczysta I Spowiedź Święta).
 35. Intencja do omodlenia na maj „o wiarę młodych”: „Módlmy się, aby ludzie młodzi, powołani do pełni życia, odkryli w Maryi wzór słuchania, głębię rozeznawania, odwagę wiary oraz poświęcenie się służbie”.
 36. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. bł. ks. Michała Tomaszka i ks. Zbigniewa Strzałkowskiego, zel. Marii Rymanowicz.
 37. Zapowiedzi: Radosław Jakub Aleksandrowicz, zam. Królowa Polska oraz: Anna Karolina Płachta, zam. Wielopole. Kto znałby jakieś przeszkody do zawarcia tego sakramentu małżeństwa, winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.
 38. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu: ● w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (na starej plebanii) ● w piątek o 18:00 – spotkanie z rodzicami i dziećmi pierwszokomunijnymi (w sali pod kościołem) ● w piątek o 18:30 – spotkanie KSM (na starej plebanii) ● w sobotę o 8:30 – wyjazd scholi dziecięcej oraz ministrantów do Sanktuarium Maryjno-Pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na GO Jump w Krakowie.
 39. Wydatki tego tygodnia: Wino mszalne (6 butelek) + komunikanty (20 tysięcy sztuk) + żywica naturalna do kadzidła (0,5 kg) + węgielki (10 rolek czyli 100 sztuk).
 40. Dorobiono w hurtowni dewocjonaliów w Nowym Sączu w podświetlenie ledowe z akumulatorem do tronu na monstrancję.
 41. Zakup materiału do uszycia 40 strojów (pelerynek) dla dzieci ze scholii: za materiał; za dodatki.
 42. Znów kupiłem 4 bańki benzyny do traktorka-kosiarki do koszenia traw.
 43. Dwie głowice baterii kranu (zaworki ceramiczne); 4 skórzane uszczelki do krzywek.
 44. Za nierdzewne śruby do masztów pod flagi. Za owoce, napoje i lody na odpust.
 45. Dla wspólnoty „Cenacolo”. Taśma uniwersalna (czarna szeroka). Knoty do świec.
 46. Zamek do drzwi; dwa zaczepy zamka do drzwi. Jeszcze grzejnik olejowy.
 47. Składka jak co roku zebrana w Poniedziałek Wielkanocny, czyli w II „dzień świąt na KUL oraz na UJP II wyniosła 2422,20 zł.
 48. Na biuletyn 50 zł złożył Jan Królewski. Dzięki.
 49. Otrzymaliśmy rachunek wyrównawczy po zimie za gaz na starej plebanii – 2773,19 zł (z opłatą pocztową).
 50. Zapraszam na sobotę na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej dziesiątki: ● mężczyzn z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa – w planie: cięcie drewna na cyrkularce i korowanie pniaczków. Potrzebne są: tasaki lub ośniki albo ostre siekierki do korowania. ● kobiety z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik – w planie porządkowanie ziemi po kwiatach oraz dalsze sprzątanie suszu kwiatów i grabienie liści oraz opadłych suchych gałązek.
 51. Dziękuję Leszkowi i Urszuli Geniec z Jamnicy za ofiarowane naszej parafii dwumetrowe iglaki: 7 świerków białych „conica”, 15 uformowanych tui, 2 tuje „bonsai” oraz dwa iglaki krzewowe.
 52. W ich wykopaniu w Jamnicy i czterokrotnym transporcie moim busem do Królowej Górnej pomagali: Dawid Górka z Jamnicy, oraz nasi parafianie: Andrzej Królewski, Marek Witek i Jonasz Gaborek; zaś przy ich sadzeniu koło nowego cmentarza i przy „Dróżkach Maryjnych” dołączyli również: Mirosław Jawor oraz Edward Michalik. Koparki wraz z operatorem Krzysztofem Janusem użyczył Krzysztof Groń. Bardzo dziękuję!
 53. Szymonowi Kmakowi dziękuję za wiosenną przycinkę róż koło kościoła (pomagał mu brat Konrad).
 54. Wielkie dzięki Edwardowi Michalikowi za wymianę na cmentarzu uszkodzonego kranu do wody (ofiarował swój własny).
 55. Dziękuję niosącym feretrony i baldachim podczas rezurekcyjnej procesji oraz procesji odpustowej.
 56. Dziękuję: Bożenie Gaborek za wypranie bielizny i obrusów; zaś Krystynie Michalik – za przygotowanie świątecznego wystroju; Januszowi i Bożenie Gaborek i innym parafianom za sprzątanie i pomoc w dekoracjach. Dziękuję Januszowi Gaborkowi za sprzątanie kościoła w Triduum WP.
 57. Za wyroby wędliniarskie dziękuję Ślązakowi Marianowi Płaszczykowi i naszym parafianom Bożenie i Januszowi Gaborkom; za sernik na odpust dziękuję Barbarze Wacławiak.
 58. Jutro, tj. w poniedziałek 25 IV o 17:30 w Białym Klasztorze w Nowym Sączu w Sali Wieczernika na plebanii rozpoczyna się 8-tygodniowe „Seminarium Odnowy Wiary z Janem Pawłem II” – dla zainteresowanych szczegóły na plakacie w gablocie.
 59. Dzięki za ofiarę 100 zł na sprzątanie rodzinie: Marii i Dominika Skwarek. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Kinga i Krzysztof Bochenek; Ewa i Arkadiusz Ziaja; Zbigniew Janus; Sabina i Janusz Pazgan; Beata i Kamil Górscy; Izabela i Marek Szeptak.
 60. Do nabycia na stoliku przy wyjściu książka: „Stefania Łącka – droga do świętości” autorstwa ks. prof. hab. Stanisława Sojki (cena 10 zł).
 61. Jest jeszcze na stoliku do rozdania mieszkającym u naszych rodzin numer czasopisma „Miłujcie się” w języku ukraińskim.
 62. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (6 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (6 zł).
Poprawiony: niedziela, 01 maja 2022 00:47
 

Ewangelia na dziś