Start Informacje Duszpasterskie III Niedziela Wielkanocy "Biblijna" – 1 V 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
III Niedziela Wielkanocy "Biblijna" – 1 V 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 30 kwietnia 2022 23:57

III Niedziela Wielkanocna „Biblijna” – 1 maja 2022

 

W tygodniu:

I Niedziela – 1 V – III Niedziela Wielkanocna; albo: wsp. dow. św. Józefa, Rzemieślnika (opuszcza się)

Poniedziałek – 2 V – wsp. św. Atanazego, bpa i dok. Kośc.

Wtorek – 3 V – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski – Głównej Patronki Polski

I Środa – 4 I – wsp. św. Floriana

I Czwartek – 5 I – wsp. dow. św. Stanisława Kazimierczyka, prezb.

I Piątek – 6 V – Święto śś. Filipa i Jakuba, Apostołów

I Sobota – 7 V – wotywa o Niepokalanym Sercu NMP

Niedziela – 8 V – IV Niedziela Wielkanocna, czyli „Dobrego Pasterza”

 1. Liturgia Słowa jawi nam dziś apostołów i Piotra wyznającego swą miłość do Jezusa po cudownym połowie i z odwagą głoszących potęgę Bożą.
 2. W tę niedzielę (1 V) Msze św. będą w zwykłym porządku niedzielnym o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30 w cerkwi z Nieszporami o NMP (o 14:00 tamże pierwsze oficjalne Nabożeństwo Majowe ku czci Matki Bożej.
 3. Od tej niedzieli 1 V na „okres letni” z popołudniowymi Mszami św. o 14:30 przenosimy się do cerkwi (aż do odpustu jesiennego 8 IX).
 4. Jest to pierwsza niedziela maja stąd do południa na koniec Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu; natomiast po południu w cerkwi: o 14:00 „majówka”, a o 14:30 Msza św. z Nieszporami o NMP.
 5. Zaś w dni powszednie Nabożeństwa Majowe będą od poniedziałku do soboty o godz. 18:00 (bezpośrednio po nich Msza św.).
 6. Czytanki majowe w tym roku są autorstwa ks. Tomasza Rąpały „Kapłaństwo jest piękne” z okazji 200-lecia WSD w Tarnowie.
 7. Dzieci otrzymają tradycyjnie plansze i wklejanki na każdy dzień.
 8. Dziś po „prymarii” o 7:00 jak zwykle w I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn.
 9. Ta III Niedziela Wielkanocna jest Niedzielą Biblijną, rozpoczyna ona Ogólnopolski Tydzień Biblijny (1-7 maja).
 10. Też w tę niedzielę 1 V przypada „VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego” pod hasłem Pokój temu domowi (słowa z Ewangelii św. Łukasza).
 11. Z racji niedzieli 1 V opuszcza się wspomnienie dowolne św. Józefa Rzemieślnika. Dnia 1 maja przypada też „Święto Pracy”.
 12. Trwa, rozpoczęta w sobotę 30 IV, nowenna przed Uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika (30 IV – 8 V).
 13. Też w niedzielę 1 V przypada odpust w Paszynie ku czci świętego Józefa Robotnika – suma o godz. 11:00.
 14. Od niedzieli 1 V do poniedziałku 9 V trwać będzie tygodniowy odpust ku czci św. Stanisława Biskupa w Szczepanowie. Patrz: plakat.
 15. Jutro, tj. w poniedziałek 2 V, w Polsce „Dzień Flagi RP”, a także „dzień modlitw za Polonię i Polaków za Granicą”. Msza św. o 18:00 z Majówką.
 16. We wtorek 3 V przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, która jest Główną Patronką naszego Kraju.
 17. Stąd Msze św. w porządku półświątecznym: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz o 18:00 (wpierw Majówka, a potem Msza św.).
 18. 3 maja przypada też państwowe święto „Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja”.
 19. W I środę o godz. 18:00 wpierw Nabożeństwo Majowe z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy, a po nich od razu Msza św.
 20. Z racji I środy miesiąca, jak zwykle przypada „dzień misyjny” w naszej parafii – zmianka tajemnic w Różach Misyjnych, składka i modły za misje.
 21. Też w środę 4 maja wspomina się w liturgii św. Floriana, męczennika – jest to święto patronalne strażaków.
 22. W I czwartek 5 maja Msze św. o 6:30 i 18:00 (po Nabożeństwie Majowym) – od 17:00 godzinna spowiedź święta.
 23. Jak zwykle w I czwartek od 15:00 do 20:00 Adoracja w bocznej kaplicy dla kandydatów do bierzmowania (klasy VI i VII, już bez VIII).
 24. Zaś w I piątek Msze św. będą o godz. 6:30 – 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) oraz Majówka o 18:00 i po niej Msza św.
 25. Również w I piątek comiesięczna godzinna spowiedź św. od 17:00.
 26. W I piątek po obiedzie ok. 13:30 ks. wikariusz udaje się z Komunią Świętą do chorych (z możliwością spowiedzi św. i sakramentu namaszczenia).
 27. Adoracja Najświętszego Sakramentu, jak zwykle w pierwszy piątek, od 13:30 do 22:00 w bocznej kaplicy – dla wszystkich.
 28. W I sobotę Msze św. będą o godz. 6:30 – 8:00 oraz o 18:00 (wpierw „Majówka do NMP” i Msza św. bezpośrednio po niej).
 29. Po Mszy św. o 8:00, tj. o 9:00 aż 26 dzieci z klas III przystąpi po raz pierwszy do Sakramentu Pokuty – będzie też spowiadał obcy ksiądz.
 30. W niedzielę za tydzień , tj. 8 V o 11:00 (a nie o 10:30) w naszej parafii przeżywać będziemy I Komunię Świętą 26 dzieci z klas III (w sobotę 7 V o 9:00 poprzedzi ją uroczysta I Spowiedź Św.). Bardzo proszę, by niezainteresowani I Komunią Świętą przyszli na inne Msze św., by nie robić tłoku.
 31. W tę IV Wielkanocną Niedzielę „Dobrego Pasterza” Msze św. są w nieco zmienionym porządku: 7:00 – 9:00 – 11:00 (I Komunia Święta) – 14:30.
 32. W niedzielę za tydzień zmianka w Różach Kobiet i składka inwestycyjna.
 33. Zbierana jest także jak co roku w Niedzielę Dobrego Pasterza składka na WSD (stąd na seminarium oddzielę część składki inwestycyjnej).
 34. „Niedziela Dobrego Pasterza” to „Światowy Dzień Modlitw o Powołania” i rozpoczyna ona tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele: kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego w świecie (w ramach kwartalnych dni modlitw o powołania) – od 8 do 14 maja.
 35. Też 8 maja przypada 77 rocznica zakończenia II wojny światowej (1945).
 36. Także 8 maja odpust parafialny „na św. Stanisława BM” w Łabowej – suma o 11:00.
 37. Już za tydzień w poniedziałek 9 maja o 14:30 w salce podziemiach kościoła egzamin kandydatów do bierzmowania (czyli klas VII z obu szkół).
 38. Od poniedziałku 9 V również rozpoczyna się dla dzieci pierwszokomunijnych tzw. „Biały Tydzień” (codziennie o 18:00).
 39. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, zel. Janiny Siedlarz.
 40. Zapowiedzi II: Radosław Jakub Aleksandrowicz, zam. Królowa Polska oraz: Anna Karolina Płachta, zam. Wielopole. Jeśli ktoś znałby jakieś przeszkody do zawarcia tego małżeństwa, powinien zgłosić to w kancelarii parafialnej.
 41. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu: ● w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (na starej plebanii); ● w środę o 17:30 – spotkanie kandydatów na aspirantów (w kościele); ● w środę o 19:00 – spotkanie z rodzicami i dziećmi pierwszokomunijnymi (próba w kościele); ● w piątek o 19:30 – spotkanie KSM (na starej plebanii).
 42. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem rachunek wyrównawczy po zimie za gaz na starej plebanii (z opłatą pocztową).
 43. Naprawa 4 reflektorków oświetlających figurę Matki Bożej przy głównych schodach. Zakup do nich ledów.
 44. Zamówiony obiad odpustowy kosztował. Dodatki. Jeszcze wydatki związane z odpustem.
 45. Dla dzieci ze scholi i ministrantom na wycieczkę. Na paliwo na wyjazd z AK.
 46. Kwesta do puszek na „Caritas” jak co roku zbierana przed świątyniami diecezji w Niedzielę Miłosierdzia wyniosła 493 zł.
 47. Dziękuję za sobotnią pracę od godz. 7:00 – pracowali na rzecz parafii: ● 5 mężczyzn z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa: Tadeusz Rams; jego syn Karol Rams; Janusz Chełminiak; Józef Poręba; Adam Siedlarz; oraz zamiast pracy po 100 zł złożyli Ferdynand Poręba i Jan Geniec – wykonali pracę cięcie drewna na cyrkularce i korowanie pniaczków. ●9 kobiet z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik: Krystyna Michalik; Agata Zaczyk; Irena Rymanowicz i jej syn Łukasz Rymanowicz; Maria Kruczek; Maria Małysa; Halina Małysa-Legutko; oraz Zuzanna Kmak i syn Aleksander Kmak – wykonały pracę: porządkowanie ziemi po kwiatach oraz sprzątanie suszu kwiatów oraz przygotowanie podglebia i nasadzenia ofiarowanych kwiatów.
 48. Zapraszam na sobotę na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej dziesiątki: ● mężczyzn z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza – w planie: dalsze cięcie i korowanie pniaczków (potrzebne siekierki lub tasaki, maczety, ośniki itp. oraz piła motorowa). ● kobiety z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz – w planie: nasadzenia i grabienie liści oraz opadłych suchych gałązek oraz kamyczków.
 49. Za reperację i przeszycia 5 pierwszych z wielu zawiezionych przeze mnie zniszczonych starych ornatów z cerkwi dziękuję Elżbiecie Chełminiak.
 50. Za na dwa razy przywiezioną dużą ilość rozsad kwiatów i ich posadzenie koło kościoła (na przygotowanej grządce koło starej plebanii za altaną) dziękuję Marii i Jerzemu Małysom oraz Halinie Małysa-Legutko.
 51. Za 6 drewnianych podłużnych doniczek z kwiatami i kwiat donicowy do kościoła dziękuję ofiarodawczyni Lucynie Ogorzały.
 52. Za dalszy ciąg przycinki róż i innych krzewów dziękuję Zuzannie Kmak i synowi Szymonowi Kmak.
 53. Dziękuję za tkany Obraz Jezusa Miłosiernego ofiarowany przez Marę Kachniarz z Mszalnicy-Zagóry.
 54. Za opiekę nad dziećmi w czasie sobotniej pielgrzymko–wycieczki: „Kalwaria Zebrzydowska-Kraków GO Jump-Opactwo w Tyńcu” ksiądz wikariusz dziękuje: s. Irenie Stec, paniom Magdalenie i Marii Pająk (z Otfinowa), pani Annie Królewskiej-Skoczeń oraz jego bratu Łukaszowi.
 55. A oto alfabetycznie ułożone 75 osób nagrodzonych albumami po „sumie” w Niedzielę Palmową w „konkursie palm” na największe i najpiękniejsze własnoręcznie wykonane palmy: Siedlarz Marta (1 miejsce); Czyżyccy Łucja, Szymon, Karolina (2 miejsce); Jurkiewicz Laura (3 miejsce); Kmak Szymon, Aleksandra (4 miejsce); Antoniuk Wioletta; Apola Aleksandra; Baran Alan; Bochenek Amelia; Bochenek Zuzanna; Borkowski Kacper; Darowska Zofia; Długopolski Mikołaj; Długopolski Miłosz; Duda Agnieszka; Duda Krzysztof; Gaborek Maria; Górka Tymoteusz; Groń Dominik; Groń Julia; Groń Krzysztof; Groń Maciej; Groń Stanisław; Hałgas Zofia; Homoncik Monika; Janus Joanna; Janus Karol; Janus Karol; Janus Maria; Janus Michał; Janusz Stefania; Jelito Kinga; Jelito Klaudia; Jelito Martyna; Jurkiewicz Mikołaj; Kita Aleksander; Klimczak Ewa; Klimczak Tymoteusz; Kmak Aleksandra; Kociołek Karolina; Król Bartłomiej; Kruczek Marcel; Kruczek Wojciech; Kruczek Zuzanna; Książkiewicz Bartłomiej i Martyna; Książkiewicz Ewelina; Kumorek Wiktor; Legutko Franciszek; Łudzik Milena; Majoch Emilia; Marszałek Dorota; Marszałek Maja; Maślanka Władysław; Mężyk Aleksandra; Michalik Anna; Michalik Dominik; Michalik Maksymilian; Poręba Krystian; Porywka Eryk; Rams Tadeusz; Rymanowicz Irena; Siedlarz Bartek; Skoczeń Emilia; Smulczyński Filip; Stasik Wiktoria; Szkaradek Stanisław; Szmit Natalia; Ślipek Kacper; Świgut Dawid; Tarasek Kamil; Tokarczyk Jakub; Velarde Vasquez Anna; Velarde Vasquez Karol; Wolak Stefan, Maria, Ignacy; Zaczyk Julia; Ząber Karolina.
 56. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Dorota i Sławomir Jelito; Stanisław i Rafał Pazgan; Bartosz Górka; Grażyna i Jan Górka; Danuta i Krzysztof Budaj. Przypominam się też rodzinom, które przeoczyły swą kolejkę na odcinku za rzeką od kościoła ku Wyrębom.
 57. Jest jeszcze na stoliku do rozdania mieszkającym u naszych rodzin numer czasopisma „Miłujcie się” w języku ukraińskim.
 58. Nasza parafianka Stanisława Bogdańska jest autorką drugiej już książki o ks. Józefie Andraszu.
 59. Do nabycia na stoliku przy wyjściu książka: „Stefania Łącka – droga do świętości” autorstwa ks. prof. hab. Stanisława Sojki (cena 10 zł).
 60. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (6 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (6 zł).
Poprawiony: niedziela, 01 maja 2022 00:46
 

Ewangelia na dziś