Start Informacje Duszpasterskie V Niedziela Wielkanocy – 15 V 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
V Niedziela Wielkanocy – 15 V 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 15 maja 2022 05:15

V Niedziela Wielkanocna – 15 maja 2022

 

W tygodniu:

Niedziela – 15 V – V Niedziela Wielkanocna (Rocznica I Komunii Świętej – klas IV); albo wsp. dow. św. Zofii

Poniedziałek – 16 V – Święto św. Andrzeja Boboli, prezb i męcz. – patrona Polski

Środa – 18 V – wsp. dow. św. Stanisława Papczyńskiego (w naszej diecezji wspomnienie obowiązkowe); albo: św. Jana I, pap i męcz.

Piątek – 20 V – wsp. dow. św. Bernardyna ze Sieny, prezb.

Sobota – 21 V – wsp. dow. śś. Krzysztofa Magellanes, prezb. i Towarzyszy, męcz.

Niedziela – 22 V – VI Niedziela Wielkanocna; albo: wsp. dow. św. Rity z Cascii, zak.

 1. Liturgia Słowa uczy dziś ustami Jezusa przykazania miłości wzajemnej na wzór samego Zbawiciela, który nas posyła, by głosić światu Ewangelię.
 2. W tę V Wielkanocną Niedzielę Msze św. w zwykłym niedzielnym porządku: 7:00 – 9:00 – 10:30 (Rocznica I Komunii Świętej) – 14:30.
 3. Jak wyżej wspomniałem, w tę niedzielę o 10:30 przeżyjemy uroczystość Rocznicy Pierwszej Komunii Świętej. I tak w tę niedzielę 15 V 2022 r. chwilę tę uroczystą świętuje aż 27 dzieci z klas IV obu Szkół Podstawowych. Z których rok temu 9 maja 2021 do I Komunii Świętej przystąpiło wtedy 25 dzieci z klas III obu szkół (17 z Królowej Górnej oraz 8 z Królowej Polskiej) – a oto ich spis: III klasa z Królowej Górnej: Grzyb Kacper; Jelito Klaudia; Jurkiewicz Laura; Kocemba Karol; Mężyk Aleksandra; Michalik Anna; Nowak Lena; Ogorzałek Zuzanna; Poręba Maria; Ptak Oliwia; Ruszkowicz Bartłomiej; Siedlarz Julia; Siedlarz Karolina; Skoczeń Emilia; Stępień Maria; Wolak Olaf; Ząber Mateusz; III klasa z Królowej Polskiej: Bochenek Lena; Chochla Hubert; Dziedziak Anna; Groń Wojciech; Kasprzyk Mikołaj; Krok Karolina; Marszałek Julia; Wacławiak Grzegorz (nadto do tej klasy po I Komunii Świętej doszło też dwoje dzieci w IV klasie: Bochenek Amelia i Skalniak Franciszek).
 4. W niedzielę 15 V, w liturgiczne dowolne wspomnienie św. Zofii, w niedalekiej Bobowej, przypada jej Uroczystość, bowiem jest patronką miasta.
 5. W poniedziałek 16 V Święto ku czci św. Andrzeja Boboli prezbitera i męczennika jednego z Patronów Polski – Msze św. o 6:30 i 18:00.
 6. W poniedziałek 16 V przypadają imieniny ks. bpa Andrzeja Jeża, naszego Pasterza – zachęcam do modlitwy za Niego.
 7. We wtorek o 18:00 Majówka, a po niej Msza św.
 8. W środę o 18:00 Majówka z Nowenną ku czci MB Nieustającej Pomocy, a po niej Msza św.
 9. Choć liturgiczne wspomnienie pochodzącego z Podegrodzia św. Stanisława Papczyńskiego jest w Polsce wspomnieniem dowolnym, to jednak w naszej diecezji, zgodnie z wolą ks. Biskupa, jest to wspomnienie obowiązkowe (środa 18 maja).
 10. W czwartek o 18:00 Nabożeństwo Majowe, a po nim Msza św.
 11. W piątek Msze św.: o 15:00 po Godzinie Miłosierdzia; oraz Majówka o 18:00, a po niej Msza św.
 12. Odpust ku czci św. Rity w Białym Klasztorze w Nowym Sączu przypada w dniach 20-22 maja. Główna uroczystość 22 V o 11:00. Patrz: plakat.
 13. W najbliższą sobotę Msze św. o godzinach: 6:30 – 8:00 – 18:00 (po Majówce).
 14. W niedzielę 22 V Msze św. będą w zwykłym porządku niedzielnym o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 (chrzest) – 14:30 w cerkwi (o 14:00 tamże Nabożeństwo Majowe ku czci Matki Bożej).
 15. W niedzielę 22 V o 10:30 kolejny chrzest w naszej parafii – łaski tej dostąpi Helena Maria Kachniarz. Msza św. za to dziecko odprawiona będzie 29 V o 10:30.
 16. W dniu 22 maja 2022 r. beatyfikacja Pauliny Jaricot, założycielki „Żywego Różańca”, ale także stojącej u początku Dzieła Rozkrzewiania Wiary założonego 3 maja 1822, które równe 100 lat temu stało się papieskim.
 17. W majowe niedziele nabożeństwa majowe odprawiane są po południu w cerkwi: o 14:00, zaś o 14:30 Msza św.
 18. Zaś w dni powszednie Nabożeństwa Majowe są sprawowane od poniedziałku do soboty o godz. 18:00 (bezpośrednio po nich Msza św.).
 19. 29 maja w Amfiteatrze w Nowym Sączu przy ul. Ogrodowej 19 w Parku Strzeleckim odbędzie się Koncert Jubileuszowy „Promyczków Dobra”.
 20. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie „II Róża rodziców modlących się za swe dzieci” p. w. św. Jana Pawła II, zel. Katarzyny Gruca.
 21. Zapowiedzi II: Dawid Piotr Tarasek, zam. Mszalnica Zagóra; oraz: Aleksandra Krystyna Kaim, zam. Brzyna.
 22. Zapowiedzi II: Kamil Janusz Górski, Gorlice; oraz: Beata Edyta Pazgan, zam. Królowa Górna.
 23. Zapowiedzi II: Artur Oskar Małek, zam. Kamionka Wielka; oraz: Monika Kinga Janus, zam. Królowa Polska.
 24. Zapowiedzi II: Andrew Steven Worthington, zam. Preston (Anglia); oraz: Dorota Agata Gromala, zam. Królowa Górna.Jeśliby znał ktoś jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tych sakramentalnych związków małżeńskich, winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 25. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu: ● w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (na starej plebanii); ● w piątek o 19:00 spotkanie KSM (na starej plebanii); ● w sobotę o 8:45 – próba scholi dziecięcej (na chórze); ● w sobotę o 9:15 – spotkanie kandydatów na aspirantów (w kościele); ● w sobotę o 9:30 – na Orliku w Królowej Górnej rozpocznie się „Towarzyski Turniej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłkę Nożną” dla parafii: NNMP w Królowej Górnej; Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie oraz Świętego Jana Pawła II w Nowym Sączu.
 26. Wydatki tego tygodnia: Za wywóz przez kolejne kilka miesięcy w sumie 18 koszów śmieci od obu cmentarzy.
 27. Cement (30 worków) nabyty w składzie „Na Bani” w Kamionce Wielkiej
 28. Zakup paliwa do traktorka-kosiarki.
 29. Sadzonki kwiatów (krakowiaki, aksamitki i begonie).
 30. Za kwiaty dla dzieci pierwszokomunijnych ofiarowane dla ich rodziców (52 róże).
 31. Wydatki bieżące związane z funkcjonowaniem parafii.
 32. Dofinansowanie wyjazdu lektorów do Tarnowa do seminarium i „na gokarty”.
 33. Pamiątkowe książki dla dzieci, które mnie zaprosiły na I Komunię Św. do swych domów.
 34. Książeczki do I piątków rozdane dzieciom pierwszokomunijnym; oraz za cudowne medaliki dla nich.
 35. Dwa opakowania węgielków do trybularza.
 36. Znów papier do ksero (dwie paczki). Korektor w tubie. Wkłady atramentowe. Klej uniwersalny polimerowy.
 37. Lody dla pracujących w sobotę oraz kawa i woda mineralna.
 38. Składka inwestycyjna z poprzedniej niedzieli wyniosła – 4316 zł. Dziękuję.
 39. Dzieci pierwszokomunijne złożyły ofiarę na misje w wysokości – 777,50 zł. Bóg zapłać.
 40. Jakiś czas temu ofiarę 100 zł na Ukrainę złożył Tadeusz Szczepka. Dzięki.
 41. Rodzice dzieci pierwszokomunijnych złożyli ofiarę na kościół 2300 zł – z czego za ok. 400 zł kupiłem: ornat, 3 stuły, świecę, palkę i komplet korporałów na kielichy. Zaś pozostałe środki 1900 zł przeznaczam na dokończenie oświetlenia i rozpoczęcie nagłośnienia (zgromadzone tak pieniądze zsumowane są z ofiarami pierwszokomunijnymi z poprzedniego roku oraz ofiarami od rodziców bierzmowanych z tamtego i tego roku. Niebawem rozpoczną się te prace nagłośnieniowo-elektryczne (czeka mnie też zapłacenie za podwójny system kabli już jakiś czas położonych w ziemi wokół kościoła).
 42. Dziękuję za sobotnią pracę od godz. 7:00 – pracowało na rzecz parafii: ● 7 mężczyzn i 2 kobiety z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik: Krystyna Michalik, Stanisław i Zuzanna Kmak, Szymon i Aleksander Kmak oraz Anna Witek, a także Rafał Rymanowicz, Józef Kruczek, Stanisław Zaczyk; zamiast pracy 100 zł – Jerzy Małysa (wcześniej również pomagał żonie w nasadzaniu kwiatów) – wykonali w tygodniu pracę zebrania na uprawnym polu i zwiezienia kamieni na podbudowę chodnika Dróżek Maryjnych, zaś w sobotę pozostali korowali klocki na chodnik. ● 4 kobiety z grupy dziesiętnika Jana Nowaka: Anna Nowak (za nią Michał Poręba); Maria Gaborek; Maria Siedlarz (za nią Piotr Wolak); Bogusława Ogorzałek (za nią syn Maciej); ● oraz jeszcze 2 panie z grupy Marii Rymanowicz: Krystyna Górska; Maria Kościółek i ofiarę 50 zł złożyła Małgorzata Tomera – wszystkie wykonały pracę: plewienia, czyszczenia betonowych korytek, zbierania kamyczków.
 43. Zapraszam na sobotę na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej dziesiątki: ● mężczyzn z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz – w planie: wycinka krzaków oraz dalsze cięcie i korowanie pniaczków (potrzebna piła motorowa oraz siekierki lub tasaki, maczety, ośniki itp.). Część z tej grupy już zbierała kamienie na podbudowę chodnika pod Dróżki Maryjne. ● kobiety z grupy dziesiętnika Edyty Ząber – w planie: dalsze plewienie i zbieranie kamyczków.
 44. Dziękuję młodzieńcom za podjęcie się grania przed kościołem na trąbkach pieśni maryjnych przez cały maj.
 45. Dziękuję za liczny udział wiernych w Różańcu Fatimskim w piątek 13 maja oraz za obstawę liturgiczną przygotowaną przez dziewczęta z DSM. Różańce Fatimskie będą w tym roku jak zwykle co miesiąc od 13 maja do 13 października.
 46. Dzięki za kwiaty od rodziców przy I Komunii św. i przy egzaminie bierzmowanych.
 47. Dziękuję matce jednej z dziewczynek z klasy IV za sfinansowane 27 pamiątkowych kartek oraz wykonanie baneru na Rocznicę I Komunii Świętej.
 48. Ksiądz wikariusz dziękuje Krzysztofowi Groniowi i jego kierowcy (Krzysztofowi Janusowi) za sobotni transport i pomoc podczas wycieczki lektorów do Tarnowa.
 49. Jeszcze raz dziękuję za zbiórkę u siebie na polu kamieni i przywiezienie ich quadem i autem z przyczepką na podsypkę pod chodnik koło Dróżek Maryjnych następującym osobom: Krystyna Michalik, Stanisław i Zuzanna Kmak, Szymon i Aleksander Kmak oraz Anna Witek.
 50. Gdyby ktoś miał gruz, to bardzo proszę o przywiezienie go na podsypkę pod chodnik Dróżek Maryjnych – bardzo go potrzebujemy!
 51. Po moich interwencjach dokonano korekty za gaz zużyty w kościele „na naszą korzyść” za trzy miesiące: styczeń, luty i marzec – szczegóły podam za tydzień. Rutynowo też wymieniony został gazomierz na nowszą generację.
 52. Dzięki za ofiarę 600 zł na sprzątanie 6 rodzinom: Dorota i Sławomir Jelito; Krystyna i Józef Janiczek; Sylwia i Krystian Janiczek; Anna Sikora; Monika i Marcin Hombek; Agnieszka, Leszek Dobosz; Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Janina i Grodzisław Madej; Zofia Poręba; Teresa Mężyk; Zofia Kruczek; Helena i Adam Zdziarska.
 53. Jest jeszcze na stoliku do rozdania mieszkającym u naszych rodzin numer czasopisma „Miłujcie się” w języku ukraińskim.
 54. Do nabycia na stoliku przy wyjściu książka: „Stefania Łącka – droga do świętości” autorstwa ks. prof. hab. Stanisława Sojki (cena 10 zł).
 55. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (6 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (6 zł).
Poprawiony: niedziela, 15 maja 2022 05:18
 

Ewangelia na dziś