Start Informacje Duszpasterskie Niedziela Zesłania Ducha Świętego – 5 VI 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Niedziela Zesłania Ducha Świętego – 5 VI 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 05 czerwca 2022 06:47

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 5 czerwca 2022

 

W tygodniu:

I Niedziela – 5 VI – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – adoracyjna (koniec Okresu Wielkanocnego); albo: wsp. św. Bonifacego (opuszcza się)

Poniedziałek – 6 VI – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła – II dzień Pięćdziesiątnicy

Wtorek – 7 VI – wsp. dow. bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, prezb. i męcz. (w naszej diecezji wspomnienie obowiązkowe)

Środa – 8 VI – wsp. św. Jadwigi Królowej

Czwartek – 9 VI – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana; albo wsp. św. Efrema, diak. i dok. Kośc. (opuszcza się)

Sobota – 11 VI – wsp. św. Barnaby, Apostoła

Niedziela – 12 VI – Uroczystość Najświętszej Trójcy; albo: wsp. Romana Sitki, prezb. i towarzyszy Męczeństwa (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa jest dziś pokrzepieniem Kościoła, bo Duch Święty obiecany przez Jezusa i dany z Wysoka jest Duszą ożywiającą nas – Lud Boży.
 2. Ta niedziela 5 VI jest Uroczystością Zesłania Ducha Świętego czyli Pięćdziesiątnicy (Pentekosty) popularnie zwana „Zielonymi Świątkami”.
 3. Msze św. są dziś w zwykłym porządku niedzielnym o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 (chrzest) – 14:30 w cerkwi.
 4. W tę Uroczystość Pięćdziesiątnicy (5 VI) przypada „niedziela adoracyjna” po Mszach św. dopołudniowych w nowym kościele (bez chrzcielnej „sumy”), zaś w cerkwi o 14:30 Msza św. połączona z Nieszporami o NMP.
 5. Dziś na „sumie” chrzest dziecka – łaski tej dostąpi: Ignacy Władysław Skórka (Msza św. za dziecko 6 VI o 9:00) – stąd „suma” bez Adoracji IHS.
 6. Dziś 5 VI po „prymarii” zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (za tydzień 12 VI w Różach Kobiet i składka inwestycyjna).
 7. Też dziś 5 VI, tj. w Zielone Świątki podczas „wotywy” zaśpiewają: o 9:00 zespół „Uradowani”, zaś na „sumie” o 10:30 zespół „Chwalmy Pana”.
 8. W tę Niedzielę „Pentekosty” czyli „Pięćdziesiątnicy” (5 VI) kończy się Okres Wielkanocny a po niej zaczyna Okres Zwykły.
 9. Jednak czas Komunii Świętej wielkanocnej trwa nadal aż do najbliższej Niedzieli Trójcy Świętej włącznie (12 VI).
 10. W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego czyli w „Zielone Świątki” przypada „Dzień Dziękczynienia w Polsce”.
 11. Składka dzisiejsza jak zwykle w I niedzielę miesiąca przeznaczona jest na cele diecezjalne.
 12. Paschał umieszczony obok ołtarza i ambony w Wigilię Paschalną pozostawał tam do wczorajszej wigilii Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
 13. Też od Zmartwychwstania Pańskiego do tej Niedzieli Zesłania Ducha Świętego zamiast „Anioł Pański” śpiewa się antyfonę „Regina Coeli”.
 14. W okresie Oktawy Wielkanocy dodaje się „Alleluja” przy rozesłaniu na koniec Mszy św. (a w cały okres Wielkanocy – przy antyfonie na wejście).
 15. Po niedzieli Pięćdziesiątnicy rozpoczyna się II Okres Zwykły (dłuższy (od 10 do 34 Niedzieli Zwykłej) i napowrót odmawia się Anioł Pański.
 16. Nabożeństwa Czerwcowe („Czerwcówki”) – rano są z samą litanią i aktem zawierzenia NSPJ, zaś wieczorem z Adoracją IHS po Mszy św.
 17. W poniedziałek 6 VI przypada II dzień „Zielonych Świątków” – Msze św. rano o godz. 7:00 i 9:00 (po nich Litania do NSPJ i Akt Zawierzenia) oraz o godz. 17:00 (z Adoracją IHS po Mszy św.).
 18. Nadto 6 czerwca w II dzień „Zielonych Świątków”, tj. w poniedziałek będzie dodatkowa Msza św. „szkolna” o godz. 8:00 – na początku przez 10 min akademia i wstęp Pani Dyrektor. W czasie tej Mszy św. również zagra i zaśpiewa zespół „Chwalmy Pana”.
 19. We wtorek 7 VI w Msza św. będzie rano o 6:30.
 20. W środę 8 VI „Nabożeństwo Czerwcowe” z Nowenną ku czci MB Nieustającej Pomocy będzie po Mszy św. o 18:00.
 21. Też w środę o 19:00 w sali pod kościołem spotkanie z rodzicami przed sobotnią pielgrzymką dzieci pierwszokomunijnych do Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnik i ZOO w Krakowie (wyjazd w najbliższą sobotę 11 VI – zbiórka na parkingu przykościelnym o godz. 6:30). Wyjazd o 7:00.
 22. W czwartek 9 VI – w Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – Msze św. będą o 6:30 i 18:00 (rano z litanią do Imienia Jezus, a wieczorem w połączeniu z adoracyjną Czerwcówką po Mszy św.).
 23. W czwartek 9 VI w sanktuarium w Tuchowie coroczna pielgrzymka kapłanów diecezji tarnowskiej.
 24. W piątek 10 VI Msze św. będą po południu o godzinach: 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) i 18:00 (z Czerwcówką po niej i z litanią do NSPJ).
 25. W sobotę Msze św. będą rano o godzinach: 6:30 (z litanią do NSPJ) – 8:00 (również z litanią do NSPJ i Aktem Zawierzenia).
 26. W tę sobotę 11 czerwca wyjazd dzieci pierwszokomunijnych do Kalwarii – zbiórka o 6:30 (wyjazd o 7:00).
 27. W Uroczystość Trójcy Przenajświętszej Msze św. w zwykłym niedzielnym porządku o godzinach: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
 28. W niedzielę Trójcy Świętej (tj. 12 VI 2022 r.) kończy się czas Komunii Świętej wielkanocnej.
 29. W dniu 5 VI w N. Sączu w Parku Strzeleckim o 15:00 modlitwa i występy sądeckich zespołów: 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i zespół „Terra”; 16:15 Godzina Słowa Bożego i zespół „Da Strych”; 17:30 Godzina Serca (Litania do Serca Pana Jezusa) i zespół „Lew z Pokolenia Judy”.
 30. Zaś 5 VI z okazji Jubileuszu Roku Ignacjańskiego (czyli 500 lat od nawrócenia św. Ignacego i 400 lat od jego kanonizacji) o 19:00 – koncert uwielbieniowy „Kochać i służyć we wszystkim” w wykonaniu Leopolda Twardowskiego i muzyków Poznańskiego Uwielbienia (w Amfiteatrze w Parku Strzeleckim). Patrz całościowo: plakat w gablocie.
 31. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. św. Siostry Faustyny, zel. Marty Chochla.
 32. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu: ● w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (na starej plebanii); ● w środę o 19:00 – comiesięczne spotkanie Akcji Katolickiej (na starej plebani); ● piątek o 19:00 spotkanie KSM (na starej plebanii ); ● w sobotę o 9:00 – próba scholi dziecięcej (na chórze); ● w sobotę o 10:00 zbiórka aspirantów i ministrantów (w salce w kościele); ● w sobotę o 11:00 zbiórka lektorów i ceremoniarzy (w salce w kościele).
 33. Trasa Bożego Ciała – odległości: cała trasa od kościoła do IV ołtarza liczy 2200 m (do I ołtarza 1400 m; do II 1600 m; do III 2000 m; do IV 2200 m). Przy czwartym ołtarzu nastąpi zakończenie procesji – błogosławieństwo końcowe i rozejście się bez powrotu do świątyni.
 34. Trasa Bożego Ciała (Pazganówka) – ołtarze: koło rodzin Aleksandrowicz-Lebda-Szkaradek (I), koło rodzin Grzyb-Górka-Szkaradek-Kruczek (II), koło rodzin Kachniarz-Bochenek-Jelito (III), koło rodzin Bogdański-Kasprzyk-Dziedzina (IV).
 35. Hasła przy 4 ołtarzach: I. To czyńcie na moją pamiątkę; II. Wy dajcie im jeść; III. Opowiadajcie, co was spotkało; IV. Bądźcie jednym ciałem.
 36. Zapowiedzi pierwsze: ● Mateusz Jakub Kachniarz, zam. Królowa Polska; oraz: Karolina Julia Pajor, zam. Bilsko. ● Janusz Albert Poręba, zam. Królowa Polska; oraz: Aleksandra Teresa Śmiertka, zam. Zborowice. ● Jakub Mika, zam. w Królowej Górnej; oraz: Anna Mirek, zam. w Przeworsku. Kto zna jakiekolwiek przeszkody do zwarcia tych sakramentalnych małżeństw, winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 37. Wydatki tego tygodnia: Za trzymetrową rurę przepustową Ø 20 cm.
 38. Za 2 małe wywrotki piasku zmieszanego z żwirem (6 ton) i 3 wywrotki klińca (9 ton) oraz 23 worki cementu ze składu „na Bani”.
 39. Zakupiłem albumy-książki dla dzieci najpiękniej chodzących na majówki (o NSPJ i o św. Ricie).
 40. Trębaczom grającym codziennie przez maj pieśni maryjnych przed kościoła dałem na paliwo.
 41. Znów paliwo do traktorka-kosiarki. Jeszcze zakup paliwa do traktorka-kosiarki.
 42. Za pizze, wodę mineralną i kawę dla pracujących w sobotę.
 43. W pierwszośrodowy „dzień misyjny w parafii” składka na misje wyniosła 415 zł.
 44. Dziękuję za ofiarę 1500 zł na budowę kapliczki jaką złożyli: Lucyna i Włodzimierz Ogorzały. Dołączam ją do kapliczki „Nawiedzenie św. Elżbiety”. Temu też małżeństwu jeszcze raz dziękuję za 6 drewnianych donic z kwiatami przed kościołem.
 45. Dziękuję za sobotnią pracę od godz. 7:00 – pracowało na rzecz parafii: ● 2 + 2 mężczyznom z grupy dziesiętnika Edyty Ząber: Krzysztof Pancerz; Krzysztof Tokarczyk (za niego Michał Poręba); oraz na koparce i wozidle: Zbigniew Ząber i Paweł Michalik – 2 panowie wykonali pracę przy przewózce kamieni i ziemi i obsypania nasypu nad potokiem przy budowie stacji Dróżek Maryjnych a 2 koparką korytowali pod chodnik przy tych dróżkach; zamiast pracy ofiarę po 100 zł złożyli: Józef Grybel; Janusz Kowalczyk i Jerzy Pazgan. ● 2 + 3 kobiet z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka: dwie przy kwiatach: Anna Dziedzina i Renata Kachniarz: oraz za trzy przy ziemi nad potokiem: Stanisława Bochenek (za nią Patryk Siedlarz); Beata Hałgas (za nią Marcin Homoncik); Helena Ptaszkowska (za nią Rafał Homoncik): zamiast pracy ofiarę złożyły po 50 zł: Halina Bochenek oraz Kazimiera Kachniarz – panie wykonały pracę plewienia między koło kościoła a pozostali przy ziemi nad potokiem.
 46. Jeszcze ofiarę złożyli: z dziesiątki Andrzeja Królewskiego 50 zł złożyła Elżbieta Kogut; z dziesiątki Jana Nowaka 100 zł złożył Dariusz Wielocha.
 47. Zapraszam na sobotę na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej dziesiątki: ● mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza – w planie: nadal przewózka ziemi i obsypywanie zboczy potoku.● kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela – w planie: dalsze plewienie przy kościele i zbieranie kamyczków.
 48. Dziękuję Krzysztofowi Groniowi za darmową usługę walcem z wibracją – ubił podbudowę pod chodnik Dróżek Świąt Maryjnych, ziemię nasypu nad potokiem oraz zniwelował nadłożone darnie trawy nad wykopami pod kable oświetlenia koło kościoła.
 49. Dziękuję za rozbiórkę Grobu Pańskiego: Krystynie Michalik i Januszowi Gaborkowi (pomagały dzieci: Anna Michalik i Konrad Kmak).
 50. Dzięki: Jadwidze Aleksandrowicz za kamienie; Elżbiecie Kogut za ofiarowane środki czystości; Karolowi Dudzie za pomoc w przenoszeniu donic.
 51. Wielkie dzięki Dawidowi ze Świniarska za ofiarowane i darmowo posadzone w oczku rośliny wodne.
 52. Dzięki krawcowej Elżbiecie Chełminiak za ponaprawianie (pocerowanie i przeszycie oraz prasowanie) kolejnych starych ornatów i stół do cerkwi.
 53. Dzięki Ferdynandowi Porębie za 30 litrów przepalonego oleju do konserwacji. Pewnej rodzinie za 9 krzewów do posadzenia w obejściu.
 54. Bardzo proszę zabrać do domu palmy wystawione na zewnątrz kościoła. Dziękuję za ich użyczenie do dekoracji kościoła.
 55. Ktoś koło kościoła zgubił kołpak do skody – leży na trawie koło stojaków na rowery.
 56. Dziś po południu w Gródku nad Dunajcem rozpoczynają się rekolekcje dla organistów (od 5 do 7 czerwca 2022 r.).
 57. Rekolekcje „Święty Akt małżeński” dla małżeństw w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach 10-12 VI; zapisy i informacje: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Prowadzący doradcy życia rodzinnego: Jadwiga i Maksymilian Sterkowicz; patrz: plakat.
 58. Od 10 czerwca w kinach pouczająca komedia o ważności ojca w rodzinie „Nakręcony tata” Ojcostwo to nie żarty. Patrz” plakat.
 59. Kinowy weekend z filmem o Eucharystii „Żywy – największa Tajemnica wiary” 17-19 VI. Można zamówić w innych terminach. Patrz: plakat.
 60. Stowarzyszenie Dolina Królówki prosi o fanty na loterię (do 18 VI) na XI Świętojanki, które odbędą się 26 VI na scenie koło OSP. Parz: afisz.
 61. Dzięki za ofiarę aż 1200 zł na sprzątanie 12 rodzinom: Marcela Kowaczek; Renata i Andrzej Kowaczek; Zofia Kruczek z synami (200 zł); Katarzyna i Zbigniew Górka; Wiktor Górka; Rozalia i Stanisław Ogorzałek; Agnieszka i Maciej Ogorzałek; Grzegorz Sekuła; Karolina Sekuła; Krystyna i Mieczysław Sekuła; Bogusława i Krzysztof Pazgan. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Maria i Roman Pazgan; Wojciech Pazgan; Marta i Rafał Leśniara; Anna i Stanisław Mężyk; Kazimiera Mężyk.
 62. Jest jeszcze na stoliku do rozdania mieszkającym u naszych rodzin numer czasopisma „Miłujcie się” w języku ukraińskim.
 63. Do nabycia na stoliku przy wyjściu książka: „Stefania Łącka – droga do świętości” autorstwa ks. prof. hab. Stanisława Sojki (cena 10 zł).
 64. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” – w środku kolejny audio buk z Pismem Świętym (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (6 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (6 zł).
Poprawiony: niedziela, 05 czerwca 2022 06:51
 

Ewangelia na dziś