Start Informacje Duszpasterskie XVII Niedziela Zwykła 24 -31 VII 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XVII Niedziela Zwykła 24 -31 VII 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 23 lipca 2022 17:26

XVII Niedziela Zwykła – 24 lipca 2022

 

W tygodniu:

Niedziela – 24 VII – XVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Kingi – patronki diecezji (opuszcza się)

Poniedziałek – 25 VII – Święto św. Jakuba Apostoła; albo: wsp. dow. św. Krzysztofa – patrona kierowców

Wtorek – 26 VII – wsp. śś. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny

Czwartek – 28 VII – wsp. dow. św. Selberiusza Makhlufa, prezb.

Piątek – 29 VII – wsp. śś. Marty, Marii i Łazarza

Sobota – 30 VII – wsp. dow. św. Piotra Chryzologa, bpa i dok. Kośc.

Niedziela – 31 VII – XVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Ignacego z Loyoli, prezb. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa jest błaganiem Boga „Ojca naszego, który jest w niebie” o zmiłowanie ze względu na dziesięciu sprawiedliwych.
 2. Niedziela 24 VII to XVII Niedziela Zwykła – Msze św. są w nowym kościele o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz 14:30 w cerkwi.
 3. Z racji jutrzejszego poniedziałkowego liturgicznego dowolnego wspomnienia św. Krzysztofa, patrona cyklistów, motocyklistów i kierowców aut, zgodnie z zapowiedzią, w tę niedzielę 24 VII po każdej Mszy św. nastąpi błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów mechanicznych na wszystkich naszych parkingach.
 4. Najpierw od ołtarza odmówiona będzie modlitwa błogosławieństwa, a następnie kapłan uda się w towarzystwie lektorów na wszystkie parkingi, by pokropić nasze pojazdy (auta, motory, skutery, motorowery, rowery i hulajnogi).
 5. Przy tej okazji, do skarbonki niesionej przez lektorów, chętni mogą złożyć dobrowolne ofiary wspierające zakup środków transportu dla misjonarzy w ramach fundacji MIVA Polska w „Akcji św. Krzysztof`2022 – 1 grosz za kilometr” (patrz: plakat).
 6. Kierowcy otrzymają od lektorów pamiątkowe obrazki św. Krzysztofa z modlitwą kierowcy przed wyruszeniem w drogę.
 7. Łatwo obliczyć, ile średnio rocznie przejeżdżamy kilometrów i naliczając grosz od każdego kilometra złóżmy ofiarę na misje.
 8. Na ten temat będzie odczytany Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bpa ks. Jana Piotrowskiego.
 9. Ta niedziela rozpoczyna również XXIII „Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa” (24-31 lipca 2022)W poniedziałek 25 VII w Święto św. Jakuba Apostoła Msze św. o 6:30 i 18:00.
 10. Też w poniedziałek 25 VII wspomina się św. Krzysztofa – patrona cyklistów, motocyklistów, kierowców aut i podróżujących.
 11. Święty Krzysztof jest też patronem ks. Proboszcza, który prosi o modlitwę o właściwe rozeznawanie spraw duszpasterskich.
 12. We wtorek 26 VII Msze św. o godzinach: parafialna o 6:30 oraz ślubna o 14:00. Sakramentalne małżeństwo zawrą: Dorota Agata Gromala oraz Andrew Steven Worthington.
 13. W środę Msza św. z Nowenną ku czci MB Nieustającej Pomocy będzie o 18:00.
 14. W piątek Msze św. 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) – oraz o 18:00.
 15. W sobotę Msze św. będą rano o 6:30 i 8:00.
 16. W sobotę 30 VII gregoriankami poza parafią zakończyły się Msze „pogrzebowe” za śp. Anielę Gurba (były w lipcu w gregoriance).
 17. Za tydzień w XVIII Niedzielę Zwykłą (31 VII) Msze św. są w zwyczajnym porządku o godzinach: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
 18. Niedziela ta kończy XXIII „Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa” (24-31 lipca 2022).
 19. Przypominam o obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. gdziekolwiek jesteśmy na wakacyjnych urlopach czy koloniach i innych wyjazdach. Nie zapominajmy również o codziennym porannym i wieczornym pacierzu oraz o zachowaniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w każdy piątek tygodnia. Zachęcam także, by przy zwiedzaniu ciekawych zakątków świata i naszej Ojczyzny, czy też różnych atrakcyjnych miejsc, wstępować także do świątyń katolickich na „nawiedzenie Najświętszego Sakramentu” i krótką w nich modlitwę. By rozpoznać kościół katolicki, wśród domów Bożych różnych wyznań, zawsze szukajmy we wnętrzu budowli wiecznej lampki i tabernakulum.
 20. Z racji lipcowego urlopu wakacyjnego część Mszy św. „pogrzebowych” ksiądz proboszcz odprawia poza parafią. Podobnie będzie podczas zbliżającego się sierpnia – w czasie urlopu ks. wikariusza.
 21. W dalszym też ciągu do najbliższej soboty 30 lipca (od 1 lipca) księża poza parafią odprawiają aż 9 „gregorianek” złożonych z zamówionych Mszy św. pogrzebowych: 1) + Krzysztof Łatka; 2) + Krzysztof Łatka; 3) + Grzegorz Jelito; 4) + Grzegorz Jelito; 5) + Stanisław Poręba (z Maksymówki); 6) + Edward Chochla; 7) + Krystyna Borkowska; 8) + Józefa Surma; 9) + Aniela Gurba.
 22. Od poniedziałku 1 sierpnia rozpocznie się 6 kolejnych „gregorianek” – nazwiska te podam w niedzielę za tydzień 31 VIII.
 23. Druga zapowiedź przedślubna: Tadeusz Groń, zam. Królowa Polska oraz: Katarzyna Klimczak, zam. Kamionka Wielka. Kto znałby jakąkolwiek przeszkodę do zawarcia tego małżeństwa, powinien ją zgłosić w kancelarii parafialnej.
 24. Na czas wakacji zawieszone są spotkania formacyjne, zbiórki, próby różnych grup parafialnych. Ich wznowienie – od września.
 25. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. MB Niepokalanie Poczętej, zel. Heleny Ptaszkowskiej z Królowej Górnej.
 26. Wydatki tego tygodnia: Obrazki św. Krzysztofa do rozdania przy błogosławieństwie pojazdów.
 27. Zapłaciłem za nowy znak drogowy „zakaz wjazdu powyżej 3,5 tony”.
 28. Zapłaciłem również otrzymane rachunki za: przesył gazu; za telefon w kancelarii.
 29. Za ozdobne okładki na dokumenty ślubne dawne nowożeńcom (10 sztuk).
 30. Jak widzimy zawisły dwa nowe żyrandole w nawie głównej – są one zasponsorowane przez naszego parafianina z Królowej Polskiej. Więcej szczegółów za  tydzień. Czekają one jeszcze na podłączenie do prądu.
 31. Tej soboty sobotę 23 VII nie było pracy dziesiątek.
 32. Na sobotę 30 VII o 7:00 zapraszam do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej dziesiątki: ● mężczyzn z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca – do wykonania jest praca przewózki ziemi i podsypki gruzu pod chodniki na cmentarzu oraz prace ziemne i obsypania nasypu nad kościołem i nad potokiem. ● kobiety z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka – do wykonania praca plewienia przy kościele i zbierania kamyczków.
 33. Natomiast znów nie będzie pracy w sobotę 6 VIII z racji Święta Przemienienia Pańskiego.
 34. Jeszcze do 31 VII trwają w kancelarii parafialnej zapisy na czterdziestą Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską do Częstochowy pod hasłem: „Chrystus naszą Paschą”.
 35. Natomiast w sierpniu zapisy już tylko w parafii organizatora danej grupy – czyli dla nas w parafii Jana Pawła II w Nowym Sączu.
 36. Spotkanie przedpielgrzymkowe odbędzie się również w parafii św. Jana Pawła II w Nowym Sączu 6 sierpnia 2022 r. o 16:00.
 37. Koszt uczestnictwa PPT pozostaje bez zmian – tj. 150 zł za pierwszą i drugą osobę z domu, 100 zł za trzecią z domu, a za dziecko do 15 roku życia płaci się tylko 75 zł, bo resztę dopłaca Caritas. Małoletni do 16 lat muszą mieć opiekuna. Więcej na: WWW.pielgrzymkatarnowska.pl
 38. Pielgrzymka rozpocznie 17 sierpnia 2022 r. Eucharystią o 6:30 sprawowaną na placu przed katedrą w Tarnowie, a zakończy 25 VIII 2022 r. wejściem na Jasną Górę. RDN transmitować będzie Msze św. i relacjonować pielgrzymowanie z trasy.
 39. Ze względu na trudności noclegowe w niektórych miejscach, organizatorzy zachęcają pielgrzymów do zabrania z sobą namiotów.
 40. Zapraszamy też do wpisu na duchową pielgrzymkę tych, którzy z różnych względów nie mogą iść – zwłaszcza chorych.
 41. W CFR ARKA w Gródku nad Dunajcem – rekolekcje w czasie wakacji 1-4 sierpnia 2022 r. pt. „Oblicze Jezusa w Ewangelii”. Poprowadzi: ks. Tomasz Rąpała, rekolekcjonista CFR ARKA. Ewangelie ukazują prawdziwe oblicze Pana Jezusa. W czasie rekolekcji, w klimacie skupienia będziemy słuchać konkretnych fragmentów Ewangelii w taki sposób, żeby pozwolić odsłonić twarz Pana taką, jaką ona jest. Oblicze cierpiące, paschalne, zawsze miłujące. Od słuchania Słowa zależy widzenie Chrystusa w codzienności życia, pośród obowiązków, radości i problemów. Zapraszam do zgłębienia Słowa w tym Domu podczas tej sesji biblijnej, aby przeżywając codzienność odnajdywać w niej piękno „Oblicza Jezusa”. Tego, który zawsze JEST. Jest jedno Oblicze Chrystusa, ale z wieloma rysami; Przemienione, z Ogrójca, z Golgoty, Zmartwychwstałe. Oblicze radosne i to, po którym spływają łzy, strugi krwi. „Chcemy ujrzeć Jezusa" (J 12,21) – to wołanie kilku Greków skierowane do apostoła Filipa, staje się naszym osobistym wołaniem. Szczególnie podczas tych rekolekcji. Zapisy: https://www.cfr-arka.pl/oblicze-jezusa-w-ewangelii-rekolekcje-w-rytmie-lectio-divina-dla-wszystkich.html lub: 605 088 112; 606 807 407; (004818) 440 13 00.
 42. Ponadto będą także rekolekcje dla narzeczonych i zakochanych w dniach: 5- 7 sierpnia br. Zapisy również na stronie ARKI.
 43. Także w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej „Arka” w Gródku nad Dunajcem
 44. Tam też szereg innych rekolekcji – patrz: plakat w gablocie, na stronie ośrodka oraz informacje pod telefonem: 605 088 112; 606 807 407; (004818) 440 13 00.
 45. Ogromnie dziękuję Januszowi Gaborkowi za finalne wykonanie już dokładnie połowy Dróżek Świąt Maryjnych.
 46. Jego żonie wielkie dzięki za porządki i pomoc w sprzątaniu obu świątyń.
 47. Podziękowania składam także kwiaciarce Krystynie Michalik za permanentne strojenie naszych świątyń.
 48. Dzięki za ofiary na sprzątanie. Do sprzątania dokłada się 6 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Monika i Marcin Obrzut; Lucyna i Ryszard Górska; Elżbieta i Carlos Velarde Vasquez; Kazimiera Kocemba; Dorota i Marian Kocemba; Anna i Stanisław Siedlarz.
 49. Do nabycia na stoliku przy wyjściu książka: „Stefania Łącka – droga do świętości” autorstwa ks. prof. hab. Stanisława Sojki (10 zł).
 50. Do nabycia kolejnego w formie książkowej „Gościa Niedzielnego-Ekstra”: O Najświętszej Eucharystii – koszt 12 zł.
 51. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (6 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (6 zł).
Poprawiony: niedziela, 31 lipca 2022 20:51
 

Ewangelia na dziś