Start Informacje Duszpasterskie XVIII Niedziela Zwykła – 31 VII - 7 VIII 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XVIII Niedziela Zwykła – 31 VII - 7 VIII 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 30 lipca 2022 17:50

XVIII Niedziela Zwykła – 31 lipca 2022

 

W tygodniu:

Niedziela – 31 VII – XVIII Niedziela Zwykła (synodalna); albo: wsp. św. Ignacego z Loyoli, prezb. (opuszcza się)

Poniedziałek – 1 VIII – św. Alfonsa Marii Luguoriego, bpa i dok. Kośc.

Wtorek – 2 VIII – wsp. dow. św. Euzebiusza z Vercelli, bpa; albo: św. Piotra Juliana Eymarda, prezb.

I Środa – 3 VIII – dzień misyjny w parafii

I Czwartek – 4 VIII – wsp. św. Jana Marii Vianneya, prezb., albo: wotywa o J.Ch. Najwyższym i Wiecznym Kapłanie (o powołania)

I Piątek – 5 VIII – wsp. dow. Rocznicy poświęcenia rzymskiej bazyliki NMP; albo wotywa o NSPJ

I Sobota – 6 VIII – Święto Przemienienia Pańskiego; nie ma wotywy o NSNMP

I Niedziela – 7 VIII – XIX Niedziela Zwykła (adoracyjna); albo: wsp. dow. św. śś. Sykstusa II, pap i Towarzyszy, męcz.; albo: św. Kajetana, prezb.; albo: bł. Edmunda Bojanowskiego (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa przestrzega nas, by nie zapomnieć o przemijalności naszego ziemskiego życia, które w perspektywie wieczności jest tylko marnością.
 2. Niedziela 31 VII to XVIII Niedziela Zwykła – Msze św. są w nowym kościele o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz 14:30 w cerkwi.
 3. Jest to także z racji ostatniej niedzieli miesiąca „niedziela synodalna”, z liturgią wyznaczoną przez ks. Biskupa.
 4. Dziś też kończy się XXIII „Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa” (24-31 lipca 2022).
 5. W Bazylice św. Małgorzaty rozpoczyna się tygodniowy Wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego (do 7 VIII). Patrz: w gablocie.
 6. Też dziś w Parafii MB Niepokalanej o 20:00. spotkanie młodych „Sącz Boga” nt. „pracowitość”, a słowo wygłosi ks. Damian Siciarz.
 7. W poniedziałek 1 VIII rozpoczyna się miesiąc sierpień – czas dobrowolnej abstynencji (zwłaszcza trzeźwości od alkoholu czy też nikotyny), do czego usilnie wszystkich zachęcam. Podejmijmy się tej trzeźwości z własnego wyboru w miesiącu szczególnych rocznic w historii naszego narodu.
 8. W związku z sierpniem za tydzień w niedzielę 7 VIII odczytany będzie Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
 9. W poniedziałek i wtorek Msze św. tylko rano o 6:30.
 10. W poniedziałek i wtorek (1-2 VIII) można zyskać tzw. „Odpust Porcjunkuli” związany ze św. Franciszkiem z Asyżu – zyskuje się go od południa w poniedziałek do północy we wtorek. Można go uzyskać jeden raz w roku i ofiarować za siebie albo za zmarłych na sposób wstawiennictwa. Jest to odpust zupełny za pobożne nawiedzenie jakiegokolwiek kościoła i odmówienie w tym czasie „Ojcze nasz” i „Wierzę”. Do tych dwóch modlitw łączących się z nawiedzeniem świątyni i razem stanowiących tzw. „czyn odpustowy” należy dodać pozostałe warunki konieczne do zyskania odpustu: 1) dyspozycja wewnętrzna, czyli wykluczenie jakiegokolwiek przywiązania do grzechu nawet powszedniego i wzbudzenie intencji do zyskania odpustu oraz 2) spowiedź sakramentalna; 3) Komunia Święta; 4) modlitwa w intencjach Ojca Świętego np. „Ojcze nasz” czy „Zdrowaś Mario”. Te trzy ostatnie warunki mogą być wypełnione na wiele dni przed lub po 2 sierpnia, choć wypada, aby Komunia Święta i modlitwa w intencjach Papieża były odprawiane w dzień zyskiwania odpustu.
 11. I jeszcze ogólne zasady w przypadku odmawiania tzw. „modlitw odpustowych”: wystarczy, gdy je odmawiamy także np. na przemian z towarzyszem modlitwy lub śledząc myślą, gdy ktoś inny ją odmawia głośno; a w przypadku głuchoniemych wystarczy, że razem z innymi, modlącymi się w tym samym miejscu, sami kierują do Boga swój umysł i pobożne uczucia, albo odmówią myślnie lub tekst modlitwy będą przebiegały tylko oczami. Zaś Biskup Ordynariusz, dla pożytku duchowego wiernych, może wyznaczyć ten odpust na inny dzień w roku w jakiejś wspólnocie – np. związany z drugorzędnym Patronem parafii. Wtedy nie ma go 1-2 sierpnia.
 12. Też w poniedziałek 1 sierpnia przypada Rocznica Powstania Warszawskiego (1 sierpnia 1944 r.).
 13. W I środę 3 VIII Msza św. z Nowenną ku czci MB Nieustającej Pomocy będzie o 18:00.
 14. W I środę sierpnia (3 VIII), jak co miesiąc w naszej parafii, „dzień misyjny”, a więc czas modlitwy i ofiar składanych na rzecz misji i misjonarzy oraz zmiany tajemnic w Różańcowych Różach Misyjnych.
 15. Przed nami I czwartek sierpnia – Msze św. o 6:30 (z Litanią do Imienia Jezus) i 18:00 (z Adoracją Snctissimum).
 16. W I czwartek możliwość godzinnej spowiedzi św. od 17:00.
 17. Z racji wakacji nie ma Adoracji Najświętszego Sakramentu w bocznej kaplicy dla kandydatów do bierzmowania czyli uczniów klas VI, VII i VIII od 15:00 do 20:00. Wrócimy do niej od września wraz z rozpoczęciem roku szkolnego.
 18. W ten I czwartek, z racji 4 sierpnia, w liturgii wspomina się św. Jana Marię Vianneya – patrona proboszczów.
 19. Z racji tego „święta patronalnego” proszę o modlitwę w intencji wszystkich proboszczów, jacy prowadzili duszpastersko tę parafię od jej powstania do teraz: dla zmarłych prośmy o radość nieba, a dla żyjących o błogosławieństwo naszego Pana Dobrego Pasterza.
 20. W I piątek sierpnia Msze św. 6:30 (z Litanią i Aktem Zawierzenia NSPJ), a także o 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) – oraz wotywna o 18:00 (z Adoracją Najświętszego Sakramentu).
 21. W I piątek zwyczajowo comiesięczna spowiedź św. przez godzinę od 17:00.
 22. Do chorych po domach, w zastępstwie za ks. wikariusza przebywającego od 1 VIII na miesięcznym urlopie, udaję się w I piątek o 9:00 – jest też wtedy możliwość spowiedzi św. i namaszczenia chorych.
 23. W bocznej kaplicy jak zwykle co miesiąc w I piątek (5 VIII) Adoracja Eucharystii w ciszy od 13:30 do 22:00.
 24. W czasie tej I-szo piątkowej sierpniowej Adoracji IHS „w ciszy” wyjątkowo od 19:00 do 20:00 poprowadzi ją zespół „Uradowani”.
 25. W I sobotę sierpnia (6 VIII) przypada Święto Przemienienia Pańskiego.
 26. Msze św. 6 sierpnia będą w zmienionym porządku: parafialne o 7:00 – 9:00 i 10:30 („suma” z Adoracją i Litanią oraz Aktem Zawierzenia Niepokalanemu Sercu NMP) oraz ślubna o 14:00 (nie ma o 17:00).
 27. W sobotę 6 VIII o 14:00 Msza św. ślubna pary narzeczeńskiej: Dawida Taraska i Aleksandry Kaim.
 28. W sobotę 6 VIII rozpoczyna się Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP (6-14 sierpnia).
 29. Też w sobotę 6 VIII przypada rocznica śmierci św. Pawła VI, papieża (1897-1978).
 30. Za tydzień w XIX Niedzielę Zwykłą (7 VIII) Msze św. są w zwyczajnym porządku o godzinach: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
 31. Do południa w nowym kościele z Adoracją Najświętszego Sakramentu, natomiast po południu w cerkwi z Nieszporami o NMP.
 32. Po „prymarii” o 7:00 zwyczajowo zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (za tydzień w Różach Kobiet i składka inwestycyjna).
 33. Po raz kolejny usilnie zachęcam do pobożnego praktykowania „dziewięciu pierwszych piątków” (to zachęta Jezusa w uznanych przez Kościół czterech objawieniach Serca Bożego św. Małgorzacie Mari Alacoque, zakonnicy w Paray-le-Monial we Francji) oraz „pięciu pierwszych sobót” (tym razem zachęta Maryi w sześciu objawieniach uznanych przez Kościół w Fatima w Cova da Iria wobec dzieci: św. Hiacynty i Franciszka Marto oraz Łucji dos Santos).
 34. Z racji sierpniowego urlopu wakacyjnego część Mszy św. „pogrzebowych” ks. wikariusz odprawia poza parafią.
 35. Intencja wyznaczona przez Stolicę Apostolską do omodlenia w sierpniu, zwłaszcza przez Róże Różańcowe, dotyczy małych i średnich przedsiębiorców: „Módlmy się, aby mali i średni przedsiębiorcy poważnie dotknięci kryzysem gospodarczym i społecznym, znaleźli środki niezbędne do kontynuowania swojej działalności w służbie społeczności, w której żyją.”
 36. Do soboty 30 lipca odprawianych było aż 9 „gregorianek” złożonych z Mszy św. „pogrzebowych”.
 37. Natomiast od poniedziałku 1 sierpnia (do wtorku 30 VIII) księża poza parafią odprawiać będą 6 „gregorianek” złożonych z zamówionych Mszy św. pogrzebowych za zmarłych parafian: 1) + Cecylia Poręba; 2) + Stanisław Poręba z Maksymówki; 3) + Krystyna Borkowska; 4) + Jan Wysowski; 5) + Ireneusz Janus; 6) + Józef Hebda.
 38. Na czas wakacji zawieszone są spotkania formacyjne, zbiórki, próby różnych grup parafialnych. Ich wznowienie – od września.
 39. Trzecia zapowiedź przedślubna: Tadeusz Groń, zam. Królowa Polska; oraz: Katarzyna Klimczak, zam. Kamionka Wielka.
 40. Zapowiedź pierwsza przedślubna: Witold Ochwat, zam. Królowa Górna; oraz: Aleksandra Frączek, zam. Grybów. Jeśli ktoś znałby jakąkolwiek przeszkodę do zawarcia tych sakramentalnych związków małżeńskich, powinien to zgłosić w kancelarii parafialnej.
 41. W środę 27 VII o 15:00 odbył się pogrzeb śp. Antoniego Witka z Mszalnicy. Odprawionych za niego będzie 105 Mszy św. (tj. 99 + 6 ze składki).
 42. Zaś w środę 3 VIII, po Mszy św. o 14:00 w Boguszy, na naszym cesarzu pochowany będzie śp. Paweł Basiaga z Krakowa.
 43. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. NMP Matki Kościoła, zel. Heleny Wacławiak z Królowej Polskiej.
 44. Wydatki tego tygodnia: Komunikanty, parafina do świec, kadzidło, węgielki. Pizze, kawa i herbata dla pracujących w sobotę – 123,48 zł + 17,60 zł.
 45. Lipcowa składka na WSD w Tarnowie z poprzedniej niedzieli 17 VII wyniosła 2254,52 zł + 5 €. Bóg zapłać.
 46. Przy okazji poświęcenia pojazdów, kierowcy złożyli do skarbonki dobrowolne ofiary w wysokości aż 3615,05 zł + 4 € wspierające zakup środków transportu dla misjonarzy w ramach fundacji MIVA Polska w „Akcji św. Krzysztof`2022 – 1 grosz za kilometr”. Dzięki.
 47. Mieszkańcy Krakowa, rodzice zmarłego śp. Pawła Basiagi, przy okazji załatwiania miejsca na naszym cmentarzu, złożyli na kościół ofiarę 400 zł.
 48. Otrzymaliśmy do zapłacenia rachunki za prąd (233,68 zł + 30,79 zł + 561,60 zł) i za gaz (194,70 zł + 31,35 zł).
 49. W poprzednim tygodniu zawisły w nawie głównej naszego kościoła zapowiadane 2 żyrandole. Ich fundatorem jest sołtys Królowej Polskiej Marian Ogórek. Koszt obu z robocizną wyniósł aż 37 000 zł (czyli 18 tyś. + 18 tyś. + 1 tyś. złotych za robociznę). Wielkie Bóg zapłać!
 50. Czekają one jeszcze na podpięcie do prądu (co uczyni niebawem Mariusz Poręba).
 51. Dziękuję za sobotnią pracę 30 VII o 7:00 na rzecz wspólnoty parafialnej: ● 1mężczyźnie z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca (oraz: 1 panu z wcześniejszej dziesiątki Krzysztofa Ruszkowicza, jak również 2 panom z późniejszej dziesiątki Roberta Kościółka) – byli to: Marian Ogórek (za niego Michał Poręba), jak również Stanisław Książkiewicz, a także Paweł Jelito, Piotr Jelito (za niego wnuk Konrad Jelito) – wykonali pracę rozwózki i plantowania gruzu w chodniku na cmentarzy oraz pracę z ziemią nad potokiem. ● 7 kobiet z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka – były to: Teresa Kościółek, Marcelina Źrałka, Beata Jelito, Marta Jelito, Teresa Jelito, Agnieszka Jawor i Renata Janus (za nią Martyna Jawor) – wyplewiły zbocza za kościołem i wyrywały chwasty z pryzm ziemi koło dróżek.
 52. Jeszcze zamiast pracy ofiarę 100 zł złożył Tadeusz Wacławiak (z dziesiątki Krzysztofa Ruszkowicza).
 53. W najbliższą sobotę 6 VIII nie będzie pracy dziesiątek z racji Święta Przemienienia Pańskiego. Dopiero za dwa tygodnie 13 VIII.
 54. W sierpniu zapisy na PPT są już tylko w parafii organizatora danej grupy – czyli dla nas w parafii Jana Pawła II w Nowym Sączu.
 55. Spotkanie przedpielgrzymkowe odbędzie się w parafii św. Jana Pawła II w Nowym Sączu w najbliższą sobotę 6 VIII o 16:00.
 56. Jeszcze tytułem przypomnienia: koszt uczestnictwa PPT pozostaje bez zmian – tj. 150 zł za pierwszą i drugą osobę z domu, 100 zł za trzecią z domu, a za dziecko do 15 roku życia płaci się tylko 75 zł, bo resztę dopłaca Caritas. Małoletni do 16 lat muszą mieć opiekuna. Więcej na: WWW.pielgrzymkatarnowska.pl – od nas organizowany też będzie wyjazd autokarowy „na wejście”.
 57. Pielgrzymka ta rozpocznie w środę 17 VIII 2022 r. Mszą św. sprawowaną o 6:30 na placu przed katedrą w Tarnowie, a zakończy w czwartek 25 VIII wejściem na Jasną Górę. Nasze diecezjalne Radio „Dobra Nowina” transmitować będzie Msze św., jak i relacjonować z trasy trud pielgrzymowania.
 58. Ze względu na trudności noclegowe w niektórych miejscach, organizatorzy zachęcają pielgrzymów do zabrania z sobą namiotów.
 59. Zapraszam też do wpisania się na duchową pielgrzymkę tych, którzy z różnych względów nie mogą iść – zwłaszcza chorych.
 60. W Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej „Arka” w Gródku nad Dunajcem – od jutra rozpoczną się rekolekcje w czasie wakacji (1-4 sierpnia) pt. „Oblicze Jezusa w Ewangelii”. Poprowadzi: ks. Tomasz Rąpała, rekolekcjonista CFR ARKA. Są jeszcze możliwe zapisy: https://www.cfr-arka.pl/oblicze-jezusa-w-ewangelii-rekolekcje-w-rytmie-lectio-divina-dla-wszystkich.html lub: 605 088 112; 606 807 407; (004818) 440 13 00.
 61. Nadto odbędą się też weekendowe rekolekcje dla narzeczonych i zakochanych w dniach: 5- 7 VIII. Zapisy również na stronie ARKI.
 62. Dzięki za ofiarę 400 zł na sprzątanie 4 rodzinom: Lucyna i Ryszard Górscy; Kazimiera Kocemba; Dorota i Marian Kocemba; Anna i Stanisław Siedlarz. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Agnieszka, Rafał Kacprowicz; Izabela i Sebastian Siedlarz; Anna i Marek Siedlarz; Bożena Pazgan; Angelika, Łukasz Zaczyk; Stanisława i Jan Hatlaś; Anna i Mariusz Hatlaś.
 63. Dziękuję jeszcze za ofiary 400 zł na sprzątanie: 4 rodzinom sprzed tygodnia (Grażyna i Marian Radzik; Teresa i Alojzy Barscy; Anna i Krzysztof Plata; Bożena i Piotr Świder).
 64. Do nabycia na stoliku przy wyjściu książka: „Stefania Łącka – droga do świętości” autorstwa ks. prof. hab. Stanisława Sojki (10 zł).
 65. Do nabycia kolejnego w formie książkowej „Gościa Niedzielnego-Ekstra”: O Najświętszej Eucharystii – koszt 12 zł.
 66. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (6 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (6 zł).
Poprawiony: sobota, 30 lipca 2022 17:54
 

Ewangelia na dziś