Start Informacje Duszpasterskie XIX Niedziela Zwykła – 7-14 VIII 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XIX Niedziela Zwykła – 7-14 VIII 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 07 sierpnia 2022 04:26

XIX Niedziela Zwykła – 7 sierpnia 2022

 

W tygodniu:

I Niedziela – 7 VIII – XIX Niedziela Zwykła (adoracyjna); albo: wsp. dow. śś. Sykstusa II, pap i Towarzyszy, męcz.; albo: św. Kajetana, prezb.; albo: bł. Edmunda Bojanowskiego (opuszcza się)

Poniedziałek – 8 VIII – św. Dominika, prezb.

Wtorek – 9 VIII – Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziew. i męcz. – patronki Europy

Środa – 10 VIII – Święto św. Wawrzyńca, diak. i męcz.

Czwartek – 11 VIII – wsp. św. Klary, dziew.

Piątek – 12 VIII – wsp. dow. św. Joanny Franciszki de Chantal, zak.

Sobota – 13 VIII – wsp. dow. śś. Poncjana, pap. i Hipolita, prezb. i męcz. (Różaniec Fatimski)

Niedziela – 14 VIII – XX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezb. i męcz. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa stawia dziś wymagania wiary „ludziom nadziei” czekającym wytrwale na przyjście Pana, choćby byli jedynie małą trzódką.
 2. Niedziela 7 VIII jest XIX Niedzielą Zwykłą – Msze św. w nowym kościele są o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz w cerkwi o 14:30.
 3. Do południa w nowym kościele z Adoracją Najświętszego Sakramentu, natomiast po południu w cerkwi z Nieszporami o NMP.
 4. Po „prymarii” o 7:00 zwyczajowo zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn.
 5. Ksiądz Biskup wystosował Komunikat nt. 40-tej Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.
 6. W związku z sierpniem wysłuchamy w tę niedzielę 7 VIII Apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
 7. Ze swej strony usilnie wszystkich zachęcam do podjęcia się tej trzeźwości czy też całkowitej abstynencji z własnego wyboru w miesiącu szczególnych rocznic w historii naszego narodu. Proszę też o modlitwę za uzależnionych w naszej parafii. Tych zaś co mają takie kłopoty zapraszam do złożenia w kancelarii duchowego imiennego zobowiązania i przysięgi trzeźwości chociaż na jakiś czas.
 8. Trwa rozpoczęta wczoraj, czyli w sobotę 6 VIII, Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP (6-14 sierpnia).
 9. W Bazylice św. Małgorzaty kończy się dziś tygodniowy Wielki Odpust na „Przemienienie Pańskie. Patrz: plakat w gablocie.
 10. W poniedziałek 8 VIII Msza św. tylko rano o 6:30.
 11. Zaś we wtorek 9 VIII przypada święto św. zakonnicy i męczennicy Teresy Benedykty od Krzyża (wcześniej w życiu świeckim Edyty Stein) – patronki Europy. Stąd Msze św. rano o 6:30 i po południu 18:00.
 12. W środę 10 sierpnia, w święto diakona i męczennika – św. Wawrzyńca (Laurencjusza) Msze św.: rano o 6:30 oraz wieczorem z Nowenną ku czci MB Nieustającej Pomocy o 18:00.
 13. W czwartek 11 VIII – Msze św. o 6:30 i 7:00.
 14. W piątek 12 VIII Msze św.: o 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) – oraz o 18:00.
 15. W sobotę (13 VIII) Msze św. będą: o 6:30 – 8:00 oraz o 18:00 z procesyjnym Różańcem Fatimskim.
 16. W związku z Dniem Fatimskim wieczorem o 18:00 wpierw będzie Msza św. a dopiero po niej Różaniec Fatimski w procesji.
 17. Przynieśmy lampiony, zaś dziewczęta z DSM proszę jak zwykle o zabranie figury MB Fatimskiej.
 18. Za tydzień w XX Niedzielę Zwykłą (14 VIII) Msze św. są w zwyczajnym porządku o godzinach: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
 19. W tę niedzielę 14 VIII po „prymarii” (po 7:00) zmiana tajemnic w Różach Kobiet.
 20. Również w niedzielę 14 sierpnia comiesięczna składka inwestycyjna.
 21. Część tej składki przeznaczona jest na coroczną kolektę UPJP II w Krakowie i Tarnowie.
 22. W niedzielę 14 sierpnia o 9:00 chrzest dziecka – tej łaski dostąpi: Zuzanna Barbara Groń. Msza św. za to dziecko – w środę 24 VIII o 6:30.
 23. Z racji sierpniowego urlopu wakacyjnego część Mszy św. „pogrzebowych” ks. wikariusz odprawia poza parafią.
 24. Rodziny tych zmarłych, za których Msza św. jest poza parafią w danym dniu, zapraszam wtedy do udziału we Mszy św. w parafii.
 25. W wakacje nadal zawieszone są spotkania formacyjne, zbiórki, próby różnych grup parafialnych. Powrócimy do nich od września.
 26. Druga zapowiedź przedślubna: Witold Ochwat, zam. Królowa Górna; oraz: Aleksandra Frączek, zam. Grybów. Jeśliby ktoś znał jakąś przeszkodę do zawarcia tego sakramentu, ma obowiązek sumienia zgłosić to w kancelarii parafialnej.
 27. W czwartek w nocy zmarł nasz parafianin śp. Antoni Smoroń. W piątek w kaplicy o 20:00 był różaniec przy trumnie, zaś pogrzeb odbył się w sobotę o 17:30. Za jego duszę odprawionych będzie 117 Mszy św. (106 zamówionych indywidualnie oraz 11 od uczestników pogrzebu).
 28. Natomiast w środę wieczór zmarł inny nasz parafianin śp. Mieczysław Sekuła z Wyrębów, ze względu na rodzinny grób Mszę św. odprawiono w Boguszy, w oczekiwaniu na pogrzeb różaniec był w naszej kaplicy przy trumnie w czwartek i piątek o 19:00 i w sobotę o 8:00.
 29. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Piotra Apostoła, zel. Piotra Jelito.
 30. Wydatki tego tygodnia: Za podsypkę ze składu „na Bani” (5,7 + 5,7 ton klińca i piasku) + 45 worków cementu).
 31. Zapłaciłem rachunki za prąd i za gaz.
 32. Wkład do świecy z kaplicy (stary uszkodzony w lipcu). Paliwo do traktorka-kosiarki.
 33. Składka z I środy sierpnia (3 VIII), czyli z „dnia misyjnego” w parafii wyniosła – 421 zł.
 34. Dziękuję za ofiarę 500 zł na rzecz parafii nowożeńcom Annie i Radosławowi Aleksandrowiczom.
 35. Dziękuję też za ofiarę 100 zł na kościół naszej parafiance Annie Sikora z Wyrębów.
 36. Otrzymaliśmy jeszcze rachunki za prąd z dwóch kolejnych budynków parafialnych – 228,09 zł + 66,49 zł.
 37. Zleciłem introligatorni w Nowym Sączu zszycie Mszału używanego podczas sprawowania Mszy św. (rozwalonego w lipcu).
 38. Minionej soboty 6 VIII z racji Święta Przemienienia Pańskiego i ślubu nie było pracy dziesiątek.
 39. Z dziesiątki Józefa Ziębca darmową pracę wykonania i montażu ławki przy ścianie w kościele wykonali Jan i Wiesław Krokowie.
 40. Także jeszcze zamiast pracy złożono ofiary: z dziesiątki Krzysztofa Ruszkowicza 100 zł Paweł Potoniec; z dziesiątki Roberta Kościółka 50 Klementyna Kruczek; z dziesiątki Stanisława Mężyka 50 zł Anna Rogozińska. Dzięki.
 41. Na najbliższą sobotę na 7:00 – proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Marka Kotasa. Będzie praca przy pocięciu suszu drzewnego z cmentarza (cyrkularką i piłami motorowymi) oraz rąbaniu gałęzi siekierami.
 42. Też na sobotę proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Romana Pazgana. W planie plewienie na zboczach przy potoku i przy schodach oraz przy cmentarzu w Królowej Polskiej (o ile pozwoli czas).
 43. Dziękuję za wszelakie życzenia imieninowe – niech Pan błogosławi wszystkim ludziom dobrej woli!
 44. Dzięki zespołowi „Uradowani” za muzyczne poprowadzenie godzinnej adoracji IHS w I piątek.
 45. Zostały już podłączone do prądu 2 żyrandole zafundowane przez sołtysa KP. Podpiął je Mariusz Poręba. Dzięki.
 46. Tarnowski wykonawca 2 żyrandoli pozostawił jako darowiznę na kościół: zapasowe klosze do nich oraz żarówki.
 47. Niezadługo zakupione będą i wymienione z żółtych na białe żarówki w pozostałych małych żyrandolach bocznych i kinkietach na ścianach.
 48. Dziękuję Konradowi Jelito za poworkowanie plastyków (nadmiaru śmieci) z kontenera przy cmentarzu.
 49. Dziękuję Januszowi Gaborkowi, Mariuszowi Michalikowi i Romanowi Pazganowi za pocięcie i usunięcie jeszcze w lipcu złamanej gałęzi lipy; konar ten złamał się przy wichurze – na szczęcie nie uszkodził grobów.
 50. Dziękuję Mirosławowi Jaworowi za usługę swą podkaszarką przy okazji plewienia z poprzedniej soboty (pomógł żonie).
 51. Dziękuję: za placek od mamy wikarego; za jabłka oraz za gościnę u sąsiadów; także za placki weselne po wczorajszym ślubie.
 52. Organizowany jest wyjazd do Częstochowy na powitanie pielgrzymów Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Autokar wyruszy z placu obok przystanku Królowa Górna – „Bratyszowiec” o godzinie 1:00 w nocy (z środy na czwartek). Koszt wyjazdu – 60 zł od osoby (przy pełnym stanie autokaru). Wszystkich chętnych organizatorka Józefa Nowak prosi o telefoniczny lub osobisty kontakt do niedzieli 21 sierpnia. Telefony kontaktowe: (018) 445 67 52 lub też 507 787 795.
 53. Wyższe Seminarium Duchowne prowadzi rekrutację kandydatów do kapłaństwa pod hasłem: „Pójdź za mną”. Patrz: WWW.wsd.tarow.pl oraz plakat w gablocie.
 54. Wojskowe Centrum Rekrutacji w N. Sączu (ul. Czarneckiego 13) prowadzi nabór do terytorialsów w nowo formowanym 114 batalionie lekkiej piechoty w Limanowej i do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, po której można przejść do wojska zawodowego. Przyjmowani są niekaralni sprawni fizycznie obywatele do 55 r. życia. W wojsku można zdobyć kwalifikacje: prawa jazdy kat. C, CE, D, operatora obsługi sprzętu, spawacza, kucharza, nurka, skoczka spadochronowego itp. Tel.: 261 138 703 i 261 138 704. Szczegóły: w gablocie.
 55. Lokalna Grupa Działania „Korona Sądecka” zachęca do włączenia się w tworzenie lokalnej strategii rozwoju na lata 2023-2027.
 56. Ukraińskie mieszkanki naszej starej plebanii pani Nela i jej niepełnosprawna córka Jewhenia (czyli w zdrobnieniu Żenia) w miniony piątek 5 VIII zakończyły swój pobyt u nas na starej plebanii – po znalezieniu płatnego mieszkania w Nowym Sączu przeniosły się tam, by zamieszkać razem z drugą córką Iryną, która ze swymi dziećmi Iwanem i maleńką Rimą mieszkała u jednej z rodzin także na terenie naszej parafii w Królowej Polskiej. Szukały tego mieszkania, by podjąć pracę jak i posłać nastoletniego syna do szkoły średniej w Nowym Sączu. Informuję, iż były to bardzo kulturalne i skromne osoby nie sprawiające przez ten czas żadnych problemów. Pochodziły ze wschodnich terenów Ukrainy, gdzie trwają walki (a nie z tzw. „udawanych” uchodźców z zachodniej części Ukrainy szukających jedynie pracy w Polsce, choć i to jest naturalne i zrozumiałe, bo każdy chce lepiej żyć). Jako ciekawostkę podaję, byśmy umieli docenić polskie realia, nasza lokatorka, pani Nela, jest już emerytką (nauczycielką nauczania początkowego o bardzo niskiej ukraińskiej emeryturze nauczycielskiej). Ta średnio na Ukrainie wynosi około 3500 hrywni, czyli około 500 zł. Pani Nela jest matką oddaną swej kalekiej córce, co mnie jako księdza bardzo przez ten czas budowało. Jako uchodźcy przebywały na starej plebanii od 30 IV do 5 VIII. Życzę im wszystkiego dobrego!
 57. Dzięki za ofiarę 400 zł na sprzątanie 4 rodzinom: Anna i Marek Siedlarz; Rozalia Stanek; Bożena Pazgan; Elżbieta i Carlos Velarde Vasquez. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Jolanta i Michał Mężyk; Halina i Piotr Majka; Magdalena i Tomasz Kumorek; Maria i Stanisław Kumorek; Janusz i Bożena Gaborek.
 58. Do nabycia na stoliku przy wyjściu książka: „Stefania Łącka – droga do świętości” autorstwa ks. prof. hab. Stanisława Sojki (10 zł).
 59. Do nabycia kolejnego w formie książkowej „Gościa Niedzielnego-Ekstra”: O Najświętszej Eucharystii – koszt 12 zł.
 60. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (6 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (6 zł).
Poprawiony: niedziela, 07 sierpnia 2022 04:29
 

Ewangelia na dziś