Start Informacje Duszpasterskie XX Niedziela Zwykła – 14-21 VIII 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XX Niedziela Zwykła – 14-21 VIII 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 14 sierpnia 2022 10:11

XX Niedziela Zwykła – 14 sierpnia 2022

 

W tygodniu:

Niedziela – 14 VIII – XX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezb. i męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 15 VIII – Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Wtorek – 16 VIII – wsp. dow. św. Stefana Węgierskiego; albo: św. Rocha

Środa – 17 VIII – wsp. św. Jacka, prez.

Piątek – 19 VIII – wsp. dow. św. Jana Eudesa, prezb.

Sobota – 20 VIII – wsp. św. Bernarda, opata i dok. Kośc.

Niedziela – 21 VIII – XXI Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Piusa X, pap. (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa pociesza, że choćbyśmy popadli w moralne błoto, wybawić nas chce Pan, który wycierpiał krzyż grzechów i wrogość świata.
 2. Niedziela 14 sierpnia jest XX Niedzielą Zwykłą – Msze św. w nowym kościele są o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz w cerkwi o 14:30.
 3. W tę niedzielę 14 sierpnia po „prymarii” (po 7:00) zmianka tajemnic w Różach Kobiet.
 4. Też w tę niedzielę 14 VIII comiesięczna składka inwestycyjna.
 5. Część tej składki przeznaczona jest na coroczną kolektę Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.
 6. W niedzielę 14 VIII o 9:00 chrzest: Zuzanna Barbara Groń (chrzci ks. Stanisław Gruca). Msza św. za to dziecko w środę 24 VIII o 6:30).
 7. Jeszcze raz apeluję o trzeźwość oraz modlitwę o uwolnienie uzależnionych od jakiejkolwiek słabości moralnej i używek.
 8. Dziś kończy się Nowenna przed jutrzejszą Uroczystością Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia).
 9. Dziś po południu rozpoczyna się wigilia jutrzejszej poniedziałkowej Uroczystości Wniebowzięcia NMP.
 10. W poniedziałek 15 VIII wszystkie Msze św. w nowym kościele: rano o 7:00 – 9:00 – 10:30 i po południu o 14:30.
 11. Dzień 15 sierpnia jest świętem obowiązkowym!
 12. 15 sierpnia na „sumie”, czyli o 10:30 uczci Matkę Bożą swym śpiewem zespół „Chwalmy Pana”.
 13. Pod koniec każdej Mszy św. 15 VIII nastąpi uroczyste błogosławieństwo ziół i kwiatów, zbóż i owoców.
 14. Dzień 15 sierpnia 2022 r. jest 102 „Rocznicą Cudu nad Wisłą” (1920 r.).
 15. Przed nami też odpust ku czci NMP Wniebowziętej w Maciejowej – poniedziałek 15 VIII o 11:00.
 16. We wtorek 16 VIII Msza św. tylko o 6:30.
 17. W dniu 16 VIII o godz. 17:00 Nowym Sączu w zabytkowym kościele odpust ku czci św. Rocha.
 18. W środę 17 VII, we wspomnienie św. Jacka – Msza św. wieczorem z Nowenną ku czci MB Nieustającej Pomocy o 18:00.
 19. W środę 17 VIII o g. 14:30 w Kaplicy na cmentarzu gołąbkowickim w N. Sączu będzie nabożeństwo i pochówek dzieci nienarodzonych.
 20. W czwartek 18 VIII – Msza św. o 6:30.
 21. W piątek 19 VIII Msze św.: o 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) – oraz o 18:00.
 22. W sobotę 20 VIII we wspomnienie św. opata Bernarda, doktora Kościoła Msze św. będą rano: o 6:30 – 8:00.
 23. Za tydzień w XXI Niedzielę Zwykłą (21 VIII) Msze św. są w zwyczajnym porządku o: 7:00 – 9:00 – 10:30 – w cerkwi o 14:30.
 24. Dziękuję za liczny udział w sobotnim cyklicznym procesyjnym Fatimskim Różańcu.
 25. Z racji sierpniowego urlopu wakacyjnego część Mszy św. „pogrzebowych” ks. wikariusz odprawia poza parafią.
 26. W wakacje nadal zawieszone są spotkania formacyjne, zbiórki, próby różnych grup parafialnych. Powrócimy do nich od września.
 27. Trzecia zapowiedź przedślubna: Witold Ochwat, zam. Królowa Górna; oraz: Aleksandra Frączek, zam. Grybów. Kto zna jakieś kanoniczne przeszkody do zawarcia tego sakramentu, zobowiązany jest w sumieniu zgłosić to w kancelarii parafialnej.
 28. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Pawła Ap., zel. Ferdynanda Poręby.
 29. Wydatki tego tygodnia: jeszcze za rachunki za prąd z dwóch kolejnych budynków parafialnych – razem z opłatami.
 30. Znów 2 wywrotki mieszanki piaskowo-klińcowwej i 20 worków cementu. Siostrze zakonnej na urlopie.
 31. Za podłączenie dwóch dużych żyrandoli (kabel, akcesoria i robocizna). Znów paliwo do traktorka.
 32. Żarówka halogenowa do lampki oświetlającej ambonkę w cerkwi. Dwie żarówki zwykłe do lampek w cerkwi.
 33. Wkład halogenowy do jupitera na ołtarz w nowym kościele; wkład halogenowy do reflektorka na krzyż na tęczy.
 34. Żarówki o białej barwie światła „neutralnej” do kinkietów na ścianach nowego kościoła (50 szt.).
 35. Za 4 pizze dla pracujących w sobotę oraz za kawę i wodę mineralną.
 36. Jeszcze dosłano do zapłacenia rachunek za gaz – 205,94 zł + za telefon w kancelarii – 60,45 zł.
 37. Dziękuję za ofiarę 200 zł na kościół Krystynie Sekuła z dziećmi.
 38. Dziękuję też za ofiarę 100 € na rzecz parafii goszczącemu u nas emerytowanemu pułkownikowi Wojska Polskiego Mirosławowi Wojciechowskiemu, obecnie nauczycielowi filozofii, etyki i chemii w ZSO nr 1 w Tychach.
 39. Dziękuję za sobotnią pracę od 7:00 – pracowali na rzecz parafii: ● 5 + 1 mężczyznom z grupy dziesiętnika Marka Kotasa: Andrzej Śmierciak, Ryszard Ogórek, Marcin Siedlarz, Dominik Siedlarz i Patryk Siedlarz + Artur Długopolski z dziesiątki Józefa Ziębca (za niego Michał Poręba) – wykonali prace: oczyszczenia terenu przycmentarnego z wiatrołomów oraz pocięcia zwiezionych gałęzi. ● 7 + 1 kobiet z grupy dziesiętnika Romana Pazgana: Maria Pazgan (i jej mąż Roman), Katarzyna Górka, Renata Kowaczek, Helena Zdziarska, Rozalia Ogorzałek z wnukiem Nikodemem oraz Zofia Stępień z dziesiątki Stanisława Mężyka (za nią córka Maria) – wykonały prace: plewienie przy głównych schodach i nad potokiem.
 40. Zapraszam na sobotę na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej dziesiątki: ● mężczyzn z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka. Będzie praca przy plantowaniu ziemi oraz jeszcze przy cięciu suszu drzewnego z cmentarza (cyrkularką i piłami motorowymi) oraz rąbaniu gałęzi siekierami. ● kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka. W planie ciąg dalszy plewienia koło kościoła i przy cmentarzu w Królowej Polskiej.
 41. Przypominam, iż organizowany jest wyjazd do Częstochowy na powitanie pielgrzymów Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Autokar wyruszy z placu obok przystanku Królowa Górna – „Bratyszowiec” o godzinie 1:00 w nocy (z środy na czwartek 24/25 VIII). Koszt wyjazdu – 60 zł od osoby (przy pełnym stanie autokaru). Wszystkich chętnych organizatorka Józefa Nowak prosi osobisty lub telefoniczny kontakt: (018) 445 67 52 lub też 507 787 795.
 42. Mobilne Centrum Diagnostyki organizuje badania pod kątem: osteoporozy kości (35 zł), wydolności płuc i oskrzeli (25 zł) oraz zakwaszenia organizmu (10 zł). Badania te (bezbolesne i bezinwazyjne) są szczególnie zalecane po przejściu „covid19”. Odbędą się one w ambulansie diagnostycznym na parkingu przy kościele w czwartek 18 sierpnia od 10:30 do 11:15. Szczegóły: na afiszu w gablocie i na ulotkach.
 43. Informacja na sierpień: Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii wraz z diecezjalną Fundacją „Auxilium" zapraszają rodziców, dzieci i młodzież do podjęcia wakacyjnego detoksu cyfrowego. Zasadniczym celem programu jest odtrucie po nadmiernym korzystaniu z urządzeń ekranowych oraz zbudowania nowych (zdrowych) nawyków używania nowych mediów, zmiany zachowań ryzykownych oraz pierwszych kroków do wyjścia z uzależnienia. Bliższe informacje można znaleźć na stronach internetowych: WWW.zatroskani.pl WWW.arka.1815.pl i na załączonym plakacie. We wtorki i czwartki rodzice, którzy chcą uzyskać wsparcie w zmianie ryzykownych zachowań, związanych z korzystaniem przez dzieci i młodzież z wysokich technologii, będą mogli skorzystać z bezpłatnych, telefonicznych konsultacji z psychologiem (szczegółowe informacje na plakacie). Opis projektu można również znaleźć na stronie: https://arka.1815.pl/2022/06/27/zaproszenie-do-udzialu-w-cyfrowym-detoksie/ lub na stronie WWW. zatroskani.pl
 44. I jeszcze przy okazji sierpnia: ta sama Fundacja AUXILIUM zaprasza dzieci i młodzież do udziału w wakacyjnej edycji warsztatów "Prawo jazdy smartfonem" poświęconych racjonalnemu poznaniu świata Internetu, zarówno jego możliwości, jak i zagrożeń. Program warsztatów oparty jest o zasady profilaktyki zintegrowanej zachowań ryzykownych i profilaktyki uzależnień. W ramach warsztatów „Prawo jazdy smartfonem" młodzież wypracowuje oraz otrzymuje zasady zdrowego posługiwania się smartfonem (kodeks jazdy smartfonem) w trzech kategoriach: a) – zdrowe nawyki korzystania ze smartfonu, b) – ochrona swoich danych i swojego wizerunku, c) – ochrona samego siebie przed niebezpiecznymi zjawiskami w świecie wirtualnym.
 45. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu uprzejmie informuje, że na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 czerwca 2022 r. w sprawie zmiany nazwy niektórych publicznych uczelni zawodowych, od dnia 1 października 2022 roku zmienia nazwę na „Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu".
 46. Dziękuję Organiście za pomoc w wymianie halogenów w reflektorach w prezbiterium w nowym kościele. Również dziękuję Organiście za wymianę nowych żarówek ledowych „neutralnych” w kinkietach na ścianach i małych żyrandolach (dotychczasowe energooszczędne „żółte” są przełożone do innych pomieszczeń kościoła w miejsce tradycyjnych żarówek).
 47. Wreszcie dziękuję Januszowi Gaborkowi za wycinkę traw podkaszarką przy cerkwi, kościele, obu plebaniach i na dwóch cmentarzach.
 48. Dziękuję za wyściółkę w donicach kwiatowych kamyczkami przywiezionymi znad morza.
 49. Dzięki mojemu bratu Robertowi za darmową naprawę uszkodzonej budowlanej poziomicy oraz pękniętego dużego sekatora do gałęzi.
 50. Wielkie dzięki za życzenia i imieninowe prezenty rodzinom z poprzedniego probostwa w Niecieczy, które wczoraj mogłem u nas gościć.
 51. Od 19 VIII do kin wchodzi film „Notre-Dame płonie” w reżyserii Jean-Jaques Annaud. Projekcję można także zamówić dla parafii.
 52. Dzięki za ofiarę 800 zł na sprzątanie aż 8 rodzinom: Magdalena i Tomasz Kumorek; Maria i Stanisław Kumorek; Halina i Piotr Majka; Janusz i Bożena Gaborek; Stanisława i Jan Hatlaś; Anna i Mariusz Hatlaś; Jolanta i Michał Mężyk. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Krzysztof i Jonasz Gaborek; Michalina Kumorek; Katarzyna i Janusz Kumorek; Agnieszka i Mariusz Kumorek; Irena i Czesław Radzik; Anna Szeptak.
 53. Do nabycia na stoliku przy wyjściu książka: „Stefania Łącka – droga do świętości” autorstwa ks. prof. hab. Stanisława Sojki (10 zł).
 54. Do nabycia kolejnego w formie książkowej „Gościa Niedzielnego-Ekstra”: O Najświętszej Eucharystii – koszt 12 zł.
 55. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (6 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (6 zł).
Poprawiony: niedziela, 14 sierpnia 2022 10:13
 

Ewangelia na dziś