Start Informacje Duszpasterskie XXII Niedziela Zwykła – 28 VIII-4 IX 2022
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXII Niedziela Zwykła – 28 VIII-4 IX 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 28 sierpnia 2022 06:24

XXII Niedziela Zwykła – 28 sierpnia 2022

 

W tygodniu:

Niedziela – 28 VIII – XXII Niedziela Zwykła (synodalna); albo: wsp. św. Augustyna, bpa i dok. Kośc. (opuszcza się)

Poniedziałek – 29 VIII – wsp. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

I Czwartek – 1 IX – wsp. dow. bł. Bronisławy (wotywa o JCHNiWK – o powołania)

I Piątek – 2 IX – wotywa o NSPJ

I Sobota – 3 IX – wsp. św. Grzegorza Wielkiego, pap. i dokt. Kośc. (wotywa o NSNMP)

I Niedziela – 4 IX – XXIII Niedziela Zwykła (adoracyjna); albo: wsp. dow. bł. Marii Stelli i Towarzyszek, dziew. i męcz. (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa bierze w obronę słabych i biednych ludzi na tym świecie i ucząc łagodności przestrzega przed pychą, co zamyka nas na Ducha.
 2. Niedziela 28 VIII jest XXII Niedzielą Zwykłą – Msze św. w nowym kościele są o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz w cerkwi o 14:30.
 3. Ostatnia niedziela miesiąca (28 sierpnia) jest Niedzielą Synodalną z własną wyznaczoną przez ks. Biskupa liturgią.
 4. W tę niedzielę 28 VIII o 14:30 w cerkwi chrzest św. dziecka: Maksymiliana Świdra.
 5. W wielu parafiach dziś tegoroczne dożynki – u nas będą one w czasie zewnętrznego odpustu w dniu 11 IX.
 6. Także dziś 28 VIII o 11:00 suma odpustowa ku czci św. Bartłomieja w Kamionce Wielkiej.
 7. Dziś też w N. Sączu kończy się odpust ku czci MB Pocieszenia w sanktuarium „Sądeckiej Pani” (rozpoczęty 28 VIII). Patrz: plakat.
 8. Okręgowe Duszpasterstwo Młodzieży „Sącz Boga” zaprasza 28 sierpnia na g. 20:00. do Parafii p.w. Ducha Świętego w Nowym Sączu na comiesięczne Msze Święte dla młodych w ostatnie niedziele miesiąca, z cyklu "Światłość w Ciemności". Tematem podczas wspólnej Eucharystii będzie dziś „trzeźwość”. Eucharystia sprawowana jest w intencjach młodych, które każdy może przesłać za pośrednictwem strony internetowej www.saczboga.pl
 9. W poniedziałek 29 VIII przypada wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela – Msza św. o 6:30.
 10. Też 29 sierpnia 2022 (w poniedziałek) w Nowym Sączu w auli przy bazylice kolegiackiej – godz. 9.30 odprawa katechetyczna.
 11. We wtorek 30 VIII Msza św. o godz. 6:30.
 12. W środę 31 VIII Msza św. z Nowenną ku czci MB Nieustającej Pomocy o 18:00.
 13. W środę 31 IX przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego możliwość spowiedzi dla uczniów przez godzinę od 17:00 do 18:00.
 14. W środę 31 sierpnia przypada „Ogólnopolski Dzień Solidarności i Wolności”.
 15. Czwartek 1 września to „Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia”.
 16. To także rocznica wybuchu II wojny światowej (1 IX 1939) – modlimy się w intencji poległych za Ojczyznę (i o pokój w Ukrainie).
 17. W I czwartek 1 IX – Msze św. o 6:30 (z litanią do Krwi Chrystusa) i o 18:00 (z Adoracją IHS).
 18. Dodatkowa Msza św. „szkolna” z racji rozpoczęcia nauki będzie o godz. 8:00.
 19. Z racji I czwartku 1 IX już pierwsza szkolna półgodzinna Adoracja Najświętszego Sakramentu w bocznej kaplicy dla tegorocznych kandydatów do bierzmowania (klasy VI, VII i VIII) rozpocznie się jak zwykle o 15:00, a zakończy o 20:00.
 20. Spowiedź św. w parafii będzie: ● w I czwartek przez pół godziny od 17:30 oraz ● w I piątek przez godzinę od 17:00.
 21. W I piątek 2 IX Msze św. o 6:30 (z litanią do NSPJ) po 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) – oraz o 18:00 (z Adoracją Sanctissimum).
 22. Pierwsze spotkanie z konferencją przed bierzmowaniem dla trzech roczników (klas VI, VII i VIII) – w I piątek 2 IX o 18:00.
 23. W I piątek ks. wikariusz udaje się z odwiedzinami chorych po domach po południu o 13:30 (spowiedź, Komunia, Namaszczenie).
 24. Także w I piątek zwyczajowo ogólna Adoracja Pana Jezusa w bocznej kaplicy od 13:30 do 22:00. Zapraszam chętnych.
 25. W I sobotę 3 IX Msze św. będą rano: o 6:30 – 8:00 (z litanią do MB) – oraz o 18:00 z Adoracją Eucharystii.
 26. Diecezjalne Studium Rodziny rozpoczyna się w Parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu od 3 września 2022 (przez dwa semestry), koszt 500 zł – zgłoszenia można jeszcze składać mailowo lub telefonicznie w Wydziale Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Tel. 14 631 73 60. Patrz: plakat w gablocie świątyni.
 27. Dożynki ogólnopolskie na Jasnej Górze odbędą się 3 i 4 września (sobota i niedziela) – Główna Msza św. 4 IX o 11:00. Patrz: afisz.
 28. Za tydzień w XXIII Niedzielę Zwykłą (4 IX ) Msze św. są w zwyczajnym porządku o: 7:00 – 9:00 – 10:30 – w cerkwi o 14:30.
 29. Do południa Adoracje Najświętszego Sakramentu, zaś po południu w cerkwi Msza św. połączona z Nieszporami o NMP.
 30. W I niedzielę września jak zwykle składka przeznaczona jest na cele diecezjalne (do dyspozycji ks. biskupa).
 31. Powoli zbliża się nasz parafialny odpust ku czci Narodzenia NMP – obchody wewnętrzne będą w sam dzień 8 IX (ipsa die) czyli w czwartek, zaś zewnętrzne z zaproszonymi gośćmi obchodzić będziemy w niedzielę 11 IX – suma pół godziny później, tj. o 11:00.
 32. Podczas dopołudniowych Mszy św. kazania wygłosi i „sumie” przewodniczyć będzie ks. dr hab. Marek Kluz – profesor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII sekcja w Tarnowie. Delegat Księdza BiskupaDiecezjalnego do oceny ksiąg o treści religijnej, członek Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej.
 33. Intencja do omodlenia we wrześniu (zwłaszcza przez Róże Różańcowe, ale nie tylko) podana przez Stolicę Apostolską – o zniesienie kary śmierci: „Módlmy się, aby kara śmierci, która godzi w nienaruszalność i godność osoby, została zniesiona w ustawodawstwie wszystkich państw świata”.
 34. Powoli dobiega końca sierpień, miesiąc dobrowolnej abstynencji i modlitwy za uzależnionych nałogowców – jak odpowiedzieliśmy na apel Episkopatu?
 35. Z racji sierpniowego urlopu wakacyjnego część Mszy św. „pogrzebowych” do środy 31 VIII ks. wikariusz odprawia poza parafią.
 36. Przez wakacje nie było spotkań formacyjnych, zbiórek, prób różnych grup parafialnych. Powrócimy do nich od przyszłego tygodnia.
 37. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. św. bł. ks. Michała Tomaszka i ks. Zbigniewa Strzałkowskiego, zel. Marii Rymanowicz.
 38. Zapowiedzi przedślubne drugie: Paweł Krzysztof (Brotoń) Ząber, zam. Mszalnica-Zagóra; oraz: Sara Monika Ząber, zam. Mszalnica-Zagóra. Jeśli ktoś znałby jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tego sakramentu powinien zgłosić to w kancelarii parafialnej.
 39. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem rachunki stałych opłat za przesył gazu w kościele i plebanii.
 40. Za kwiaty do ołtarzy podczas wakacji. Za paliwo do traktorka-kosiarki. Jeszcze raz za paliwo.
 41. Zakup 50 sztuk energooszczędnych żarówek-świetlówek 5 W (odpowiednik 25 W) firmy „Osram” typ Duluxstar Classic A (rurki świetlne są w bańkach).
 42. Zakup również 50 sztuk energooszczędnych żarówek-świetlówek 7 W (odpowiednik 35 W) firmu „Osram” typ Duluxstar (rurki świetle kręcone).
 43. Za zszycie u introligatora przerwanego w lipcu Mszału Rzymskiego (czyli księgi do odprawiania Mszy św.).
 44. Za cukierki dla pielgrzymów. Za robociznę w otoczeniu kościoła.
 45. Za pizze dla pracujących w sobotę, wodę mineralną, kawę i lody.
 46. Wielkie dzięki za wpłaty w okresie od grudnia 2021 do lipca 2022 na jedno z trzech kont parafialnych – tym razem w mBanku: Krystyna Górska (50 zł); Marek Bochenek (30 zł), Renata Kachniarz (50 zł), Beata Krok (50 zł), Izabela Siedlarz (50 zł).
 47. Dziękuję za sobotnią pracę od 7:00 – pracowali na rzecz parafii: ● 4 + 1 mężczyzn z grupy dziesiętnika Romana Pazgana: Roman Pazgan, Maciej Ogorzałek, Zbigniew Górka, Jan Janiczek (za niego syn Kamil); oraz z dziesiątki Roberta Kościółka: Stanisław Kruczek z Mszalnicy – wykonali prace: plantowania ziemi za cerkwią przy dróżkach MB (ciąg dalszy).Jeszcze z dziesiątki Roberta Kościółka: wcześniej przy oczku wodnym, pomagając Pawłowi Kachniarzowi, pracował Wojciech Kruczek z Mszalnicy-Zagóry; oraz zamiast pracy ofiarę 2 x po 50 zł złożyli Jolanta Marszałek i Grzegorz Marszałek; a także z dziesiątki Romana Pazgana 2 x po 50 zł ofiarę złożyło: anonimowo pewne małżeństwo z Wyrębów. ● 9 kobiet z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego: Anna Plata, Grażyna Janus, Józefa Janus, Elżbieta Velarde Vasqez, Bożena Świder, Helena Janus (za nią wnuczka Gabriela Janus), Sylwia Groń (za nią Julia Janus), Anna Janus (za nią córka Patrycja), oraz Martina Kowalik ich kuzynka z Nowego Sącza – wykonały pracę plewienia koło kościoła i obu plebanii.
 48. Zapraszam na sobotę na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej dziesiątki: ● mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka. Będzie nadal praca przy plantowaniu ziemi; ewentualnie jeszcze przy cięciu suszu drzewnego z cmentarza (cyrkularką i piłami motorowymi) oraz rąbaniu gałęzi siekierami). ● kobiety z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia. W planie ciąg dalszy plewienia przy kościele i cmentarzu w Królowej Polskiej.
 49. Dziękuję za kwiaty do ołtarza na poprzednią i tę niedzielę, które przekazała ze swego ogrodu Krystyna Kruczek z Mszalnicy-Zagóry.
 50. Dzięki Michałowie Porębie za wykopanie dołów pod fundamenciki Krzyża i figury św. Jana za nowym kościołem.
 51. Na trasie Pielgrzymki Pieszej Tarnowskiej, która zakończyła się w czwartek 25 VIII wejściem na Jasną Górę podążało kilkunastu naszych parafian (najpierw 13, a od niedzieli 14 osób) – gratuluję ochoczego ducha: Barbarze Wacławiak, Jadwidze Aleksandrowicz, Monice i Piotrowi Ochwat z dwójką dzieci, Edycie Wielocha z córką i synem, Sylwii Poręba, Kindze Jelito i Konradowi Jelito, Mariuszowi Kocemba z synem Karolem.
 52. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Elżbieta i Kazimierz Gromala; Magdalena i Damian Baran; Lucyna i Jan Poręba. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Maria Hebda; Jadwiga Hebda; Barbara Jelito; Stanisław i Zdzisława Świgut; Zbigniew i Maria Świgut.
 53. Od 4 września wchodzi na rynek nowy tygodnik związany z „Niedzielą” – „Bliżej życia z wiarą”.
 54. Do nabycia na stoliku przy wyjściu książka: „Stefania Łącka – droga do świętości” autorstwa ks. prof. hab. Stanisława Sojki (10 zł).
 55. Do nabycia kolejnego w formie książkowej „Gościa Niedzielnego-Ekstra”: O Najświętszej Eucharystii – koszt 12 zł.
 56. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (6 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (6 zł).
Poprawiony: niedziela, 04 września 2022 05:13
 

Ewangelia na dziś