Start Informacje Duszpasterskie I Niedziela Adwentu – 27 XI 2022
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
I Niedziela Adwentu – 27 XI 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 26 listopada 2022 17:00

I Niedziela Adwentu – 27 listopada 2022

 

W tygodniu:

Niedziela – 27 XI – I Niedziela Adwentu (synodalna)

Poniedziałek – 28 XI – pierwsze Roraty

Środa – 30 XI – Święto św. Andrzeja, Apostoła

I Czwartek – 1 XII – wotywa o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie (lub o powołania)

I Piątek – 2 XII – wotywa o NSPJ

I Sobota – 3 XII wsp. św. Franciszka Ksawerego, prezb.; albo: wotywa o NSNMP

I Niedziela – 4 XII – II Niedziela Adwentu; albo: wsp. św. Jana Damasceńskiego, prezb. i dok. Kośc.; oraz: św. Barbary, dziew. i męcz. (opuszcza się)

 

  1. Liturgia Słowa zaprasza nas do powstania z duchowego snu, czuwania i podążania w światłości do domu Pana, bo „czas jest bliski”.
  2. Ta niedziela 27 XI, to już I Niedziela Adwentu – Msze św. o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30 (wypominki przed 7:00 i 9:00).
  3. W tę niedzielę na powrót rozwożona już będzie Komunia Święta do chorych, bo szafarze wrócili już z rekolekcji zamkniętych.
  4. Rozpoczyna ona tegoroczny Adwent zaczynający nowy rok liturgiczny – podejmijmy adwentowe postanowienia czy też wyrzeczenia.
  5. Roraty odprawiane będą w dni powszednie codziennie od poniedziałku do piątku o 17:00, zaś w sobotę wedle tradycji o 6:00 rano.
  6. Hasłem całych Roratów i tematem rozważań jest zawołanie: „Z narodzeniem Jezusa było tak…”. Przewodnikiem będzie św. Joachim, dziadek Jezusa, który poprowadzi nas od Adama i Ewy przez ludzi Starego Testamentu do Betlejem (dzieci otrzymają plansze i wklejanki).
  7. Roraty mają dwie części: 1) do 16 XII wymiar eschatologicznego oczekiwania; 2) Czas radosnej przedświątecznej nadziei B. Narodzenia.
  8. Od I Niedzieli Adwentu czytania mszalne są: w niedziele z „Cyklu A” w dni powszednie z „Roku I”. Dekoracja ołtarzy ma być z umiarem.
  9. Wymiar Adwentu naznaczają: świeca Roratka, wieniec Adwentowy z czterema świecami (symbolizują: I. proroka; II. Betlejem; III. pasterzy; IV. aniołów), niesione w procesji lampiony, fioletowy i maryjny kolor szat, wygaszanie i zapalanie świateł w świątyni „na Chwała”.

10.Proszę też, by nie ulegać presji konsumpcjonizmu niszczącego wyciszenie adwentowe (bożonarodzeniowe dekoracje świąteczne w niektórych sklepach są już od Dnia Zadusznego!) – pozwólmy zwłaszcza dzieciom mieć radość ubierania choinki dopiero przed świętami BN.

11.W poniedziałek 28 XI przypada 13-ta rocznica konsekracji biskupiej Pasterza naszej diecezji bpa Andrzeja Jeża – pamiętajmy w modlitwie.

12.W poniedziałek 28 XI i we wtorek 29 XI Msze św. roratnie o 17:00.

13.We wtorek 29 XI rozpoczyna się Nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia (8 XII – wtedy ślubowanie kandydatek DSM).

14.W środę 30 XI, w święto św. Andrzeja, Msze św. będą o 6:30 oraz o 17:00 Roraty z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

15.W I czwartek 1 XII Msze św. o 6:30 z Litanią do Imienia Jezus oraz Roraty o 17:00 (z Adoracją Najświętszego Sakramentu).

16.W I czwartek jak zwykle comiesięczna Adoracja Sanctissimum w bocznej kaplicy dla kandydatów do bierzmowania (od 15:00 do 20:00).

17.Spowiedź św. grudniowa będzie w pierwszy czwartek od 16:00 oraz w pierwszy piątek także od 16:00.

18.W I piątek 2 XII Msze św. będą o: 6:30 rano z litanią do NSPJ oraz o 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) i Roraty o 17:00 (z Adoracją IHS).

19.W I piątek od 13:30 ks. wikariusz udaje się do chorych z Komunią Świętą (możliwość też spowiedzi św. i namaszczenia chorych).

20.Zwyczajowo w I piątek ogólna Adoracja Najświętszego Sakramentu w bocznej kaplicy od 13:30 do 22:00.

21.W I sobotę 3 XII Msze św. o godzinach: rano o 6:00 Roraty, potem o 8:00 (z Litanią do MB) oraz o 17:00 z Adoracją Sanctisissimum.

22.Jak zwykle w sobotę po Roratach o 6:00 dzieci otrzymają przy wyjściu „wypiekowe słodkości”.

23.W II Niedzielę Adwentu 4 XII, a I niedzielę grudnia, Msze św. w kościele o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.

24.Z racji I niedzieli 4 XII do południa po Mszach św. będzie Adoracja N. Sakramentu a popołudniowa Eucharystia połączona z Nieszporami.

25.Też w niedzielę 4 XII o 10:30 łaski chrztu dostąpi: Piotr Józef Gieniec – Msza św. za to dziecko 6 XII o 17:00 (po 10:30 nie ma Adoracji).

26.Też jak co roku w II niedzielę Adwentu, tj. 4 XII, dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie – zbiórka do puszek na ten fundusz.

27.W niedzielę 4 XII przypadają także: a) dzień modlitwy za bezrobotnych; b) święto patronalne górników „Barbórka” (do 1978 roku pisało się: "Barburka").

28.Do końca listopada (tj. do środy 30 XI) są wypominki rano przez chwilę po Mszy św., zaś wieczorem ½ h przed Mszą św. (tj. o 16:30).

29.Zaś od tej II Niedzieli Adwentu 4 XII rozpoczynają się już „wypominki całoroczne” czytane w niedziele (poza świętami) przed 7:00 i 9:00.

30.Intencja do omodlenia w grudniu, zwłaszcza przez Róże Różańcowe – za organizacje wolontariatu: „Módlmy się, aby organizacje wolontariatu i zajmujące się promocją człowieka znalazły osoby pragnące angażować się na rzecz dobra wspólnego oraz aby szukały wciąż nowych dróg współpracy na poziomie międzynarodowym”.

31.Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. NMP Matki Kościoła, zel. Heleny Wacławiak.

32.Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu:

● w środę o 18:30 – trening piłkarski dla LSO w sali gimnastycznej w KG

● w piątek o 18:30 – spotkanie KSM (w starej plebanii)

● w sobotę o 8:30 – wyjazd z LSO na Towarzyski Turniej w Piłkę Nożną Halową do parafii NMP Królowej Polski w Świniarsku

● w sobotę o 10:00 – spotkanie DSM (w II sali pod kościołem)

33.Wydatki tego tygodnia: Zakupiłem jeszcze po starych cenach cztery nadmuchowe nagrzewnice do kościoła.

34.Materiały na Adwent „Z Narodzeniem Jezusa było tak…” (100 sztuk plansz, płyta CD, dekoracja, książka).

35.Zapłaciłem kolejne rachunki: za prąd; za gaz; za telefon (+ opłaty pocztowe).

36.Za 100 mb agrowłókniny (o szerokości 40 cm) zapłaciłem. Za 5 worków cementu zapłaciłem na składzie.

37.DSM-ki na zbiórce otrzymały 20 szt. plansz pt. „mały atlas ptaków”.

38.W związku z wyższymi opłatami na ogrzewanie i utrzymanie cmentarza od tego roku składamy ofiarę po 100 zł (a nie jak dotąd po 70 zł).

39.Dzięki Pawłowi i Agacie Siedlarz za ofiarę 50 zł na wydawanie biuletynu i prowadzenie strony internetowej (opłata za domenę i sygnał).

40.Czeka nas jeszcze praca kobiet z dziesiątką kobiet z grupy dziesiętnika Andrzeja Królewskiego umówiony mam dowolny termin przy odwilży, by nasadzić iglaki. Jeszcze zamiast pracy w dziesiątkach ofiarę 50 zł złożył Marian Kościółek (z dziesiątki Marii Rymanowicz).

41.Jak zapowiadałem od tej niedzieli 27 XI wystawione są świece wigilijne: małe po 9 zł i duże po 24 zł oraz opłatki za dowolną ofiarę.

42.Też zgodnie z zapowiedzią od tej niedzieli 27 II rozpoczyna się coroczna tradycyjna Akcja „Chlebek Miłosierdzia”, związana z minionym Dniem Ubogich, która w tym roku wyjątkowo przeprowadzona jest w I Niedzielę Adwentu.

43.Możemy zabrać także tzw. „Torby dla Ubogich” i po ich napełnieniu opisanymi na nich produktami należy je przynieść do świątyni – trafią do potrzebujących rodzin w naszej parafii, które to dostarczy tam nasza parafialna „Caritas” (i zaangażowana młodzież i dzieci).

44.Dziękuję za niedzielny śpiew parafialnemu chórowi i zespołowi „Uradowani”. Przy okazji im, a także zespołowi „Chwalmy Pana”, dziecięcej scholi oraz organiście i dyrygentowi chóru z okazji wtorkowego wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki i śpiewu kościelnego (22 XI) składam życzenia wszelakiego błogosławieństwa Bożego w ich życiu za Jej przyczyną. Szczęść Boże!

45.W związku z niższymi temperaturami zamykajmy kościół. Uważajmy też na mostku przy wyjeździe na główną drogę, bo tam bywa ślisko!

46.Jak ogłaszałem w ten wtorek 29 XI o 18:00 w sali w podziemiach kościoła pod prezbiterium (wejście w dół koło zakrystii) odbędzie się prezentacja systemu i ewentualnego wykonania fotowoltaiki przez wykonawców naszego parafialnego układu fotowoltaiki z panelami na starej plebanii – firmę „Solgro”. Zainteresowanych tą tematyką zapraszam na to spotkanie.

47.Już zapowiadam, iż W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia (8 XII) o 17:00 nastąpi uroczyste przyjęcie kilku kandydatek do DSM.

48.Lista 76 dzieci, które wykonały różańce „z czegokolwiek” – były umieszczone na stelażu (filmik jest na stronie parafii): U GÓRY ŚRODEK: Janus Bartłomiej (filc i koraliki); Kociołek Karolina (plastikowe butelki); Kois Jakub (plastikowe pudełeczka); Wojciechowski Oliwier (pompony); LEWE SKRZYDŁO U GÓRY Z ZEWNĄTRZ: Velarde Vasquez Anna (sreberka); Duda Krzysztof (srebrny sznurek); Velarde Vasquez Karol (papierki po cukierkach); Groń Aleksandra (pompony); Groń Dominik (koraliki); Hałgas Zofia (serca z papierku); Siedlarz Izabela (kwiatki z papieru); Ochwat Eryk (sznurek); Lompart Zuzanna i Kacper (pompony); Baran Piotr (makaron); Siedlarz – bliźniaczki (papierowe motylki); Długopolski Mikołaj (koraliki); Długopolski Miłosz (koraliki); Siedlarz Hubert (drewienka); Skoczeń Jan (koraliki); Skoczeń Katarzyna (pompony); Borkowski Kacper (koraliki i pompony); Cienki Krzysztof (korale); Jelito Michał (sreberko); PRAWE SKRZYDŁO WEWNĄTRZ: Jelito Filip (plastelina); Marszałek Łukasz (kasztany i żołędzie); Michalik Kacper (trytytki); Jurkiewicz Mikołaj (liście); Michalik Anna (niebieskie kamyczki); Ochwat Jakub i Oliwia (nakrętki); Hajduga Liliana (żołędzie i kasztany); Kita Aleksander (mentosy); Kruczek Zuzanna (cukierki); Jurkiewicz Laura (węgiel); LEWE SKRZYDŁO WEWNĄTRZ: Legutko Hanna (styropianowe kulki); Stasik Wiktoria (drewienko); Legutko Franciszek (pompony); Marchacz Marcin (cukierki); Groń Maciej (pompony); Janus Karol (ziarenka kawy); Janus Joanna (bursztyn); Kurczab Wojciech (pianka); Kurczab Tadeusz (koraliki); Kruczek Sara (styropianowe jajeczka); Zaczyk Julia (makaron); Jelito Paweł (koraliki); Jelito Klaudia (styropianowe kulki); Hajduga Nadia (kuleczki); Książkiewicz Bartosz (koraliki); Książkiewicz Maria (ciasto); Książkiewicz Martyna (orzechy i żołędzie); Kogut Amelia (chrupki); Kogut Milena (groszek); PRAWE SKRZYDŁO Z ZEWNĄTRZ: Kruczek Szymon (papier); Kruczek Katarzyna (gwiazdki z papieru); Poręba Krystian (orzechy); Kruczek Anastazja (szyszki); Kruczek Aleksandra (róże z bibuły); Królewski Filip (plastik); Kałuziński Adam (muszelki); Świgut Dawid (cukierki); Leśniara Magdalena (koraliki); Leśniara Magdalena (włóczka); Siedlarz Bartłomiej (drewienka); Śmierciak Emilia (złączki elektryczne); Marszałek Julia (koraliki); DOLNY ŚRODEK: Apola Aleksandra (balony); Zielińska Milena (spinacze); Smólczyńscy Kacper i Filip (kasztany i korale); Królewski Adam (kasztany); Wielocha Karol (orzechy); Janus Julia (orzechy); Marszałek Dorota (kasztany); Marszałek Marek (żołędzie); Kruczek Oliwia (kasztany i szyszki); Szmit Natalia (koraliki); Siedlarz Maciej (orzechy).

49.Dzięki za ofiarę 800 zł na sprzątanie 8 rodzinom: Władysław i Stanisława Siedlarz; Paweł i Agata Siedlarz; Maria Niemiec; Maria Basta; Sylwester i Alina Kiełbasa; Józef i Maria Trojan; Jan i Maria Trojan; Jacek i Agata Siedlarz. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Józef i Teresa Baran; Marek i Małgorzata Pierzga; Stanisław i Anna Witek; Stanisław i Barbara Laskosz; Agnieszka i Stanisław Szczypuła.

50.Do nabycia formie książkowej Gość Niedzielny Ekstra: o historii i kulcie Miłosierdzia Bożego – po 12 zł za egzemplarz.

51.Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (8 zł); „Niedziela” (8 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (6 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (6 zł).

Poprawiony: środa, 30 listopada 2022 11:54
 

Ewangelia na dziś