Start Informacje Duszpasterskie III Niedziela Zwykła – 22-29 I 2023
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
III Niedziela Zwykła – 22-29 I 2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 22 stycznia 2023 05:22

III Niedziela Zwykła – 22 stycznia 2023

 

W tygodniu:

Niedziela – 22 I – III Niedziela Zwykła „Niedziela Słowa Bożego”; albo: wsp. św. Wincentego, diak. i męcz.; oraz: św. Wincentego Pallottiego, prezb. (opuszcza się)

Wtorek – 24 I – wsp. św. Franciszka Salezego, bpa i dok. Kośc.

Środa – 25 I – Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła

Czwartek – 26 I – wsp. śś. Tymoteusza i Tytusa, bpów

Piątek – 27 I – wsp. dow. św. Anieli Merici, dziew.

Sobota – 28 I – wsp. św. Tomasza z Akwinu, prezb. i dok. Kośc.

Niedziela – 29 I – IV Niedziela Zwykła (w Tarnowie w Katedrze Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej)

 

  1. Liturgia Słowa przywołując dziś obraz światła w ciemności, przestrzega przed rozłamami, skoro jesteśmy wydobyci z mroku grzechów i powołani przez Pana.
  2. W tę niedzielę Msze św. w porządku niedzielnym: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30 (nie ma już o 12:00).
  3. Ta niedziela 22 stycznia na życzenie papieża Franciszka jest też przeżywana w Kościele jako „IV Niedziela Słowa Bożego”.
  4. W Polsce, mimo zakończenia Okresu Bożego Narodzenia, nadal zwyczajowo kolędujemy aż do Ofiarowania Pańskiego czyli do MB Gromnicznej (2 II). Też do tego czasu można tak jak w świątyniach zachować w naszych domach bożonarodzeniowe dekoracje.
  5. Dziś Dzień Dziadka (wczoraj przezywaliśmy Dzień Babci) – pamiętajmy o naszych Seniorach w modlitwie.
  6. W poniedziałek i we wtorek Msze św. odprawione będą rano o 6:30.
  7. We środę w Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła – 9 rocznica święceń biskupich Stanisława Salaterskiego, bpa pomocniczego.
  8. Z racji święta w środę Msze św. rano o 6:30 oraz po południu o 17:00 połączona z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy.
  9. W środę 25 I kończy się trwający od środy 18 I „Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan” (18-25 stycznia).

10.W czwartek we wspomnienie liturgiczne świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, pomocników św. Pawła – Msza św. rano o 6:30.

11.Też w czwartek 26 I obchodzi się „Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce”.

12.W piątek Msze św. są po południu po Godzinie Miłosierdzia o 15:00 oraz o 17:00.

13.W piątek 27 I przypada „Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu”.

14.W piątek 27 I 2023 r. Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej zaprasza na Dzień Babci i Dzień Dziadka – o 10:00 odprawiona będzie Msza św. w ich intencji z kazaniem, po której w kościele nastąpi krótka inscenizacja przygotowana przez to środowisko.

15.Też w piątek 27 I kandydaci do bierzmowania z klas VII i VIII obu szkół przychodzą na Mszę św. o 17:00 – po niej prowadzona przez 8 klasy adoracja Dzieciątka Jezus w żłóbku i kolędowanie przy szopce (zamiast I piątku 6 I oraz feryjnego I piątku 3 II).

16.W sobotę we wspomnienie św. Tomasza z Akwinu Msze św. są rano o 6:30 oraz o 8:00 i po południu o 17:00.

17.Też w sobotę 28 I w Tarnowie wigilia Rocznicy poświęcenia Bazyliki Katedralnej (sama Uroczystość – w niedzielę 29 I).

18.Stąd od soboty 28 I od południa do niedzieli 29 I do północy można uzyskać odpust zupełny za nawiedzenie kościoła katedralnego i pobożne odmówienie tam „Ojcze nasz” i „Wierzę”.

19.Serdecznie zapraszam na XII Forum Formacyjne „Aby byli jedno" organizowane przez Wydział ds. Nowej Ewangelizacji i Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Józefa. Forum odbędzie się w dniach 28-29 stycznia 2023 roku na Hali Sportowo – Widowiskowej Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie: www.fftarnow.pl

20.W niedzielę 29 stycznia Msze św. są w porządku niedzielnym, czyli o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30 (nie ma o 12:00).

21.Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie III „Róża rodziców modlących się za swe dzieci” p.w. sługi Bożego ks. Józefa Andrasza, zel. Elżbiety Kogut.

22.Okręgowe Duszpasterstwo Młodzieży „Sącz Boga” zaprasza na comiesięczne Msze Święte dla młodych w ostatnie niedziele miesiąca z cyklu "Światłość w Ciemności". Najbliższe spotkanie odbędzie się 29 stycznia w Parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu o godz. 19:30. Eucharystia sprawowana będzie w intencjach młodych, które można przesłać za pośrednictwem strony internetowej www.saczboga.pl. Więcej informacji na fanpage'u i plakacie.

23.W niedzielę w Białym Klasztorze o 17:00 Koncert Kolęd i Pastorałek – góralska „Kapela Ciupaga”.

24.Zapowiedzi pierwsze – w związek małżeński zamierzają wstąpić: Paweł Wojciech Legutko, zam. Królowa Polska; oraz: Natalia Wiktoria Micor, zam. Kamionka Wielka.

Kto by znał przeszkody kanoniczne do zawarcia tego sakramentu, winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.

25.Jeszcze statystyczna informacja pokolędowa: kapłanów nie przyjęło 19 rodzin; natomiast poświęciliśmy 14 nowych domów.

26.Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu:

● środę o 18:00 trening piłkarski LSO w sali gimnastycznej w Królowej Górnej

● w piątek o 18:30 spotkanie KSM (na starej plebanii)

● w sobotę o 9:00 próba scholi (na chórze)

● w sobotę o 10:00 – spotkanie DSM (w II sali pod kościołem)

● w sobotę o 10:00 – wyjazd z lektorami do Tarnowa na tor kartingowy „speed race” oraz do klasztoru ojców bernardynów.

27.Wydatki tego tygodnia: zapłaciłem rachunek za gaz w kościele za grudzień 2022 r.

28.Wyrównałem rachunek za stacjonarny oficjalny urzędowy telefon w kancelarii parafialnej.

29.Za jedzenie dla orkiestry z KW (szwedzki stół). Za talerzyki (głębokie miski) jednorazowe i łyżki.

30.Dołożyłem do Dnia Seniora do szkoły w KG oraz do szkoły w KP.

31.Mamy do zapłacenia podatek w gminie (za budynki parafialne, rolny i obszar leśny): 253 zł + 210 zł + 63 zł.

32.Na biuletyn datki złożyły kolejne osoby: Maria i Stanisław Wyszowscy (30 zł); Maria i Stanisław Lebda (50 zł); anonimowo /W.C.H./ (100 zł); Halina Kruczek (50 zł); Zofia i Stanisław Bobak (50 zł); Marian Ogórek (50 zł); Maria i Stanisław Rymanowicz (50 zł); Jan Kocemba (30 zł).

33.Przy okazji zwracam też waszą uwagę, iż dziś przypada okrągły „pięćsetny numer” biuletynu!

34.Przypominam, iż w związku z wyższymi opłatami na ogrzewanie i utrzymanie cmentarza od tego roku składamy ofiarę po 100 zł.

35.Na sobotnie dekanalne spotkanie Akcji Katolickiej do Kamionki Wielkiej od nas wyjechało 10 osób.

36.Dziękuję za pamięć o zmarłym ks. Prałacie, co symbolizuje umieszczona na konfesjonale przez parafian biała róża.

37.Przed nami 60-ta rocznica śmierci jednego ze spowiedników św. siostry Faustyny Kowalskiej – jezuity ojca Józefa Andrasza (zmarł 1 II 1963). Na Sądecczyźnie rocznicy tej towarzyszyć będą okolicznościowe Msze św. o jego rychłą beatyfikację. I tak:

● 27 stycznia o godz. 18:00 w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego Eucharystię celebrował będzie wicepostulator procesu beatyfikacyjnego o. Józefa Andrasza, ojciec Mariusz Balcerak SJ z Krakowa. W Wielogłowach był ochrzczony. Przy tej parafii działa bardzo prężnie Stowarzyszenie „Andraszówka”.

● 1 lutego o g. 17:00, celebrowana będzie się Msza św. w intencji beatyfikacji ojca Andrasza w Królowej Górnej. Z naszej parafii wyszedł prywatny kult ojca Andrasza, który rozpoczął się po peregrynacji u nas Obrazu Miłosierdzia Bożego. Grupa mężczyzn poprosiła ks. proboszcza o wyznaczenie godziny Adoracji Najświętszego Sakramentu – wybrano godzinę „największego opuszczenia Jezusa w Ogrojcu” od 1 do 2 w nocy. Od tej pory, co I piątek, Adoracja ta rozrosła się do godzin od 13:30 do 22:00.

● też 1 lutego rocznicowa Msza św. o g. 18 odprawiona będzie w bazylice NSPJ w Krakowie. Przy tej bazylice w kolegium jezuickim przez długie lata mieszkał i pracował.

38.Przypominam, iż ojciec Józef Andrasz SJ urodził się 16.X.1891 roku w rodzinie szewca Piotra i Katarzyny w Wielopolu (pod numerem 23) koło Nowego Sącza (dziś część Wielopola należy do parafii Zabełcze). Chrzest św. otrzymał w macierzystej parafii Wielogłowy. Miał 6 braci i 3 siostry. Rodzina jego była religijna i patriotyczna, dbająca o edukację. Po przedwczesnej śmierci ojca, wraz z rodziną przenoszą się do Nowego Sącza. Tu wzrasta, dojrzewa, uczęszcza do przyjezuickiego Gimnazjum (Małego Seminarium ). Przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia – Pani Sądeckiej otrzymuje łaskę powołania na kapłana zakonnego. Jego żywot zakończył się w Krakowie 1 II 1963 r.

39.W okresie od 1 I do 30 IV dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania w tym roku nie 1 % ale 1,5% naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Wielkość naszego podatku nie ulega zmianie – my jedynie decydujemy o jego przeznaczeniu. Caritas zwraca się się z serdeczną prośbą i apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe o przekazanie w tym roku 1,5% należnego podatku na cele realizowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Przypominamy, że ci którzy w latach ubiegłych zadeklarowali już przekazanie 1% podatku na Caritas nie muszą nic zmieniać w swoich zeznaniach podatkowych. Ci którzy tego nie uczynili mogą to zrobić w pisując w odpowiednim Picie nazwę Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz numer KRS. Na stronie internetowej Caritas naszej diecezji znajduje się bezpłatny program do wypełniania zeznań podatkowych. Zachęcamy gorąco do skorzystania z niego i wsparcia w ten sposób dzieł miłosierdzia prowadzonych przez Caritas.

40.Przypominam, iż Światowe Dni Młodzieży w roku 2023 będą w Lizbonie. Wpierw w diecezjach w Portugali (26-31 VII), a finał w Lizbonie (1-6 VIII). Szczegóły – patrz: WWW.sdmpolska.pl na facebooku: kbodsmpolska oraz tweeter: biuro_sdm_polska i plakat w gablocie.

41.W poniedziałek, czwartek i sobotę tego tygodnia o 7:15 obaj z wikariuszem zastępujemy księdza w Cieniawie.

42.Dzięki za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Jan i Anna Nowak; Beata Poręba. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Zdzisława Poręba; Czesław i Sylwia Poręba; Zenon i Anna Poręba; Jan i Kazimiera Poręba; Irena i Szczepan Łudzik.

43.Do nabycia w formie książkowej Gość Niedzielny-Ekstra: o Eucharystii i kulcie Miłosierdzia Bożego – oba po 12 zł za egzemplarz.

44.Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (10 zł); „Niedziela” (10 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (7 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (4 zł); „Misje Dzisiaj” (5 zł); „L`Osservatore Romano” (8 zł).

Poprawiony: niedziela, 22 stycznia 2023 05:23
 

Ewangelia na dziś