Start Informacje Duszpasterskie IV Niedziela Zwykła – 29 I-5 II 2023
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
IV Niedziela Zwykła – 29 I-5 II 2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 28 stycznia 2023 13:34

IV Niedziela Zwykła – 29 stycznia 2023

 

W tygodniu:

Niedziela – 29 I – IV Niedziela Zwykła (w Tarnowie w Katedrze Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej)

Poniedziałek – 30 I – rozpoczęcie triduum dla kobiet przed świętem Ofiarowania Pańskiego

Wtorek – 31 I – wsp. św. Jana Bosko, prezb.

I Środa – 1 II – dzień misyjny w parafii

I Czwartek – 2 II – Święto Ofiarowania Pańskiego (MB Gromnicznej)

I Piątek – 3 II – wsp. dow. św. Błażeja, bpa i męcz.; albo: św. Oskara, bpa

I Sobota – 4 II – wotywa o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 5 II – V Niedziela Zwykła (adoracyjna); albo: wsp. św. Agaty, dziew. i męcz. (opuszcza się)

 

  1. Liturgia Słowa odnosząc się do „reszty Izraela”, ludu pokornego i wiernego Bogu, daje im nowe przesłanie Jezusowych błogosławieństw.
  2. W tę niedzielę Msze św. w porządku niedzielnym: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
  3. W tę niedzielę 29 I zespół młodzieżowy „Uradowani” zaśpiewa o godz. 9:00.
  4. Niedziela 29 stycznia przeżywana jest w Kościele jako „70-ty Światowy Dzień Trędowatych”.
  5. Dziś, 29 I w parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu o godz. 19:30. Eucharystia sprawowana będzie w intencjach młodych w ramach cyklu „Światłość w Ciemności”.
  6. Natomiast w parafii MB Niepokalanej w Nowym Sączu koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu góralskiej „Kapeli Ciupaga”.
  7. W poniedziałek i we wtorek Msze św. odprawione będą rano o 6:30.
  8. W poniedziałek rozpoczyna się triduum modlitw w intencji kobiet przed „MB Gromniczną”.
  9. W ten poniedziałek (30 I) kończy się 6 gregorianek złożonych z Mszy św. „pogrzebowych” (odprawianych od niedzieli 1 I) za: 1) + Maria Kumorek; 2) + Maria Wyszowska; 3) + Tadeusz Szczepka; 4) + Krystyna Borkowska; 5) + Krzysztof Łatka; 6) + Grzegorz Jelito.

10.Zaś od worku 31 I (do środy 1 III) odprawianych będzie 6 gregorianek złożonych z Mszy św. „pogrzebowych” za: 1) + Tadeusz Groń; 2) + Maria Bochenek; 3) + Maria Witek; 4) + Maria Kumorek; 5) + Maria Damian; 6) + Stanisław Poręba (z Pagorka).

11.W I środę (1 lutego) Msza św. po południu o godz. 17:00 połączona z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy.

12.To „dzień misyjny w parafii” – stąd zmiana tajemnic w Różach Misyjnych oraz modlitwa i taca na misje.

13.W środę 1 II przypada 60-ta rocznica śmierci ks. Józefa Andrasza SJ – Msza św. o rychłą beatyfikację – o 17:00. Została już powołana i zaprzysiężona komisja historyczna i teologiczna do procesu beatyfikacyjnego ojca Józefa Andrasza. Jak wskazują materiały archiwalne z bazyliki św. Małgorzaty, rodzina ojca Andrasza od pokoleń mieszkała w Nowym Sączu. W Nowym Sączu też Józef Andrasz rozpoczął edukację. Kontynuował ją jako scholastyk jezuicki podczas I wojny światowej. Wielokrotnie odwiedzał swoją matkę i rodzinę. Wyjazdy do Nowego Sącza były też okazją spotkań z okolicznymi kapłanami i świeckimi celem rozniecania kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Można się i dzisiaj dopatrzeć wkładu ojca Andrasza w dużą pobożność dla Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jak wskazują ojcowie Jezuici pracujący w Nowym Sączu, praktyki tłumnych spowiedzi pierwszopiątkowych nie są tak powszechne w innych rejonach Polski.

14.W I czwartek (2 II) przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, tj. MB Gromnicznej – Msze św. o 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz o 17:00.

15.Jest to Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – składka przeznaczona jest na zakony klauzulowe w diecezji.

16.2 II – wysłuchamy Listu Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Dzień Życia Konsekrowanego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy – Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i w świecie”.

17.Przynosimy do świątyni gromnice, które po pobłogosławieniu zapala się trzy razy w czasie Mszy św. – i tak:

a.  na rozpoczęcie Mszy św. i w czasie procesji lub introit (gasimy po „Chwała na wysokości Bogu..”)

b.  w czasie proklamacji Ewangelii (gasimy po „Oto słowo Pańskie”)

c.  w czasie Modlitwy Eucharystycznej (zapalamy przy prefacji „Pan z wami…”, a gasimy po doksologii „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie…”)

18.Z racji dnia świątecznego nie ma Adoracji Najświętszego Sakramentu po Mszach św. – a jedynie po Komunii Świętej odmawiana jest litania do Imienia Jezus (w intencji powołań kapłańskich i zakonnych męskich i żeńskich).

19.Z powodu ferii szkolnych nie ma też w I czwartek (2 II) comiesięcznej Adoracji IHS w bocznej kaplicy od 15:00 do 20:00.

20.W najbliższy czwartek, (2 II) kończy się zwyczajowe kolędowanie. Rozbiera się w naszych domach bożonarodzeniowe dekoracje.

21.Dnia 2 lutego przypada już 48 rocznica święceń biskupich ks. bpa Władysława Bobowskiego, biskupa seniora naszej diecezji.

22.W I piątek 3 lutego Msze św. są: rano o 6:30 z Litanią i Aktem Zawierzenia NSPJ oraz po południu po Godzinie Miłosierdzia o 15:00 i o 17:00 z Adoracją Sanctissimum.

23.Spowiedź św. pierwszopiątkowa przez godzinę od 16:00 do 17:00 (gdyby ktoś nie zdążył przed Mszą św., to jeszcze można po niej).

24.Do chorych po domach ksiądz wikary udaje się wyjątkowo do południa o godz. 9:00.

25.Z racji ferii nie ma w I piątek spotkania formacyjnego dla kandydatów do bierzmowania – przychodzą zwyczajnie na I piątek.

26.W I piątek (3 II), tj. we wspomnienie św. Błażeja, pod koniec każdej Mszy św. błogosławi się gardła.

27.W I sobotę Msze św. wotywne o NSMB są: rano o 6:30 oraz o 8:00 i po południu o 17:00 (z Adoracją IHS).

28.W niedzielę 5 II Msze św. są w porządku niedzielnym, czyli o g.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.

29.W niedzielę 5 II po każdej dopołudniowej Mszy św. Adoracja IHS; natomiast popołudniowa Msza św. połączona z Nieszporami o NMP.

30.Z racji I niedzieli lutego po „prymarii” zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (za tydzień w Różach Kobiet i składka inwestycyjna).

31.Przynieśmy z domów na tę niedzielę 5 lutego: chlebki, sól i wodę do pobłogosławienia z racji wspomnienia św. Agaty (chlebki św. Agaty” będą też do darmowego zabrania z kosza na stoliku).

32.W niektórych parafiach w niedzielę 5 II przypada już pierwsza Adoracja IHS z racji „Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego”.

33.Są trzy różne schematy tego nabożeństwa – tj. „Nabożeństwo Czterdziestogodzinne” odprawia się:

a) albo przez trzy kolejne niedziele poprzedzające Wielki Post (w tym roku od V do VII niedzieli Okresu Zwykłego)

b) albo przez cały tzw. „tłusty czwartek”, czyli ostatni przed Środą Popielcową (ta w tym roku przypada 22 II)

c) albo popołudniami przez trzy kolejne dni bezpośrednio poprzedzające Środę Popielcową (ndz.-wt.)

34.W naszej parafii korzystamy z możliwej wersji „b”, czyli całodzienna adoracja w „tłusty czwartek” – będzie to 16 II.

35.Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie IV „Róża rodziców modlących się za swe dzieci” p.w. św. Rity, zel. Janiny Siedlarz.

36.Cały luty jest miesiącem poświęconym modlitwom za konających.

37.Intencja do omodlenia na luty – za parafie: „Módlmy się, aby parafie, stawiając w centrum komunię, stawały się coraz bardziej wspólnotami wiary, braterstwa i otwartości wobec najbardziej potrzebujących”.

38.Zapowiedź druga – w związek małżeński zamierzają wstąpić: Paweł Wojciech Legutko, zam. Królowa Polska; oraz: Natalia Wiktoria Micor, zam. Kamionka Wielka.

Gdyby ktoś znał jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tego małżeństwa, powinien to zgłosić w kancelarii parafialnej.

39.Na czas ferii zawieszone są wszystkie terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych. Tak jest w tym i w następnym tygodniu – do spotkań powrócimy po feriach.

40.Już teraz zapowiadam, iż we wtorek 14 lutego o 17:00 (w Święto patronów Europy świętych braci Cyryla mnicha i Metodego biskupa) uroczyście przyjęci będą do grona ministrantów tym razem trzej dotychczasowi aspiranci czyli: Kacper Borkowski, Bartłomiej Siedlarz i Stefan Wolak.

41.Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem podatek w gminie (za budynki parafialne, rolny i obszar leśny).

42.Też zapłaciłem za śmieci w gminie i za prace remontowe przy plebanii dwóch mężczyzn.

43.Za naprawę instalacji elektrycznej w piwnicach nowej plebanii. Za naprawa pilarki.

44.Za paliwo do maszyn przy odśnieżaniu. Dopłata lektorom do wyjazdu do Tarnowa.

45.Wymiana trzonków w łopatach i w siekierze 40 zł.

46.Na biuletyn i utrzymanie strony internetowej dobrowolne datki złożyły kolejne osoby: Maria Hebda (50 zł); Kazimiera i Piotr Jelito (50 zł); Maria i Marek Kotas (50 zł); Dominik Siedlarz (30 zł); Zdzisława Poręba (30 zł).

47.Przy okazji wybierania dokumentu w kancelarii, ofiarę 30 zł na kościół złożyła sądeczanka Eliza Łomoko.

48.Przypominam, iż w związku z wyższymi opłatami na ogrzewanie i utrzymanie cmentarza od tego roku składamy ofiarę po 100 zł.

49.Dziękuję za odśnieżanie po nawale śniegowej w zeszłym tygodniu: Krzysztofowi Groniowi za odgarnięcie swoim traktorem wszystkich parkingów koło kościoła; Januszowi Gaborkowi za ręczne odśnieżenie schodów do kościoła i od dolnego parkingu oraz odśnieżarką placu przed kościołem; traktorzyście z gminy za odgarnięcie ulic koło kościoła i na cmentarz.

50.Ksiądz wikariusz serdecznie dziękuję panom: Krzysztofowi Groniowi, Krzysztofowi Janusowi za pomoc w organizacji wyjazdu z lektorami do Tarnowa.

51.Bardzo proszę młodzież o przyjście do świątyni dla rozbiórki szopki i dekoracji bożonarodzeniowych w piątek 3 II o godz. 10:00.

52.Dzięki za ofiarę 800 zł na sprzątanie 8 rodzinom: Andrzej Pancerz; Stanisław i Czesława Szczurek; Irena i Szczepan Łudzik; Jan i Kazimiera Poręba; Zdzisława Poręba; Czesław i Sylwia Poręba; Zenon i Anna Poręba. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Wiesław i Lucyna Janus; Leszek i Lucyna Nowak; Dariusz i Edyta Wielocha; Józef i Maria Gaborek; Renata i Krzysztof Gaborek.

53.Do darmowego zabrania ze stolika książeczki: „Tajemnice Szczęścia” (są poświęcone) – ofiarowała je parafianka z KP (p. B. Szkaradek).

54.Też do darmowego zabrania wystawiona jest na stoliku gazeta misyjna: „Pomagamy Misjom”.

55.Do nabycia w formie książkowej Gość Niedzielny-Ekstra: o Eucharystii i kulcie Miłosierdzia Bożego – oba po 12 zł za egzemplarz.

56.Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (10 zł); „Niedziela” (10 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (7 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (4 zł); „Misje Dzisiaj” (5 zł); „L`Osservatore Romano” (8 zł).

Poprawiony: sobota, 28 stycznia 2023 14:24
 

Ewangelia na dziś