Start Informacje Duszpasterskie V Niedziela Zwykła – 5-12 II 2023
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
V Niedziela Zwykła – 5-12 II 2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 05 lutego 2023 00:06

V Niedziela Zwykła – 5 lutego 2023

 

W tygodniu:

I Niedziela – 5 II – V Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Agaty, dziew. i męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 6 II – śś. Pawła Miki i Towarzyszy, męcz.

Środa – 8 II – wsp. dow. św. Hieronima Emilianiego; albo: św. Józefiny Bakhity, dziew.

Piątek – 10 II – wsp. św. Scholastyki, dziew.

Sobota – 11 II – wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Lourdes „Światowy Dzień Chorego”

Niedziela – 12 II – VI Niedziela Zwykła

 

  1. Liturgia Słowa zaprasza do czynienia dobra i postawy miłosierdzia, by w pokorze przed Bogiem być przykładem dla innych.
  2. W tę niedzielę 5 lutego Msze św. są w porządku niedzielnym: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
  3. W tę niedzielę po dopołudniowych Mszach św. Adoracja IHS; natomiast popołudniowa Msza św. połączona z Nieszporami o NMP.
  4. Dziś zmianka w różach Mężczyzn po Mszy św. o 7:00 (tj. po „prymarii”).
  5. Przynieśmy z naszych domów na dzisiejszą Eucharystię: chlebki, sól i wodę do pobłogosławienia z racji wspomnienia św. Agaty (gdyby ktoś zapomniał, to „chlebki św. Agaty” są też do darmowego zabrania w koszu na stoliku przy wyjściu z świątyni).
  6. Jak w każdą I niedzielę miesiąca dzisiejsza składka przeznaczona jest na cele diecezjalne.
  7. W poniedziałek 6 II przypada 7 rocznica święceń biskupich ks. bpa Leszka Leszkiewicza, bpa pomocniczego.
  8. W poniedziałek, we wtorek oraz w czwartek Msze św. odprawione będą rano o 6:30.
  9. W środę – Msza św. po południu o godz. 17:00 połączona z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy.

10.Też w tę II środę miesiąca o 18:00 na starej plebanii odbędzie się cykliczne spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej.

11.W piątek Msze św. będą po Godzinie Miłosierdzia o 15:00 i o 17:00.

12.W sobotę Msze św. będą rano o 6:30 oraz o 8:00 oraz o 17:00.

13.W sobotę 11 lutego celebrą Eucharystii o 17:00 kończą się Msze św. pogrzebowe za śp. Józefa Witka. Niech odpoczywa w Panu.

14.Sobota 11 lutego to XXXI „Światowy Dzień Chorego” – pod koniec Mszy św. o 17:00 możliwość przyjęcia sakramentu chorych przez osoby chore, starsze i niedomagające na zdrowiu (również okolicznościowa homilia do nich skierowana).

15.W związku z tym w sobotę 11 lutego pół godziny wcześniej czyli od 16:30 możliwość dla nich spowiedzi św.

16.Zaś w niedzielę 12 lutego Msze św. będą w zwyczajnym porządku niedzielnym, czyli o godz.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.

17.W niedzielę 12 II po „prymarii” zmianka w Różach Kobiet.

18.Również 12 II comiesięczna składka inwestycyjna w parafii.

19.Też w niedzielę 12 II o g. 11:45 na starej plebanii odbędzie się pierwsze już robocze po zaprzysiężeniu spotkanie Rady Parafialnej.

20.Miesiąc luty poświęcony jest „modlitwom za konających”. Pamiętajmy przed Bogiem o tych, którzy w swej ziemskiej pielgrzymce są już na skraju doczesności i wieczności.

21.Tak jak w ubiegłym tygodniu przeze mnie, również w tym tygodniu, tym razem przez księdza wikariusza, część „Mszy św. pogrzebowych” odprawiane będzie na feriach poza parafią.

22.Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. św. Siostry Faustyny, zel. Marty Chochla.

23.Zapowiedzi trzecie – w związek małżeński zamierzają wstąpić: Paweł Wojciech Legutko, zam. Królowa Polska; oraz: Natalia Wiktoria Micor, zam. Kamionka Wielka.

Jeśliby ktoś posiadał wiedzę o kanonicznych przeszkodach do zawarcia tego małżeństwa, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej.

24.Na czas ferii zawieszone są wszystkie terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym i w następnym tygodniu – do spotkań powrócimy po feriach.

25.Wydatki tego tygodnia: Za chlebki św. Agaty na 5 lutego. Za trzy plazmowe zapalniczki.

26.Za mały format Mszału Rzymskiego z przeznaczeniem na pulpit (sfinansował go nasz parafianin z pobliża kościoła).

27.Za ciekłą zimową oleistą parafinę do świec (5 litrów).

28.Składka z środowego comiesięcznego „dnia misyjnego w parafii” przeznaczona na misje wyniosła – 376 zł.

29.Składka przeznaczona na zakony klauzulowe w diecezji ze Światowego Dnia Życia Konsekrowanego (2 II) wyniosła: 1543 zł.

30.Ofiary przy szopce wrzucane „do aniołka” przez cały okres bożonarodzeniowy wyniosły 661,54 zł. Posłużą do tej dekoracji za rok.

31.Otrzymaliśmy rachunek za prąd zużyty od 24 listopada 2022 do 24 stycznia 2023 w starym kościele – kwota wynosi: 511,13 zł.

32.Na biuletyn i utrzymanie strony internetowej datki złożyły kolejne osoby: Jadwiga Hebda (30 zł); Józefa Janus (30 zł); Maria i Józef Kruczek (50 zł); Bożena i Edward Homoncik (50 zł). Bóg zapłać.

33.Przypominam, iż w związku z wyższymi opłatami na ogrzewanie i utrzymanie cmentarza od tego roku składamy ofiarę po 100 zł.

34.Dziękuję Krzysztofowi Groniowi za darmowe odśnieżanie swoim ciągnikiem dróg, placu i parkingów także tym tygodniu.

35.Dziękuję Januszowi Gaborkowi za odśnieżanie placu przed świątynią i wszystkich schodów do kościoła.

36.Dzięki Januszowi i Bożenie Gaborek za rozbiórkę dekoracji bożonarodzeniowych oraz Krystynie Michalik za nowy wystrój ołtarza.

37.Dziękuję młodzieży za pomoc w rozbiórce w piątek po 2 lutego szopki i choinek w świątyni oraz przed nią – pomagali: Patryk Janus, Kacper Janus, Jacek Janus, Adrian Grybel, Julia Groń, Wojciech Groń, Anna Michalik, Magdalena Kumorek, Julia Michalik.

38.Dziękuję środowisku szkolnemu z KP za upominki. Dziękuję różnym parafianom za życzenia urodzinowe.

39.Któreś dziecko w Adwencie wykonało ładną szopkę – była pod choinką. Proszę się zgłosić, bo chcę to dziecko nagodzić.

40.Kolejny kurs fotografowania i filmowania podczas liturgii odbędzie się w sobotę 18 lutego w WSD w Tarnowie. Jest on organizowany przez Diecezjalną Komisję Liturgiczną wraz z Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego. Zostały już otwarte zapisy na ten kurs. Można ich dokonać za pomocą internetowego formularza: https://kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl/Page/EventPage/1108 lub telefonicznie w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego (14-63-17-380).

41.Już teraz zapowiadam i sygnalizuję, iż dokładnie rok po agresji Rosji na Ukrainę i rok po pierwszej edycji akcji „Paczka dla Ukrainy” Caritas Diecezji Tarnowskiej włącza się w ogólnopolską drugą edycję tej akcji. Jest to akcja pomocowa skierowana przede wszystkim do rodzin, które pozostają w Ukrainie i wymagają wsparcia w produkty niezbędne do życia, a trudne do zakupienia na miejscu w sytuacji ciągle trwającej wojny. Akcję tę przeprowadzimy na początku tegorocznego Wielkiego Postu czyli od 22 lutego do 4 marca 2023 roku. W naszej parafii będzie do zabrania 5 opakowań tekturowych do tego przeznaczonych z odpowiednimi nadrukami i logo „Caritas”. Już teraz proszę o rozważenie tej sprawy i ewentualne włączenie się w tę akcję. Mogą być to oddzielne rodziny, które same je wypełnią konkretnymi podanymi na liście produktami, albo też można je napełnić wspólnotowo w sąsiedztwie, grupie czy wśród krewnych. Więcej szczegółów podam bliżej tego terminu.

42.Jako ciekawostkę podaję dosłowny przedruk za Katolicką Agencją Informacyjną (KAI): Kto na świecie najczęściej chodzi na Mszę świętą? „Nigdzie odsetek wyznawców Kościoła katolickiego na Mszach św. nie jest tak wysoki jak w Nigerii. Tak wynika z nowego badania opublikowanego przez „Center for Applied Research in the Apostolate” (CARA) na katolickim Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Na podstawie danych opublikowanych przez "World Values Survey Association" zbadano 36 krajów świata, gdzie dominują katolicy. Według badania, ponad dziewięciu na dziesięciu katolików w zachodnioafrykańskim kraju (94 procent) chodzi do kościoła raz lub więcej w tygodniu. Na drugim miejscu jest Kenia z wynikiem ponad siedmiu na dziesięciu (73 procent). W Libanie prawie 70 procent katolików twierdzi, że regularnie uczestniczy w nabożeństwach. Wysoka frekwencja w Nigerii jest niezwykła, zdaniem autorów badania, ponieważ w tym zachodnioafrykańskim kraju, co raz powtarzają się ataki na kościoły katolickie. Ogólnie rzecz biorąc, liczby te nie są zbyt optymistyczne z punktu widzenia Kościoła katolickiego. W 29 z 36 badanych krajów mniej niż połowa respondentów stwierdziła, że regularnie uczestniczy w niedzielnej Mszy św. Ponieważ zebrane dane opierają się na sondażach, autorzy badania zakładają, że liczba praktykujących regularnie jest w rzeczywistości niższa. Na Filipinach (56 proc.), w Kolumbii (54 proc.), a także w Polsce, według danych, nieco ponad połowa katolików twierdzi, że uczestniczy w nabożeństwie przynajmniej raz w tygodniu. Na Słowacji jest to 40 procent, we Włoszech 34 procent, a w Hiszpanii i Chorwacji 27 procent. Wyraźnie w tyle pozostają między innymi Argentyna (21 procent) i Portugalia (20 procent), Austria z 17 procentami, Litwa z 16 procentami i Niemcy z 14 procentami. Według badania, najmniej regularnie praktykujących wśród katolików jest w Brazylii, Francji (8 proc.) i Holandii (7 proc.). Brak jest danych z wielu innych krajów, w tym USA. W konkluzji autorzy badania zawracają uwagę, że po zbadaniu 36 krajów widać, że katolicyzm jest bardziej żywy w krajach rozwijających się, podczas gdy kurczy się w krajach rozwiniętych”.

43.Dzięki za ofiarę 600 zł na sprzątanie 6 rodzinom: Wiesław i Lucyna Janus; Leszek i Lucyna Nowak; Dariusz i Edyta Wielocha; Wiesław i Ewa Nowak; Józef i Maria Gaborek; Renata i Krzysztof Gaborek. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Maria Siedlarz; Sławomir i Grażyna Siedlarz; Artur i Bogusława Ogorzałek; Janina Witek; Kazimiera Ogorzały; Włodzimierz i Lucyna Ogorzały.

44.Jeszcze jest do darmowego zabrania ze stolika „Gazeta Misyjna”.

45.Do nabycia w formie książkowej Gość Niedzielny-Ekstra: o Eucharystii i kulcie Miłosierdzia Bożego – oba po 12 zł za egzemplarz.

46.Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (10 zł); „Niedziela” (10 zł); „Miłujcie się” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny (7 zł); „Promyczek Dobra” (6 zł); „Mały Promyczek Dobra” (6 zł); „Świat Misyjny” (4 zł); „Misje Dzisiaj” (5 zł); „L`Osservatore Romano” (8 zł).

Poprawiony: niedziela, 05 lutego 2023 00:08
 

Ewangelia na dziś