Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Wielkiego Postu – 25 II - 3 III 2024
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Wielkiego Postu – 25 II - 3 III 2024 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 24 lutego 2024 19:18

II Niedziela Wielkiego Postu – 25 lutego 2024

W tygodniu:

Niedziela – 25 II – II Niedziela Wielkiego Postu

I Piątek – 1 III – wotywa o NSPJ

I Sobota – 2 III – wotywa o NSNMP

I Niedziela – 3 III – III Niedziela Wielkiego Postu (adoracyjna)

 

  1. Liturgia Słowa prowadzi nas dziś na górę w krainie Moria, gdzie Bóg wystawił na próbę Abrahama żądając ofiary Izaaka, który jest zapowiedzią ofiary Jezusa na Krzyżu na Górze Kalwarii, a wiedzie nas do niej Pan przez Tabor – Górę Przemienienia.
  2. W tę II Niedzielę Wielkiego Postu Msze św. o g. 7:00 (z Kalwaryjską Drogą Krzyżową) – 9:00 – 10:30 – około 14:45 (Gorzkie Żale – 14:00).
  3. Też w tę niedzielę 25 II czyli w II Niedzielę Wielkiego Postu przypada „dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami”.
  4. Z tej racji dziś przed świątyniami w naszej diecezji zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.
  5. Zamiast homilii wysłuchamy Komunikatu Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Apelu Dyrektora Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.
  6. Kościół zachęca dziś do modlitwy, postu i jałmużny za misjonarzy i misje.
  7. Zachęcam też w Wielkim Poście do poczynienia dobrych postanowień i wyrzeczeń oraz czynów pokutnych (modlitwy, postu i jałmużny).
  8. W poniedziałek i wtorek – Msze św. o 6:30.
  9. W środę Msza św. o godzinie 17:00 (połączona z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy).

10.Pół godziny wcześniej, tj. o 16:30 dziecięca Droga Krzyżowa – poprowadzą ją dzieci rocznicy I-Komunii (za tydzień dzieci I-komunijne).

11.W czwartek Msze św. o 6:30 oraz o 17:00 – od 16:00 możliwość spowiedzi przed I piątkiem.

12.W I piątek Msze św. będą: o 6:30 oraz po Godzinie Miłosierdzia (ta o 15:00), a także o 17:00 (z Adoracją IHS).

13.W I piątek o godz. 16:30 Droga Krzyżowa – poprowadzi ją zespół muzyczny „Siewcy Miłości” (za tydzień zespół „Chwalmy Pana”).

14.W I piątek o 13:30 ks. wikariusz jak zwykle udaje się z Komunią Świętą do chorych (możliwość spowiedzi św. i namaszczenia chorych).

15.W I piątek od 13:30 do 22:00 w bocznej kaplicy zwyczajowo w ciszy Adoracja Najświętszego Sakramentu.

16.Też w I piątek od 16:00 spowiedź św. pierwszopiątkowa.

17.Młodzież kandydująca do bierzmowania przychodzi na wieczorną Mszę św. o 17:00 – klasy VII, bo VIII po południu o 15:30 wyjeżdżają do DR „Opoka” w Starym Sączu przy Ołtarzu Papieskim (od 1-3 marca). Pobyt tam trwa 3 dni od Mszy św. w piątek o 17:30 do wyjazdu w ndz. o 13:00).

18.W ten piątek pierwsze spotkanie z rodzicami i z dziećmi do I Komunii Świętej – po feriach będzie to co piątek na razie o 18:00.

19.Piątek 1 III rokrocznie jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (tzn. Niezłomnych).

20.W I sobotę Msze św. rano o 6:30 i 8:00 oraz o 17:00 (z Adoracją IHS).

21.W sobotę 2 III w Nawojowej o g. 9:00 rozgrywki halowe w piłkę nożną dla Liturgicznej Służby Ołtarza (parafia zgłosiła 4 drużyny).

22.W tę III Niedzielę Wielkiego Postu (3 III) Msze św. o g.: 7:00 (8:00 kalwaryjska DK) – 9:00 – 10:30 – około 14:45 (po Gorzkich Żalach o 14:00).

23.Jest to Niedziela Adoracyjna – adoracje Najświętszego Sakramentu tylko po Mszach św. do południa.

24.Zamiast homilii wysłuchamy „Apelu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o modlitwę i post w intencji Ojczyzny”.

25.Po „prymarii” zmianka tajemnic w Różach Mężczyzn (przed Drogą Krzyżową).

26.Kończy się miesiąc luty – poświęcony modlitwom za konających.

27.Intencja do omodlenia na marzec zwłaszcza przez Róże Różańcowe – za współczesnych męczenników: „Módlmy się, aby osoby, które w różnych częściach świata ryzykują życie dla Ewangelii, zarażały Kościół swoją odwagą i swoim misyjnym zapałem”.

28.Zelatorzy otrzymają intencje na cały 2024 rok przy swoich zmiankach.

29.Przybyły do naszej parafii banery o Błogosławionej Rodzinie Ulmów – można je oglądać od poniedziałku 19 lutego w naszej świątyni. Jak zapowiadałem, jest to 8 trójkątnych statywów po 3 plansze na każdym (razem 24 plansze). Pozostaną u nas tylko do soboty 2 marca.

30.Właścicielem wystawy jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie – staranie o tę wystawę podjęła nasza Akcja Katolicka. Będą one u nas tylko do 2 marca. Zachęcam do ich oglądnięcia i zapoznania się z historią nowych Błogosławionych.

31.Za pomoc w ich przywozie dziękuję naszym dwom parafianom: Andrzejowi Śmierciakowi oraz Tadeuszowi Górce.

32.Prezentowana wystawa „Samarytanie z Markowej” jest zaktualizowaną wersją ekspozycji, która powstała w związku z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej w marcu 2016 r. Wystawa jest wspólnym dziełem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Jej autorem jest dr Mateusz Szpytma były dyrektor Muzeum im. Rodziny Ulmów, a obecnie zastępca prezesa IPN, a nad opracowaniem graficznym czuwał Marcin Krzanicki. Wystawę przygotowano w kilkunastu wersjach językowych. Poza granicami kraju zaprezentowano ją w roku otwarcia muzeum Ulmów w państwach takich jak: Tajlandia (Bangkok), Niemcy (Berlin i Hamburg), Brazylia (Brasilia), Słowacja (Bratysława), Rumunia (Bukareszt), Australia (Canberra), USA (Chcago, Nowy Jork, Waszyngton), Kuba (Hawana), Portugalia (Lizbona), Ukraina (Lwów), Birma (Rangun), Rosja (Moskwa), Norwegia (Oslo), Francja (Paryż), Chiny (Pekin), RPA (Pretoria), Włochy (Rzym), Singapur, Bułgaria (Sofia), Macedonia (Skopje), Gruzja (Tibilisi), Izrael (Tel Awiw), Kanada (Toronto), Austria (Wiedeń), Litwa (Wilno). Wystawa jest nadal pokazywana w Polsce i na świecie. W 2023 roku była prezentowana m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie oraz w Warszawie na dziedzińcu Belwederu podczas „Nocy Muzeów”. Aktualnie ekspozycja składa się z 24 plansz prezentujących m.in. dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności z Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Rozpoczynając opowieść o tragicznej historii Ulmów, wystawa opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający pośmiertnie Wiktorii i Józefowi tytuł „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata” nadawany przez izraelski instytut „Yad Vashem”, a także trzy najnowsze plansze, odnoszące się do markowskich uroczystości beatyfikacyjnych Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi (10 września 2023 r.). Znamienne są słowa Prezydenta Polski Andrzeja Dudy zacytowane na początku drogi wystawowej.

33.Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie IV Róża rodziców modlących się za dzieci p.w. św. Rity, zel. J. Siedlarz.

34.W tym tygodniu i w następnym kończą się Msze św. „pogrzebowe” za: śp. Janina Ptaszkowska (we wtorek 27 II o 6:30); śp. Władysława Krok (w czwartek 7 III o 6:30); w marcu gregorianką kończą się intencje za śp. Grodzisław Madej. Niech spoczywają w pokoju wiecznym!

35.Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu:

● w środę 28 II o 18:30 – trening piłkarski dla LSO (na sali gimnastycznej w szkole w KG)

● w sobotę o 10:00 – spotkanie dziewcząt z DSM (w II salce pod kościołem)

● w sobotę 2 III o 8:30 – wyjazd naszej LSO na dekanalny turniej piłki nożnej w Nawojowej

36.Jeszcze raz przypominam, iż w naszej parafii w Wielkim Poście nabożeństwa pasyjne (Drogi Krzyżowe oraz Gorzkie Żale) są:

● w środy – DK dla dzieci o 16:30

● w piątki – DK ogólna o 16:30

● w niedziele – DK śpiewana kalwaryjska około 8:00 (bezpośrednio po Mszy św.)

● w niedziele – Gorzkie Żale o 14:00.

37.Zachęcam też do indywidualnego odprawiania Drogi Krzyżowej wzorem przodków (na stacjach w tle są kapliczki z Kalwarii Zebrzydowskiej).

38.Wydatki tego tygodnia: Nabyłem kilka pojemników tonera do kserokopiarki dla druku biuletynu.

39.Zapłaciłem rachunki za gaz: w starej plebanii, w nowej plebanii i za telefon w kancelarii parafialnej (+ opłaty pocztowe).

40.Na czwartkowy wyjazd na lodowisko 11 dzieci z DSM (dziewczęta prowadzące Drogę Krzyżową) + dojazd.

41.Mikrofalowy czujnik ruchu na schody.

42.Składka sprzed tygodnia przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie wyniosła 2911 zł.

43.Dzięki za ofiary na biuletyn: Maria i Jan Szczurek (50 zł); Renata i Grzegorz Siedlarz (50 zł); Maria Ochwat (50 zł); Maria Hebda (50 zł); Bożena i Janusz Gaborek (50 zł); Janina i Ryszard Ogórek (50 zł).

44.Otrzymaliśmy rachunek 5 644,43 zł za gaz w kościele (ponad trzy razy niższy niż o tej porze rok temu).

45.Są już do nabycia baranki wielkanocne oraz paschaliki – przy ich nabyciu składamy ofiarę na „Caritas” nie mniej niż po 9 zł od sztuki.

46.Młodsze dzieci w szkole otrzymają 50 skarbonek do odłożenia w nich przez 40 dni postu groszowych pieniążków jako jałmużna wielkopostna – dzieci przyniosą je owinięte w woreczek foliowy w Wielki Piątek (oraz do południa w Wielką Sobotę) przy ucałowaniu krzyża.

47.Wywieziono w tym tygodniu śmieci sprzed nowego cmentarza – za zajęcie się tym dziękuję Sławomirowi Hajdudze.

48.W związku z wyższymi opłatami na ogrzewanie i utrzymanie cmentarza od tamtego roku składamy ofiarę po 100 zł od rodziny.

49.W tym roku 2023/24 nadal nic się nie zmienia – i tak opłaty na ogrzewanie i utrzymanie cmentarza razem wynoszą 100 zł (można je składać tradycyjnie na tacę), ale także dla przypomnienia umieszczam konta bankowe, gdyby ktoś tą drogą chciał uiścić te opłaty:

● wpłaty na ogrzewanie i cmentarz można dokonywać tradycyjnie w kopertach na tacę, albo też przelewem na konto parafialne: PKO BP S.A. Oddział I w Nowym Sączu – Nr 50 1020 3453 0000 8102 0008 2370

● lub też na konto parafialne-budowlane: Bank Pekao S.A. w Oddział w Nowym Sączu – Nr 82 1240 1558 1111 0010 6437 8557

● dobrowolne ofiary na publikację biuletynu i strony internetowej można wpłacać na konto: mBank: 96 1140 2004 0000 3202 6884 3252

50.Wielkopostny Dzień Skupienia dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej planowany jest w terminach: Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie: 24 lutego (sobota) g. 9:00 dla szafarzy z rejonu tarnowskiego (I część): dekanaty: Bochnia-Wschód, Bochnia-Zachód, Brzesko, Ciężkowice, Czchów, Lipnica Murowana, Ołpiny, Porąbka Uszewska, Radłów, Szczepanów, Szczucin, Tuchów, Uście Solne, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno. 2 marca (sobota) g. 9:00 dla szafarzy z rejonu tarnowskiego (II część): dekanaty: Dąbrowa Tarnowska, Dębica-Wschód, Dębica-Zachód, Mielec-Południe, Mielec-Północ, Pilzno, Pustków-Osiedla, Radomyśl, Tarnów-Południe, Tarnów-Północ, Tarnów-Wschód, Tarnów-Zachód. Bazylika św. Małgorzaty w N. Sączu: 9 marca (sobota) g. 9:00 dla szafarzy z rejonu sądeckiego: dekanaty: Bobowa, Grybów, Krościenko, Krynica, Limanowa, Łącko, Łużna, Nowy Sącz-Centrum, Nowy Sącz-Wschód, Nowy Sącz-Zachód, Piwniczna, Ropa, Stary Sącz, Tymbark, Ujanowice.

51.Dzięki za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Krystyna i Zbigniew Pierzga; Maria i Dominik Skwarek. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Kinga i Krzysztof Bochenek; Ewa i Arkadiusz Ziaja; Zbigniew Janus; Dorota i Sławomir Jelito; Beata i Kamil Górscy; Sabina i Janusz Pazgan.

52.Na stoliku po drugiej stronie głównego wyjścia nowy numer Gościa Niedzielnego – Extra: o Męce Pańskiej i pasyjnych pamiątkach (14 zł).

53.Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (10 zł); „Niedziela” (10 zł); „Trwajcie w Miłości” (8 zł); „Mały Gość Niedzielny (10 zł); „Promyczek Dobra” (10 zł); „Mały Promyczek Dobra” (10 zł); „Świat Misyjny” (4 zł); „Misje Dzisiaj” (5 zł); „L`Osservatore Romano” (8 zł); „Gość Niedzielny Extra” (14 zł); kwartalnik „Magazyn Niedzieli” (15 zł) dwumiesięcznik GN „Historia Kościoła” (12 zł).

Poprawiony: niedziela, 10 marca 2024 11:52
 

Ewangelia na dziś