Start Informacje Duszpasterskie VI Niedziela Wielkanocy – 5-12 V 2024
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VI Niedziela Wielkanocy – 5-12 V 2024 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 05 maja 2024 03:31

VI Niedziela Wielkanocna – 5 maja 2024

W tygodniu:

I Niedziela – 5 V – VI Niedziela Wielkanocna (adoracyjna); albo: wsp. dow. św. Stanisława Kazimierczyka, prezb. (opuszcza się)

Poniedziałek – 6 V – Święto śś. Filipa i Jakuba, Apostołów

Środa – 8 V – Uroczystość św. Stanisława, bpa i męcz. – głównego patrona Polski i diecezji tarnowskiej

Piątek – 10 V – wsp. dow. św. Jana z Avili, prezb. i dok. Kośc.

Niedziela – 12 V – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (VII Niedziela Wielkanocna); albo: wsp. dow. śś. Nereusza i Achillesa, męcz.; albo: św. Pankracego, męcz. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa uprzytamnia nam, iż Bóg jest Miłością i że wedle niej mamy żyć na co dzień.
 2. W tę VI Niedzielę Wielkanocną (5 V), a I niedzielę maja, Msze św. są o: 7:00 – 9:00 – 10:30 – w cerkwi o 14:30 (14:00 – Majówka).
 3. Do południa pod koniec każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu, zaś po południu w cerkwi Nieszpory o NMP.
 4. Podczas ogłoszeń wysłuchamy Komunikatu Biskupa o mianowaniu ks. bpa Artura Ważnego Biskupem Ordynariuszem w Sosnowcu.
 5. Dziś po „prymarii” zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn.
 6. Podczas „sumy” śpiewa schola dziecięco-młodzieżowa.
 7. Od tej niedzieli 5 V (do środy) przypadają kwartalne dni modlitw o urodzaje.
 8. Dziś jak co miesiąc w I niedzielę składka na cele diecezjalne (do dyspozycji ks. Biskupa).
 9. Trwa nowenna przed Uroczystością św. Stanisława Biskupa i Męczennika – patrona Polski i naszej tarnowskiej diecezji (do 7 V).

10.Bardzo proszę, by od tej niedzieli w ciągu tygodnia zabrać sobie do domu palmy wystawione do dekoracji w kościele.

11.W poniedziałek 6 V w Święto śś. Apostołów Filipa i Jakuba Msze św. sprawowane o 17:30 oraz po Majówce o 18:00.

12.W poniedziałek, wtorek o 19:00 i środę o 19:30 spotkania połączone z próbą liturgiczną dla dzieci pierwszokomunijnych i rodziców.

13.We wtorek 7 V Majówka o 18:00 (a po niej bezpośrednio Msza św.).

14.Wraz z Nabożeństwami Majowymi od 1 V popołudniowe nabożeństwa i Msze św. sprawowane są o 18:00 (jak zwykle do jesieni).

15.Jeszcze raz zachęcam do udziału w Nabożeństwach Majowych lub przynajmniej do odśpiewania przy kapliczkach czy też prywatnego odmówienia Litanii Loretańskiej. W czasie tych nabożeństw wysłuchujemy czytanek majowych” „Owocowanie świętości JP II w diecezji tarnowskiej” (autor: ks. Jan Bartoszek), wydanych z okazji 25 rocznicy pobytu Ojca Świętego w Starym Sączu.

16.Przy okazji Nabożeństw Majowych przed kościołem od paru lat na trąbkach grane są przez młodych parafian pieśni maryjne.

17.W środę 8 V czyli w Uroczystość św. Stanisława Szczepanowskiego, bpa i męcz. Msze św. będą rano o 6:30 i wieczorem po Majówce do NMP o 18:00 Msza św. będzie połączona z Nowenną do Matki Bożej.

18.W dniu 8 maja przypada 79 rocznica zakończenia II wojny Światowej (1945).

19.Rozpoczynają się „Dni Krzyżowe” (o urodzaje) w naszej parafii przed Wniebowstąpieniem Pańskim (czwartek – piątek – sobota).

20.W czwartek (9 V) Msza św. odprawiona będzie bezpośrednio po Majówce o 18:00 – po niej procesja do krzyża w Królowej Górnej.

21.W piątek 10 V Msze św.: po Godzinie Miłosierdzia o 15:00 i po Majówce do MB o 18:00 – po niej procesja do krzyża w Królowej Polskiej.

22.Też w piątek 10 maja rozpoczyna się Nowenna do Ducha Świętego przed Uroczystością Pięćdziesiątnicy (10-18 maja).

23.Młodzież będąca „na drodze sakramentalnej do bierzmowania” (VI, VII, VIII kl.) z racji wolnego w szkole w I piątek 3 V przychodzi na comiesięczną konferencję w ten piątek 10 V o 18:00. Klasa VIII przychodzi ostatni raz w duchu wdzięczności za sakrament konfirmacji.

24.W sobotę (11 V) Msze św. sprawowane będą o 6:30 i 8:00 i 18:00 (wpierw Majówka ku czci MB, a po niej Msza św.).

25.W sobotę po Mszy św. o 8:00 procesja „krzyżowa” do Mszalnicy-Zagóry do kapliczki przy posesji Klementyny i Daniela Kruczków.

26.Także w sobotę 11 maja o 10:00 pierwsza spowiedź św. dla dzieci przed niedzielną I Komunią Świętą (Nabożeństwo Pokutne).

27.Również w sobotę 11 maja o 11:00 chrzest św. bliźniąt: Daniel i Dawid Wolak (Msza św. za te dzieci w sobotę 18 V o 18:00).

28.Również w sobotę 11 maja o 14:00 sakrament małżeństwa przed ołtarzem zawrą: Mariusz Stasiowski i Edyta Kałuzińska.

29.W VII Niedzielę Wielkanocną (12 V) czyli w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Msze św. będą: w nowym kościele: 7:00 – 9:00 – 11:00 (I Komunia Święta) – oraz w starym kościele o 14:30 (wcześniej o 14:00 Majówka do MB).

30.Paschał, figura Zmartwychwstałego oraz czerwona stuła na krzyżu pozostają nadal w prezbiterium (do wigilii Pięćdziesiątnicy).

31.Za tydzień, jak w każdą II niedzielę miesiąca – składka inwestycyjna. Po „prymarii” zmiana tajemnic w Różach Kobiet.

32.Z racji I Komunii Świętej w naszej parafii „suma” jest pół godziny później niż zwykle czyli o 11:00.

33.Bardzo proszę, by nie związani z tą uroczystością przyszli na inne Msze św., by nie robić niepotrzebnego tłoku.

34.Informuję też, iż w następną niedzielę 19 maja czyli w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego o 10:30 odbędzie się Rocznica I Komunii Św.

35.Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Pawła Ap., zel. Ferdynanda Poręby.

36.Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu:

● w środę (II miesiąca) 8 V o 19:00 – spotkanie Akcji Katolickiej (na starej plebanii)

● w sobotę 4 V o 10:00 – spotkanie dziewcząt z DSM przed Różańcem Fatimskim 13 V (w II sali pod kościołem)

37.Przypominam, egzamin przed bierzmowaniem dla uczniów klas VII – w poniedziałek 13 V o 15:00 (w obecności jednego rodzica).

38.W poniedziałek 29 kwietnia po północy zmarł śp. Jan Poręba z Maksymówki. Mszę św. pogrzebową odprawiono w środę 1 maja o 15:00. W oczekiwaniu na pogrzeb i pochówek jego ciała na naszym cmentarzu odprawiono w kaplicy dolnej różańce przy trumnie w poniedziałek o 18:00 i we wtorek o 19:00. Za zmarłego Jana odprawionych będzie: 207 Mszy św. pogrzebowych (197 indywidualnie zamówionych i 10 od uczestników pogrzebu). Niech spoczywa w pokoju Pańskim.

39.Zapowiedzi przedślubne – pierwsze :

 • Kamil Franciszek Chudyk, zam. Bogusza; oraz: Zuzanna Wiktoria Pazgan, zam. Królowa Górna.
 • Tomasz Paweł Bocheński, zam. Paszyn; oraz: Joanna Justyna Kotas, zam. Królowa Polska.
 • Krzysztof Siedlarz, zam. Królowa Polska; oraz: Julia Tuczyńska, zam. Kamionka Wielka.
 • Arkadiusz Krzysztof Hudzicki; oraz: Adriana Weronika Dziubanowska, zam. Królowa Polska.

Gdyby ktoś znał jakieś przeszkody do zawarcia tych sakramentalnych małżeństw, powinien zgłosić je w kancelarii parafialnej.

40.Proszę nie stawiać aut koło stojaków na rowery, to jest miejsce dla cyklistów. Również nie parkujemy na drodze na cmentarz utrudniając przejazd.

41.Wydatki tego tygodnia: Benzyna do traktorka-kosiarki. Banderole na Nabożeństwa Majowe.

42.Trzy pizze dla pracujących w sobotę. Lody, kawa, herbata, woda mineralna, cukier itp. dla nich.

43.Klosz do świecy. Olej do świec.

44.Składka na misje z 1 V czyli z I środy miesiąca wyniosła: 309 zł.

45.Dzięki za ofiarę na biuletyn:100 zł – Agata i Stanisław Zaczyk. Bóg zapłać.

46.Tym, którzy jeszcze nie uiścili składek, w dalszym ciągu przypominam o wpłatach na ogrzewanie kościoła – po 100 zł od rodziny.

47.Dziękuję za sobotnią pracę od 7:00 – na rzecz parafii pracowali:

● 3 + wcześniej 9 mężczyzn z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego – pracowali: Krzysztof Groń; Mirosław Marszałek (za niego Michał Poręba); Carlos Velarde Vasquez (za niego syn Karol); oraz 19 i 26 VIII 2023 przy obcince drzew: Andrzej Janus; Ireneusz Siedlarz; Marian Radzik; Mieczysław Janus; Krzysztof Janus; Krzysztof Plata; Marcin Janus; Michał Janus; Mateusz Janus – wykonali prace nawiezienia kamieni i układania na agrotkaninie. Zamiast pracy ofiarę złożyli: Alojzy Barski (50 zł); Amadeusz Budaj (50 zł).

● 7+ 1 kobiet z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana – pracowały: Sabina Pazgan (za nią Patrycja Pazgan); Grażyn Szeptak; Maria Świgut; Jadwiga Hebda; Bożena Gaborek (za nią Elżbieta Poręba); Dorota Jelito (za nią córka Anna); Barbara Jelito (za nią córka Klaudia); oraz Janina Siedlarz (z dziesiątki Władysława Stanka) – wykonały pracę sortowania ziemi z donic po chryzantemach, wawiezienie darni i układanie kamyków. Zamiast pracy ofiarę złożyły: Irena Radzik (50 zł) oraz Maria Hebda (50 zł).

48.Zapraszam na sobotę na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej dwie dziesiątki:

● mężczyzn z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia. Do wykonania będą prace: zebrania i przewózki kamieni i układania drewna. Potrzebny jest ciągnik z wozem lub przyczepką.

● kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka (wcześniejsza dziesiątka Władysława Stanka, z racji sobotniego wesela w tych rodzinach, będzie dopiero po niej za tydzień). W planie: plewienie kwiatów.

49.Prace wzmocnienia brzegów przy potoku wykonuje Janusz Gaborek. Dzięki. On też podkaszał trawę po koszeniu.

50.Dzięki dwom młodzieńcom Adamowi Krokowi i Kacprowi Królowi za pomiar trasy procesji Bożego Ciała na Mszalnicę-Zagórę.

51.Dziękuję Marii Świgut z M-Z za ofiarowane i posadzone kwiaty do 6 donic przy „oczku” koło trasy fatimskiej ku nowej plebanii.

52.Dziękuję również Pawłowi Chronowskiemu z KP za wykoszenie trawy na starym cmentarzu (i podjęcie się przycięcia żywopłotu).

53.W dniach od 4-12 maja w Sanktuarium św. Stanisława BM w Szczepanowie tygodniowy odpust. Centralne uroczystości 11 maja 2024 o 11:00 pod przewodnictwem ks. abpa Marka Jędraszewskiego. Cały program – patrz: afisz w gablocie.

54.Okręgowe Duszpasterstwo Młodzieży Sącz Boga, 11 maja organizuje drugą edycję Okręgowego Spotkania Młodych pod nazwą „SZLIF – Rajd po Beskidzie Sądeckim”, na które składa się piesza wędrówka po wyznaczonych trasach a na koniec integracja, grill, konkursy i zabawy na placu św. Jana Pawła II w Piwnicznej-Zdrój. Do zapisów zachęcamy grupy młodzieżowe i osoby indywidualne. Więcej informacji i zapisy na fanpage Sącz Boga, stronie internetowej www.saczboga.pl, w gablocie ogłoszeń i u opiekunów grup.

55.Dzięki za ofiarę 600 zł na sprzątanie 6 rodzinom: Kinga i Mirosław Marszałek; Wiesława Szkolnicka; Bogusława, Sławomir Ptak; Irena i Michał Pazgan; Małgorzata i Stefan Pazgan; Agnieszka i Marian Pazgan. Do sprzątania dokłada się 6 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Stanisława Jędrusik; Józefa i Władysław Nowak; Ewa i Ryszard Kita; Monika i Grzegorz Nowak; Anna Rogozińska; Zofia i Stanisław Stępień.

56.Są nowe egzemplarze Historii Kościoła wydanej przez Gościa Niedzielnego (12 zł).

57.Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (10 zł); „Niedziela” (10 zł); „Trwajcie w Miłości” (8 zł); „Mały Gość Niedzielny (10 zł); „Promyczek Dobra” (10 zł); „Mały Promyczek Dobra” (10 zł); „Świat Misyjny” (4 zł); „Misje Dzisiaj” (5 zł); „L`Osservatore Romano” (8 zł); „Gość Niedzielny Extra” (14 zł); kwartalnik „Magazyn Niedzieli” (15 zł); dwumiesięcznik GN „Historia Kościoła” (12 zł).

Poprawiony: niedziela, 05 maja 2024 03:33
 

Ewangelia na dziś