Start Informacje Duszpasterskie Wniebowstąpienie Pańskie (VII N. Wlkn) – 12-19 V 2024
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Wniebowstąpienie Pańskie (VII N. Wlkn) – 12-19 V 2024 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 12 maja 2024 03:41

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (VII N. Wielkanocna) – 12 maja 2024

W tygodniu:

Niedziela – 12 V – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (VII Niedziela Wielkanocna); albo: wsp. dow. śś. Nereusza i Achillesa, męcz.; albo: św. Pankracego, męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 13 V – wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Fatimy

Wtorek – 14 V – Święto św. Macieja, Apostoła

Środa – 15 V – wsp. dow. św. Zofii, wdowy i męcz. (w Bobowej to Uroczystość tejże patronki miasta)

Czwartek – 16 V – Święto św. Andrzeja Boboli, prezb. i męcz. Kośc. – patrona Polski

Sobota – 18 V – wsp. dow. św. Stanisława Papczyńskiego, prezb. u nas wsp. obowiązkowe); albo: św. Jana I, pap. i męcz.

Niedziela – 19 V – Niedziela Zesłania Ducha Świętego (Uroczystość Pięćdziesiątnicy)

 1. Liturgia Słowa kieruje dziś nasze oczy ku niebu, gdzie wstępuje Jezus Chrystus, dawca Kościoła i jego sakramentów, aby zesłać nam Ducha Św.
 2. W tę VII Niedzielę Wielkanocną czyli w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (12 V) Msze św.: w nowym kościele: 7:00 – 9:00 – 11:00 (Pierwsza Komunia Święta) – oraz w starym kościele o 14:30 (wcześniej o 14:00 Majówka do MB).
 3. Z powodu I Komunii Świętej w naszej parafii „suma” jest dziś pół godziny później niż zwykle czyli o 11:00.
 4. Jeszcze raz proszę, by parafianie niezwiązani z tą uroczystością przyszli na inne Msze św., by tę Eucharystię zostawić dzieciom i ich rodzinie.
 5. Każde dziecko ma przypisane dla siebie i rodziny jedną ławkę. Do nabycia różańców dla dzieci dołożyły się po 100 zł obie wychowawczynie dzieci: Dorota Poręba (wychowawczyni III kl. z KG) – oraz Ewelina Książkiewicz (wychowawczyni III kl. z KP), które zapraszam też do przodu.
 6. Do Pierwszej Komunii Świętej przystępuje 18 dzieci (8 ze SP w KP i 10 ze SP w KG) – a oto ich nazwiska Królowa Polska: Dziedziak Wiktoria; Kociołek Karolina; Kruczek Aleksandra; Książkiewicz Maria; Mordarski Filip; Siedlarz Bartłomiej; Skalniak Anna; Smólczyński Filip. Królowa Górna: Kocemba Faustyna, Królewski Adam, Marchacz Marcin, Michalik Kacper, Plata Zuzanna, Siedlarz Marcel, Velarde Vasquez Anna, Witek Julia, Wolak Stefan, Zielińska Milena.
 7. Po I Komunii Świętej rozpoczyna się tzw. „Biały Tydzień” – dzieci z rodzicami przychodzą na Majówki i Mszę św. z naukami dla nich o 18:00.
 8. Z racji II niedzieli miesiąca – dziś jak co miesiąc składka inwestycyjna.
 9. Po „prymarii” nastąpi zmiana tajemnic w Różach Kobiet.

10.Trwa rozpoczęta w piątek 10 maja Nowenna do Ducha Świętego przed Uroczystością Pięćdziesiątnicy (10-18 maja).

11.Paschał, figura Zmartwychwstałego oraz czerwona stuła na krzyżu pozostają jeszcze w prezbiterium (do sobotniej wigilii Pięćdziesiątnicy).

12.Czytany jest też Komunikat Rady Stałej Episkopatu Polski: w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

13.W niedzielę 12 V o 11:00 suma odpustowa ku czci św. Stanisława BM w Łabowej.

14.W poniedziałek 13 V przypada liturgiczne wspomnienie MB Fatimskiej, po Mszy św. udamy się w Różańcowej Procesji Fatimskiej.

15.Dlatego wpierw o 18:00 będzie Msza św., a dopiero po niej Różaniec Fatimski (dzieci I-komunijne przynoszą do poświęcenia swe różańce).

16.Mszy św. przewodniczyć będzie i kazanie wygłosi oraz poprowadzi rozważania różańcowe części radosnej ks. prałat Władysław Szczerba – niegdysiejszy proboszcz w Królowej Górnej, a obecnie emerytowany proboszcz w Polnej. Pragnę powitać go serdecznie wśród nas.

17.Dziewczęta z DSM jak zwykle, jako strażniczki figury MB Fatimskiej, w asyście zabierają feretron maryjny na procesję.

18.Podczas Mszy św. o 18:00 zagra i zaśpiewa najmłodszy zespół młodzieżowy „W Górę Serca”.

19.Też w poniedziałek 13 V o 15:00 w sali w podziemiach kościoła, w obecności jednego rodzica od każdego dziecka, odbędzie się egzamin przed bierzmowaniem dla uczniów klas VII. Egzamin odbierze wizytator dekanalny – ks. dr Wacław Barnaś.

20.We wtorek 14 V w Święto św. Macieja Apostoła liturgia Eucharystii o 6:30 oraz Nabożeństwo Majowe o 18:00 (a po nim bezpośrednio Msza św.).

21.W środę 15 V - Msza św. o 18:00 Msza św. będzie połączona z Nowenną do Matki Bożej.

22.W czwartek (16 V) w Święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski i Ks. Biskupa, Msze św. będą: rano o 6:30 oraz bezpośrednio po Majówce o 18:00.

23.W piątek (17V) Msze św.: po Godzinie Miłosierdzia o 15:00 i po Majówce do MB o 18:00.

24.W sobotę (18 V) Msze św. sprawowane będą o 6:30 i 8:00 i 18:00 (wpierw Majówka ku czci MB, a po niej Msza św.).

25.Choć to jest jedynie dowolne wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Papczyńskiego, jednak zgodnie z wolą ks. bpa Ordynariusza w całej naszej diecezji jest to wspomnienie obowiązkowe.

26.W sobotę wieczorem przypada już wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego (czyli Pentekosty) – o 17:30 spowiedź św. dla IV klas.

27.W sobotę 18 V wyjazd 8 osób z naszej Akcji Katolickiej do sanktuarium MB Dzikowskiej w Chorzelowie na diecezjalne spotkanie na 9:30.

28.Przypominam o zbliżającej się Diecezjalnej Pielgrzymce Dziewczęcej Służby Maryjnej, która w tym roku odbędzie się 18 maja w Zakliczynie o godzinie 10:00 na placu przykościelnym parafii p.w. św. Idziego Opata. (Parafia w centrum miasta – przy Rynku).

29.W niedzielę (19 V) przypada Uroczystość Pięćdziesiątnicy (czyli ludowe tzw. „Zielone Świątki”) – Msze św. są o: 7:00 – 9:00 – 10:30 – w cerkwi o 14:30 (14:00 – Majówka).

30.Też w tę niedzielę 19 V czyli w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego o 10:30 w naszej parafii przypada Rocznica I Komunii (IV klasy).

31.W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego grają zespoły młodzieżowe: 7:00 „W Górę Serca”, 9:00 „Uradowani”, 10:30 „Chwalmy Pana”.

32.W niedzielę 19 maja o 15:30 rozpoczną się rozgrywki piłkarskie ministrantów młodszych, starszych, lektorów oraz dziewcząt z DSM, scholi, zespołów muzycznych z parafii: 1) Narodzenia NMP w Królowej Górnej; 2) św. Józefa Oblubieńca NMP w Pogórskiej Woli; 3) Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamionce Wielkiej. Po emocjach sportowych serdecznie zapraszamy ministrantów, lektorów, ceremoniarzy, dziewczęta z DSM, scholi, zespołów muzycznych na kiełbaskę z grilla (i nie tylko) koło starej plebanii.

33.Przybliża się termin procesji Bożego Ciała – w tym roku udajemy się na Mszalnicę-Zagórę (poza tory przez tzw. Stapianki).

34.Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Józefa Opiekuna, zel. Józefa Ruszkowicza.

35.Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu:

● we wtorek 14 V o 19:00 – spotkanie organizacyjno-liturgiczne dzieci i rodziców w kościele przed Rocznicą I Komunii Świętej

● w środę 15 V o 19:15 – trening piłkarski LSO na orliku w KG

● w piątek 17 V o 19:00 – spotkanie KSM (na starej plebanii)

● w sobotę 18 V o 9:00 – próba scholi dziecięco-młodzieżowej (na chórze)

● w sobotę 18 V o 10:00 – spotkanie dziewcząt z DSM na (w II sali pod kościołem)

● w sobotę 18 V o 10:00 – zbiórka aspirantów i ministrantów (w sali I w kościele)

● w sobotę 18 V o 11:00 – zbiórka lektorów i ceremoniarzy (w sali I w kościele)

36.Zapowiedzi przedślubne – drugie:

 • Kamil Franciszek Chudyk, zam. Bogusza; oraz: Zuzanna Wiktoria Pazgan, zam. Królowa Górna.
 • Tomasz Paweł Bocheński, zam. Paszyn; oraz: Joanna Justyna Kotas, zam. Królowa Polska.
 • Krzysztof Siedlarz, zam. Królowa Polska; oraz: Julia Tuczyńska, zam. Kamionka Wielka.
 • Arkadiusz Krzysztof Hudzicki, zam. Londyn; oraz: Adriana Weronika Dziubanowska, zam. Londyn (Królowa Polska).

37.Zapowiedzi przedślubne – pierwsze:

 • Wojciech Feliks Mika, zam. Mszalnica; oraz: Justyna Arleta Basiaga, zam. Kamionka Mała.

Gdyby znał ktoś przeszkody do zawarcia tychże sakramentalnych małżeństw, ma obowiązek moralny zgłosić je w kancelarii parafialnej.

38.Wydatki tego tygodnia: Wymiana płynu i baniaka od ciepłowniczych solarów.

39.Dałem przewodniczce 200 zł na wystrój sali DSM pod kościołem. Na kwiaty do ołtarza.

40.Dołożyłem do wyjazdu 6 osób z AK do Chorzelowa. Opłaty składkowe dla 15 członków Akcji Katolickiej.

41.Naprawa rozrusznika kosiarki-traktorka, wymiana dętki przedniego koła i ogólna konserwacja oraz ostrzenie noży.

42.Paliwo do traktora-kosiarki. Za ½ kubika betonu. Bieżące wydatki.

43.Pizza dla pracujących w sobotę oraz lody, woda, kawa.

44.Rodzice dzieci I-Komunijnych jako dar ołtarza złożyli ofiarę 1800 zł na kościół (przeznaczam je na montaż urządzeń monitoringu). Dzięki.

45.Dzięki za ofiarę na biuletyn: Monika i Jan Krok (50 zł). Ofiarę 100 zł na kościół złożyła też w kancelarii Klaudia Michalik.

46.Dziękuję za 34 sadzonki winobluszczu oraz 10 sadzonek wiciokrzewu, które ofiarował parafii Ślązak Krzysztof Kiełkowski (z Knurowa-Krywałdu). Wsadziły je dwie panie z kobiecej sobotniej dziesiątki: Maria Skwarek i Ewa Ziaja, a pomagał im Andrzej Ptaszkowski. Dziękuję.

47.Tym, którzy jeszcze nie uiścili składek, w dalszym ciągu przypominam o wpłatach na ogrzewanie kościoła – po 100 zł od rodziny.

48.Dziękuję za sobotnią pracę od 7:00 – na rzecz parafii pracowali:

● 4 mężczyzn z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia – pracowali: Mariusz Hatlaś (z autem dostawczym z HDS); Marian Kocemba; Sebastian Siedlarz; Jan Hatlaś (za niego Andrzej Ptaszkowski) – wykonali prace nawiezienia kamieni i składowania na pryzmie koło parkingu przy cmentarzu i przewiezienia pnia wywróconego drewna do tartaku. Zamiast pracy ofiarę złożyli: Piotr Majka (100 zł); Halina Majka (100 zł); Stanisław Siedlarz (50 zł); Izabela Siedlarz (50 zł).

● tylko 2 kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka – pracowały: Maria Skwarek i Ewa Ziaja– wykonały pracę plewienia chwastów w opasce koło muru kościoła oraz nasadzania sadzonek przy pergolach. Zamiast pracy ofiarę złożyły: Agnieszka Kumorek (50 zł); Dorota Marchacz (50 zł); Sylwia Dadał (50 zł); Stanisława Ptaszkowska (50 zł). Te 2 panie opuszczają następną kolejkę, bo pracowały dużo dłużej.

49.Zapraszam na sobotę na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej dwie dziesiątki:

● mężczyzn z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana. Do wykonania będą prace: nawożenia, równania ziemi na cmentarzu i przewózki gałęzi.

● kobiety z grupy dziesiętnika śp. Władysława Stanka (po uzgodnieniu z wdową Grażyną grupę przejmuje Józef Siedlarz). W planie: znów plewienie kwiatów.

50.Trwają prace przy potoku – obkładanie brzegów kratownicami betonowymi – wykonuje je Janusz Gaborek.

51.Dzięki za rozbiórkę Grobu Pańskiego – pracowali: Janusz i Bożena Gaborek, Krystyna Michalik, Andrzej Ptaszkowski, Kamil Czyżycki.

52.Dziękuję Pawłowi Chronowskiemu za przycinkę żywopłotu na starym cmentarzu w KP.

53.Odpust ku czci św. Rity w Białym Klasztorze w Nowym Sączu w tym roku „5 rocznicy ustanowienia sanktuarium św. Rity” będzie w dniach 17-19 maja i 22 maja. Główna Uroczystość będzie 19 maja o 13:00 pod przewodnictwem ks. abpa Mieczysłąwa Mokrzyckiego – Metropolity Lwowa. Szczegóły – patrz: plakat.

54.Rekolekcje biblijne na temat Eucharystii w CFR ARKA odbędą się w Gródku nad Dunajcem w dniach 17-19 maja br. Zapisy na stronie: https://cfr-arka.pl/rekolekcje-biblijne-dla-wszystkich-eucharystia-nasze-zycie.html

55.Dzięki za ofiarę 400 zł na sprzątanie 4 rodzinom: Józefa i Władysław Nowak; Ewa i Ryszard Kita; Monika i Grzegorz Nowak; Karol Nowak. Do sprzątania dokłada się 6 kolejnych rodzin z Królowej Górnej: Grażyna i Krzysztof Janus; Józefa Janus; Helena Janus; Aneta i Andrzej Janus; Józefa i Mieczysław Janus; Anna i Michał Janus.

56.Są nowe egzemplarze Historii Kościoła wydanej przez Gościa Niedzielnego (12 zł).

57.Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (10 zł); „Niedziela” (10 zł); „Trwajcie w Miłości” (8 zł); „Mały Gość Niedzielny (10 zł); „Promyczek Dobra” (10 zł); „Mały Promyczek Dobra” (10 zł); „Świat Misyjny” (4 zł); „Misje Dzisiaj” (5 zł); „L`Osservatore Romano” (8 zł); „Gość Niedzielny Extra” (14 zł); kwartalnik „Magazyn Niedzieli” (15 zł); dwumiesięcznik GN „Historia Kościoła” (12 zł).

Poprawiony: poniedziałek, 13 maja 2024 09:10
 

Ewangelia na dziś