Start Informacje XX Niedziela Zwykła – 16 sierpnia 2015
XX Niedziela Zwykła – 16 sierpnia 2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 16 sierpnia 2015 00:00

W tygodniu:

Niedziela – 16 VIII – XX Niedziela Zwykła; wsp. dow. św. Stefana Węgierskiego, króla (opuszcza się)

Poniedziałek – 17 VIII – wsp. św. Jacka, prezb.

Środa – 19 VIII – wsp. dow. św. Jana Eudesa, prezb.

Czwartek – 20 VIII – wsp. św. Bernarda, opata i dokt. Kośc.

Piątek – 21 VIII – wsp. św. Piusa X, pap.

Sobota – 22 VIII – wsp. NMP Królowej

Niedziela – 23 VIII – XXI Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Róży z Limy, dziew. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa w dalszym ciągu przedkłada nam nauczanie Jezusa o Eucharystii, w której On się nam zostawił – wielka to mądrość, umieć przyjąć ten „Dar nad dary”.
 2. Jak szanujemy czas sierpniowy, w którym Kościół apeluje o trzeźwość i abstynencję w naszej Ojczyźnie?
 3. Ta niedzielna składka przeznaczona jest na Papieski Uniwersytet JP II w Krakowie i Tarnowie.
 4. Dziś odpust w parafii p.w. św. Rocha w Nowym Sączu (ul. Bohaterów Orła Białego) – suma o godz. 11:00.
 5. Dziś też w plenerze w Królowej Górnej o 14:45 „Królewskie Spotkanie Młodych” z o. Janem Górą – stąd Msza św. popołudniowa godzinę wcześniej o 13:30.
 6. Jutro wyrusza XXXIII Piesza Pielgrzymka Tarnowska (17-25 VIII). W tym roku pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Pielgrzymka rozpoczyna się przed katedrą w Tarnowie Mszą św. o godz. 6:30.
 7. Jak co roku pielgrzymom towarzyszyć będzie radio RDN Małopolska, podające na bieżąco relacje z trasy. Zaś pozostających w domach zachęcam do „Duchowego Pielgrzymowania” (jego warunkiem jest codziennie odmówiony dziesiątek Różańca; można też być na Mszy św. i wysłuchać relacji z trasy).
 8. We środę o 19:00 po Mszy św. wieczornej i nowennie do MB Nieustającej Pomocy – w kancelarii parafialnej I rozmowa przedślubna z ks. Proboszczem narzeczonych (J. R. oraz K. J.).
 9. W sobotę o 16:00 Msza św. ślubna: Marta Maria Homoncik i Jakub Wojciech Ogórek (małżeństwo konkordatowe). Błogosławi ks. wikariusz Jan Radzik.
 10. W sobotę (22 VIII) rozpoczyna się w Pasierbcu tygodniowy odpust w sanktuarium Łaskami Słynącego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia, który jest w 22 rocznicę koronacji Cudownego Obrazu – będzie on pod hasłem: „Modlitwa w intencji Światowych Dni Młodzieży 2016”. Szczegółowy program na plakatach.
 11. Wczoraj o 14:30 był chrzest Zuzanny Wiktorii Wąsowicz; zaś za tydzień w niedzielę 23 VIII w naszej parafii dwa chrzty – o godz. 10:30 (Zofia Agata Mikulska) i o godz. 14:30 (Oliwier Stanisław Wojciechowski).
 12. Za oboje dzieci Msze św. sprawowane będą: 23 VIII (w intencji Oliwiera) i 30 VIII (w intencji Zofii).
 13. Także w niedzielę za tydzień (23 VII) w Kamionce Wlk. Odpust „na św. Bartłomieja” – suma o 11:00.
 14. Minionego czwartku o 17:30 odbył się pogrzeb zmarłej we wtorek śp. Danuty Jelito. W dniach oczekiwania na pochówek codziennie modlono się na Różańcu w starym kościółku przy jej zwłokach.
 15. Za jej duszę odprawionych będzie sukcesywnie 68 Mszy św.: z czego 14 z kolekty od uczestników pogrzebu i 54 zamówionych indywidualnie (w tym także 1 od rodziny Skalskich; 5 + 1 od koleżanek i kolegów z Hotelu Beskid, 2 od zarządu firmy „Centrum”, 1 za siostrę – od rodziny Chochlów). Rodzina otrzymała dokładny spis intencji, by mogła być na bieżąco.
 16. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczy Róża Stanisławy Hatlaś.
 17. Przedsionek kościoła odtąd pozostawał będzie otwarty przez cały dzień – są tam już ustawione 2 klęczniki.
 18. W przedsionku pojawiła się na razie prowizoryczna skrzynka na kartki na środowe Nowenny do MBNP.
 19. W niedzielnych ogłoszeniach podawane jest dziś rozliczenie finansowe i stan środków przy przejęciu parafii przez nowego ks. proboszcza.
 20. Na razie w związku z planowanymi pracami wykończeniowymi pozostaje jeszcze system „dziesiętników”, ale będzie to perspektywa bardziej krótsza niż dłuższa – i zmierza do zakończenia tego sposobu zbierania funduszy. Natomiast od września będę prosił „w kolejce” po kilka domów do poważniejszych prac w obejściu kościoła i plebanii, także ziemnych i pielęgnacyjno-estetycznych.
 21. Od popołudnia niedzielnego wyjeżdżam na przerwany przenosinami krótki urlop – stąd w sprawach nie cierpiących zwłoki można się jeszcze dziś zgłaszać do kancelarii.
 22. Poprzedni proboszcz ks. Józef Nowak odprawi poza parafią po 5 Mszy św. „od uczestników pogrzebu” za: + Marię Pancerz, + Zofię Szczecina, + Stanisława Siedlarza, + Antoniego Bochenka, + Franciszkę Morańską, + Ryszarda Ząber, + Stanisławę Groń, + Józefa Kruczka, + Eugeniusza Siedlarza, + Danutę Wyszowską, + Stanisława Janusa. Razem: 55 intencji. Kserokopia Jego zobowiązania jest wywieszona w gablocie.
 23. Ja zaś na urlopie odprawiam intencje podawane przez ks. wikariusza – wszystkie jeszcze z Niecieczy.
 24. Rada Duszpasterska (Parafialna) będzie funkcjonować nadal w obecnym składzie – obdarzam ją kredytem zaufania póki co nie występuję do ks. Biskupa o rozwiązanie dotychczasowej i nowe wybory.
 25. Kancelaria jest już w nowej plebanii (po schodach) – czynna: przez pół godziny po każdej Mszy św. w dni powszednie (w niedziele i uroczystości tylko w sprawach Mszy św.). W sprawie nagłej – o każdej porze.
 26. Na czas wakacji nie ma żadnych spotkań i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych.
 27. We wrześniu natomiast będę chciał się spotkać kolejno ze wszystkimi grupami działającymi w parafii.
 28. Również przypominam, że Moderatorami Światowych Dni Młodzieży z naszej parafii są: Izabela Poręba i Joanna Michalik (które też liczą do pomocy na kilka innych młodych osób). Także z nimi będę się chciał spotkać, ale już po wakacjach. Jak i prosić o zaangażowanie również innych pomocnych im wolontariuszy.
 29. TVP 1 od 31 VII w każdy piątek o g. 16:45 emituje „Kronikę Światowych Dni Młodzieży”; zaś od 13 IX w każdą niedzielę o g. 8:30 program „Do zobaczenia w Krakowie” – specjalny program o ŚDM. Patrz: afisz.
 30. Serdecznie dziękuję gospodarzowi za wystrzyżenie trawników, oraz kilku rodzinom za skoszenie traw. Przed nami ciąg dalszy tych prac, jak i innych wstępnych jedynie porządków.
 31. Dziękuję ks. wikariuszowi Janowi za zorganizowanie przywitania nowego ks. proboszcza.
 32. Witam w naszej parafii przebywającego na urlopie rodaka brata Jana Mężyka, klaretyna misjonarza z Wybrzeża Kości Słoniowej.
 33. Wójt Gminy prosi mieszkańców zainteresowanych dofinansowaniem modernizacji instalacji grzewczej o wypełnienie ankiety (jest w gminie, u sołtysów oraz na stronie internetowej. Do 30 IX – pokój 12.
 34. Dzięki Kazimierzowi Klimczakowi z Królowej Polskiej za ofiarę 100 zł na sprzątanie kościoła.
 35. Do sprzątania dokładają się trzy kolejne rodziny: Damian Maria i Emil, Ziębiec Maria i Józef, Ziębiec Małgorzata. Bóg zapłać.
 36. U dzieci sukcesywnie będą do nabycia gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł).
Poprawiony: sobota, 19 września 2015 23:06
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.