Start Informacje Duszpasterskie XXXIII Niedziela Zwykła - 6 września 2015 r.
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXXIII Niedziela Zwykła - 6 września 2015 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 06 września 2015 00:00

W tygodniu:

I Niedziela – 6 IX – XXIII Niedziela Zwykła (u nas zewnętrzna Uroczystość Odpustowa” na Narodzenie NMP”)

Poniedziałek – 7 IX – wsp. dow. św. Melchiora Grodzickiego, prezb. i męcz.

Wtorek – 8 IX – Uroczystość Narodzenia NMP. Głównej Patronki Diecezji

Środa – 9 IX – wsp. dow. bł. Anieli Salawy, dziew.; albo: św. Piotra Klawera, prezb.

Niedziela – 13 IX – XXIV Niedziela Zwykła

Informacje Duszpasterskie Odpust Parafialny 06.09.2015

 1. Liturgia Słowa nasze oczy kieruje dziś ku najpiękniejszemu z narodzonych stworzeń – Najśw. Maryi Pannie.
 2. Biskup wystosował dziś komunikat o pielgrzymce do Łagiewnik (19 IX) – program na afiszu w gablocie.
 3. Trwa rozpoczęte w I sobotę (5 IX) triduum modlitw w int. matek przed Uroczystością Narodzenia NMP.
 4. W dzisiejszą niedzielę (6 IX) w naszej parafii przeżywamy zewnętrzne obchody odpustu w „drewnianym kościele” – suma ze względu na gości wyjątkowo o godz. 11:00 (czyli pół godziny później, niż zwykle). Na sumie poświęcenie „Wieńca Żniwnego” przygotowanego przez gromadę wsi. W zależności od pogody Msze św. odpustowe w kościółku drewnianym – i na zewnątrz „cerkiewki”. Na dzisiejszych Mszach św. kazanie odpustowe głosi „sumista” ks. dr hab. Kazimierz Talarek, historyk - którego bardzo serdecznie witam w naszej wspólnocie parafialnej. Jeszcze raz przypominam i bardzo proszę, aby zabrać na procesję po „sumie” wszystkie feretrony, by dzieci sypały kwiaty oraz była pełna asysta liturgiczną, jak i śpiew chóru.
 5. Natomiast Uroczystość Narodzenia NMP „ipsa diem” przypada 8 IX – w ten wtorek; jest to dla nas „odpust wewnętrzny” i nasza parafia w tym dniu świętuje. Msze św. w wtorek do południa w porządku niedzielnym, czyli o godz. 7.00, 9.00, 10.30, zaś po południu ze względu na pracujących o godz. 18.00 (nie ma o godz. 14.30!). Po wszystkich Mszach św. (8 IX) poświęcenie ziarna siewnego.
 6. We czwartek (10 IX) – comiesięczny Dzień Skupienia dla księży z dekanatu w kościele O. Jezuitów (Kolejowy) p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Nowym Sączu.
 7. W najbliższą sobotę (12 IX) o godz. 15.00 ślub: Krzysztofa Kruczka i Krystyny Marii Poręba.
 8. W tę I niedzielę miesiąca (6 IX) – dziś zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o g. 7.00. Zaś zmiana różańcowa Róż Kobiet w II niedzielę (13 IX) – także po prymarii (po godz. 7.00).
 9. W Ptaszkowej, która też świętuje „Narodzenie NMP” odpust przypada w niedzielę 13 IX (suma o godz. 11:00). Także w niedzielę 13 IX o godz. 15.30 Koronka, zaś o godz. 16.00 Msza św. przy krzyżu na Mystkowie z okazji przypadającego w poniedziałek „Podwyższenia Krzyża Świętego” (jak co roku pielgrzymujemy tam prywatnie).
 10. Również w tę niedzielę za tydzień rozpoczyna się „V Tydzień Wychowania” (13-19 IX); z tej racji już dziś w diecezji odczytywany jest List Pasterski Episkopatu Polski pt. „Wychowywać o pełni człowieczeństwa”. U nas z racji opustu przeniesiony jest on właśnie na niedzielę za tydzień, czyli 13 IX.
 11. W Drugą niedzielę miesiąca (13 IX) – zwyczajowa składka na potrzeby parafii.
 12. 18-20 IX – w Domu Rekolekcyjnym „Opoka” w St. Sączu Dni Skupienia dla „Caritas” – od nas 2 panie.
 13. Zbliża się pielgrzymka na odpust do Limanowej – 19 IX Msza św. o godz. 17.30 i koncert zespołu „Genezareth”.
 14. Na 19 IX zaplanowany jest także coroczny „Rajd do Litmanovej” – za tydzień więcej szczegółów.
 15. 26-27 IX – dwudniowy Synaj w Krynicy dla młodych przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.
 16. W związek małżeński zamierzają niebawem wstąpić: Krzysztof Damian Jaworski z Nowego Sącza; oraz: Justyna Magdalena Radzik z Królowej Górnej – zapowiedź druga, Bogusław Wojciech Bieniek, zam. Bingley (GB); oraz: Beata Kruczek, zam. Bingley (GB) – zapowiedź druga, Janusz Wiesław Kępowicz z Niedrzwicy Kościelnej; oraz: Joanna Mleczko z Królowej Polskiej – zapowiedź druga, Marcin Michał Kachniarz z Królowej Polskiej; oraz Aneta Justyna Bugara z Jamnicy – zapowiedź pierwsza. Jeśli znałby ktoś jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tych małżeństw – powinien zgłosić w kancelarii.
 17. Po wakacjach rozpoczynają się spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – i tak: we środę o godz. 17.00 – zbiórka aspirantów i ministrantów, w piątek o godz. 17.00 – lektorzy z I klasy gimnazjalnej, w sobotę o godz. 9.00 – harcerze młodsi.
 18. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczy Róża zelatorki Antoniny Ptaszkowskiej.
 19. W miniony piątek (4 IX) w Wielogłowach k. N. Sącza odbyło się młodzieżowe spotkanie pod hasłem: „Czyż nie do bojowania podobny jest byt człowieka?”; o godz. 18.00 – Msza św. pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Szostaka, „Gwiazdą” spotkania był Mariusz Czerniewicz z Olsztyna – wicemistrz świata 2013 r. w kategorii Męska Sylwetka. Z naszej parafii 11 osób pojechało busem zamówionym przez Izę Poręba.
 20. Serdeczne dzięki Ryszardowi Górskiemu – za darmo dane antypoślizgowe deski na schody przy cerkwi.
 21. Józefowi Ptaszkowskiemu dziękuję za wykonanie podestu i schodów przy ołtarzu polowym (stare były „jednym próchnem”) – pomagali mu: Andrzej Ptaszkowski i Stanisław Rymanowicz.
 22. Pani Sołtys Józefie Nowak z ekipą i p. Sołtysowi Mszalnicy-Zagóry Władysławowi Siedlarzowi z synami lektorami oraz staroście dożynkowemu i jego szwagrowi dziękuję za ustawienie dekoracji na placach.
 23. Za podjęcie się przygotowania posiłków dziękuję kucharce: Antoninie Geniec (pomagały jej Renata Geniec i Krystyna Gromala); do stołu donosić zobowiązały się harcerki. Wszystkim „Bóg zapłać”.
 24. Serdecznie dziękuję gospodarzowi p. Januszowi – za zamontowanie powyrywanych w zakrystii haków i rączek od szuflad; porządki koło cerkwi i kościoła (omiatanie pajęczyn, mycie szyb, klejenie płytek, czyszczenie kamienia, korytek deszczowych, sprzątanie śmieci; kolejne koszenie traw przed odpustem itp).
 25. Dziękuję przygotowującym paramenty liturgiczne na odpust i sprzątającym we środę i inne dni koło cerkwi paniom: Bożenie Gaborek, Zuzannie Kmak, Elżbiecie Poręba, Grażynie Stelmach; zaś p. Sławomirowi Siedlarzowi za ustawienie nagłośnienia i przygotowanie chóru (pomagali Daniel Chełminiak i Janusz Górski).
 26. Za pomoc dziękuję p. Eugeniuszowi Januszowi i Klaudii Michalik; lektorom i ministrantom dziękuję za pozbieranie po Mszach św. poweselnych śmieci pozostawionych wokół kościoła po różnych ślubach.
 27. Znów otrzymałem od byłych parafian 5 kolejnych donic tym razem z jukami – są przy cerkwi.
 28. Na sprzątanie w minionym tygodniu środki finansowe w wysokości 300 zł przekazały 3 rodziny: Janina i Józef Siedlarz, Józefa i Eugeniusz Surma, Stanisław Surma. Bóg zapłać. Zaś w tym tygodniu do sprzątania dokładają się trzy kolejne rodziny: Bożena i Zbigniew Legutko, Marian Ogórek, Ludwik Ogórek.
 29. U dzieci do nabycia gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); a niebawem Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł).
Poprawiony: sobota, 19 września 2015 23:08
 

Ewangelia na dziś