Start Informacje XXXIII Niedziela Zwykła - 6 września 2015 r.
XXXIII Niedziela Zwykła - 6 września 2015 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 06 września 2015 00:00

W tygodniu:

I Niedziela – 6 IX – XXIII Niedziela Zwykła (u nas zewnętrzna Uroczystość Odpustowa” na Narodzenie NMP”)

Poniedziałek – 7 IX – wsp. dow. św. Melchiora Grodzickiego, prezb. i męcz.

Wtorek – 8 IX – Uroczystość Narodzenia NMP. Głównej Patronki Diecezji

Środa – 9 IX – wsp. dow. bł. Anieli Salawy, dziew.; albo: św. Piotra Klawera, prezb.

Niedziela – 13 IX – XXIV Niedziela Zwykła

Informacje Duszpasterskie Odpust Parafialny 06.09.2015

 1. Liturgia Słowa nasze oczy kieruje dziś ku najpiękniejszemu z narodzonych stworzeń – Najśw. Maryi Pannie.
 2. Biskup wystosował dziś komunikat o pielgrzymce do Łagiewnik (19 IX) – program na afiszu w gablocie.
 3. Trwa rozpoczęte w I sobotę (5 IX) triduum modlitw w int. matek przed Uroczystością Narodzenia NMP.
 4. W dzisiejszą niedzielę (6 IX) w naszej parafii przeżywamy zewnętrzne obchody odpustu w „drewnianym kościele” – suma ze względu na gości wyjątkowo o godz. 11:00 (czyli pół godziny później, niż zwykle). Na sumie poświęcenie „Wieńca Żniwnego” przygotowanego przez gromadę wsi. W zależności od pogody Msze św. odpustowe w kościółku drewnianym – i na zewnątrz „cerkiewki”. Na dzisiejszych Mszach św. kazanie odpustowe głosi „sumista” ks. dr hab. Kazimierz Talarek, historyk - którego bardzo serdecznie witam w naszej wspólnocie parafialnej. Jeszcze raz przypominam i bardzo proszę, aby zabrać na procesję po „sumie” wszystkie feretrony, by dzieci sypały kwiaty oraz była pełna asysta liturgiczną, jak i śpiew chóru.
 5. Natomiast Uroczystość Narodzenia NMP „ipsa diem” przypada 8 IX – w ten wtorek; jest to dla nas „odpust wewnętrzny” i nasza parafia w tym dniu świętuje. Msze św. w wtorek do południa w porządku niedzielnym, czyli o godz. 7.00, 9.00, 10.30, zaś po południu ze względu na pracujących o godz. 18.00 (nie ma o godz. 14.30!). Po wszystkich Mszach św. (8 IX) poświęcenie ziarna siewnego.
 6. We czwartek (10 IX) – comiesięczny Dzień Skupienia dla księży z dekanatu w kościele O. Jezuitów (Kolejowy) p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Nowym Sączu.
 7. W najbliższą sobotę (12 IX) o godz. 15.00 ślub: Krzysztofa Kruczka i Krystyny Marii Poręba.
 8. W tę I niedzielę miesiąca (6 IX) – dziś zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o g. 7.00. Zaś zmiana różańcowa Róż Kobiet w II niedzielę (13 IX) – także po prymarii (po godz. 7.00).
 9. W Ptaszkowej, która też świętuje „Narodzenie NMP” odpust przypada w niedzielę 13 IX (suma o godz. 11:00). Także w niedzielę 13 IX o godz. 15.30 Koronka, zaś o godz. 16.00 Msza św. przy krzyżu na Mystkowie z okazji przypadającego w poniedziałek „Podwyższenia Krzyża Świętego” (jak co roku pielgrzymujemy tam prywatnie).
 10. Również w tę niedzielę za tydzień rozpoczyna się „V Tydzień Wychowania” (13-19 IX); z tej racji już dziś w diecezji odczytywany jest List Pasterski Episkopatu Polski pt. „Wychowywać o pełni człowieczeństwa”. U nas z racji opustu przeniesiony jest on właśnie na niedzielę za tydzień, czyli 13 IX.
 11. W Drugą niedzielę miesiąca (13 IX) – zwyczajowa składka na potrzeby parafii.
 12. 18-20 IX – w Domu Rekolekcyjnym „Opoka” w St. Sączu Dni Skupienia dla „Caritas” – od nas 2 panie.
 13. Zbliża się pielgrzymka na odpust do Limanowej – 19 IX Msza św. o godz. 17.30 i koncert zespołu „Genezareth”.
 14. Na 19 IX zaplanowany jest także coroczny „Rajd do Litmanovej” – za tydzień więcej szczegółów.
 15. 26-27 IX – dwudniowy Synaj w Krynicy dla młodych przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.
 16. W związek małżeński zamierzają niebawem wstąpić: Krzysztof Damian Jaworski z Nowego Sącza; oraz: Justyna Magdalena Radzik z Królowej Górnej – zapowiedź druga, Bogusław Wojciech Bieniek, zam. Bingley (GB); oraz: Beata Kruczek, zam. Bingley (GB) – zapowiedź druga, Janusz Wiesław Kępowicz z Niedrzwicy Kościelnej; oraz: Joanna Mleczko z Królowej Polskiej – zapowiedź druga, Marcin Michał Kachniarz z Królowej Polskiej; oraz Aneta Justyna Bugara z Jamnicy – zapowiedź pierwsza. Jeśli znałby ktoś jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tych małżeństw – powinien zgłosić w kancelarii.
 17. Po wakacjach rozpoczynają się spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – i tak: we środę o godz. 17.00 – zbiórka aspirantów i ministrantów, w piątek o godz. 17.00 – lektorzy z I klasy gimnazjalnej, w sobotę o godz. 9.00 – harcerze młodsi.
 18. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczy Róża zelatorki Antoniny Ptaszkowskiej.
 19. W miniony piątek (4 IX) w Wielogłowach k. N. Sącza odbyło się młodzieżowe spotkanie pod hasłem: „Czyż nie do bojowania podobny jest byt człowieka?”; o godz. 18.00 – Msza św. pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Szostaka, „Gwiazdą” spotkania był Mariusz Czerniewicz z Olsztyna – wicemistrz świata 2013 r. w kategorii Męska Sylwetka. Z naszej parafii 11 osób pojechało busem zamówionym przez Izę Poręba.
 20. Serdeczne dzięki Ryszardowi Górskiemu – za darmo dane antypoślizgowe deski na schody przy cerkwi.
 21. Józefowi Ptaszkowskiemu dziękuję za wykonanie podestu i schodów przy ołtarzu polowym (stare były „jednym próchnem”) – pomagali mu: Andrzej Ptaszkowski i Stanisław Rymanowicz.
 22. Pani Sołtys Józefie Nowak z ekipą i p. Sołtysowi Mszalnicy-Zagóry Władysławowi Siedlarzowi z synami lektorami oraz staroście dożynkowemu i jego szwagrowi dziękuję za ustawienie dekoracji na placach.
 23. Za podjęcie się przygotowania posiłków dziękuję kucharce: Antoninie Geniec (pomagały jej Renata Geniec i Krystyna Gromala); do stołu donosić zobowiązały się harcerki. Wszystkim „Bóg zapłać”.
 24. Serdecznie dziękuję gospodarzowi p. Januszowi – za zamontowanie powyrywanych w zakrystii haków i rączek od szuflad; porządki koło cerkwi i kościoła (omiatanie pajęczyn, mycie szyb, klejenie płytek, czyszczenie kamienia, korytek deszczowych, sprzątanie śmieci; kolejne koszenie traw przed odpustem itp).
 25. Dziękuję przygotowującym paramenty liturgiczne na odpust i sprzątającym we środę i inne dni koło cerkwi paniom: Bożenie Gaborek, Zuzannie Kmak, Elżbiecie Poręba, Grażynie Stelmach; zaś p. Sławomirowi Siedlarzowi za ustawienie nagłośnienia i przygotowanie chóru (pomagali Daniel Chełminiak i Janusz Górski).
 26. Za pomoc dziękuję p. Eugeniuszowi Januszowi i Klaudii Michalik; lektorom i ministrantom dziękuję za pozbieranie po Mszach św. poweselnych śmieci pozostawionych wokół kościoła po różnych ślubach.
 27. Znów otrzymałem od byłych parafian 5 kolejnych donic tym razem z jukami – są przy cerkwi.
 28. Na sprzątanie w minionym tygodniu środki finansowe w wysokości 300 zł przekazały 3 rodziny: Janina i Józef Siedlarz, Józefa i Eugeniusz Surma, Stanisław Surma. Bóg zapłać. Zaś w tym tygodniu do sprzątania dokładają się trzy kolejne rodziny: Bożena i Zbigniew Legutko, Marian Ogórek, Ludwik Ogórek.
 29. U dzieci do nabycia gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); a niebawem Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł).
Poprawiony: sobota, 19 września 2015 23:08
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.