Start Informacje XXXIII Niedziela Zwykła - 6 września 2015 r.
XXXIII Niedziela Zwykła - 6 września 2015 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 06 września 2015 00:00

W tygodniu:

I Niedziela – 6 IX – XXIII Niedziela Zwykła (u nas zewnętrzna Uroczystość Odpustowa” na Narodzenie NMP”)

Poniedziałek – 7 IX – wsp. dow. św. Melchiora Grodzickiego, prezb. i męcz.

Wtorek – 8 IX – Uroczystość Narodzenia NMP. Głównej Patronki Diecezji

Środa – 9 IX – wsp. dow. bł. Anieli Salawy, dziew.; albo: św. Piotra Klawera, prezb.

Niedziela – 13 IX – XXIV Niedziela Zwykła

Informacje Duszpasterskie Odpust Parafialny 06.09.2015

 1. Liturgia Słowa nasze oczy kieruje dziś ku najpiękniejszemu z narodzonych stworzeń – Najśw. Maryi Pannie.
 2. Biskup wystosował dziś komunikat o pielgrzymce do Łagiewnik (19 IX) – program na afiszu w gablocie.
 3. Trwa rozpoczęte w I sobotę (5 IX) triduum modlitw w int. matek przed Uroczystością Narodzenia NMP.
 4. W dzisiejszą niedzielę (6 IX) w naszej parafii przeżywamy zewnętrzne obchody odpustu w „drewnianym kościele” – suma ze względu na gości wyjątkowo o godz. 11:00 (czyli pół godziny później, niż zwykle). Na sumie poświęcenie „Wieńca Żniwnego” przygotowanego przez gromadę wsi. W zależności od pogody Msze św. odpustowe w kościółku drewnianym – i na zewnątrz „cerkiewki”. Na dzisiejszych Mszach św. kazanie odpustowe głosi „sumista” ks. dr hab. Kazimierz Talarek, historyk - którego bardzo serdecznie witam w naszej wspólnocie parafialnej. Jeszcze raz przypominam i bardzo proszę, aby zabrać na procesję po „sumie” wszystkie feretrony, by dzieci sypały kwiaty oraz była pełna asysta liturgiczną, jak i śpiew chóru.
 5. Natomiast Uroczystość Narodzenia NMP „ipsa diem” przypada 8 IX – w ten wtorek; jest to dla nas „odpust wewnętrzny” i nasza parafia w tym dniu świętuje. Msze św. w wtorek do południa w porządku niedzielnym, czyli o godz. 7.00, 9.00, 10.30, zaś po południu ze względu na pracujących o godz. 18.00 (nie ma o godz. 14.30!). Po wszystkich Mszach św. (8 IX) poświęcenie ziarna siewnego.
 6. We czwartek (10 IX) – comiesięczny Dzień Skupienia dla księży z dekanatu w kościele O. Jezuitów (Kolejowy) p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Nowym Sączu.
 7. W najbliższą sobotę (12 IX) o godz. 15.00 ślub: Krzysztofa Kruczka i Krystyny Marii Poręba.
 8. W tę I niedzielę miesiąca (6 IX) – dziś zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o g. 7.00. Zaś zmiana różańcowa Róż Kobiet w II niedzielę (13 IX) – także po prymarii (po godz. 7.00).
 9. W Ptaszkowej, która też świętuje „Narodzenie NMP” odpust przypada w niedzielę 13 IX (suma o godz. 11:00). Także w niedzielę 13 IX o godz. 15.30 Koronka, zaś o godz. 16.00 Msza św. przy krzyżu na Mystkowie z okazji przypadającego w poniedziałek „Podwyższenia Krzyża Świętego” (jak co roku pielgrzymujemy tam prywatnie).
 10. Również w tę niedzielę za tydzień rozpoczyna się „V Tydzień Wychowania” (13-19 IX); z tej racji już dziś w diecezji odczytywany jest List Pasterski Episkopatu Polski pt. „Wychowywać o pełni człowieczeństwa”. U nas z racji opustu przeniesiony jest on właśnie na niedzielę za tydzień, czyli 13 IX.
 11. W Drugą niedzielę miesiąca (13 IX) – zwyczajowa składka na potrzeby parafii.
 12. 18-20 IX – w Domu Rekolekcyjnym „Opoka” w St. Sączu Dni Skupienia dla „Caritas” – od nas 2 panie.
 13. Zbliża się pielgrzymka na odpust do Limanowej – 19 IX Msza św. o godz. 17.30 i koncert zespołu „Genezareth”.
 14. Na 19 IX zaplanowany jest także coroczny „Rajd do Litmanovej” – za tydzień więcej szczegółów.
 15. 26-27 IX – dwudniowy Synaj w Krynicy dla młodych przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.
 16. W związek małżeński zamierzają niebawem wstąpić: Krzysztof Damian Jaworski z Nowego Sącza; oraz: Justyna Magdalena Radzik z Królowej Górnej – zapowiedź druga, Bogusław Wojciech Bieniek, zam. Bingley (GB); oraz: Beata Kruczek, zam. Bingley (GB) – zapowiedź druga, Janusz Wiesław Kępowicz z Niedrzwicy Kościelnej; oraz: Joanna Mleczko z Królowej Polskiej – zapowiedź druga, Marcin Michał Kachniarz z Królowej Polskiej; oraz Aneta Justyna Bugara z Jamnicy – zapowiedź pierwsza. Jeśli znałby ktoś jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tych małżeństw – powinien zgłosić w kancelarii.
 17. Po wakacjach rozpoczynają się spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – i tak: we środę o godz. 17.00 – zbiórka aspirantów i ministrantów, w piątek o godz. 17.00 – lektorzy z I klasy gimnazjalnej, w sobotę o godz. 9.00 – harcerze młodsi.
 18. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczy Róża zelatorki Antoniny Ptaszkowskiej.
 19. W miniony piątek (4 IX) w Wielogłowach k. N. Sącza odbyło się młodzieżowe spotkanie pod hasłem: „Czyż nie do bojowania podobny jest byt człowieka?”; o godz. 18.00 – Msza św. pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Szostaka, „Gwiazdą” spotkania był Mariusz Czerniewicz z Olsztyna – wicemistrz świata 2013 r. w kategorii Męska Sylwetka. Z naszej parafii 11 osób pojechało busem zamówionym przez Izę Poręba.
 20. Serdeczne dzięki Ryszardowi Górskiemu – za darmo dane antypoślizgowe deski na schody przy cerkwi.
 21. Józefowi Ptaszkowskiemu dziękuję za wykonanie podestu i schodów przy ołtarzu polowym (stare były „jednym próchnem”) – pomagali mu: Andrzej Ptaszkowski i Stanisław Rymanowicz.
 22. Pani Sołtys Józefie Nowak z ekipą i p. Sołtysowi Mszalnicy-Zagóry Władysławowi Siedlarzowi z synami lektorami oraz staroście dożynkowemu i jego szwagrowi dziękuję za ustawienie dekoracji na placach.
 23. Za podjęcie się przygotowania posiłków dziękuję kucharce: Antoninie Geniec (pomagały jej Renata Geniec i Krystyna Gromala); do stołu donosić zobowiązały się harcerki. Wszystkim „Bóg zapłać”.
 24. Serdecznie dziękuję gospodarzowi p. Januszowi – za zamontowanie powyrywanych w zakrystii haków i rączek od szuflad; porządki koło cerkwi i kościoła (omiatanie pajęczyn, mycie szyb, klejenie płytek, czyszczenie kamienia, korytek deszczowych, sprzątanie śmieci; kolejne koszenie traw przed odpustem itp).
 25. Dziękuję przygotowującym paramenty liturgiczne na odpust i sprzątającym we środę i inne dni koło cerkwi paniom: Bożenie Gaborek, Zuzannie Kmak, Elżbiecie Poręba, Grażynie Stelmach; zaś p. Sławomirowi Siedlarzowi za ustawienie nagłośnienia i przygotowanie chóru (pomagali Daniel Chełminiak i Janusz Górski).
 26. Za pomoc dziękuję p. Eugeniuszowi Januszowi i Klaudii Michalik; lektorom i ministrantom dziękuję za pozbieranie po Mszach św. poweselnych śmieci pozostawionych wokół kościoła po różnych ślubach.
 27. Znów otrzymałem od byłych parafian 5 kolejnych donic tym razem z jukami – są przy cerkwi.
 28. Na sprzątanie w minionym tygodniu środki finansowe w wysokości 300 zł przekazały 3 rodziny: Janina i Józef Siedlarz, Józefa i Eugeniusz Surma, Stanisław Surma. Bóg zapłać. Zaś w tym tygodniu do sprzątania dokładają się trzy kolejne rodziny: Bożena i Zbigniew Legutko, Marian Ogórek, Ludwik Ogórek.
 29. U dzieci do nabycia gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); a niebawem Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł).
Poprawiony: sobota, 19 września 2015 23:08
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2018-10-19, 28. tydz. zwykły
  Łk 12,1-7
  Kiedy wielotysięczne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: „Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach. Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: Bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie. Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli”.