Start Informacje XXVI Niedziela Zwykła 27.09.2015
XXVI Niedziela Zwykła 27.09.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 26 września 2015 17:50

XXVI Niedziela Zwykła – 27 września 2015

W tygodniu:

Niedziela – 27 IX – XXVI Niedziela Zwykła; albo: św. Wincentego a Paulo, prezb. (opuszcza się)

Poniedziałek – 28 IX – wsp. św. Wacława, męcz.

Wtorek – 29 IX – Święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała

Środa – 30 IX – wsp. św. Hieronima, prezb. i dokt. Kośc.

I Czwartek – 1 X – wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziew. i dokt. Kośc. – patronki misji katolickich

I Piątek – 2 X – wsp. Świętych Aniołów Stróżów

I Sobota – 3 X – wsp. dow. NMP w sobotę; Msza św. wotywna o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 4 X – XXVII Niedziela Zwykła; wsp. św. Franciszka z Asyżu (z racji niedzieli opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa uprzytamnia nam dziś, iż nikt nie ma monopolu na Bożą łaskę; a Duch Św. wieje kędy chce.
 2. Odczytany dziś będzie Komunikat Ks. Biskupa o Radiowo-Internetowym Studium Biblijnym.
 3. W Częstochowie dziś kończy się rozpoczęta w sobotę (26-27 IX) XXXI Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin.
 4. Również w naszej parafii na wszystkich Mszach św. dziś odnowienie przyrzeczeń małżeńskich (proszę więc, by małżonkowie w świątyni stanęli obok siebie).
 5. Również w tę niedzielę kończy się Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii w USA (22-27 IX).
 6. Także w obecną niedzielę (27 IX) przypada Diecezjalny Dzień Modlitw o Trzeźwość.
 7. W Szczepanowie trwa Diecezjalna Pielgrzymka – ma ona charakter przebłagalny i wynagradzający za grzechy przeciwne trzeźwości.
 8. Jako nowomianowany przez ks. Biskupa dekanalny duszpasterz trzeźwości, tym bardziej zachęcam do włączenia się w ten nurt modlitwy i wyrzeczeń w intencji tej ważnej dla narodu sprawy, gdy cierpi tyle rodzin.
 9. Choć dziś z racji niedzieli opuszcza się wspomnienie liturgiczne św. Wincentego a Paulo – to jednak przypominam całej parafii o chrześcijańskim dziele miłosierdzia, któremu on patronuje.
 10. We wtorek (29 IX) przypada Święto Świętych Trzech Archaniołów – Msze rano i wieczorem (6:30; 18:00).
 11. We środę (30 IX) przypada liturgiczne wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła – patrona tłumaczy.
 12. Także już we środę (w wigilijnym przededniu października) rozpoczniemy tegoroczne Nabożeństwa Różańcowe, które w dni powszednie będą codziennie o 17:00 (z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, czytanką i Komunią Św.) – dopiero po nabożeństwie – a więc przed 18:00 będzie Msza św.
 13. Szczególnie zapraszam młodzież i dzieci szkolne – dla nich losowanie nagród i październikowe układanki.
 14. W tę środę – rozmowa liturgiczna mającej ślub w sobotę o 15:00 pary Bogusława Bieńka i Beaty Kruczek.
 15. W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek oraz I sobota października – Msze św. o 6:30 i przed 18:00.
 16. W ten I czwartek rozpoczyna się „gregorianka” za śp. Stanisława Janusa (w 2 r. śm.) – od żony z dziećmi.
 17. W I czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu dla klas gimnazjalnych od 15:00 do 20:00 według ustalonego grafiku (jest podwieszony w Internecie).
 18. W I piątek – ogólna adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00 (program także w Internecie).
 19. Comiesięczne spotkania kandydatów do bierzmowania (w I czwartek – adoracja; I piątek – konferencja).
 20. Spowiedź comiesięczna – od 16:00: w środę, I czwartek (dzieci i młodzież) oraz w I piątek (dorośli).
 21. W I piątek – rano o godz. 7:30 objazd kapłana z Komunią Św. (wedle spisu zgłoszonych chorych).
 22. Także w ten I piątek na nabożeństwie październikowym zamiast czytanki kazanie o misjach wygłosi przebywający na wakacjach w Polsce nasz rodak klaretyn pracujący na Wybrzeżu Kości Słoniowej brat Jan Mężyk; zaś w najbliższą niedzielę przed świątynią zbierać będzie on ofiary pieniężne na misje w tym kraju.
 23. Porządek nabożeństw w I sobotę: Msza św. – 6:30 i Różaniec – 8:00; po nim Msza św. – około 8:30.
 24. W I niedzielę miesiąca (4 X) zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00; zaś dla kobiet zmiana tajemnic w II niedzielę miesiąca (11 X); natomiast Róż Misyjnych w I środę wieczorem, tj. 7 X.
 25. W pobliskiej Cieniawie 4 X odpust „na św. Franciszka z Asyżu” połączony z Jubileuszem 650-lecia istnienia, sumę o 11:00 odprawi ks. bp Andrzej Jeż.
 26. W dniach 3-4.10.2015 r. w Oratorium św. Kingi przy parafii p.w. św. Mikołaja w Bochni, odbędzie się XXIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Maryjnej – „Ad Gloriam Deiparae” – Bochnia 2015.
 27. Natomiast od 4 do 11 X trwać będzie Wielki Odpust w Sanktuarium MB Różańcowej w Bochni (afisz).
 28. We czwartek 8 X o 17:00 Msza św. dla Róż Różańcowych z diecezji – możliwość wyjazdu też z naszej parafii (zapisy u zelatorów Róż Różańcowych).
 29. W niedzielę – 4 X – rozpocznie się XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów przeżywane pod hasłem Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym (trwać będzie: 4–25 X 2015).
 30. W niedzielę 4 X odczytany będzie List Episkopatu Polski zapowiadający obchody XV Dnia Papieskiego.
 31. Także w niedzielę za tydzień nabyć będzie można „Chlebki Miłosierdzia” rozprowadzane przez „Caritas”.
 32. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża męska zelatora Piotra Jelito.
 33. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę po nabożeństwie – zbiórka ministrantów I, II orz III klasa gimnazjalna, we środę o 18:30 po Mszy św. i nowennie próba chóru (przygotowanie nowego repertuaru), w piątek po wieczornej Mszy św. (19:30) – spotkanie organizacyjne z rodzicami dzieci I-szo Komunijnych, w niedzielę za tydzień o 12:00 – spotkanie na plebani z dziesiętnikami.
 34. Do naprawy wziąłem jeden z dwóch odkurzaczy, a drugi skompletowałem z walających się w różnych miejscach jego części składowych (podobnie wspólnie z gospodarzem skompletowaliśmy osadzone na kółkach zestawy naczyń do sprzątania (tzw. „wózków porządkowych”); gospodarz także pokleił urwane elementy i poczyścił skompletowane 2 dzbanki do gotowania wody przy sprzątaniu. Dzięki.
 35. Wydatki minionego tygodnia: zakupiłem październikowe wycinanki dla dzieci na nabożeństwa; zakupiłem używany 25 kW, ale jeszcze na gwarancji, piec grzewczy na drewno i węgiel „Zębiec” do spalania na plebanii dużych ilości nagromadzonego na kilka lat drewna opałowego; do odnowienia drewnianych mebli ze starej plebanii zakupiłem materiały – 4 odcienie szpachli do drewna, pasy cierne do czyszczenia, lakier Dulux półmat i połysk, pędzle, rozcieńczalnik; do zaszpachlowania i pomalowania zaciekłej ściany na nowej plebani zakupiłem: farba biała ścienna, narzędzia do kładzenia i polerowania gipsu, gładź szpachlowa akrylowa, szpachla gipsowa „cekol”, gips, folie malarskie, taśma klejąca malarska, siatki cierne, 3 nierdzewne szpachelki, płótno ścierne, grunt uniwersalny, klej cyjanopan, blok ścierny (czyli uchwyt do siatki i papieru); wyrównałem zaległości z kolejnych tygodni za „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa”; zakup skrzynki na listy; nabycie dwóch zamków do drzwi.
 36. Zbiórka do puszek sprzed świątyni na rzecz dawnej PAT wyniosła 346,60 zł.
 37. Na sprzątanie w minionym tygodniu środki finansowe w wysokości 300 zł przekazały 3 rodziny: Stefania, Stefan Groń; Małgorzata, Paweł Rokiccy; Joanna Groń. Nadto dołożyły się też dodatkową sumą 200 zł pracujące w Krynicy i Bielsku-Białej córki S. i S. Groniów – Elżbieta i Bożena Groń. Dzięki. Zaś w tym tygodniu do sprzątania dokładają się trzy kolejne rodziny: Anna Kubów, Janina Groń, Lucyna i Jan Gomułka.
 38. U dzieci do nabycia gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł).
Poprawiony: piątek, 02 października 2015 19:59
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.