Start Informacje XXVI Niedziela Zwykła 27.09.2015
XXVI Niedziela Zwykła 27.09.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 26 września 2015 17:50

XXVI Niedziela Zwykła – 27 września 2015

W tygodniu:

Niedziela – 27 IX – XXVI Niedziela Zwykła; albo: św. Wincentego a Paulo, prezb. (opuszcza się)

Poniedziałek – 28 IX – wsp. św. Wacława, męcz.

Wtorek – 29 IX – Święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała

Środa – 30 IX – wsp. św. Hieronima, prezb. i dokt. Kośc.

I Czwartek – 1 X – wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziew. i dokt. Kośc. – patronki misji katolickich

I Piątek – 2 X – wsp. Świętych Aniołów Stróżów

I Sobota – 3 X – wsp. dow. NMP w sobotę; Msza św. wotywna o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 4 X – XXVII Niedziela Zwykła; wsp. św. Franciszka z Asyżu (z racji niedzieli opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa uprzytamnia nam dziś, iż nikt nie ma monopolu na Bożą łaskę; a Duch Św. wieje kędy chce.
 2. Odczytany dziś będzie Komunikat Ks. Biskupa o Radiowo-Internetowym Studium Biblijnym.
 3. W Częstochowie dziś kończy się rozpoczęta w sobotę (26-27 IX) XXXI Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin.
 4. Również w naszej parafii na wszystkich Mszach św. dziś odnowienie przyrzeczeń małżeńskich (proszę więc, by małżonkowie w świątyni stanęli obok siebie).
 5. Również w tę niedzielę kończy się Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii w USA (22-27 IX).
 6. Także w obecną niedzielę (27 IX) przypada Diecezjalny Dzień Modlitw o Trzeźwość.
 7. W Szczepanowie trwa Diecezjalna Pielgrzymka – ma ona charakter przebłagalny i wynagradzający za grzechy przeciwne trzeźwości.
 8. Jako nowomianowany przez ks. Biskupa dekanalny duszpasterz trzeźwości, tym bardziej zachęcam do włączenia się w ten nurt modlitwy i wyrzeczeń w intencji tej ważnej dla narodu sprawy, gdy cierpi tyle rodzin.
 9. Choć dziś z racji niedzieli opuszcza się wspomnienie liturgiczne św. Wincentego a Paulo – to jednak przypominam całej parafii o chrześcijańskim dziele miłosierdzia, któremu on patronuje.
 10. We wtorek (29 IX) przypada Święto Świętych Trzech Archaniołów – Msze rano i wieczorem (6:30; 18:00).
 11. We środę (30 IX) przypada liturgiczne wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła – patrona tłumaczy.
 12. Także już we środę (w wigilijnym przededniu października) rozpoczniemy tegoroczne Nabożeństwa Różańcowe, które w dni powszednie będą codziennie o 17:00 (z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, czytanką i Komunią Św.) – dopiero po nabożeństwie – a więc przed 18:00 będzie Msza św.
 13. Szczególnie zapraszam młodzież i dzieci szkolne – dla nich losowanie nagród i październikowe układanki.
 14. W tę środę – rozmowa liturgiczna mającej ślub w sobotę o 15:00 pary Bogusława Bieńka i Beaty Kruczek.
 15. W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek oraz I sobota października – Msze św. o 6:30 i przed 18:00.
 16. W ten I czwartek rozpoczyna się „gregorianka” za śp. Stanisława Janusa (w 2 r. śm.) – od żony z dziećmi.
 17. W I czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu dla klas gimnazjalnych od 15:00 do 20:00 według ustalonego grafiku (jest podwieszony w Internecie).
 18. W I piątek – ogólna adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00 (program także w Internecie).
 19. Comiesięczne spotkania kandydatów do bierzmowania (w I czwartek – adoracja; I piątek – konferencja).
 20. Spowiedź comiesięczna – od 16:00: w środę, I czwartek (dzieci i młodzież) oraz w I piątek (dorośli).
 21. W I piątek – rano o godz. 7:30 objazd kapłana z Komunią Św. (wedle spisu zgłoszonych chorych).
 22. Także w ten I piątek na nabożeństwie październikowym zamiast czytanki kazanie o misjach wygłosi przebywający na wakacjach w Polsce nasz rodak klaretyn pracujący na Wybrzeżu Kości Słoniowej brat Jan Mężyk; zaś w najbliższą niedzielę przed świątynią zbierać będzie on ofiary pieniężne na misje w tym kraju.
 23. Porządek nabożeństw w I sobotę: Msza św. – 6:30 i Różaniec – 8:00; po nim Msza św. – około 8:30.
 24. W I niedzielę miesiąca (4 X) zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00; zaś dla kobiet zmiana tajemnic w II niedzielę miesiąca (11 X); natomiast Róż Misyjnych w I środę wieczorem, tj. 7 X.
 25. W pobliskiej Cieniawie 4 X odpust „na św. Franciszka z Asyżu” połączony z Jubileuszem 650-lecia istnienia, sumę o 11:00 odprawi ks. bp Andrzej Jeż.
 26. W dniach 3-4.10.2015 r. w Oratorium św. Kingi przy parafii p.w. św. Mikołaja w Bochni, odbędzie się XXIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Maryjnej – „Ad Gloriam Deiparae” – Bochnia 2015.
 27. Natomiast od 4 do 11 X trwać będzie Wielki Odpust w Sanktuarium MB Różańcowej w Bochni (afisz).
 28. We czwartek 8 X o 17:00 Msza św. dla Róż Różańcowych z diecezji – możliwość wyjazdu też z naszej parafii (zapisy u zelatorów Róż Różańcowych).
 29. W niedzielę – 4 X – rozpocznie się XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów przeżywane pod hasłem Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym (trwać będzie: 4–25 X 2015).
 30. W niedzielę 4 X odczytany będzie List Episkopatu Polski zapowiadający obchody XV Dnia Papieskiego.
 31. Także w niedzielę za tydzień nabyć będzie można „Chlebki Miłosierdzia” rozprowadzane przez „Caritas”.
 32. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża męska zelatora Piotra Jelito.
 33. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę po nabożeństwie – zbiórka ministrantów I, II orz III klasa gimnazjalna, we środę o 18:30 po Mszy św. i nowennie próba chóru (przygotowanie nowego repertuaru), w piątek po wieczornej Mszy św. (19:30) – spotkanie organizacyjne z rodzicami dzieci I-szo Komunijnych, w niedzielę za tydzień o 12:00 – spotkanie na plebani z dziesiętnikami.
 34. Do naprawy wziąłem jeden z dwóch odkurzaczy, a drugi skompletowałem z walających się w różnych miejscach jego części składowych (podobnie wspólnie z gospodarzem skompletowaliśmy osadzone na kółkach zestawy naczyń do sprzątania (tzw. „wózków porządkowych”); gospodarz także pokleił urwane elementy i poczyścił skompletowane 2 dzbanki do gotowania wody przy sprzątaniu. Dzięki.
 35. Wydatki minionego tygodnia: zakupiłem październikowe wycinanki dla dzieci na nabożeństwa; zakupiłem używany 25 kW, ale jeszcze na gwarancji, piec grzewczy na drewno i węgiel „Zębiec” do spalania na plebanii dużych ilości nagromadzonego na kilka lat drewna opałowego; do odnowienia drewnianych mebli ze starej plebanii zakupiłem materiały – 4 odcienie szpachli do drewna, pasy cierne do czyszczenia, lakier Dulux półmat i połysk, pędzle, rozcieńczalnik; do zaszpachlowania i pomalowania zaciekłej ściany na nowej plebani zakupiłem: farba biała ścienna, narzędzia do kładzenia i polerowania gipsu, gładź szpachlowa akrylowa, szpachla gipsowa „cekol”, gips, folie malarskie, taśma klejąca malarska, siatki cierne, 3 nierdzewne szpachelki, płótno ścierne, grunt uniwersalny, klej cyjanopan, blok ścierny (czyli uchwyt do siatki i papieru); wyrównałem zaległości z kolejnych tygodni za „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa”; zakup skrzynki na listy; nabycie dwóch zamków do drzwi.
 36. Zbiórka do puszek sprzed świątyni na rzecz dawnej PAT wyniosła 346,60 zł.
 37. Na sprzątanie w minionym tygodniu środki finansowe w wysokości 300 zł przekazały 3 rodziny: Stefania, Stefan Groń; Małgorzata, Paweł Rokiccy; Joanna Groń. Nadto dołożyły się też dodatkową sumą 200 zł pracujące w Krynicy i Bielsku-Białej córki S. i S. Groniów – Elżbieta i Bożena Groń. Dzięki. Zaś w tym tygodniu do sprzątania dokładają się trzy kolejne rodziny: Anna Kubów, Janina Groń, Lucyna i Jan Gomułka.
 38. U dzieci do nabycia gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł).
Poprawiony: piątek, 02 października 2015 19:59
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.