Start Informacje Informacje Duszpasterskie 04.10.2015
Informacje Duszpasterskie 04.10.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 03 października 2015 12:15

W tygodniu:
I Niedziela – 4 X – XXVII Niedziela Zwykła; wsp. św. Franciszka z Asyżu (z racji niedzieli opuszcza się)
Poniedziałek – 5 X – wsp. św. Faustyny Kowalskiej, zak.
Wtorek – 6 X – wsp. dow. św. Brunona, prezb.
I Środa – 7 X – wsp. NMP Różańcowej
Piątek – 9 X – wsp. bł. Wincentego Kadłubka, bpa
Sobota – 10 X – wsp. dow. św. Dionizego, bpa i Towarzyszy męcz.; albo: św. Jana Leonardiego, prezb.; albo: bł. Marii Angeli Truszkowskiej, dziew.
Niedziela – 11 X – XXVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Jana XXIII, pap. (opuszcza się)


 1. Liturgia Słowa jawi nam prawdę o wielkiej godności stworzonej natury i małżeństwa mężczyzny i kobiety.
 2. W tę niedzielę (4 X) rozpoczyna się w Rzymie XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów przeżywane pod hasłem: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym” (4–25 X 2015).
 3. W tę niedzielę 4 X odczytany będzie List Episkopatu Polski zapowiadający obchody XV Dnia Papieskiego pt. „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Zaś na 11 X zapowiedziana jest w diecezji we wszystkich parafiach zbiórka do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Adoracja przesunięta na niedzielę za tydzień.
 4. Nabywając dziś (4 X) „Chlebek Miłosierdzia” wspomóżmy akcję Caritas Diecezji Tarnowskiej prowadzącej akcję „chleb za chleb”, z której dochód przeznaczony będzie na różne formy dożywiania dzieci.
 5. W miniony I piątek na nabożeństwie październikowym zamiast czytanki kazanie o misjach wygłosił przebywający na wakacjach w Polsce nasz rodak klaretyn pracujący na Wybrzeżu Kości Słoniowej brat Jan Mężyk; zaś w tę niedzielę przed świątynią zbiera on ofiary pieniężne na misje w tym kraju.
 6. Na sumie zaśpiewa nasz chór z racji zamówienia przez chórzystów Mszy św. za śp. Eugeniusza Siedlarza.
 7. W Cieniawie dziś odpust „na św. Franciszka z Asyżu” połączony z Jubileuszem 650-lecia istnienia wioski – suma o godz. 11:00 odprawiana przez ks. bp Andrzeja Jeża.
 8. Dziś po Mszy św. popołudniowej (g. 16:00) poświęcenie figury MB na posesji Janiny i Józefa Siedlarzów.
 9. W tę I niedzielę października (4 X) po Mszy św. o godz. 7:00 zmiana tajemnic w różach męskich.
 10. Dla kobiet zmiana tajemnic za tydzień w II niedzielę miesiąca (11 X).
 11. Najbliższa I środa (7 X) będzie już także „środą misyjną” – z modlitwą i składką na rzecz misjonarzy.
 12. We wspomnianą najbliższą I środę, tj. 7 X wieczorem zmiana tajemnic Róż Misyjnych.
 13. Od dziś rozpoczyna się Wielki Odpust w Sanktuarium MB Różańcowej w Bochni (4-11 X) – patrz: plakat.
 14. Tamże, tj. w Bochni, w najbliższy czwartek (8 X) o 17:00 Msza św. dla Róż Różańcowych z diecezji – możliwość wyjazdu też z naszej parafii (zapisy u zelatorów Róż Różańcowych).
 15. Natomiast w piątek (9 X) również w Bochni w Sanktuarium MB Różańcowej o 11:00 „Diecezjalna Pielgrzymka” rencistów, emerytów, i ludzi w podeszłym wieku.
 16. W sobotę 10 X – XIII Diecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów pt. „Wychowywać do pełni człowieczeństwa” do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Program: 9:30 – montaż słowno-muzyczny; 10:00 – wykład ks. dr hab. Marka Kluza (UPJPII); 11:00 – Msza św. (ks. bp St. Salaterski); 12:00 – agapa (posiłek); 14:00 – Droga Krzyżowa w Wał Rudzie. Szczegóły na afiszu.
 17. 10 X (w sobotę) – o 10:00 w Bazylice Szczepanowskiej spotkanie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości.
 18. 11 X (niedziela) w Brzesku VII Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny z okazji Dnia Papieskiego. Przemarsz ulicami po Mszy św. o 11:30 w kościele Miłosierdzia Bożego i inne imprezy. Szczegóły na plakacie.
 19. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża męska zelatora Ferdynada Poręby.
 20. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę po Mszy św. o godz. 18:30 – próba chóru (ćwiczenie nowego repertuaru); we piątek o godz. 16:00 – zbiórka ministrantów; w sobotę o godz. 10:00 – zbiórka harcerzy.
 21. Różańce w październiku: poniedziałek-piątek o 17:00; sobota o 8:00; niedziela o 10:00 (wspólnie).
 22. We czwartek (8 X) – o godz. 10:00 „Msza św. szkolna” dla Królowej Polskiej (poświęcenie tornistrów)
 23. Od poniedziałku przez ponad 2 tygodnie (5-21 X) rozważania różańcowe przygotowują Róże Różańcowe.
 24. Wydatki minionego tygodnia: zapłaciłem rachunek za prąd w kościele; przywiozłem po naprawie drugą kosiarkę (wymiana pierścieni, również - jak w poprzedniej - prostowanie wału, spawanie wózka, regulacja, wymian oleju; naprawiony też został jeden z dwóch kościelnych odkurzaczy „Zelmer Meteor 2” – remont zwijarki (jej sprężynowego mechanizmu i elektrycznych obrotowych styków); zakupiono środki czystości; uiściłem opłaty rachunku za telefon; poddany naprawie był też bezprzewodowy mikrofon „Rduch”.
 25. Na sprzątanie w minionym tygodniu środki finansowe w wysokości 300 zł przekazały 3 rodziny: Anna Kubów, Janina Groń, Lucyna i Jan Gomułka. Do sprzątania dokładają się obecnie kolejne 3 rodziny: Maria i Tadeusz Wacławiak; Barbara Wacławiak; Helena i Wiktor Wacławiak.
 26. „Bóg zapłać” Niecieczanom za 4 kolejne nowe kwiaty (palmowe) – przywiezione przy okazji odwiedzin.
 27. Serdecznie dziękuję p. Czesławowi Bogdańskiemu i jego robotnikom za darmowe wykonanie i wymianę prawego skrzydła drzwi głównych w kościele (dotychczasowe było od kilku lat przełamane przez wiatr).
 28. Dziękuję p. Grzegorzowi Kaczówce i jego synowi Maciejowi z Niecieczy za darmowe odnowienie mebli.
 29. Gospodarzowi dziękuję za wygrabienie gałęzi koło żywopłotu. Przed nim teraz cięcie drewna.
 30. Radiowo-Internetowe Studium Biblijne zaprasza w każdą niedzielę o 14:30 na falach RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz na wykłady pt. „Jezus Chrystus”. Powtórki w poniedziałki o 20:10. Internetowy kanał RDN Religia nadaje w poniedziałki o 11:30 i we wtorki o 20:00. Nadto te teksty można znaleźć na stronach: WWW.studiumbiblijne.diecezja.tarnow.pl oraz WWW.tarnow.gosc.pl (szczegóły na plakacie).
 31. Od 18 IX do kin wszedł nowy film twórców słynnego filmu „Bóg nie umarł” – tym razem zatytułowany „Czy naprawdę wierzysz?”. Więcej informacji na afiszu i na stronie WWW.czyNaprawdeWierzysz.pl
 32. Na stronie internetowej parafii powstała nowa zakładka ze spisem członków Róż Różańcowych.
 33. Akcja Katolicka organizuje 18 X pielgrzymkę do Zakopanego do Sanktuarium MB Fatimskiej na uroczystości „Niedzieli Fatimskiej”. Wyjazd z parkingu przy naszym kościele o 7:00; powrót około 21:00. Koszt 30 zł. Zgłoszenia wraz z wpłatą części należności (20 zł) do 13 X przyjmują: Helena Ptaszkowska, Maria Rymanowicz, Maria Kościółek i Jadwiga Aleksandrowicz.
 34. W sobotę 24 X wyjazd na pielgrzymkę do Łagiewnik sprzed naszego kościoła w Królowej Górnej. Temat: „Ks. Józef Andrasz”. Koszt wyjazdu – 25 zł; zapisy u p. Marii Rymanowicz i p. Stanisławy Bogdańskiej.
 35. Urząd Gminy Kamionka Wielka informuje, że we środę 7 X odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych i zużytego sprzętu „elektro” – tak zwanej „wystawki” należy dokonać do 7:00 w miejscach łatwego dojazdu dużego auta (więcej: na obwieszczeniu w gablocie).
 36. U dzieci do nabycia gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 04 października 2015 17:35
 

Ewangelia na dziś

 • Czwartek 2019-04-18, Wielki Czwartek
  J 13,1-15
  Było to przed Świętem Paschy. Jezus widząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydać, widząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: „Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?” Jezus mu odpowiedział: „Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później to będziesz wiedział”. Rzekł do Niego Piotr: „Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał”. Odpowiedział mu Jezus: „Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę”. Powiedział do niego Jezus: „Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy”. Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: „Nie wszyscy jesteście czyści”. A kiedy im umył nogi, przywdział szaty, i gdy znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: „Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie «Nauczycielem» i «Panem» i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”.