Start Informacje 29 Niedziela Zwykła - 18.10.2015
29 Niedziela Zwykła - 18.10.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. Proboszcz   
sobota, 17 października 2015 11:49

XXIX Niedziela Zwykła – 18 października 2015

W tygodniu:

Niedziela – 18 X – XXIX Niedziela Zwykła; święto św. Łukasza Ewangelisty (z racji niedzieli opuszcza się)

Poniedziałek – 19 X – wsp. dow. śś. Męczenników: Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues`a, prezbiterów i Towarzyszy; albo: św. Pawła od Krzyża, prezb.

Wtorek – 20 X – wsp. św. Jana Kantego, prezb.

Środa – 21 X – wsp. bł. Jakuba Strzemię, bpa

Czwartek – 22 X – Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie

Piątek – 23 X – wsp. dow. św. Jana Kapistrana, prezb.; albo: św. Józefa Bilczewskiego, bpa

Sobota – 24 X – wsp. dow. św. Antoniego Marii Clareta, bpa

Niedziela – 25 X – XXX Niedziela Zwykła – Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła; albo: wsp. św. Jana Pawła II (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa jest dziś pochwałą majestatu pokory Jezusa, który uczy nas godności w cierpieniu.
 2. Dzisiaj (18 X) przypada w Kościele „Światowy Dzień Misyjny” – jest to patronalny dzień Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary (PDRW) – rozpoczyna on również Tydzień Misyjny (18-24 X).
 3. Składka dziś zbierana podczas Mszy św. przeznaczona jest w całości na fundusz papieski na rzecz misji.
 4. Wszystkie akcje tego dnia jak i całego tygodnia związane są z Papieskimi Dziełami Misyjnymi – mają na celu wsparcie misjonarzy i wszystkich misji na świecie.
 5. W Tarnowie o 14:00 – „Misyjny Marsz w Intencji Pokoju i Prześladowanych Chrześcijan”; 15:00 – Msza św. w katedrze tarnowskiej pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego; 16:00 – taneczna animacja na Rynku Tarnowskim i kiermasz misyjnych pamiątek.
 6. W dzisiejszą niedzielę (18 X) przypada także „Święto Św. Łuksza Ewangelisty”, patrona lekarzy i malarzy – jest to Dzień Służby Zdrowia.
 7. Na Mszy o godz. 9:00 zaśpiewają dziś dzieci biorące udział przed tygodniem w Konkursie Piosenki Religijnej w Mystkowie. Wśród nich laureaci. Przygotował je dyrygent – p. Sławomir Siedlarz. Bóg zapłać.
 8. W Rzymie trwa XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów „O Rodzinie” (4–25 X).
 9. We wtorek 20 X czcimy św. Jana Kantego – patrona profesorów i wykładowców.
 10. We czwartek (22 X) przypada Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie.
 11. W niedzielę za tydzień (25 X) przypada Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła.
 12. Z racji tej uroczystości opuszcza się w tym roku liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.
 13. W niedzielę 25 X w diecezji liczy się praktykujących – tzw. „dominicantes” i „comunicantes”.
 14. Do najbliższej niedzieli 25 X trwa w Rzymie XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów przeżywane pod hasłem: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.
 15. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża misyjna zelatorki Marii Rymanowicz.
 16. Niedziela 25 X jest dniem wyborów do polskiego sejmu i senatu – idźmy głosować wedle sumienia.
 17. Także 25 X panie z naszego Caritas przeprowadzą zbiórkę do puszek na wsparcie rodziny Kocembów.
 18. Składka z poprzedniej niedzieli 11 X zbierana na potrzeby parafii wyniosła aż 2690,60 zł. Bóg zapłać.
 19. Zaś zbiórka do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wyniosła 517 zł 30 gr.
 20. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę po Różańcu około godz. 18:30 – próba chóru (ćwiczenie Pasji), we środę także o 16:00 – zbiórka ministrantów, w piątek po Mszy św. o godz. 18:30 – zbiórka lektorów, w sobotę o godz. 10:00 – zbiórka harcerzy.
 21. Różańce w październiku: poniedziałek-piątek – 17:00; sobota – 8:00; niedziela – 10:00 (wspólnie).
 22. Wydatki minionego tygodnia: wyrównanie rachunku gazowego (opłaty stałe); dokupienie 2 stuł do ornatów (zakup na razie 2 z 3 brakujących w kompletach); zakup wkładów świetlnych do dużych i małych reflektorów w kościele w prezbiterium; zakup elementów chromowanych do stelaży na banery (rury, złącza, przedłużki, zaślepki itp.); dorobienie kluczy do głównych drzwi kościoła (4 komplety po 4 klucze) i kupno breloczków; odebranie po remoncie podkaszarki (naprawa koła magneto, wymiana szarpaka, linki gazu); zakupienie do prac tynkarsko-malarskich przed tygodniem: farb, szpachli, tynku, folii i taśm; uchwyty meblowe; dałem też środki pieniężne mężczyźnie z robót interwencyjnych za trzydniową pracę przy kościele.
 23. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: K. Wacławiak; M. D. Lorek; M. T. Groń. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Agnieszka i Krzysztof Groń, Teresa i Władysław Groń, Monika i Bartłomiej Groń.
 24. Na spotkaniu odpustowym w sanktuarium MB Różańcowej w Bochni było 9 osób z Róż naszej parafii.
 25. Dziś, tj. 18 X – autokarowa pielgrzymka do Sanktuarium MB Fatimskiej w Zakopanem na uroczystości „Niedzieli Fatimskiej”. Wyjazd z parkingu przed kościołem o godz. 7:00 – powrót około godz. 21:00.
 26. Dziś też (18 X) – pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Początek spotkania w Wał Rudzie, gdzie o g. 15:0 (Droga Krzyżowa śladami męczeństwa bł. Karoliny z rozważaniami przygotowanymi przez ruch Mężczyzn św. Józefa z Tarnowa). Następnie w świątyni w Zabawie o g. 17:30 – konferencja Donalda Turbitta z USA, przewodniczącego międzynarodowego ruchu Mężczyzn św. Józefa. O g. 18:15 – Eucharystia w intencji wszystkich mężczyzn. Po Mszy św. – modlitwa o uzdrowienie.
 27. 23-25 X – w Ciężkowickim Domu Rekolekcyjnym Dzień Skupienia dla DSM (od nas pojadą 3 dziewczęta).
 28. W sobotę (24 X) o 7:00 wyjazd do Łagiewnik sprzed kościoła w Królowej Górnej – w programie: 10:00 – Msza Święta przy grobie św. Faustyny (o. Jerzy Konieczny SJ – kapelan sióstr ZMBM); 11:00 – Konferencja siostry M. Elżbiety Siepak: „Co w <Dzienniczku> o ojcu Andraszu napisała św. Faustyna”; przerwa na posiłek we własnym zakresie; przejazd na Cmentarz Rakowicki i modlitwa nad grobem o. J. Andrasza z o. Zdzisławem Wietrzakiem – świadkiem życia ojca Andrasza; 14:00 – zwiedzanie z kustoszem nowego Centrum Świętego Jana Pawła II w Łagiewnikach; 15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia; powrót około 18:00. Opieka duszpasterska – ks. Jan Radzik; zapisy jeszcze u p. M. Rymanowicz i St. Bogdańskiej.
 29. Także w 24 X – XV Diecezjalne Spotkanie Róż Żywego Różańca w Mielcu od 10:00 do 14:00. (dla zainteresowanych więcej informacji podane jest w gablocie przed kościołem).
 30. Dziękuję 2 paniom za zainteresowanie i medyczne poratowanie mnie małym w niedomaganiu zdrowotnym.
 31. W gablocie na zewnątrz przez stosowny plakat reklamuje się KUL ze swymi kierunkami studiów.
 32. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu rekrutuje studentów na rok 2015/16 (plakat).
 33. Na stoliku do zabrania: kartki wspominkowe „listopadowe” i „całoroczne” oraz informator (biuletyn).
 34. Tam także do zabrania kartki z litanią i modlitwą o wyniesienie na ołtarze jezuity ks. Józefa Andrasza – spowiednika św. s. Faustyny (wszystkie teksty tam zawarte posiadają imprimatur Kurii Tarnowskiej).
 35. Są już do nabycia po 5 zł za egzemplarz „Kalendarze Misyjne” na 2016 r.
 36. U ministrantów do nabycia gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.