Start Informacje II Niedziela Adwentu - Informacje Duszpasterskie 06.12.2015
II Niedziela Adwentu - Informacje Duszpasterskie 06.12.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 05 grudnia 2015 19:57

II Niedziela Adwentu – 6 grudnia 2015

W tygodniu:

I Niedziela – 6 XII – II Niedziela Adwentu; albo: wsp. dow. św. Mikołaja, bpa (z racji niedzieli opuszcza się)

Poniedziałek – 7 XII – wsp. św. Ambrożego, bp i dokt. Kośc.

Wtorek – 8 XII – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Środa – 9 XII – wsp. dow. św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin

Piątek – 11 XII – wsp. dow. św. Damazego I, pap.

Sobota – 12 XII – wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe

Niedziela – 13 XII – III Niedziela Adwentu „Gaudete”; albo: wsp. dow. św. Łucji, dziew. i męcz. (opuszcza się).

 1. Liturgia Słowa wraz z Janem Chrzcicielem wskazuje nam dziś drogę nawrócenia, by godnie przyjąć Pana.
 2. Dziś przypada I niedziela grudnia – po wszystkich Mszach św. nastąpi Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z dziękczynieniem za wczorajszą beatyfikację w Chimbote w dalekim Peru polskich franciszkanów: ojca Michała Tomaszka i pochodzącego z naszej diecezji (z Zawady) o. Zbigniewa Strzałkowskiego.
 3. Zginęli oni 9 VIII 1991 r. w peruwiańskiej miejscowości Pariacoto z rąk terrorystów z Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak”. Są oni pierwszymi beatyfikowanymi polskimi męczennikami-misjonarzami.
 4. Dziś też w tę w II niedzielę Adwentu w naszej diecezji przed świątyniami zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie – w tym roku pod hasłem: „Błogosławieni Miłosierni…” (patrz: afisz).
 5. W tę niedzielę po „prymarii” o 7:00 – nastąpi comiesięczna zmiana tajemnic dla Róż Różańcowych mężczyzn; zaś w niedzielę za 2 tygodnie dla Róż Różańcowych kobiet.
 6. Zelatorzy otrzymają wyznaczone przez papieża „intencje ogólne i misyjne na nowy 2016 rok” (takie same dostali w minioną I środę zelatorzy misyjnych Róż Różańcowych.
 7. Trwa Adwent, który dzieli się na dwie części: do 17 XII (o charakterze eschatologicznym) oraz 17-24 XII (bezpośrednie czekanie na Zbawiciela i w związku z tym przygotowanie się na święta Bożego Narodzenia).
 8. Dziś to już II niedziela Adwentu, w którą wspomina się także św. Mikołaja, „Patrona dobroczynności”.
 9. Roraty od poniedziałku do piątku o 16:30, zaś w sobotę bardzo wcześnie, bo tradycyjnie o 6:00 rano.
 10. Rorat z zasady nie odprawia się w niedziele i w najbliższy wtorek 8 XII (w Niepokalane Poczęcie NMP).
 11. Przed Roratami codziennie proszę o śpiew Godzinek o NMP. Przynosimy lampiony!
 12. We wtorek (8 XII) – w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP; Msze św. do południa jak w niedzielę (7:00 – 9:00 i 10:30) oprócz popołudniowej – ta o 17:00 (ze względu na pracujących). Nie ma o 15:00!
 13. 8 XII rozpoczyna się w Rzymie ogłoszony przez papieża Franciszka „Rok Miłosierdzia” (trwa do 20 XI 2016 (Chrystusa Króla Wszechświata).
 14. 8 XII odpust w Białym Klasztorze ku czci MB Niepokalanej: suma z intronizacją relikwii św. JP II – 18:00.
 15. W piątek (11 XII) w centrum „Opoka” przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu rozpoczęcie trzydniowych Rekolekcji Zamkniętych dla naszych kandydatów do bierzmowania – wpłata 80 zł; a parafia dokłada 40 zł.
 16. 12 XII w „Białym Klasztorze” kończą kurs nowi kandydaci na lektorów – wśród nich 9-ciu naszych.
 17. W sobotę (12 XII) w naszej świątyni „Wieczór Uwielbienia”: 16:30 – 19:00: Msza św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu; Adoracja IHS w połączeniu z Medytacją (modlitwa, cisza i śpiew); na zakończenie błogosławieństwo z nałożeniem rąk.
 18. 13 XII – kazania „o Ojcu Miłosiernym” wygłosi i przed świątynią zbierze do puszek składkę ks. Edward Łojek – kapłan pracujący duszpastersko na Ukrainie (jest także sędzią w Sądzie Biskupim we Lwowie).
 19. A oto wyznaczone przez Biskupa 12 kościołów jubileuszowych w diecezji – wszystkie Bazyliki Mniejsze w diecezji oraz kilka innych, w których 13 XII otwarte będą „Bramy Miłosierdzia” – są to: bazyliki w Tarnowie, Bochni, Grybowie, Limanowej, Mielcu, N. Sączu, Szczepanowie, Tuchowie, także kościoły parafialne: w Dębicy pw. B. Miłosierdzia, w Ciężkowicach, w Dąbrowie Tarn., w Krynicy pw. Wniebowzięcia MB.
 20. W III Niedziela Adwentu „Gaudete” (13 XII) to: „Dzień Modlitw o Życie Chrześcijańskie Rodzin”.
 21. Także 13 XII – liturgiczne wspomnienie św. Łucji, dziew. i męcz., patronki niewidomych i chorych na oczy.
 22. Za tydzień (13 XII) comiesięczna składka na tacę na potrzeby parafii.
 23. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Antoniny Ptaszkowskiej.
 24. Spowiedź przedświąteczna w naszej parafii będzie w piątek 18 XII – 14:30-17:30 (przerwa ½ h od 16:30).
 25. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę o 15:30 – spotkanie z kolędnikami misyjnymi; ● zaś o godz. o 18:00 – próba chóru, ● we czwartek o 18:00 – spotkanie Akcji Katolickiej (na plebanii), we czwartek i piątek o godz. 15:30 – spotkanie z dziećmi z Królowej Polskiej (grupa jasełkowa), w piątek po roratach – pierwsze spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (salka pod kościołem), w piątek po Roratach – spotkanie z lektorami z I klasy gimnazjalnej, w sobotę o godz. 10:00 – wyświęcenie nowych naszych 9 lektorów (w Nowym Sączu, w parafii NPNMP).
 26. Grupę dziewcząt z DSM poprowadzą 2 przewodniczki – gimnazjalistki: Julia Krok i Aleksandra Wysowska oraz animatorka muzyczna Karolina Sekuła. Co jakiś czas spotykać się będą także z siostrami zakonnymi.
 27. Wydatki minionego tygodnia: na św. Mikołaja dla lektorów i ministrantów z LSO dla zrobienia 75 paczek (książki; słodycze i ciastka; owoce); na nagrody dla dzieci chodzących na roraty, które robią dekoracje z dobrymi uczynkami na choinkę; jeszcze dokupiłem dwa klosze do: „świecy roratniej” i paschału; na naprawę popsutego magnetofonu dla użycia podczas Rorat; na zakup pierniczków dla poczęstunku dzieci przy wychodzeniu z kościoła w sobotę po roratach o 6:00; na Mikołaja dla LSO przeznaczyłem też kupon (talon na ze szkoły); oraz 100 zł – które ofiarował pewien anonimowy parafianin.
 28. Mamy do zapłacenia otrzymane rachunki zarówno za gaz jak i za prąd – razem 1670 zł 66 gr.
 29. Została odczyszczona ręcznie haftowane stara biała kapa – dziękuję krawcowej p. Elżbiecie Chełminiak.
 30. Piękne własnoręcznie wykonane bombki na choinkę ofiarował Kamil Michalik (niebawem kończy 18 lat).
 31. Czeka nas zakup nowej figury św. Antoniego, bo w tym tygodniu pewien parafianin nieszczęśliwie potknął się i niechcący strącił ze stolika dotychczasową, która spadła na posadzkę i rozsypała się w drobny mak.
 32. Naprawiono kolejne jeżdżące zespolone wiadro do sprzątania w kościele.
 33. Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi organizuje akcję oddawania krwi w Zespole Szkół w Królowej Górnej w niedzielę 13 XII w g. 8:00-13:00. Wszystkich chętnych zaprasza prezes: Stanisław Rymanowicz.
 34. Z przodu świątyni koło chrzcielnicy na stoliku do nabycia świece Wigilijnej Pomocy Dzieciom – po 5 zł.
 35. Tam również są wyłożone opłatki na stół wigilijny – ofiara dobrowolna przeznaczona na roczne wynagrodzenie dla Kościelnego, bo pracuje jako wolontariusz (od tego roku nie chodzi z opłatkami po domach).
 36. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: E., Ł. Poręba; St., J. Kogut; W., K. Kociołek. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Jacek Kogut; Jolanta Homoncik; Irena, Stanisław Karpiel.
 37. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł); oraz książka biograficzna o nowym błogosławionym z naszej diecezji ojcu Zb. Strzałkowskim (10 zł).
Poprawiony: sobota, 19 grudnia 2015 20:27
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.