Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Adwentu - Informacje Duszpasterskie 06.12.2015
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Adwentu - Informacje Duszpasterskie 06.12.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 05 grudnia 2015 19:57

II Niedziela Adwentu – 6 grudnia 2015

W tygodniu:

I Niedziela – 6 XII – II Niedziela Adwentu; albo: wsp. dow. św. Mikołaja, bpa (z racji niedzieli opuszcza się)

Poniedziałek – 7 XII – wsp. św. Ambrożego, bp i dokt. Kośc.

Wtorek – 8 XII – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Środa – 9 XII – wsp. dow. św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin

Piątek – 11 XII – wsp. dow. św. Damazego I, pap.

Sobota – 12 XII – wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe

Niedziela – 13 XII – III Niedziela Adwentu „Gaudete”; albo: wsp. dow. św. Łucji, dziew. i męcz. (opuszcza się).

 1. Liturgia Słowa wraz z Janem Chrzcicielem wskazuje nam dziś drogę nawrócenia, by godnie przyjąć Pana.
 2. Dziś przypada I niedziela grudnia – po wszystkich Mszach św. nastąpi Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z dziękczynieniem za wczorajszą beatyfikację w Chimbote w dalekim Peru polskich franciszkanów: ojca Michała Tomaszka i pochodzącego z naszej diecezji (z Zawady) o. Zbigniewa Strzałkowskiego.
 3. Zginęli oni 9 VIII 1991 r. w peruwiańskiej miejscowości Pariacoto z rąk terrorystów z Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak”. Są oni pierwszymi beatyfikowanymi polskimi męczennikami-misjonarzami.
 4. Dziś też w tę w II niedzielę Adwentu w naszej diecezji przed świątyniami zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie – w tym roku pod hasłem: „Błogosławieni Miłosierni…” (patrz: afisz).
 5. W tę niedzielę po „prymarii” o 7:00 – nastąpi comiesięczna zmiana tajemnic dla Róż Różańcowych mężczyzn; zaś w niedzielę za 2 tygodnie dla Róż Różańcowych kobiet.
 6. Zelatorzy otrzymają wyznaczone przez papieża „intencje ogólne i misyjne na nowy 2016 rok” (takie same dostali w minioną I środę zelatorzy misyjnych Róż Różańcowych.
 7. Trwa Adwent, który dzieli się na dwie części: do 17 XII (o charakterze eschatologicznym) oraz 17-24 XII (bezpośrednie czekanie na Zbawiciela i w związku z tym przygotowanie się na święta Bożego Narodzenia).
 8. Dziś to już II niedziela Adwentu, w którą wspomina się także św. Mikołaja, „Patrona dobroczynności”.
 9. Roraty od poniedziałku do piątku o 16:30, zaś w sobotę bardzo wcześnie, bo tradycyjnie o 6:00 rano.
 10. Rorat z zasady nie odprawia się w niedziele i w najbliższy wtorek 8 XII (w Niepokalane Poczęcie NMP).
 11. Przed Roratami codziennie proszę o śpiew Godzinek o NMP. Przynosimy lampiony!
 12. We wtorek (8 XII) – w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP; Msze św. do południa jak w niedzielę (7:00 – 9:00 i 10:30) oprócz popołudniowej – ta o 17:00 (ze względu na pracujących). Nie ma o 15:00!
 13. 8 XII rozpoczyna się w Rzymie ogłoszony przez papieża Franciszka „Rok Miłosierdzia” (trwa do 20 XI 2016 (Chrystusa Króla Wszechświata).
 14. 8 XII odpust w Białym Klasztorze ku czci MB Niepokalanej: suma z intronizacją relikwii św. JP II – 18:00.
 15. W piątek (11 XII) w centrum „Opoka” przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu rozpoczęcie trzydniowych Rekolekcji Zamkniętych dla naszych kandydatów do bierzmowania – wpłata 80 zł; a parafia dokłada 40 zł.
 16. 12 XII w „Białym Klasztorze” kończą kurs nowi kandydaci na lektorów – wśród nich 9-ciu naszych.
 17. W sobotę (12 XII) w naszej świątyni „Wieczór Uwielbienia”: 16:30 – 19:00: Msza św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu; Adoracja IHS w połączeniu z Medytacją (modlitwa, cisza i śpiew); na zakończenie błogosławieństwo z nałożeniem rąk.
 18. 13 XII – kazania „o Ojcu Miłosiernym” wygłosi i przed świątynią zbierze do puszek składkę ks. Edward Łojek – kapłan pracujący duszpastersko na Ukrainie (jest także sędzią w Sądzie Biskupim we Lwowie).
 19. A oto wyznaczone przez Biskupa 12 kościołów jubileuszowych w diecezji – wszystkie Bazyliki Mniejsze w diecezji oraz kilka innych, w których 13 XII otwarte będą „Bramy Miłosierdzia” – są to: bazyliki w Tarnowie, Bochni, Grybowie, Limanowej, Mielcu, N. Sączu, Szczepanowie, Tuchowie, także kościoły parafialne: w Dębicy pw. B. Miłosierdzia, w Ciężkowicach, w Dąbrowie Tarn., w Krynicy pw. Wniebowzięcia MB.
 20. W III Niedziela Adwentu „Gaudete” (13 XII) to: „Dzień Modlitw o Życie Chrześcijańskie Rodzin”.
 21. Także 13 XII – liturgiczne wspomnienie św. Łucji, dziew. i męcz., patronki niewidomych i chorych na oczy.
 22. Za tydzień (13 XII) comiesięczna składka na tacę na potrzeby parafii.
 23. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Antoniny Ptaszkowskiej.
 24. Spowiedź przedświąteczna w naszej parafii będzie w piątek 18 XII – 14:30-17:30 (przerwa ½ h od 16:30).
 25. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę o 15:30 – spotkanie z kolędnikami misyjnymi; ● zaś o godz. o 18:00 – próba chóru, ● we czwartek o 18:00 – spotkanie Akcji Katolickiej (na plebanii), we czwartek i piątek o godz. 15:30 – spotkanie z dziećmi z Królowej Polskiej (grupa jasełkowa), w piątek po roratach – pierwsze spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (salka pod kościołem), w piątek po Roratach – spotkanie z lektorami z I klasy gimnazjalnej, w sobotę o godz. 10:00 – wyświęcenie nowych naszych 9 lektorów (w Nowym Sączu, w parafii NPNMP).
 26. Grupę dziewcząt z DSM poprowadzą 2 przewodniczki – gimnazjalistki: Julia Krok i Aleksandra Wysowska oraz animatorka muzyczna Karolina Sekuła. Co jakiś czas spotykać się będą także z siostrami zakonnymi.
 27. Wydatki minionego tygodnia: na św. Mikołaja dla lektorów i ministrantów z LSO dla zrobienia 75 paczek (książki; słodycze i ciastka; owoce); na nagrody dla dzieci chodzących na roraty, które robią dekoracje z dobrymi uczynkami na choinkę; jeszcze dokupiłem dwa klosze do: „świecy roratniej” i paschału; na naprawę popsutego magnetofonu dla użycia podczas Rorat; na zakup pierniczków dla poczęstunku dzieci przy wychodzeniu z kościoła w sobotę po roratach o 6:00; na Mikołaja dla LSO przeznaczyłem też kupon (talon na ze szkoły); oraz 100 zł – które ofiarował pewien anonimowy parafianin.
 28. Mamy do zapłacenia otrzymane rachunki zarówno za gaz jak i za prąd – razem 1670 zł 66 gr.
 29. Została odczyszczona ręcznie haftowane stara biała kapa – dziękuję krawcowej p. Elżbiecie Chełminiak.
 30. Piękne własnoręcznie wykonane bombki na choinkę ofiarował Kamil Michalik (niebawem kończy 18 lat).
 31. Czeka nas zakup nowej figury św. Antoniego, bo w tym tygodniu pewien parafianin nieszczęśliwie potknął się i niechcący strącił ze stolika dotychczasową, która spadła na posadzkę i rozsypała się w drobny mak.
 32. Naprawiono kolejne jeżdżące zespolone wiadro do sprzątania w kościele.
 33. Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi organizuje akcję oddawania krwi w Zespole Szkół w Królowej Górnej w niedzielę 13 XII w g. 8:00-13:00. Wszystkich chętnych zaprasza prezes: Stanisław Rymanowicz.
 34. Z przodu świątyni koło chrzcielnicy na stoliku do nabycia świece Wigilijnej Pomocy Dzieciom – po 5 zł.
 35. Tam również są wyłożone opłatki na stół wigilijny – ofiara dobrowolna przeznaczona na roczne wynagrodzenie dla Kościelnego, bo pracuje jako wolontariusz (od tego roku nie chodzi z opłatkami po domach).
 36. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: E., Ł. Poręba; St., J. Kogut; W., K. Kociołek. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Jacek Kogut; Jolanta Homoncik; Irena, Stanisław Karpiel.
 37. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł); oraz książka biograficzna o nowym błogosławionym z naszej diecezji ojcu Zb. Strzałkowskim (10 zł).
Poprawiony: sobota, 19 grudnia 2015 20:27
 

Ewangelia na dziś