Start Informacje Duszpasterskie III Niedziela Adwentu - Informacje Duszpasterskie - 13.12.2015
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
III Niedziela Adwentu - Informacje Duszpasterskie - 13.12.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 12 grudnia 2015 14:40

III Niedziela Adwentu „Gaudete” – 13 grudnia 2015

W tygodniu:

Niedziela – 13 XII – III Niedziela Adwentu „Gaudete”; albo: wsp. dow. św. Łucji, dziew. i męcz. (opuszcza się)

Niedziela – 20 XII – IV Niedziela Adwentu

 1. Liturgia Słowa mówi nam dziś o radości człowieka odkupionego zaczynającej się od przyjścia na świat Dzieciątka Jezus. Tę radość wyrażają dziś także szaty w kolorze różowym a nie fioletowym.
 2. Dzisiejsza III Niedziela Adwentu „Gaudete” (13 XII) to „Dzień Modlitw o Życie Chrześcijańskie Rodzin”.
 3. Niedziela ta rozpoczyna także „Okresowe Dni Modlitw o Życie Chrześcijańskie Rodzin” (w miejsce dawnych tzw. „Suchych Dni Adwentowych” – stąd modlimy się w intencji matek oczekujących potomstwa.
 4. To także liturgiczne wspomnienie św. Łucji, dziew. i męcz., patronki niewidomych i chorych na oczy.
 5. Kazania „o Ojcu Miłosiernym” wygłosi dziś i przed świątynią zbierze do puszek składkę ks. Edward Łojek – kapłan pracujący duszpastersko na Ukrainie (jest także sędzią w Sądzie Biskupim we Lwowie).
 6. Natomiast w kościele, jak w każdą II niedzielę miesiąca, comiesięczna składka na tacę na potrzeby parafii.
 7. Bowiem, jak podawałem, mamy do zapłacenia rachunki zarówno za gaz jak i za prąd – razem 1670 zł 66 gr.
 8. Zbiórka do puszek na fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie wyniosła 662,62 zł. Dziękuję harcerzom.
 9. W tę niedzielę po „prymarii” o 7:00 – comiesięczna zmiana tajemnic dla Róż Różańcowych kobiet.
 10. Zelatorki otrzymają „intencje ogólne i misyjne na nowy 2016 rok” wyznaczone przez papieża Franciszka.
 11. Adwent (dzielący się na dwie części) od czwartku 17 XII wejdzie w bezpośrednie przygotowanie się na święta Bożego Narodzenia. Zachęca się: do kształtowania w sobie postawy chrześcijańskiej; do zachowywania szlachetnych obyczajów życia; do ofiar na rzecz biednych (modlitwy i podarunki świąteczne).
 12. Stąd więc w parafiach „przy św. Antonim” wystawia się kosze na produkty żywnościowe, jak i skarbonki.
 13. U nas od dziś od 15:30 zarówno w kościele jak i w sklepach na terenie parafii wystawione będę przez naszą „Caritas” kosze na żywność – będą tam do przyszłego poniedziałku 21 XII do 13:00. Potem ich rozwózka.
 14. Także „Caritas” przygotowuje stroiki i życzenia dla osób samotnych w parafii – rozniosą je harcerze.
 15. Towarzyszyć temu będą w liturgii: Nowenna do Dzieciątka Jezus (od środy 16 XII) oraz tzw. „Wielkie Antyfony” (od 17 XII). Każdy dzień ma przypisaną jedną „W. Antyfonę” w nieszporach do „Pieśni Maryi”.
 16. A oto ich zawołania na poszczególne dni (pierwsze słowa, od których się one zaczynają): „O Mądrości” w czwartek; „O Panie” w piątek; „O Korzeniu Jessego” w sobotę; „O Kluczu Dawida” w niedzielę; „O Wschodzie” w poniedziałek; „O Królu” we wtorek; „O Emmanuelu środę” w ; wigilia – 24 XII w czwartek.
 17. W tym i następnym tygodniu czekają nas w dekanacie spowiedzi przedświąteczne – a oto niektóre z nich: 16 XII (środa) – Kamionka Wielka: 9:30-11:00 oraz 15:00-17:30, 17 XII (czwartek) – Bogusza: 15:00-17:00, 18 XII (piątek) – Królowa Górna: 14:30-16:00 oraz 16:30-17:30, 19 XII (sobota) – Nowy Sącz-Zawada: 14:30-17:30, 22 XII (wtorek) Nowy Sącz-Biały Klasztor: 14:30-18:00, 23 XII (środa) Nowy Sącz-Biały Klasztor: 8:30-12:00 oraz 14:30-18:00.
 18. Roraty w poniedziałek i wtorek o 16:30, natomiast z racji spowiedzi przedświątecznych w dekanacie we środę, czwartek i piątek roraty będą przesunięte o godzinę później, czyli o 17:30.
 19. Zaś w najbliższą sobotę tradycyjnie, jak dawniej bywało, o godz. 6:00 rano. Znów zapraszam wtedy dzieci po nabożeństwie przy wyjściu z kościoła „na adwentowe pierniczki i inne ciasteczka”.
 20. Przed Roratami nadal proszę o śpiew Godzinek o NMP. Wszyscy przynośmy lampiony – jak niegdyś!
 21. Dzieci, jak widzimy, na Roratach wykonują śliczne ozdoby z dobrymi uczynkami na choinkę przy szopce.
 22. Losują na jeden dzień Jezusa i Maryję – w domu przy nich i zapalonej świecy odmawiają „Anioł Pański”.
 23. Otrzymują one także przy podwójnym losowaniu po „Dzieciątku Jezus na sianku” – już na własność.
 24. Dziś po obiedzie wraca z „Rekolekcji Zamkniętych” w Starym Sączu 38 uczniów klas III gimnazjalnych.
 25. Praktycznie po kosztach paliwa zawiózł i przywiózł ich autobusem p. Grzegorz Rysiewicz z Ptaszkowej.
 26. Za pomoc i opiekę dziękuję ich wychowawcom – p. Sławomirowi Konopackiemu i p. Beacie Koziak.
 27. Mamy już od wczoraj 12 XII dziewięciu nowowyświęconych lektorów: Barankiewicz Tomasz, Janus Szymon, Jawor Mateusz, Kmak Aleksander, Marszałek Miłosz, Michalik Łukasz, Poręba Mateusz, Radzik Jakub, Witek Mateusz. Gratuluję i chłopcom, a tym bardziej dobrego religijnego wychowania – ich rodzicom!
 28. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Heleny Ptaszkowskiej.
 29. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę o godz. o 18:30 – próba chóru (repertuar na Pasterkę i oba święta Bożego Narodzenia), w piątek po roratach – krótkie spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (salka pod kościołem), według indywidualnych ustaleń z ks. wikariuszem – spotkania przygotowawcze do świąt BN: z grupą jasełkową; z ministrantami i lektorami; z kolędnikami misyjnymi.
 30. Do Dziewczęcej Służby Maryjnej zapisało się na razie 17 dziewcząt z obu podstawówek. Spis – później.
 31. Ich przewodniczkami są wspomniane już gimnazjalistki: Julia Krok i Aleksandra Wysowska oraz animatorka muzyczna Karolina Sekuła. A co jakiś czas dzieci te spotykać się będą także z siostrami zakonnymi.
 32. Przypominam, iż do końca roku dziesiętnicy składają roczne finansowe rozliczenie.
 33. Wydatki minionego tygodnia: zakup przed świętami: 200 hostii oraz 20 tys. komunikantów; zakup zwykłego ornatu różowego (wrzosowego), bo dotąd go u nas nie było (używa się go na niedziele Gaudete” i „Laetare”); wymiana żarówek na klatce schodowej do piwnic kościoła; do trzydniowych rekolekcji dla 38 gimnazjalistów z obu III klas dołożyłem 1/3 kosztów (oni od siebie każdy po 80 zł, a parafia po 40 zł); zakup  dla dzieci na sobotnie roraty – nadziewanego ciasta (otrzymały je przy wychodzeniu z kościoła); także zakup dla dzieci na nagrody figurek Dzieciątka Jezus na sianku; nabycie kadzidła ziołowego; do piątkowo-sobotnich prac przed tygodniem dołożono: na zakup dwóch chromowanych wieszaków na ścianę (po 6 uchwytów na jednym); stojak na papier toaletowy ze szczotką higieniczną; zamek i uchwyt oraz mechanizm wisząco-jezdny do drzwi przesuwnych pod schodami; dwa drewniane karnisze 3,5 m; dwie firany i cztery zasłony; okleina fornirowa blatowa do stołów i grzbietowa do drzwi; ozdobne lustro.
 34. Dzięki za Mikołaja od lektorów zbiorowo, od jednego z nich indywidualnie, od 2 parafianek i od szkoły.
 35. Zostały na razie doraźnie poklejone i pooprawiane w folię porozrywane książki z modlitwami wiernych.
 36. Koło chrzcielnicy z przodu świątyni na stoliku są do nabycia świece Wigilijnej Pomocy Dzieciom – po 5 zł.
 37. Również tam wyłożone są opłatki z przeznaczeniem na stół wigilijny – składamy ofiarę dobrowolną na roczne wynagrodzenie dla Kościelnego, bo pracuje jako wolontariusz.
 38. Dziękuję pewnej osobie za pudło cukierków dla dzieci na Ukrainę, a wcześniej za różne przybory szkolne i zeszyty (te pojechały już na UA „na Mikołaja” do ochronki prowadzonej przez siostry józefinki w Stryju).
 39. Jeszcze raz przypominam, że dziś (13 XII) w Szkole w Królowej Górnej można oddać krew (8:00-13:00).
 40. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Jacek Kogut; Jolanta Homoncik; Irena, Stanisław Karpiel. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Teresa, Władysław Kowalczyk; Agnieszka, Sylwester Gnoiński; Bożena, Adam Homoncik.
 41. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł); oraz książka biograficzna o nowym błogosławionym z naszej diecezji ojcu Zb. Strzałkowskim (10 zł).

Porządek Mszy św. (13-20 XII):

 • Poniedziałek, wtorek – 16:30
 • Środa, czwartek, piątek – 17:30 (Roraty); w piątek po południu spowiedź – od 14:30 do 17:30
 • Sobota: 6:00 (Roraty); 8:00 (adwentowa o NMP)
 • Niedziela: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30
Poprawiony: sobota, 19 grudnia 2015 20:28
 

Ewangelia na dziś