Start Informacje III Niedziela Adwentu - Informacje Duszpasterskie - 13.12.2015
III Niedziela Adwentu - Informacje Duszpasterskie - 13.12.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 12 grudnia 2015 14:40

III Niedziela Adwentu „Gaudete” – 13 grudnia 2015

W tygodniu:

Niedziela – 13 XII – III Niedziela Adwentu „Gaudete”; albo: wsp. dow. św. Łucji, dziew. i męcz. (opuszcza się)

Niedziela – 20 XII – IV Niedziela Adwentu

 1. Liturgia Słowa mówi nam dziś o radości człowieka odkupionego zaczynającej się od przyjścia na świat Dzieciątka Jezus. Tę radość wyrażają dziś także szaty w kolorze różowym a nie fioletowym.
 2. Dzisiejsza III Niedziela Adwentu „Gaudete” (13 XII) to „Dzień Modlitw o Życie Chrześcijańskie Rodzin”.
 3. Niedziela ta rozpoczyna także „Okresowe Dni Modlitw o Życie Chrześcijańskie Rodzin” (w miejsce dawnych tzw. „Suchych Dni Adwentowych” – stąd modlimy się w intencji matek oczekujących potomstwa.
 4. To także liturgiczne wspomnienie św. Łucji, dziew. i męcz., patronki niewidomych i chorych na oczy.
 5. Kazania „o Ojcu Miłosiernym” wygłosi dziś i przed świątynią zbierze do puszek składkę ks. Edward Łojek – kapłan pracujący duszpastersko na Ukrainie (jest także sędzią w Sądzie Biskupim we Lwowie).
 6. Natomiast w kościele, jak w każdą II niedzielę miesiąca, comiesięczna składka na tacę na potrzeby parafii.
 7. Bowiem, jak podawałem, mamy do zapłacenia rachunki zarówno za gaz jak i za prąd – razem 1670 zł 66 gr.
 8. Zbiórka do puszek na fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie wyniosła 662,62 zł. Dziękuję harcerzom.
 9. W tę niedzielę po „prymarii” o 7:00 – comiesięczna zmiana tajemnic dla Róż Różańcowych kobiet.
 10. Zelatorki otrzymają „intencje ogólne i misyjne na nowy 2016 rok” wyznaczone przez papieża Franciszka.
 11. Adwent (dzielący się na dwie części) od czwartku 17 XII wejdzie w bezpośrednie przygotowanie się na święta Bożego Narodzenia. Zachęca się: do kształtowania w sobie postawy chrześcijańskiej; do zachowywania szlachetnych obyczajów życia; do ofiar na rzecz biednych (modlitwy i podarunki świąteczne).
 12. Stąd więc w parafiach „przy św. Antonim” wystawia się kosze na produkty żywnościowe, jak i skarbonki.
 13. U nas od dziś od 15:30 zarówno w kościele jak i w sklepach na terenie parafii wystawione będę przez naszą „Caritas” kosze na żywność – będą tam do przyszłego poniedziałku 21 XII do 13:00. Potem ich rozwózka.
 14. Także „Caritas” przygotowuje stroiki i życzenia dla osób samotnych w parafii – rozniosą je harcerze.
 15. Towarzyszyć temu będą w liturgii: Nowenna do Dzieciątka Jezus (od środy 16 XII) oraz tzw. „Wielkie Antyfony” (od 17 XII). Każdy dzień ma przypisaną jedną „W. Antyfonę” w nieszporach do „Pieśni Maryi”.
 16. A oto ich zawołania na poszczególne dni (pierwsze słowa, od których się one zaczynają): „O Mądrości” w czwartek; „O Panie” w piątek; „O Korzeniu Jessego” w sobotę; „O Kluczu Dawida” w niedzielę; „O Wschodzie” w poniedziałek; „O Królu” we wtorek; „O Emmanuelu środę” w ; wigilia – 24 XII w czwartek.
 17. W tym i następnym tygodniu czekają nas w dekanacie spowiedzi przedświąteczne – a oto niektóre z nich: 16 XII (środa) – Kamionka Wielka: 9:30-11:00 oraz 15:00-17:30, 17 XII (czwartek) – Bogusza: 15:00-17:00, 18 XII (piątek) – Królowa Górna: 14:30-16:00 oraz 16:30-17:30, 19 XII (sobota) – Nowy Sącz-Zawada: 14:30-17:30, 22 XII (wtorek) Nowy Sącz-Biały Klasztor: 14:30-18:00, 23 XII (środa) Nowy Sącz-Biały Klasztor: 8:30-12:00 oraz 14:30-18:00.
 18. Roraty w poniedziałek i wtorek o 16:30, natomiast z racji spowiedzi przedświątecznych w dekanacie we środę, czwartek i piątek roraty będą przesunięte o godzinę później, czyli o 17:30.
 19. Zaś w najbliższą sobotę tradycyjnie, jak dawniej bywało, o godz. 6:00 rano. Znów zapraszam wtedy dzieci po nabożeństwie przy wyjściu z kościoła „na adwentowe pierniczki i inne ciasteczka”.
 20. Przed Roratami nadal proszę o śpiew Godzinek o NMP. Wszyscy przynośmy lampiony – jak niegdyś!
 21. Dzieci, jak widzimy, na Roratach wykonują śliczne ozdoby z dobrymi uczynkami na choinkę przy szopce.
 22. Losują na jeden dzień Jezusa i Maryję – w domu przy nich i zapalonej świecy odmawiają „Anioł Pański”.
 23. Otrzymują one także przy podwójnym losowaniu po „Dzieciątku Jezus na sianku” – już na własność.
 24. Dziś po obiedzie wraca z „Rekolekcji Zamkniętych” w Starym Sączu 38 uczniów klas III gimnazjalnych.
 25. Praktycznie po kosztach paliwa zawiózł i przywiózł ich autobusem p. Grzegorz Rysiewicz z Ptaszkowej.
 26. Za pomoc i opiekę dziękuję ich wychowawcom – p. Sławomirowi Konopackiemu i p. Beacie Koziak.
 27. Mamy już od wczoraj 12 XII dziewięciu nowowyświęconych lektorów: Barankiewicz Tomasz, Janus Szymon, Jawor Mateusz, Kmak Aleksander, Marszałek Miłosz, Michalik Łukasz, Poręba Mateusz, Radzik Jakub, Witek Mateusz. Gratuluję i chłopcom, a tym bardziej dobrego religijnego wychowania – ich rodzicom!
 28. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Heleny Ptaszkowskiej.
 29. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę o godz. o 18:30 – próba chóru (repertuar na Pasterkę i oba święta Bożego Narodzenia), w piątek po roratach – krótkie spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (salka pod kościołem), według indywidualnych ustaleń z ks. wikariuszem – spotkania przygotowawcze do świąt BN: z grupą jasełkową; z ministrantami i lektorami; z kolędnikami misyjnymi.
 30. Do Dziewczęcej Służby Maryjnej zapisało się na razie 17 dziewcząt z obu podstawówek. Spis – później.
 31. Ich przewodniczkami są wspomniane już gimnazjalistki: Julia Krok i Aleksandra Wysowska oraz animatorka muzyczna Karolina Sekuła. A co jakiś czas dzieci te spotykać się będą także z siostrami zakonnymi.
 32. Przypominam, iż do końca roku dziesiętnicy składają roczne finansowe rozliczenie.
 33. Wydatki minionego tygodnia: zakup przed świętami: 200 hostii oraz 20 tys. komunikantów; zakup zwykłego ornatu różowego (wrzosowego), bo dotąd go u nas nie było (używa się go na niedziele Gaudete” i „Laetare”); wymiana żarówek na klatce schodowej do piwnic kościoła; do trzydniowych rekolekcji dla 38 gimnazjalistów z obu III klas dołożyłem 1/3 kosztów (oni od siebie każdy po 80 zł, a parafia po 40 zł); zakup  dla dzieci na sobotnie roraty – nadziewanego ciasta (otrzymały je przy wychodzeniu z kościoła); także zakup dla dzieci na nagrody figurek Dzieciątka Jezus na sianku; nabycie kadzidła ziołowego; do piątkowo-sobotnich prac przed tygodniem dołożono: na zakup dwóch chromowanych wieszaków na ścianę (po 6 uchwytów na jednym); stojak na papier toaletowy ze szczotką higieniczną; zamek i uchwyt oraz mechanizm wisząco-jezdny do drzwi przesuwnych pod schodami; dwa drewniane karnisze 3,5 m; dwie firany i cztery zasłony; okleina fornirowa blatowa do stołów i grzbietowa do drzwi; ozdobne lustro.
 34. Dzięki za Mikołaja od lektorów zbiorowo, od jednego z nich indywidualnie, od 2 parafianek i od szkoły.
 35. Zostały na razie doraźnie poklejone i pooprawiane w folię porozrywane książki z modlitwami wiernych.
 36. Koło chrzcielnicy z przodu świątyni na stoliku są do nabycia świece Wigilijnej Pomocy Dzieciom – po 5 zł.
 37. Również tam wyłożone są opłatki z przeznaczeniem na stół wigilijny – składamy ofiarę dobrowolną na roczne wynagrodzenie dla Kościelnego, bo pracuje jako wolontariusz.
 38. Dziękuję pewnej osobie za pudło cukierków dla dzieci na Ukrainę, a wcześniej za różne przybory szkolne i zeszyty (te pojechały już na UA „na Mikołaja” do ochronki prowadzonej przez siostry józefinki w Stryju).
 39. Jeszcze raz przypominam, że dziś (13 XII) w Szkole w Królowej Górnej można oddać krew (8:00-13:00).
 40. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Jacek Kogut; Jolanta Homoncik; Irena, Stanisław Karpiel. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Teresa, Władysław Kowalczyk; Agnieszka, Sylwester Gnoiński; Bożena, Adam Homoncik.
 41. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (4 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł); oraz książka biograficzna o nowym błogosławionym z naszej diecezji ojcu Zb. Strzałkowskim (10 zł).

Porządek Mszy św. (13-20 XII):

 • Poniedziałek, wtorek – 16:30
 • Środa, czwartek, piątek – 17:30 (Roraty); w piątek po południu spowiedź – od 14:30 do 17:30
 • Sobota: 6:00 (Roraty); 8:00 (adwentowa o NMP)
 • Niedziela: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30
Poprawiony: sobota, 19 grudnia 2015 20:28
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.