Start Informacje Duszpasterskie I Niedziela Wielkiego Postu 14.02.2016
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
I Niedziela Wielkiego Postu 14.02.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 14 lutego 2016 07:06

I Niedziela Wielkiego Postu – 14 lutego 2016

W tygodniu:

Niedziela – 14 I – I Niedziela Wielkiego Postu; albo: święto św. Cyryla, mnicha i Metodego, bpa – patronów Europy (opuszcza się z racji niedzieli),

Środa – 17 II – wsp. dow. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP

Niedziela – 21 II – II Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. św. Piotra Damianiego, bpa i dokt. Kośc. (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa jawi nam dziś potrójny podstęp szatana, który kusi wedle pożądliwości ciała i oczu oraz pychy żywota.
 2. Zachęcam bardzo serdecznie do szczerych dobrych wielkopostnych postanowień czy też rezygnacji ze zła.
 3. Przez cały miesiąc luty pamiętajmy w modlitwie o zbliżających się do kresu swych dni i konających.
 4. W tę II niedzielę miesiąca po Mszy św. o 7:00 zmiana tajemnic w różach kobiet.
 5. Dziś kończą się rozpoczęte we środę Kwartalne Dni Modlitw „o ducha pokuty” (środa-niedziela 10-14 II).
 6. W tę II niedzielę lutego (14 II) – comiesięczna składka przeznaczona jest na potrzeby parafii.
 7. We wtorek (16 II) przypada 7 rocznica sakry biskupiej ks. bpa Wiesława Lechowicza – biskupa pomocniczego naszej diecezji, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
 8. W najbliższą środę zakończenie 2 kolejnych Mszy św. pogrzebowych za: + Stanisława Siedlarza i Stanisława Porębę.
 9. Za tydzień (21 II) – tj. w II Niedzielę W. Postu – przypada „dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami”.
 10. Także w niedzielę za tydzień – składka na tacę na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 11. Jak również przed świątyniami naszej diecezji zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.
 12. Jeszcze raz przypominam, iż w Wlk. Poście odprawiane są 2 nabożeństwa pasyjne – Drogi Krzyżowe i Gorzkie Żale: a. Drogi Krzyżowe we środy o 16:30 – dla dzieci i młodzieży; w piątki o 16:30 – dla dorosłych oraz w niedziele o godz. 8:00 (śpiew kalwaryjski świeckich) b. Gorzkie Żale – w niedziele o 13:30 z „kazaniem pasyjnym” (Msza św. już bez kazania – bezpośrednio po nich bez czekania na punktualnie godz. 14:30).
 13. W czasie Gorzkich Żali zbierana jest składka na kwiaty i wystrój Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
 14. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, udział w Gorzkich Żalach oraz w rekolekcjach przynajmniej przez 3 pełne dni można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (czyli stan łaski uświęcającej i stosowne modlitwy).
 15. Misje Parafialne będą w dniach: 13-20 marca 2016 r.. Rozpocznie je ks. Jerzy Górny MC wieczorem w sobotę 12 III.
 16. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o godz. o 18:00 – próba chóru (ćwiczenie Pasji i śpiewów wielkotygodniowych) ● we środę o 15:30 – zbiórka ministrantów i aspirantów (salka nad zakrystią) ● we środę o 18:00 – spotkanie z rodzicami i dziećmi do I Komunii Św. (salka pod kościołem) ● w piątek po Mszy św. wieczornej – spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (I sala pod kościołem) ● w piątek po Mszy św. wieczornej – zbiórka lektorów (salka nad zakrystią) ● w piątek o 9:00 – wyjazd z harcerzami do Chełmca na konkurs piosenki harcerskiej „Tramp” ● w sobotę o 9:00 – schola parafialna (pierwsza sala pod kościołem).
 17. Najbliższą piątkową (19 II) Drogę Krzyżową poprowadzi z Akcja Katolicka, zaś we środę za tydzień (24 II) – młodzież w ramach przygotowań do ŚDM (wtedy też nakręcone będą migawki do powstającego filmu o ks. J. Andraszu).
 18. Na czas Wielkiego Postu zmienia się pora odmawiania Różańca Świętego i Koronki do Miłosierdzia Bożego – następuje zamiana: przed sumą będzie „Koronka” prowadzona przez AK, zaś „Różaniec” będzie przed Gorzkimi Żalami.
 19. I tak w niedzielnych Godzinkach za tydzień o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Stanisławy Hatlaś.
 20. Na rekolekcje dla Akcji Katolickiej udały się 2 przedstawicielki naszej AK: Maria Wacławiak i Helena Ptaszkowska.
 21. W związek małżeński zamierzają wstąpić: Łukasz Robert Pazgan, s. Edwarda i Bożeny z d. Poręba; oraz: Paulina Danuta Rysiewicz, c. Stanisława i Marii z d. Górowskiej – zapowiedź pierwsza, Adam Buczek, s. Michała i Marii z d. Stępień; oraz: Kinga Anna Cygan, c. Adama i Krystyny z d. Kuśnierz -  zapowiedź pierwsza. Kto wiedziałby o jakichś przeszkodach do zawarcia tych małżeństw – winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 22. Wydatki tego tygodnia: na wyjazd do Nowego Sącza do radia RDN dla prowadzenia Różańca; przekazałem środki na wpisowe dla trzech drużyn piłkarskich ministrantów i lektorów z parafii; wymagane wpisowe na rekolekcje dla Akcji Katolickiej dla dwóch osób z parafii; chodzące jako „kolędnicy misyjni” 70 dzieci otrzymało ode mnie swego czasu „na cukierki”. Kupiłem do sanitariatów: 3 półeczki chromowane;  lampa „sara”; lampa „sona”; wieszak łazienkowy; a także: drzwiczki do komina na plebanię; kratka wentylacyjna do łazienki; wentylator do łazienki F11. Jak również: wiertełka do betonu: 5mm; 6 mm; 8 mm.
 23. Coroczna składka przeznaczona na „cele charytatywne” zbierana we Środę Popielcową wyniosła 1130 zł.
 24. W poniedziałek pragnę wyrównać płatności za gaz, prąd i śmieci – jak podawałem jest to w sumie prawie 5,5 tyś zł.
 25. Jest czas rozliczeń podatkowych – można przekazać 1 % na Caritas wpisując w PIT Nr KRS: 0000211791.
 26. Jeśli sami mamy problem z alkoholem, albo ktoś z bliskich, to z tyłu kościoła na stoliku są ulotki z kontaktem do AA.
 27. Grupę Dziewczęcej Służby Maryjnej tworzy 17 dziewcząt (alfabetycznie): Apola Magdalena; Gomółka Sabina; Janus Anna; Janus Barbara; Janus Joanna; Janus Justyna; Janus Patrycja; Jelito Anna; Jelito Marta; Krok Julia – przewodniczka; Pazgan Patrycja; Poręba Emilia; Sekuła Karolina – animatorka muzyczna; Stanek Kinga; Śmierciak Magdalena; Tomera Kinga; Wyszowska Aleksandra – przewodniczka. Ślubowania złożą 25 Marca (w Zwiastowanie NMP).
 28. Jeszcze jako ciekawostkę przedstawiam statystykę środków zebranych przez dzieci z grup Kolędników Misyjnych (od sum najwyższych): Grupa 4 – od szkoły w Królowej Górnej do p. Moniki Wysowskiej: 821,50 zł; Grupa 6 – Wyręby: za rzeką ku kościołowi: 706 zł; Grupa 2 – od p. Małysów do szkoły w Królowej Górnej: 650 zł; Grupa 11 – Mszalnica: od p. Jawora w kierunku Królowej Górnej: 530 zł; Grupa 10 – od p. Królewskich do „Ciucholandu”: 505 zł; Grupa 3 – od p. Wielochów ku Ptaszkowej: 495 zł; Grupa 9 – od szkoły w Królowej Polskiej do p. Ogórków: 401 zł; Grupa 5 – Mszalnica: od. p. Jawora w kierunku Nowego Sącza: 372,10 zł; Grupa 1 – od p. Bogdańskich do szkoły w Królowej Polskiej: 350 zł; Grupa 7 – od p. Górskiego ku Boguszy: 335 zł; Grupa 8 – od „Ciucholandu” ku p. Bogdańskim: 242 zł.
 29. Pragnę serdecznie podziękować panom Janowi i Wiesławowi Krok za darmowe „od ręki” wystruganie desek (heblarką i grubościówką), potrzebnych do prac w kościele, a zawiezionych im do obróbki ze składu parafialnego.
 30. Dziękuję p. Andrzejowi Królewskiemu za ofiarowane parafii bardzo duże lustro (jest już zamontowane w zakrystii).
 31. Parafia dziękuje p. Krzysztofowi Groniowi z Mszalnicy i p. Amadeuszowi Budaj z Królowej Górnej za opiekę nad ministrantami i lektorami podczas turniejów piłkarskich LSO w Mogilnie i Koniuszowej.
 32. Wielkie dzięki p. Antoniemu Zielińskiemu za darmowe przekazanie klejonego drewna na szafkę maskującą instalacyjne puszki na strychu nowej plebanii (w zamian, za jego rodzinę – Msza św. we czwartek: o błogosławieństwo).
 33. W niedzielę 21 II „Wielka Gala Sądeczan”: 10:00 – Msza w parafii św. Kazimierza; 11:00 – sala im. L. Lipskiego w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu przy ul. Długosza 3.
 34. Parafia MB Niepokalanej w N. Sączu organizuje 1-11 lica pielgrzymkę do Fatimy, Lourdes i innych sanktuariów Europy. Koszt: 780 zł+ 680 €. Do końca lutego wpłata wpisowego: 500 zł + 200 €. U nas w kancelarii można pobrać program i kartę uczestnictwa i złożyć je w potem w Nowym Sączu w kancelarii tamtej parafii. Jest on też w gablocie.
 35. Powstała nowa Firma Pogrzebowa (Sławomir Hajduga), Ptaszkowa 206 (obok kościoła i cmentarza) tel. 600-506-029.
 36. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Maria, Roman Bochenek; Katarzyna, Artur Bochenek; Jan Bochenek. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Halina i Marek Bochenek; Stefania i Jan Jelito; Maria Siedlarz.
 37. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: poniedziałek, 15 lutego 2016 21:53
 

Ewangelia na dziś