Start Informacje II Niedziela Wielkiego Postu 21.02.2016
II Niedziela Wielkiego Postu 21.02.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 21 lutego 2016 07:40

II Niedziela Wielkiego Postu – 21 lutego 2016

W tygodniu:

Niedziela – 21 II – II Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. św. Piotra Damianiego, bpa i dokt. Kośc. (op. się)

Poniedziałek – 22 II – Święto Katedry św. Piotra Apostoła

Wtorek – 23 II – wsp. dow. św. Polikarpa, bpa i męcz.

Niedziela – 28 II – III Niedziela Wielkiego Postu

 1. Liturgia Słowa wyprowadza nas na Górę Tabor – składając ofiarę jak Abraham, prośmy o nasze Przemienienie.
 2. Jakie są moje wielkopostne postanowienia – czy je zrobiłem? czy w nich trwam? Powiem to Cierpiącemu.
 3. Luty jest miesiącem modlitw za konających – ogarnijmy ich serdecznym modlitewnym westchnieniem.
 4. W tę II Niedzielę Wielkiego Postu (21 II) przypada „dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami”.
 5. Stąd przed świątyniami naszej diecezji zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.
 6. Także dziś zbiórka na tacę przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 7. Jutro Święto Katedry św. Piotra Apostoła – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 17:00.
 8. Także jutro o 15:00 w Dębicy w kościele farnym pw. Św. Jadwigi pogrzeb ks. prałata Stanisława Fiołka – mojego wieloletniego przełożonego na sześcioletnim wikariacie w dębickiej farze.
 9. Drogi Krzyżowe odprawiana są u nas 3 razy w tygodniu: we środy o 16:30 – dla dzieci i młodzieży; w piątki o 16:30 – dla dorosłych oraz w niedziele o godz. 8:00 (śpiew kalwaryjski świeckich).
 10. Gorzkie Żale natomiast raz: w niedziele o 13:30 z „kazaniem pasyjnym” (Msza św. już bez kazania – bezpośrednio po nich bez czekania na punktualnie godz. 14:30).
 11. W czasie Gorzkich Żali zbierana jest składka na kwiaty i wystrój Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
 12. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali oraz rekolekcji można zyskać odpust zupełny.
 13. W najbliższą środę (24 II) – Drogę Krzyżową poprowadzi młodzież w ramach przygotowań do ŚDM wcześniej w kaplicy odmówi modlitwę o rychłą beatyfikację ks. Józefa Andrasza (wtedy też nakręcone będą migawki do powstającego filmu o ks. J. Andraszu); potem w piątek – Róże Różańcowe; a we środę – lektorzy.
 14. W Wlk. Poście „Koronka” jest przed „sumą” i prowadzi ją AK; zaś „Różaniec” przed G. Żalami (Róże).
 15. Misje Parafialne poprowadzi ks. Jerzy Górny od 13 do 20 III 2016 r. Rozpoczęcie wieczór w sobotę 12 III.
 16. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o godz. o 18:00 – próba chóru (ćwiczenie Pasji i śpiewów wielkopostnych), ● we środę o 15:30 – zbiórka ministrantów i aspirantów (salka nad zakrystią), ● we czwartek o 18:00 – spotkanie z rodzicami i dziećmi do I Komunii Św. (salka pod kościołem), ● w piątek po Mszy św. wieczornej – spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (I sala pod kościołem), ● w piątek po Mszy św. wieczornej – zbiórka lektorów z kl. VI oraz I gim. (salka nad zakrystią), ● w sobotę o 9:00 – zbiórka harcerzy młodszych, ● w sobotę o 11:00 – schola parafialna (I i II sala pod kościołem).
 17. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Władysławy Królewskiej.
 18. W związek małżeński zamierzają wstąpić: Łukasz Robert Pazgan, s. Edwarda i Bożeny z d. Poręba, ur. 15.04.1987 r. w Krynicy, zam. Królowa Górna 90; oraz: Paulina Danuta Rysiewicz, c. Stanisława i Marii z d. Górowskiej, ur. 22.05.1994 r. w N. Sączu, zam. Mszalnica 52 – zapowiedź druga, Adam Buczek, s. Michała i Marii z d. Stępień, ur. 26.11.1990 r. w N. Sączu, zam. Królowa Górna 39; oraz: Kinga Anna Cygan, c. Adama i Krystyny z d. Kuśnierz, ur. 11.07.1989 r. w N. Sączu, zam. ul. Cesarczyka 19, Stary Sącz – zapowiedź druga. Kto znałby jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tych małżeństw – winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 19. We czwartek o 15:00 odbył się pogrzeb śp. Joanny Groń. W oczekiwaniu na pochówek codziennie w starym kościele oraz pół godziny przed pogrzebem w nowym kościele odmawiany był Różaniec. Za jej duszę odprawionych będzie 51 Mszy św. (39 zamówionych indywidualnie i 12 z tacy od uczestników pogrzebu).
 20. Wydatki tego tygodnia (rozliczenie częściowe): wymieniono po całym kościele i w jego podziemiach 14 żarówek zwykłych i 8 energooszczędnych; zakup białej farby lateksowej „Śnieżka” (9 litrów); szpachla do ścian i puzz.
 21. Zapłaciłem rachunek za ogrzewanie gazem kościoła, wyrównałem rachunek za prąd; uiściłem opłaty za eksploatację na cmentarzu 1100 litrowego pojemnika; oraz abonament za telefon w kancelarii.
 22. Comiesięczna składka z II niedzielę lutego (14 II) przeznaczona na potrzeby parafii wyniosła 2507,37 zł.
 23. Przypominam, bo jestem wielokrotnie o to pytany, jakie sumy wpłacamy „na cmentarz i ogrzewanie” – otóż: na cmentarz 40 zł od numeru domu; na ogrzewanie 30 zł od rodziny (czasem pod jednym numerem domu jest kilka rodzin).
 24. W okresach, kiedy nie robi się dekoracji kwiatowych w adwencie lub poście, albo też, gdy z racji chłodu kwiaty się długo trzymają, ze środków, które normalnie się na nie przeznacza, pragnę sukcesywnie złocić zniszczone naczynia liturgiczne, bo niektóre są w stanie opłakanym. Na początek oddaję do złotnika jedno potrójne naczynie na oleje święte i jeden pourywany z wżerami kielich (są one wystawione do wglądu).
 25. Jest czas rozliczeń podatkowych – można przekazać 1 % na Caritas wpisując w PIT Nr KRS: 0000211791.
 26. Jeśli mamy problem z alkoholem lub ktoś bliski, to z tyłu kościoła na stoliku są ulotki z kontaktem do AA.
 27. Zostały zakończone prace w różnych pomieszczeniach kościoła i na plebanii (rozliczenie z nich za tydzień): a. malowanie ścian sali koło chóru i wykonanie w niej dwóch heblowanych regałów i światło. b. wykonanie regału na strychu kościoła nad chórem, który służyć będzie na składowanie dekoracji, c. wykonanie ławek przyściennych w salce nad zakrystią (jeszcze dorabiane są do nich podpórki), d. adaptacja kolejnego poddasza na plebanii (malowanie ścian, ułożenie paneli i zrobienie drewnianej szafki maskującej urządzenia obsługujące różne instalacje na plebanii).
 28. W najbliższym czasie rozpocznie się szpachlowanie i malowanie na biało osuszonych już, a wcześniej sczerniałych ścian klatki schodowej na chór, obskurnej od wilgoci i pleśni tylnej części kościoła (tej nad chórem) oraz przedsionka kościoła.
 29. Pragnę serdecznie podziękować wykonującym te prace panom: Maciejowi, Jakubowi i Grzegorzowi.
 30. Dzięki za ofiarowaną lampę; także podziękowania sąsiadom za użyczanie różnych narzędzi i drabiny.
 31. Rodzice dzieci urodzonych w latach 2008-2013, które już zapisali do przedszkola i szkoły albo mają taki zamiar, są zaproszeni do szkoły w Królowej Górnej we czwartek 24 II o 16:30 dla zapoznania się ze zmianami w prawie oświatowym jak i zasadami rekrutacji do przedszkola, „zerówki” i szkoły (patrz: gablota).
 32. Wójt prosi o zgłoszenie miejsc składowania zdjętego z dachów azbestu dla bezpłatnego zabrania go przez gminę w 2016 r. Można jeszcze składać wnioski o dalszy demontaż i o pomoc rzeczową na zakup blachy.
 33. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: H. i M. Bochenek; St. i J. Jelito; M. Siedlarz. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Stanisław Jelito, Beata i Stanisław Dziedziak, Krzysztof Dziedziak.
 34. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny – w środku płyta z „Gorzkimi Żalami” (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: piątek, 26 lutego 2016 21:58
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.