Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Wielkiego Postu 21.02.2016
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Wielkiego Postu 21.02.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 21 lutego 2016 07:40

II Niedziela Wielkiego Postu – 21 lutego 2016

W tygodniu:

Niedziela – 21 II – II Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. św. Piotra Damianiego, bpa i dokt. Kośc. (op. się)

Poniedziałek – 22 II – Święto Katedry św. Piotra Apostoła

Wtorek – 23 II – wsp. dow. św. Polikarpa, bpa i męcz.

Niedziela – 28 II – III Niedziela Wielkiego Postu

 1. Liturgia Słowa wyprowadza nas na Górę Tabor – składając ofiarę jak Abraham, prośmy o nasze Przemienienie.
 2. Jakie są moje wielkopostne postanowienia – czy je zrobiłem? czy w nich trwam? Powiem to Cierpiącemu.
 3. Luty jest miesiącem modlitw za konających – ogarnijmy ich serdecznym modlitewnym westchnieniem.
 4. W tę II Niedzielę Wielkiego Postu (21 II) przypada „dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami”.
 5. Stąd przed świątyniami naszej diecezji zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.
 6. Także dziś zbiórka na tacę przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 7. Jutro Święto Katedry św. Piotra Apostoła – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 17:00.
 8. Także jutro o 15:00 w Dębicy w kościele farnym pw. Św. Jadwigi pogrzeb ks. prałata Stanisława Fiołka – mojego wieloletniego przełożonego na sześcioletnim wikariacie w dębickiej farze.
 9. Drogi Krzyżowe odprawiana są u nas 3 razy w tygodniu: we środy o 16:30 – dla dzieci i młodzieży; w piątki o 16:30 – dla dorosłych oraz w niedziele o godz. 8:00 (śpiew kalwaryjski świeckich).
 10. Gorzkie Żale natomiast raz: w niedziele o 13:30 z „kazaniem pasyjnym” (Msza św. już bez kazania – bezpośrednio po nich bez czekania na punktualnie godz. 14:30).
 11. W czasie Gorzkich Żali zbierana jest składka na kwiaty i wystrój Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
 12. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali oraz rekolekcji można zyskać odpust zupełny.
 13. W najbliższą środę (24 II) – Drogę Krzyżową poprowadzi młodzież w ramach przygotowań do ŚDM wcześniej w kaplicy odmówi modlitwę o rychłą beatyfikację ks. Józefa Andrasza (wtedy też nakręcone będą migawki do powstającego filmu o ks. J. Andraszu); potem w piątek – Róże Różańcowe; a we środę – lektorzy.
 14. W Wlk. Poście „Koronka” jest przed „sumą” i prowadzi ją AK; zaś „Różaniec” przed G. Żalami (Róże).
 15. Misje Parafialne poprowadzi ks. Jerzy Górny od 13 do 20 III 2016 r. Rozpoczęcie wieczór w sobotę 12 III.
 16. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o godz. o 18:00 – próba chóru (ćwiczenie Pasji i śpiewów wielkopostnych), ● we środę o 15:30 – zbiórka ministrantów i aspirantów (salka nad zakrystią), ● we czwartek o 18:00 – spotkanie z rodzicami i dziećmi do I Komunii Św. (salka pod kościołem), ● w piątek po Mszy św. wieczornej – spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (I sala pod kościołem), ● w piątek po Mszy św. wieczornej – zbiórka lektorów z kl. VI oraz I gim. (salka nad zakrystią), ● w sobotę o 9:00 – zbiórka harcerzy młodszych, ● w sobotę o 11:00 – schola parafialna (I i II sala pod kościołem).
 17. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Władysławy Królewskiej.
 18. W związek małżeński zamierzają wstąpić: Łukasz Robert Pazgan, s. Edwarda i Bożeny z d. Poręba, ur. 15.04.1987 r. w Krynicy, zam. Królowa Górna 90; oraz: Paulina Danuta Rysiewicz, c. Stanisława i Marii z d. Górowskiej, ur. 22.05.1994 r. w N. Sączu, zam. Mszalnica 52 – zapowiedź druga, Adam Buczek, s. Michała i Marii z d. Stępień, ur. 26.11.1990 r. w N. Sączu, zam. Królowa Górna 39; oraz: Kinga Anna Cygan, c. Adama i Krystyny z d. Kuśnierz, ur. 11.07.1989 r. w N. Sączu, zam. ul. Cesarczyka 19, Stary Sącz – zapowiedź druga. Kto znałby jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tych małżeństw – winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 19. We czwartek o 15:00 odbył się pogrzeb śp. Joanny Groń. W oczekiwaniu na pochówek codziennie w starym kościele oraz pół godziny przed pogrzebem w nowym kościele odmawiany był Różaniec. Za jej duszę odprawionych będzie 51 Mszy św. (39 zamówionych indywidualnie i 12 z tacy od uczestników pogrzebu).
 20. Wydatki tego tygodnia (rozliczenie częściowe): wymieniono po całym kościele i w jego podziemiach 14 żarówek zwykłych i 8 energooszczędnych; zakup białej farby lateksowej „Śnieżka” (9 litrów); szpachla do ścian i puzz.
 21. Zapłaciłem rachunek za ogrzewanie gazem kościoła, wyrównałem rachunek za prąd; uiściłem opłaty za eksploatację na cmentarzu 1100 litrowego pojemnika; oraz abonament za telefon w kancelarii.
 22. Comiesięczna składka z II niedzielę lutego (14 II) przeznaczona na potrzeby parafii wyniosła 2507,37 zł.
 23. Przypominam, bo jestem wielokrotnie o to pytany, jakie sumy wpłacamy „na cmentarz i ogrzewanie” – otóż: na cmentarz 40 zł od numeru domu; na ogrzewanie 30 zł od rodziny (czasem pod jednym numerem domu jest kilka rodzin).
 24. W okresach, kiedy nie robi się dekoracji kwiatowych w adwencie lub poście, albo też, gdy z racji chłodu kwiaty się długo trzymają, ze środków, które normalnie się na nie przeznacza, pragnę sukcesywnie złocić zniszczone naczynia liturgiczne, bo niektóre są w stanie opłakanym. Na początek oddaję do złotnika jedno potrójne naczynie na oleje święte i jeden pourywany z wżerami kielich (są one wystawione do wglądu).
 25. Jest czas rozliczeń podatkowych – można przekazać 1 % na Caritas wpisując w PIT Nr KRS: 0000211791.
 26. Jeśli mamy problem z alkoholem lub ktoś bliski, to z tyłu kościoła na stoliku są ulotki z kontaktem do AA.
 27. Zostały zakończone prace w różnych pomieszczeniach kościoła i na plebanii (rozliczenie z nich za tydzień): a. malowanie ścian sali koło chóru i wykonanie w niej dwóch heblowanych regałów i światło. b. wykonanie regału na strychu kościoła nad chórem, który służyć będzie na składowanie dekoracji, c. wykonanie ławek przyściennych w salce nad zakrystią (jeszcze dorabiane są do nich podpórki), d. adaptacja kolejnego poddasza na plebanii (malowanie ścian, ułożenie paneli i zrobienie drewnianej szafki maskującej urządzenia obsługujące różne instalacje na plebanii).
 28. W najbliższym czasie rozpocznie się szpachlowanie i malowanie na biało osuszonych już, a wcześniej sczerniałych ścian klatki schodowej na chór, obskurnej od wilgoci i pleśni tylnej części kościoła (tej nad chórem) oraz przedsionka kościoła.
 29. Pragnę serdecznie podziękować wykonującym te prace panom: Maciejowi, Jakubowi i Grzegorzowi.
 30. Dzięki za ofiarowaną lampę; także podziękowania sąsiadom za użyczanie różnych narzędzi i drabiny.
 31. Rodzice dzieci urodzonych w latach 2008-2013, które już zapisali do przedszkola i szkoły albo mają taki zamiar, są zaproszeni do szkoły w Królowej Górnej we czwartek 24 II o 16:30 dla zapoznania się ze zmianami w prawie oświatowym jak i zasadami rekrutacji do przedszkola, „zerówki” i szkoły (patrz: gablota).
 32. Wójt prosi o zgłoszenie miejsc składowania zdjętego z dachów azbestu dla bezpłatnego zabrania go przez gminę w 2016 r. Można jeszcze składać wnioski o dalszy demontaż i o pomoc rzeczową na zakup blachy.
 33. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: H. i M. Bochenek; St. i J. Jelito; M. Siedlarz. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Stanisław Jelito, Beata i Stanisław Dziedziak, Krzysztof Dziedziak.
 34. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny – w środku płyta z „Gorzkimi Żalami” (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: piątek, 26 lutego 2016 21:58
 

Ewangelia na dziś