Start Informacje III Niedziela Wielkiego Postu 28.02.2016
III Niedziela Wielkiego Postu 28.02.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 28 lutego 2016 09:16

III Niedziela Wielkiego Postu – 28 lutego 2016

W tygodniu:

Niedziela – 28 II – III Niedziela Wielkiego Postu

I Środa – 2 III – Dzień Misyjny w parafii

I Czwartek –3 III – wotywa o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie (o powołania)

I Piątek – 4 III – Święto św. Kazimierza Królewicza; albo: wotywa o Najświętszym Sercu Pana Jezusa

I Sobota – 5 III – wotywa o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 6 III – IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare”

 1. Liturgia Słowa stawia przed nami 2 symbole: krzew gorejący – znak obecności Boga i figę – znak grzesznika.
 2. Kończy się już luty – miesiąc modlitw za konających – miejmy ich w serdecznej modlitewnej pamięci.
 3. We wtorek (1 marca) przypada w naszej Ojczyźnie Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
 4. Przed nami I środa – „dzień misyjny w naszej parafii” (modlitwa, składka i zmiana tajemnic Róż Misyjnych).
 5. W tym tygodniu mamy także I czwartek, I piątek oraz I sobotę marca – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 17:00.
 6. Comiesięczna spowiedź parafialna przez trzy dni od godz. 16:00 przez godzinę: we środę dzieci, w czwartek młodzież i w piątek dorośli (także podczas Drogi Krzyżowej).
 7. Adoracje comiesięczne Najświętszego Sakramentu w kaplicy bocznej: w I czwartek młodzież gimnazjalna od 15:00 do 20:00; a w I piątek dorośli od 13:30 do 22:00.
 8. Comiesięczne spotkania kandydatów do bierzmowania (w I czwartek – Adoracja IHS; I piątek – konferencja).
 9. W ten najbliższy piątek (4 III) przypada Święto św. Kazimierza Królewicza.
 10. 4 III w wielu parafiach przeżywana jest inicjatywa „24 godziny dla Pana”.
 11. Do chorych kapłan udaje się w I piątek od 7:00 rano.
 12. W I sobotę Msze św. – do południa o godz. 6:30 oraz 8:00; zaś po południu o 17:00 (z Adoracją IHS).
 13. W sobotę 2 III kapłańskie spotkanie przy stole imieninowym w parafii MB Niep. w Nowym Sączu (12:00).
 14. W najbliższą niedzielę IV Wielkiego Postu tzw. „Laetare” („Raduj się Jerozolimo”) przeżywaną w różowym kolorze szat liturgicznych pod koniec wszystkich Mszy św. – Adoracja Najśw. Sakramentu (krótka homilia).
 15. W najbliższą I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00; zaś dla kobiet zmiana tajemnic w II niedzielę miesiąca. W I środę – zmiana tajemnic Róż Misyjnych.
 16. 6 III (w niedzielę) podczas Mszy św. o godz. 10:30 – chrzest dziecka: Kacpra Tymona Smólczyńskiego.
 17. Także w niedzielę za tydzień (6 III) przypada składka na cele diecezjalne; zaś na cele parafialne – 13 III.
 18. W Wielkim Poście trzy razy w tygodniu odprawiane są Drogi Krzyżowe: we środy o 16:30 – dla dzieci i młodzieży; w piątki o 16:30 – dla dorosłych oraz w niedziele o godz. 8:00 (śpiew kalwaryjski świeckich).
 19. Natomiast Gorzkie Żale: w niedziele o 13:30 z „kazaniem pasyjnym” (Msza św. już bez kazania – bezpośrednio po nich bez czekania na punktualnie godz. 14:30).
 20. Podczas Gorzkich Żali zbierana jest przez lektorów kolekta na kwiaty i wystrój Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
 21. W najbliższą środę – Drogę Krzyżową poprowadzą lektorzy; zaś w piątek przedstawicie Rady Parafialnej.
 22. W Wielkim Poście „Koronka” jest przed „sumą” i przewodzi jej AK; zaś „Różaniec” przed G. Żalami (Róże).
 23. Szybko zbliżają się Misje Parafialne, które poprowadzi ks. Jerzy Górny (13-20 III 2016 r.). Rozpoczęcie wieczór w sobotę 12 III. Za tydzień „dziesiętnicy” zabiorą foldery z ich programem, by dostarczyć do każdej rodziny.
 24. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o godz. o 18:00 – próba chóru (ćwiczenie Pasji i śpiewów wielkopostnych), ● we środę po Mszy św. wieczornej – zbiórka lektorów z kl. II i III gim. (salka nad zakrystią), ● we czwartek o 18:00 – spotkanie z rodzicami i dziećmi do I Komunii Św. (salka pod kościołem), ● w piątek po Mszy św. wieczornej – spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (I sala pod kościołem), ● w sobotę o 9:00 – zbiórka harcerzy, ● w sobotę o 11:00 – schola parafialna (I i II sala pod kościołem).
 25. W sobotę po Mszy św. wieczornej około 18:00 spotkanie Akcji Katolickiej na plebanii.
 26. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Anny Poręba.
 27. W związek małżeński zamierzają wstąpić: Marcin Wiesław Hałgas z Dominikowic; oraz: Beata Maria Ptaszkowska z Królowej Polskiej – zapowiedź pierwsza, Łukasz Robert Pazgan z Królowej Górnej; oraz: Paulina Danuta Rysiewicz z Mszalnicy – zapowiedź trzecia, Adam Buczek z Królowej Górnej; oraz: Kinga Anna Cygan ze Starego Sącza – zapowiedź trzecia.
 28. Jeśli ktoś wie o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tych małżeństw – proszę je zgłosić w kancelarii.
 29. Wydatki tego tygodnia (zapowiadane rozliczenie za materiał do remontów): Dokupienie desek na półki na regały (bo zabrakło wystruganych z materiału parafialnego i przywiezionych wcześniej z Tymbarku). Listwy na brakujące do nich słupki i drabinę. Bezbarwny lakier „Domalux Alkilak” do malowania regałów przyściennych z desek modrzewiowych i ławek w salce nad zakrystią; 12 żelaznych podpórek do siedzisk ławek; różne wkręty do drewna i metalu; kołki rozporowe na wagę. Drobne akcesoria: śruby zamkowe, nakrętki, kołki drewniane, 2 zawiasy puszkowe nakładane, szpachla do drewna „Vidaron”, jeszcze raz bezbarwny lakier „Domalux Alkilak”, pędzel, łącznik-kątownik, dwie gałki drewniane meblowe, przyczepny papier ścierny, cztery krążki „fibra” do czyszczenia, rura chromowana, rękawice robocze, 10 kołków szybkiego montażu, papier ścierny w paskach do szlifierki oraz szczotki wymienne do wyciorów kominowych.
 30. Zakupy w „Merkury Market”: 4 opakowania kołków; akryl biały; 3 opakowania kołków z hakiem prostym L4; 1 opakowanie kołków z hakiem prostym; kołki rozporowe z haczykiem; 5 sztuk listwy przypodłogowej; 5 narożników wewnętrznych do listew; 10 narożników zewnętrznych do listew; 5 łączników do listew; panele „epopan” – 10,26 m2; podkład „mercado” pod panele – 24 szt.; 2 naklejki rybki; wkręty do metalu; wkręty do drewna; za robociznę.
 31. Narzeczeni Beata Ptaszkowska oraz Marcin Hałgas – złożyli na kościół ofiarę 500 zł. Bóg zapłać.
 32. Zbiórka przed kościołem do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes” wyniosła 412,50 zł.
 33. Zaś składka na tacę przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie wyniosła 1571,01 zł.
 34. Dzięki za ofiary w kopertach na ogrzewanie i cmentarz. Można je też wpłacać elektronicznie na podane konta.
 35. Sołtys wsi Królowa Górna informuje, że 5 III (sobota) w godz. 10:00-14:00 w remizie OSP przyjmuje wpłaty podatku i opłaty za odpady komunalne.
 36. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Stanisław Jelito, Beata i Stanisław Dziedziak, Krzysztof Dziedziak. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Maria Bochenek; Aneta i Marian Bochenek; Tadeusz Homoncik.
 37. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: czwartek, 10 marca 2016 00:11
 

Ewangelia na dziś

 • Środa 2018-11-21, Wspomnienie Ofiarowania NMP
  Łk 19,11-28
  Jezus opowiedział przypowieść, dlatego że był blisko Jerozolimy, a oni myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi. Mówił więc: „Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się w kraj daleki, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić. Przywołał więc dziesięciu sług swoich, dał im dziesięć min i rzekł do nich: «Zarabiajcie nimi, aż wrócę». Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: «Nie chcemy, żeby ten królował nad nami». Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił, kazał przywołać do siebie te sługi, którym dal pieniądze, aby się dowiedzieć, co każdy zyskał. Stawił się więc pierwszy i rzekł: «Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min». Odpowiedział mu: «Dobrze, sługo dobry; ponieważ w drobnej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami». Także drugi przyszedł i rzekł: «Panie, twoja mina przyniosła pięć min». Temu też powiedział: «I ty miej władzę nad pięciu miastami». Następny przyszedł i rzekł: «Panie, tu jest twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce. Lękałem się bowiem ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: chcesz brać, czegoś nie położył, i żąć, czegoś nie posiał». Odpowiedział mu: «Według słów twoich sądzę cię, zły sługo. Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: chcę brać, gdzie nie położyłem, i żąć, gdziem nie posiał. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał». Do obecnych zaś rzekł: «Odbierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min». Odpowiedzieli mu: «Panie, ma już dziesięć min». Powiadam wam: «Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach»”. Po tych słowach ruszył na przedzie zdążając do Jerozolimy.