Start Informacje III Niedziela Wielkiego Postu 28.02.2016
III Niedziela Wielkiego Postu 28.02.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 28 lutego 2016 09:16

III Niedziela Wielkiego Postu – 28 lutego 2016

W tygodniu:

Niedziela – 28 II – III Niedziela Wielkiego Postu

I Środa – 2 III – Dzień Misyjny w parafii

I Czwartek –3 III – wotywa o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie (o powołania)

I Piątek – 4 III – Święto św. Kazimierza Królewicza; albo: wotywa o Najświętszym Sercu Pana Jezusa

I Sobota – 5 III – wotywa o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 6 III – IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare”

 1. Liturgia Słowa stawia przed nami 2 symbole: krzew gorejący – znak obecności Boga i figę – znak grzesznika.
 2. Kończy się już luty – miesiąc modlitw za konających – miejmy ich w serdecznej modlitewnej pamięci.
 3. We wtorek (1 marca) przypada w naszej Ojczyźnie Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
 4. Przed nami I środa – „dzień misyjny w naszej parafii” (modlitwa, składka i zmiana tajemnic Róż Misyjnych).
 5. W tym tygodniu mamy także I czwartek, I piątek oraz I sobotę marca – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 17:00.
 6. Comiesięczna spowiedź parafialna przez trzy dni od godz. 16:00 przez godzinę: we środę dzieci, w czwartek młodzież i w piątek dorośli (także podczas Drogi Krzyżowej).
 7. Adoracje comiesięczne Najświętszego Sakramentu w kaplicy bocznej: w I czwartek młodzież gimnazjalna od 15:00 do 20:00; a w I piątek dorośli od 13:30 do 22:00.
 8. Comiesięczne spotkania kandydatów do bierzmowania (w I czwartek – Adoracja IHS; I piątek – konferencja).
 9. W ten najbliższy piątek (4 III) przypada Święto św. Kazimierza Królewicza.
 10. 4 III w wielu parafiach przeżywana jest inicjatywa „24 godziny dla Pana”.
 11. Do chorych kapłan udaje się w I piątek od 7:00 rano.
 12. W I sobotę Msze św. – do południa o godz. 6:30 oraz 8:00; zaś po południu o 17:00 (z Adoracją IHS).
 13. W sobotę 2 III kapłańskie spotkanie przy stole imieninowym w parafii MB Niep. w Nowym Sączu (12:00).
 14. W najbliższą niedzielę IV Wielkiego Postu tzw. „Laetare” („Raduj się Jerozolimo”) przeżywaną w różowym kolorze szat liturgicznych pod koniec wszystkich Mszy św. – Adoracja Najśw. Sakramentu (krótka homilia).
 15. W najbliższą I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00; zaś dla kobiet zmiana tajemnic w II niedzielę miesiąca. W I środę – zmiana tajemnic Róż Misyjnych.
 16. 6 III (w niedzielę) podczas Mszy św. o godz. 10:30 – chrzest dziecka: Kacpra Tymona Smólczyńskiego.
 17. Także w niedzielę za tydzień (6 III) przypada składka na cele diecezjalne; zaś na cele parafialne – 13 III.
 18. W Wielkim Poście trzy razy w tygodniu odprawiane są Drogi Krzyżowe: we środy o 16:30 – dla dzieci i młodzieży; w piątki o 16:30 – dla dorosłych oraz w niedziele o godz. 8:00 (śpiew kalwaryjski świeckich).
 19. Natomiast Gorzkie Żale: w niedziele o 13:30 z „kazaniem pasyjnym” (Msza św. już bez kazania – bezpośrednio po nich bez czekania na punktualnie godz. 14:30).
 20. Podczas Gorzkich Żali zbierana jest przez lektorów kolekta na kwiaty i wystrój Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
 21. W najbliższą środę – Drogę Krzyżową poprowadzą lektorzy; zaś w piątek przedstawicie Rady Parafialnej.
 22. W Wielkim Poście „Koronka” jest przed „sumą” i przewodzi jej AK; zaś „Różaniec” przed G. Żalami (Róże).
 23. Szybko zbliżają się Misje Parafialne, które poprowadzi ks. Jerzy Górny (13-20 III 2016 r.). Rozpoczęcie wieczór w sobotę 12 III. Za tydzień „dziesiętnicy” zabiorą foldery z ich programem, by dostarczyć do każdej rodziny.
 24. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o godz. o 18:00 – próba chóru (ćwiczenie Pasji i śpiewów wielkopostnych), ● we środę po Mszy św. wieczornej – zbiórka lektorów z kl. II i III gim. (salka nad zakrystią), ● we czwartek o 18:00 – spotkanie z rodzicami i dziećmi do I Komunii Św. (salka pod kościołem), ● w piątek po Mszy św. wieczornej – spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (I sala pod kościołem), ● w sobotę o 9:00 – zbiórka harcerzy, ● w sobotę o 11:00 – schola parafialna (I i II sala pod kościołem).
 25. W sobotę po Mszy św. wieczornej około 18:00 spotkanie Akcji Katolickiej na plebanii.
 26. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Anny Poręba.
 27. W związek małżeński zamierzają wstąpić: Marcin Wiesław Hałgas z Dominikowic; oraz: Beata Maria Ptaszkowska z Królowej Polskiej – zapowiedź pierwsza, Łukasz Robert Pazgan z Królowej Górnej; oraz: Paulina Danuta Rysiewicz z Mszalnicy – zapowiedź trzecia, Adam Buczek z Królowej Górnej; oraz: Kinga Anna Cygan ze Starego Sącza – zapowiedź trzecia.
 28. Jeśli ktoś wie o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tych małżeństw – proszę je zgłosić w kancelarii.
 29. Wydatki tego tygodnia (zapowiadane rozliczenie za materiał do remontów): Dokupienie desek na półki na regały (bo zabrakło wystruganych z materiału parafialnego i przywiezionych wcześniej z Tymbarku). Listwy na brakujące do nich słupki i drabinę. Bezbarwny lakier „Domalux Alkilak” do malowania regałów przyściennych z desek modrzewiowych i ławek w salce nad zakrystią; 12 żelaznych podpórek do siedzisk ławek; różne wkręty do drewna i metalu; kołki rozporowe na wagę. Drobne akcesoria: śruby zamkowe, nakrętki, kołki drewniane, 2 zawiasy puszkowe nakładane, szpachla do drewna „Vidaron”, jeszcze raz bezbarwny lakier „Domalux Alkilak”, pędzel, łącznik-kątownik, dwie gałki drewniane meblowe, przyczepny papier ścierny, cztery krążki „fibra” do czyszczenia, rura chromowana, rękawice robocze, 10 kołków szybkiego montażu, papier ścierny w paskach do szlifierki oraz szczotki wymienne do wyciorów kominowych.
 30. Zakupy w „Merkury Market”: 4 opakowania kołków; akryl biały; 3 opakowania kołków z hakiem prostym L4; 1 opakowanie kołków z hakiem prostym; kołki rozporowe z haczykiem; 5 sztuk listwy przypodłogowej; 5 narożników wewnętrznych do listew; 10 narożników zewnętrznych do listew; 5 łączników do listew; panele „epopan” – 10,26 m2; podkład „mercado” pod panele – 24 szt.; 2 naklejki rybki; wkręty do metalu; wkręty do drewna; za robociznę.
 31. Narzeczeni Beata Ptaszkowska oraz Marcin Hałgas – złożyli na kościół ofiarę 500 zł. Bóg zapłać.
 32. Zbiórka przed kościołem do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes” wyniosła 412,50 zł.
 33. Zaś składka na tacę przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie wyniosła 1571,01 zł.
 34. Dzięki za ofiary w kopertach na ogrzewanie i cmentarz. Można je też wpłacać elektronicznie na podane konta.
 35. Sołtys wsi Królowa Górna informuje, że 5 III (sobota) w godz. 10:00-14:00 w remizie OSP przyjmuje wpłaty podatku i opłaty za odpady komunalne.
 36. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Stanisław Jelito, Beata i Stanisław Dziedziak, Krzysztof Dziedziak. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Maria Bochenek; Aneta i Marian Bochenek; Tadeusz Homoncik.
 37. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: czwartek, 10 marca 2016 00:11
 

Ewangelia na dziś

 • Sobota 2019-03-23, 2. tydz. Wielkiego Postu
  Łk 15,1-3.11-32
  W owym czasie zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zebrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, które jadały świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: «Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników». Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą suknię i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to znaczy. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się»”.