Start Informacje V Niedziela Wielkanocna 24.04.2016
V Niedziela Wielkanocna 24.04.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 24 kwietnia 2016 06:09

V Niedziela Wielkanocna – 24 kwietnia 2016

W tygodniu:

Niedziela – 24 IV – V Niedziela Wielkanocna; albo: wsp. dow. św. Fideliusa z Sigmaringen, prezb. i męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 25 IV – święto św. Marka Ewangelisty

Czwartek – 28 IV – wsp. dow. św. Piotra Chanela, prezb. i męcz.; albo: św. Ludwika Marii Grignon de Montfort, prezb.

Piątek – 29 IV – święto św. Katarzyny ze Sieny, dziew. i dokt. Kośc. – Patronki Europy

Sobota – 30 IV – wsp. dow. św. Piusa V, pap.

I Niedziela – 1 V – VI Niedziela Wielkanocna (Adoracja Najświętszego Sakramentu)

 1. Liturgia Słowa jest dziś zapowiedzią nieba i nieuchronnego wniebowstąpienia, do którego Jezus nas przygotowuje.
 2. Wysłuchamy dziś Listu Pasterskiego Episkopatu Polski o posłudze charytatywnej „Miłosierni czynem”.
 3. Dziś przed Mszami św. zgodnie z apelem papieża Franciszka przed świątyniami trwa zbiórka do puszek na Ukrainę.
 4. Dzisiaj o 12:30 pogrzeb naszego parafianina śp. Kazimierza Kruczka mieszkańca Mszalnicy, który odszedł do wieczności w miniony piątek. Dziś za niego i żonę Krystynę miały być odprawione dwie Msze św. jubileuszowe na 40-lecie ślubu – jest Msza św. pogrzebowa. Różaniec w cerkiewce był w piątek o 18:30, w sobotę o 17:00 i dziś o 11:30.
 5. Także dziś o godz. 16:30, tj. po Mszy św. popołudniowej spotkanie Rady Parafialnej – do omówienia sprawy bieżące.
 6. W poniedziałek 25 IV przypada święto św. Marka Ewangelisty – Msze św. o 6:30 i 18:00.
 7. W niektórych parafiach wiejskich w tym dniu w procesji dokonuje się błogosławieństwa pól. W innych we wspomnienie liturgiczne św. Izydora (dawniej 10 V), czy też w kwartalne dni modlitw o urodzaje (1-4 V).
 8. W najbliższy poniedziałek na starej plebanii (wejście do starej salki katechetycznej) od 16:00 do 20:00 darmowo wydawane będą przez „Caritas” dowiezione jabłka – po skrzynce na numer domu (tj. około 22 kg) – otrzymaliśmy 250 skrzynek, czyli 5 604 kg, co wartościowo stanowi koszt 3922 zł 80 gr. Proszę przynieść jakieś własne reklamówki czy worki na przesypanie owoców, bo puste skrzynki zostawiamy na miejscu (gdyż są do zwrotu do przechowalni).
 9. We środę (27 IV) o 19:00 – spotkanie na plebanii z animatorami kręgów „Kościoła Domowego”.
 10. W czwartek (28 IV) o godz. 19:00 na plebanii parafii MB Niepokalanej w N. Sączu spotkanie Księży zainteresowanych peregrynacją symboli ŚDM w naszym dekanacie (planowane są trzy takie miejsca).
 11. W piątek 29 IV przypada święto św. Katarzyny ze Sieny – Patronki Europy. Msze o 6:30, 15:30 i 18:00.
 12. Co piątek w kaplicy bocznej o 15:00 nabożeństwo Godziny Miłosierdzia ze spowiedzią i Mszą św. około 15:30.
 13. Także (29 IV) w piątek obchodzi się „Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego” w czasie II wojny światowej.
 14. Też w piątek Mszą o 18:00 rozpoczyna się autokarowa pielgrzymka do Medjugorie (trwa do czwartku 5 V).
 15. W sobotę 30 IV, w przeddzień maja, wstępne nabożeństwo majowe o 18:30 po Mszy św. o 18:00.
 16. W sobotę rozpoczyna się też nowenna przez Uroczystością św. Stanisława, bpa i męcz. (30 IV – 8 V), bo „Stanisława” w tym roku przeniesione jest na 9 V ze względu na Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (8 V).
 17. Majówki będą codziennie od poniedziałku do soboty – o 18:00 Msza św. a po niej bezpośrednio o 18:30 Nabożeństwo Majowe. W niedzielę odmówienie litanii po Mszy św. o 14:30. Dzieci otrzymywać będą banderole obrazów maryjnych i książeczki do wklejania: „Matka Boska w Polsce mieszka”. Natomiast podczas Mszy św. wysłuchamy czytanek majowych: „Bogarodzica ostoją dziejów Polski” wydanych z okazji 50. Rocznicy Koronacji Limanowskiej Piety.
 18. Również w sobotę (30 IV) o godz. 15:00 – ślub młodej pary: Beaty Ptaszkowskiej oraz Marcina Hałgasa.
 19. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o 17:00 – zbiórka LSO; ● zaś o godz. o 19:00 – próba chóru, ● we czwartek o 17:00 spotkanie z rodzicami i dziećmi do I Komunii Św., ● w piątek o 17:00, tj. przed Mszą św. wieczorną – spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej (I sala pod kościołem), ● w sobotę o 11:00 – schola parafialna (I oraz II sala pod kościołem).
 20. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna zelatorki Janiny Siedlarz.
 21. Wydatki tego tygodnia: zapłaciłem rachunek za prąd; oraz wyrównania przesyłowe za gaz i rachunek gaz w kościele + opłaty pocztowe przekazów; przybornik na biurko; stojak na wizytówki; stojak na wizytówki do konfesjonału; 5 uchwytów do szufladek biurka kancelaryjnego. w „Grawerni” na Pasażu Grodzkim w N. Sączu wykonano: ramka z okienkiem i cztery wizytówki ze złotego laminatu; szyld ze złotego laminatu z napisem „kapłan”; szablon z białego tworzywa z napisem „spowiedź”.
 22. Składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie zebrana przed tygodniem wyniosła: 1696,57 zł.
 23. Wybrałem z banku z „konta budowlanego” 25 tyś zł dla wyrównania założonych pieniędzy za wykonanie prac stolarskich, malarskich, elektrycznych i radiotechnicznych i zakupionych produktów – oraz, by prowadzić kolejne prace.
 24. Dziękuję właścicielowi firmy „Went-Tech” p. Januszowi Kumorkowi za darmową pracę i zafundowany materiał do ocieplenia odcinka rur grzewczych przy piecu w kościele i wentylacji ciepłem drugiej sali pod prezbiterium.
 25. Pani Bożenie Gaborek dziękuję za wypranie kolejnej bielizny ołtarzowej, alb i komż kapłańskich.
 26. Dziękuję Stanisławowi Kmakowi za darmową naprawę kolejnej usterki hydraulicznej na nowej plebanii.
 27. Dziękuję za solidną sobotnią pracę przy zdzieraniu odpadającej farby z drewnianego obicia starej plebanii grupie parafian: Romanowi Pazganowi, Stanisławowi Doboszowi, Pawłowi i Piotrowi Kruczkom, Wiktorowi – synowi Zbigniewa Górki i jego krewniakowi Grzegorzowi Grucy. Szkoda, że nie włączyło się kilka innych znanych mi domów.
 28. Na tę sobotę proszę grupę kolejnego dziesiętnika, pana Stanisława Mężyka – planowane są prace ziemne porządkująco – upiększające. Proszę wziąć z sobą sztychówkę czy też łopatę oraz kilof lub motykę. Liczę na Was!
 29. Jest też praca lekka, jeśli przyjdzie jakaś z pań lub dziecko. Kto nie da rady przyjść, można kogoś podnająć.
 30. Dziękuję za jeszcze składane w kopertach ofiary na ogrzewanie i cmentarz oraz za przelewy na konta parafialne.
 31. Dwunastu chłopcom z LSO dziękuję za pomoc w zniesieniu do dawnej sali katechetycznej w starej plebanii prawie 6 ton zamówionych jabłek przywiezionych minionej środy, a otrzymanych z przechowalni w Łącku.
 32. Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza na ponadczasową sztukę Karola Wojtyły "Brat naszego Boga". To poetycki obraz postaci Adama Chmielowskiego, artysty, powstańca 1863, który stał się sługą ubogich i bezdomnych. Spektakle odbędą się we wtorek 26 kwietnia, o godz. 18:00 i 27 kwietnia, o godz. 10:00, na Dużej Scenie.
 33. Jak wyżej wspomniałem: w piątek 29 IV wyrusza z Królowej Górnej pielgrzymka do Medjugorie, jako: „Rekolekcje w Drodze”. Wyjazd autokarem po Mszy św. o 18:00. Nocny przejazd przez Słowację, Węgry (Budapeszt nocą ze wzgórza Gelerta), Chorwację i przyjazd do Medjugorie na obiadokolację. W programie: codzienne Msza św., Adoracja Eucharystyczna, Różaniec. W planie też: Droga Krzyżowa na Krizevac; spotkanie ze Wspólnotami z Medjugorie i świadectwa; świętowanie z Polakami 1-go i 3-go Maja; zwiedzanie Dubrownika (Perły Adriatyku – miasta z listy UNESCO; kąpiel w morzu. Powrót 5 V dopołudnia. Opieka duszpasterska naszego księdza (ks. Jan Radzik). Koszt – 900 zł. W cenie – ubezpieczenia OC i NW, śniadania i obiadokolacje, pokoje 2-3 osobowe z łazienką i miejscowy przewodnik. Zapisy u p. Stanisławy Bogdańskiej. Dla zainteresowanych więcej szczegółów jest podanych w gablocie.
 34. W tym tygodniu w sobotę trwał „Dzień Otwarty w Tarnowskim Seminarium” dla Służby Ołtarza.
 35. Przed nami uroczysty dla Polski oraz Polek i Polaków czas: 1-2-3 maja. Wywieśmy przed domami flagi narodowe!
 36. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Marzena i Andrzej Lelito; Anna i Edward Michalik; Marta i Paweł Morańscy. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Józef Morański; Anna i Jakub Morański; Antoni Święs
 37. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny – w nim artykuł o „Cudzie Eucharystycznym w Legnicy” (5 zł); Mały Gość Niedzielny – w środku: magnes „Jezus w Polsce mieszka” (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-09-15, 24. Niedziela zwykła
  Łk 15,1-32
  Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: „Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła». Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam». Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca”. Powiedział też: „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: «Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników». Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą suknię i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się; ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to znaczy. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się»”.