Start Informacje Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 08.05.2016
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 08.05.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 08 maja 2016 20:28

Uroczystość Wniebowstąpienia – 8 maja 2016

W tygodniu:

Niedziela – 8 V – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedz. Wielkanocna (w parafii I Komunia Święta)

Poniedziałek – 9 V – św. Stanisława, bpa i męcz. – głównego patrona Polski i diecezji

Czwartek – 12 V – wsp. dow. śś. Nereusza i Achillesa, męcz.: albo: św. Pankracego, męcz.

Piątek – 13 V – wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Fatimy

Sobota – 14 V – Święto św. Macieja Apostoła

Niedziela – 15 V – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

 1. Liturgia Słowa nasze najgłębsze tęsknoty kieruje ku niebu, gdzie odchodzi Jezus, by nas tam zaprosić na koniec życia.
 2. Przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – w naszej parafii to „Dzień Pierwszej Komunii Świętej”.
 3. Z racji I Komunii Św. – suma jest dziś nie jak zwykle o 10:30 ale o 11:00 (pół godziny później niż zwykle)!
 4. Natomiast po „prymarii” (tj. po 7:00) dzisiaj zmiana dla Róż Żeńskich.
 5. W dzisiejsze „Wniebowstąpienie Pańskie” symbolicznie znikła figura Zmartwychwstałego Jezusa - po niej należy rozebrać Grób Pański.
 6. Jak co miesiąc w drugą niedzielę miesiąca dziś (8 V) – zbiórka na potrzeby parafii.
 7. Natomiast przed kościołem zarządzeniem ks. Biskupa, a na apel Ojca Św. zbiórka na ofiary kataklizmu w Ekwadorze.
 8. Dzisiaj w okolicy dwa odpusty:
  1. w Łabowej ku czci św. Stanisława BM (8 V o 11:00)
  2. w Mystkowie ku czci śś. Apostołów Filipa i Jakuba (8 V o godz. 11:00)
 9. Jako że 8 V przypadła Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego – w tym roku Uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika Głównego Patrona Polski i Diecezji Tarnowskiej liturgicznie przeniesiona jest na jutro (9 V).
 10. W tym dniu Msze św. o 6:30 rano i wieczorem o 18:00 – w połączeniu z Nabożeństwem Majowym około 18:30.
 11. Życzliwych mi proszę o modlitwę w intencji mojego stryja ks. prałata Stanisława Pasyka z okazji jego imienin; oraz o spokój wieczny dla mego ojca śp. Romana Pasyka, który przed laty 8 V zginął tragicznie przy budowie kościoła.
 12. Jutro rusza pielgrzymka do Krakowa śladami bł. Anieli Salawy. Program podałem w ogłoszeniach w dniu 3 V (afisz).
 13. W dniach 11-12 V (środa-czwartek) odbędzie się w naszym rejonie „Peregrynacja Symboli ŚDM”. 11 V (we środę w N. Sączu): Bazylika św. Małgorzaty: 17:30 – powitanie; 18:30 – Msza św.; 20:00 – procesja; Kościół Kazimierza: 20:50 – powitanie; 21:00 – Apel; Kościół Krzyża Świętego: 21:00 – oczekiwanie; 22:00 – powitanie; do 23:15 – czuwanie; 12 V (we czwartek w naszym dekanacie): Mystków: 0:00 – powitanie; 6:00 – Msza św.; Marcinkowice: 8:00 – powitanie i   Droga Krzyżowa; Nawojowa: 10:30 – powitanie i czuwanie; Bazylika św. Małgorzaty: 14:00 – Droga Krzyżowa; 15:00 – Godzina Miłosierdzia; 15:30 – pożegnanie i przejazd do Tarnowa. (szczegóły – patrz: gablota).
 14. W piątek 13 maja w wielu parafiach przeprowadza się procesje fatimskie we wspomnienie liturgiczne MB z Fatima.
 15. W sobotę przypada Święto św. Macieja Apostoła – Msze św. w tym dniu o 6:30 – 8:00 i 18:00 (z Majówką).
 16. W sobotę także o 17:00 – spowiedź święta dla dzieci III klas przeżywających Rocznicę I Komunii Świętej.
 17. Również w najbliższą sobotę wieczorem o godz. 20:00 – Msza św. i spotkanie popielgrzymkowe po Medjugorie.
 18. Trwa rozpoczęta w piątek (6 V) Nowenna do Ducha Świętego przed Uroczystością „Zielonych Świątek” (15 V).
 19. Za tydzień w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego na sumie o 10:30 przypada Rocznica I Komunii Świętej.
 20. W najbliższą niedzielę (15 V) składka decyzją Ks. Biskupa przeznaczona na organizację Światowych Dni Młodzieży.
 21. Trwa pierwszokomunijny „Biały Tydzień” – dzieci przychodzą ubrane na biało codziennie o 18:00. W każdym dniu mają inny temat spotkania – na jutro przynoszą książeczki.
 22. Nabożeństwa Majowe w dni powszednie od poniedziałku do soboty są one po Mszy św. o 18:00. W niedzielę o 14:00.
 23. Dzieci otrzymują wklejanki obrazów maryjnych i książeczki do wklejania: „Matka Boska w Polsce mieszka”.
 24. Czytanki majowe: „Bogarodzica ostoją dziejów Polski” z okazji 50. Rocznicy Koronacji Limanowskiej Piety.
 25. Zachęcam też do śpiewu „Majówek” przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach.
 26. Dzieci zaś robią „ołtarzyki maryjne” w domu i przystrajają je świeżymi kwiatami (na apel w czytankach).
 27. Intencje różańcowa na maj: ogólna: „Aby we wszystkich krajach świata kobiety były traktowane z czcią i szacunkiem oraz by doceniano ich niezbędny wkład w życie społeczne”; misyjna: „Aby rozpowszechnia się w rodzinach, wspólnotach i grupach zwyczaj odmawiania Różańca w intencji ewangelizacji i pokoju”.
 28. Parafia Mystków z okazji jubileuszu wsi i parafii planuje na 22 maja pielgrzymkę środowiskową do Łagiewnik.
 29. Dzięki za zaproszenia na przyjęcia pierwszokomunijne wystosowane przez sporą grupę dzieci i rodziców.
 30. Dziękuję w imieniu swoim i współpracowników za Msze św. zamówione w intencji kapłanów w Dni Krzyżowe.
 31. Nadal proszę o modlitwę za 26 dzieci w naszej parafii, które przystąpiły  do I Spowiedzi Św. oraz I Komunii Świętej.
 32. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we wtorek (10 V) o 17:00 – spotkanie klas III ze szkół podstawowych (Rocznicy I Komunii Świętej), ● we środę o godz. o 19:00 – próba chóru, ● we  środę o 17:00 przed Mszą św. wieczorną – zbiórka ministrantów i  aspirantów (salka nad zakrystią), ● w piątek o 17:00, tj. przed Mszą św. wieczorną – spotkanie DSM (I sala pod kościołem), ● w piątek o 17:00 – zbiórka lektorów klas VI i I oraz II klasy gimnazjum, ● w sobotę o 11:00 – schola parafialna (I oraz II sala pod kościołem).
 33. Co piątek w kaplicy bocznej o 15:00 nabożeństwo Godziny Miłosierdzia ze spowiedzią i Mszą św. około 15:30.
 34. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Stanisławy Hatlaś.
 35. Wydatki tego tygodnia: kwiaty cięte na I Komunię Świętą; gong trójtonowy.
 36. Słodycze  dla dzieci, owoce i napoje na przyjęcie (kawa, kakao, herbata, mleko, itp.)
 37. Ziemia (15 worków 80 litrowych) + substrat torfu (także 15 worków 80 litrowych).
 38. Ornaty: czerwony ozdobny; dwa identyczne czerwone proste; fioletowy zwyczajny; fioletowy ozdobny przetykany.
 39. Węgielki; wino mszalne (całe opakowanie).
 40. Za ofiary złożone przez rodziców nabyłem: trójtonowy gong, który w procesji z darami niosła młodzież bierzmowana (rodzice złożyli 1300 zł); oraz 5 ornatów, które nieśli rodzice dzieci pierwszokomunijnych (złożyli 1500 zł).
 41. Na ławie w kaplicy są do nabycia mniejsze formaty Modlitewników do Miłosierdzia Bożego (ofiara dobrowolna wedle uznania do umieszczonej obok puszki). Przeznaczę ją na zakup elementów wyposażenia kaplicy.
 42. Trwa malowanie dachu (firma doMar) dziękuję też gospodarzowi za wykoszenie kolejnych traw.
 43. Jeśli ktoś przerywa kwiaty skalniakowe – to chętnie przyjmę do kościoła (można je nasadzać wzdłuż chodników).
 44. Szukam także ziemi wierzchniej – tzw. „humusu”, być może ktoś ma na zbyciu. Proszę o kontakt.
 45. Dziękuję za solidną sobotnią pracę kolejnej dziesiątki – pracowało aż 14 osób: z rodzin państwa Janusów: Patryk, Łukasz, Szymon, Paweł, Anna, Krzysztof, Andrzej, Mateusz, Mieczysław, Damian oraz Paweł Świder, Teresa Siedlarz (za nią Jan Hatlaś), Alojzy Barski, Marian Radzik. Serdeczne Bóg zapłać!
 46. Na tę sobotę proszę grupę kolejnego dziesiętnika, pana Mariusza Hatlasia. Proszę również o takie zaangażowanie.
 47. Jeśliby przyszły kobiety czy dzieci – mam dla nich lżejszą pracę. Proszę przynieść łopaty, szpadle, kilofy itd.
 48. Do kin od 6 maja wszedł kolejny ambitny film „Młody Mesjasz” (o dzieciństwie Jezusa) – patrz: plakat.
 49. Jeszcze składane są w kopertach ofiary na ogrzewanie i cmentarz oraz za przelewy na konta parafialne – dziękuję.
 50. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Jadwiga i Wiesław Ruszkowicz; Ewa i Stanisław Ruszkowicz; Andrzej Poręba. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Renata, Edward Poręba; Mateusz Poręba; Ewelina Poręba
 51. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: środa, 11 maja 2016 15:14
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-09-15, 24. Niedziela zwykła
  Łk 15,1-32
  Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: „Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła». Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam». Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca”. Powiedział też: „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: «Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników». Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą suknię i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się; ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to znaczy. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się»”.