Start Informacje Duszpasterskie Niedziela Zesłanie Ducha Świętego 15.05.2016
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Niedziela Zesłanie Ducha Świętego 15.05.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 15 maja 2016 10:48

Niedziela Zesłania Ducha Świętego – 15 maja 2016

W tygodniu:

Niedziela – 15 V – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego; albo: wsp. dow. św. Zofii, wdowy i męczennicy (opuszcza się)

Poniedziałek – 16 V – Święto NMP Matki Kościoła; albo: Święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski ( opuszcza się)

Środa – 18 V – wsp. dow. bł. Stanisława Papczyńskiego, prezb.; albo: św. Jana I, pap. i męcz.

Czwartek – 19 V – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Piątek – 20 V – wsp. dow. św. Bernardyna ze Sieny, prezb.

Sobota – 21 V – wsp. dow. św. Krzysztofa Magellanes, prezb. i Towarzyszy, męcz.

Niedziela – 22 V – Uroczystość Najświętszej Trójcy; albo: wsp. dow. św. Rity z Casci, zak. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa zaprasza nas dziś do uczestnictwa w darach Ducha Świętego i otwarcia dusz na Jego działanie.
 2. Przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – w naszej parafii to „Dzień Rocznicy Komunii Świętej” klas III.
 3. Dzieci te przeżywają swą Uroczystość Rocznicy Pierwszej Eucharystii na „sumie” – jak zwykle o 10:30 (21 dzieci).
 4. Kończy się też dziś tzw. „Biały Tydzień” dla dzieci pierwszokomunijnych. Dzieci te przyjdą ubrane na biało w tunikach jeszcze w Boże Ciało i jego oktawę.
 5. Dzieci, które już chodzą do obecnych klas pierwszych pójdą jeszcze w drugiej klasie w 2017 r.; natomiast dopiero idące do I klasy w tym roku szkolnym 2016/17 pójdą do I Komunii Św. dopiero w III klasie. To decyzja Ks. Biskupa.
 6. Dziś (15 V) składka decyzją Ks. Biskupa przeznaczona na organizację Światowych Dni Młodzieży.
 7. Jutro, tj. w poniedziałek (16 V) przypada II dzień „Zielonych Świątek”, czyli Święto NMP Matki Kościoła.
 8. Msze św. 16 V w „Matki Kościoła” są w porządku półświątecznym: 7:00 8:30 (szkolna), 10:30 i 17:00.
 9. Jest to również „
 10. 10. święto Szkoły” w Królowej Górnej – „Msza św. szkolna” o 8:30 z udziałem tego środowiska.
 11. To także dzień Imienin ks. bpa Andrzeja Jeża, bo przypada w tym dniu wspomnienie liturgiczne św. Andrzeja Boboli.
 12. We czwartek przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – Msze św. o 6:30 i 18:00.
 13. W sobotę (21 V) wyjazd do Kalwarii i Wadowic oraz do Zatoru dzieci I-komunijnych. To wyjazd kościelno-szkolny.
 14. W sobotę podczas Mszy św. o 8:00 chrzest dziecka: Dominika Maria Stanek.
 15. Też w sobotę o 9:00 (21 V) na plebanii zbiera się komisja dla oceny prac fot.-plast. w konkursie „Moja Chrzcielnica”.
 16. W przyszłą niedzielę zaś obchodzić będziemy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej (22 V).
 17. 22 V (niedz.) o 15:00 w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie (ul. Krakowska 10) – Misyjne Święto Dzieci. (plakat).
 18. W niedzielę 22 V – pielgrzymka Mystkowa i Mszalnicy z okazji jubileuszu wsi i parafii do Łagiewnik.
 19. W niedzielę 22 V na Mszach św. złoży świadectwo para małżeńska z Kościoła Domowego; zaś 29 V – podejmiemy próbę zawiązania kręgu Kościoła Domowego w naszej parafii (do kręgów należy przeważnie od 4-7 par).
 20. Nabożeństwa Majowe w dni powszednie od poniedziałku do soboty są po Mszy św. o 18:00. W niedzielę o 14:00.
 21. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o 17:00 przed Mszą św. wieczorną – zbiórka ministrantów i aspirantów (salka nad zakrystią), ● we środę o 19:00 – po Mszy św. zbiórka lektorów klas VI i I oraz II klasy gimnazjum, ● we środę o godz. o 19:00 – próba chóru, ● we czwartek o 17:00 – ostatnie spotkanie rodziców i dzieci pierwszokomunijnych (powtórka formuły spowiedzi), ● w piątek o 17:00, tj. przed Mszą św. wieczorną – spotkanie DSM (I sala pod kościołem), ● w sobotę o 11:00 – schola parafialna (I oraz II sala pod kościołem).
 22. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Renaty Janus.
 23. Zapowiedzi pierwsze przedślubne – w związki małżeńskie zamierza wstąpić dziewięć par narzeczeńskich: Stefan Henryk Michalik – Natalia Karolina Łabuś; Jakub Grzegorz Bednarek – Dominika Stanisława Kiełbasa; Krzysztof Tomasz Bochenek – Kinga Skwarek; Michał Wiesław Mordarski – Monika Justyna Serafin; Rafał Jakub Kacprowicz – Agnieszka Elżbieta Siedlarz; Lukàš Šifel – Mariola Katarzyna Radzik; Wiesław Wójcik – Małgorzata Góra; Piotr Kryspin Mężyk – Justyna Anna Zaczyk; Wiktor Beker – Dorota Aleksandra Lebda (więcej szczegółów: w gablocie).
 24. Boże Ciało – kuria proponuje hasła: „Miłosierdzie Boże, zstępujące na świat w Osobie Słowa Wcielonego” (ogólne): I ołtarz: „Miłosierdzie Boże, niezgłębione w ustanowieniu Hostii Świętej”, II ołtarz: „Miłosierdzie Boże, w sakramencie chrztu świętego”, III ołtarz: „Miłosierdzie Boże, budzące ufność wbrew nadziei”, IV ołtarz: „Miłosierdzie Boże, darzące nas życiem nieśmiertelnym”.
 25. Trasa Bożego Ciała będzie w tym roku prowadzić starą drogą ku Królowej Polskiej (ku mostowi), potem powrót do kościoła drogą główną przez „Milenium”. W tym roku do przejścia jest 3100 m. Co roku będzie inna trasa.
 26. Do rodzin, gdzie będą ołtarze, podjadę w tym tygodniu – wykonują je wraz z sąsiadami (traktujmy to jak zaszczyt!).
 27. Wydatki tego tygodnia: za paliwo do maszyn przy pracach ziemnych ciężkiego sprzętu (35 tonowe wozidło Volvo, na którym pracował p. Eugenisz Mężyk i ciężka koparka Atlas, którą to pracę wykonał p. Zbigniew Ząber. Za darmową pracę – Dzięki!
 28. Za jedzenie (pizze, pączki, pieczywo obiady dla robotników y 3 brygad. Gniazdo hermetyczne.
 29. Za wykonanie instalacji elektrycznej (okablowanie w tynkach) w trzech garażach p. Mariuszowi Poręba.
 30. Za silniki Sommer Aperto w 3 garażach zamontowane darmowo przez właściciela firmy „Wiązmar” naszego parafianina pana Mariusza Hatlasia – za co serdecznie dziękuję!
 31. Comiesięczna składka w drugą niedzielę miesiąca (8 V) na potrzeby parafii wyniosła aż: 3791 zł. Bóg zapłać!
 32. Natomiast zbiórka do puszek przed kościołem na ofiary kataklizmu w Ekwadorze wyniosła 304 zł.
 33. W piątek 13 V, kiedy w wielu parafiach przeprowadza się procesje fatimskie we wspomnienie liturgiczne MB z Fatima, w naszej parafii została poświęcona dziewięćdziesięciocentymetrowa figura MB Fatimskiej zafundowana przez Krzysztofa Janusa, a przeznaczona do noszenia przez DSM-ki (w tym przez cztery jego wnuczki).
 34. Jak Pan Bóg pozwoli, także u nas rozpoczniemy procesyjne Różańce Fatimskie za rok „13-go” od V do X.
 35. Dziękuję za ofiarowane rozsady kwiatów na rabaty (róże – państwo Małgorzata i Paweł Kachniarz oraz Elżbieta i Tomasz Kogut, którzy też je posadzili; pani Józefa Nowak, państwo Śmierciakowie, anonimowa osoba, itd.).
 36. Pracownicy Firmy „DoMar” wymalowali jedną stronę dachu starej plebanii – obecnie czekamy na drugą partię niemieckiej farby z podkładem przesyłaną przez Wrocław (przez Stowarzyszenie „Pro Natura”). Jak tylko przejdą deszcze, dokończymy malowania.
 37. Za przygotowanie stołów i podanie posiłku dzieciom pierwszokomunijnym dziękuję pniom Zuzannie Kmak i Bożenie Gaborek. Panu Januszowi Gaborek – za kopanie i czyszczenie rowu oraz rozpoczęcie cięcia drewna spod wiaty.
 38. Dziękuję p. Krystynie Michalik i jej pomocnikom za rozebranie Grobu Pańskiego. A także za wystrój na uroczystości.
 39. Zgodnie z ustaleniem, na sobotę proszę jeszcze raz grupę dziesiętnika, pana Mariusza Hatlasia, bo w minioną padało.
 40. Jeśli przyjdą niewiasty czy dzieci – także dla nich mam pracę lżejszą. Proszę przynieść łopaty, szpadle, kilofy itd.
 41. Trwa Konkurs plastyczno-fotograficzny „Moja Chrzcielnica” zainicjowany przez Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej dla uczczenia 1050 Chrztu Polski. Uczniowie obu szkół do środy (18 V) mogą składać prace swym opiekunom (p. A. Kumorek i ks. J. Radzik). Prace będą prezentowane na wystawie w parafii. 3 najlepsze, które oceni Komisja 21 V (w sobotę o 9:00) będą przesłane do Dekanatu. Dla uczniów przewidziano nagrody.
 42. We czwartek (19 V) o 19:00 w szkole w Królowej Górnej zebranie wiejskie – wśród tematów: spotkanie z przedstawicielem Wodociągów Sądeckich w sprawie przyłączy do sieci kanalizacji i sprawy bieżące. Szczegóły w gablocie.
 43. Akcja Katolicka w sobotę za dwa tygodnie (28 V) organizuje wyjazd do Muszyny do „Ogrodów Biblijnych”. Zgłoszenia u członkiń AK do niedzieli 22 V włącznie. Koszt: 20 zł od osoby.
 44. Pielgrzymka do Torunia, Gietrzwałdu, św. Lipki i Niepokalanowa w dniach 17/18 czerwca. Koszt pielgrzymki 230 zł. Zapisy u ks. Jana. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej parafii i w gablocie.
 45. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Renata, Edward Poręba; Mateusz Poręba; Ewelina Poręba. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Agnieszka, Grzegorz Wolak; Stanisława, Zbigniew Poręba; Marzena, Artur Apola.
 46. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
 

Ewangelia na dziś