Start Informacje Niedziela Zesłanie Ducha Świętego 15.05.2016
Niedziela Zesłanie Ducha Świętego 15.05.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 15 maja 2016 10:48

Niedziela Zesłania Ducha Świętego – 15 maja 2016

W tygodniu:

Niedziela – 15 V – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego; albo: wsp. dow. św. Zofii, wdowy i męczennicy (opuszcza się)

Poniedziałek – 16 V – Święto NMP Matki Kościoła; albo: Święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski ( opuszcza się)

Środa – 18 V – wsp. dow. bł. Stanisława Papczyńskiego, prezb.; albo: św. Jana I, pap. i męcz.

Czwartek – 19 V – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Piątek – 20 V – wsp. dow. św. Bernardyna ze Sieny, prezb.

Sobota – 21 V – wsp. dow. św. Krzysztofa Magellanes, prezb. i Towarzyszy, męcz.

Niedziela – 22 V – Uroczystość Najświętszej Trójcy; albo: wsp. dow. św. Rity z Casci, zak. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa zaprasza nas dziś do uczestnictwa w darach Ducha Świętego i otwarcia dusz na Jego działanie.
 2. Przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – w naszej parafii to „Dzień Rocznicy Komunii Świętej” klas III.
 3. Dzieci te przeżywają swą Uroczystość Rocznicy Pierwszej Eucharystii na „sumie” – jak zwykle o 10:30 (21 dzieci).
 4. Kończy się też dziś tzw. „Biały Tydzień” dla dzieci pierwszokomunijnych. Dzieci te przyjdą ubrane na biało w tunikach jeszcze w Boże Ciało i jego oktawę.
 5. Dzieci, które już chodzą do obecnych klas pierwszych pójdą jeszcze w drugiej klasie w 2017 r.; natomiast dopiero idące do I klasy w tym roku szkolnym 2016/17 pójdą do I Komunii Św. dopiero w III klasie. To decyzja Ks. Biskupa.
 6. Dziś (15 V) składka decyzją Ks. Biskupa przeznaczona na organizację Światowych Dni Młodzieży.
 7. Jutro, tj. w poniedziałek (16 V) przypada II dzień „Zielonych Świątek”, czyli Święto NMP Matki Kościoła.
 8. Msze św. 16 V w „Matki Kościoła” są w porządku półświątecznym: 7:00 8:30 (szkolna), 10:30 i 17:00.
 9. Jest to również „
 10. 10. święto Szkoły” w Królowej Górnej – „Msza św. szkolna” o 8:30 z udziałem tego środowiska.
 11. To także dzień Imienin ks. bpa Andrzeja Jeża, bo przypada w tym dniu wspomnienie liturgiczne św. Andrzeja Boboli.
 12. We czwartek przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – Msze św. o 6:30 i 18:00.
 13. W sobotę (21 V) wyjazd do Kalwarii i Wadowic oraz do Zatoru dzieci I-komunijnych. To wyjazd kościelno-szkolny.
 14. W sobotę podczas Mszy św. o 8:00 chrzest dziecka: Dominika Maria Stanek.
 15. Też w sobotę o 9:00 (21 V) na plebanii zbiera się komisja dla oceny prac fot.-plast. w konkursie „Moja Chrzcielnica”.
 16. W przyszłą niedzielę zaś obchodzić będziemy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej (22 V).
 17. 22 V (niedz.) o 15:00 w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie (ul. Krakowska 10) – Misyjne Święto Dzieci. (plakat).
 18. W niedzielę 22 V – pielgrzymka Mystkowa i Mszalnicy z okazji jubileuszu wsi i parafii do Łagiewnik.
 19. W niedzielę 22 V na Mszach św. złoży świadectwo para małżeńska z Kościoła Domowego; zaś 29 V – podejmiemy próbę zawiązania kręgu Kościoła Domowego w naszej parafii (do kręgów należy przeważnie od 4-7 par).
 20. Nabożeństwa Majowe w dni powszednie od poniedziałku do soboty są po Mszy św. o 18:00. W niedzielę o 14:00.
 21. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o 17:00 przed Mszą św. wieczorną – zbiórka ministrantów i aspirantów (salka nad zakrystią), ● we środę o 19:00 – po Mszy św. zbiórka lektorów klas VI i I oraz II klasy gimnazjum, ● we środę o godz. o 19:00 – próba chóru, ● we czwartek o 17:00 – ostatnie spotkanie rodziców i dzieci pierwszokomunijnych (powtórka formuły spowiedzi), ● w piątek o 17:00, tj. przed Mszą św. wieczorną – spotkanie DSM (I sala pod kościołem), ● w sobotę o 11:00 – schola parafialna (I oraz II sala pod kościołem).
 22. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Renaty Janus.
 23. Zapowiedzi pierwsze przedślubne – w związki małżeńskie zamierza wstąpić dziewięć par narzeczeńskich: Stefan Henryk Michalik – Natalia Karolina Łabuś; Jakub Grzegorz Bednarek – Dominika Stanisława Kiełbasa; Krzysztof Tomasz Bochenek – Kinga Skwarek; Michał Wiesław Mordarski – Monika Justyna Serafin; Rafał Jakub Kacprowicz – Agnieszka Elżbieta Siedlarz; Lukàš Šifel – Mariola Katarzyna Radzik; Wiesław Wójcik – Małgorzata Góra; Piotr Kryspin Mężyk – Justyna Anna Zaczyk; Wiktor Beker – Dorota Aleksandra Lebda (więcej szczegółów: w gablocie).
 24. Boże Ciało – kuria proponuje hasła: „Miłosierdzie Boże, zstępujące na świat w Osobie Słowa Wcielonego” (ogólne): I ołtarz: „Miłosierdzie Boże, niezgłębione w ustanowieniu Hostii Świętej”, II ołtarz: „Miłosierdzie Boże, w sakramencie chrztu świętego”, III ołtarz: „Miłosierdzie Boże, budzące ufność wbrew nadziei”, IV ołtarz: „Miłosierdzie Boże, darzące nas życiem nieśmiertelnym”.
 25. Trasa Bożego Ciała będzie w tym roku prowadzić starą drogą ku Królowej Polskiej (ku mostowi), potem powrót do kościoła drogą główną przez „Milenium”. W tym roku do przejścia jest 3100 m. Co roku będzie inna trasa.
 26. Do rodzin, gdzie będą ołtarze, podjadę w tym tygodniu – wykonują je wraz z sąsiadami (traktujmy to jak zaszczyt!).
 27. Wydatki tego tygodnia: za paliwo do maszyn przy pracach ziemnych ciężkiego sprzętu (35 tonowe wozidło Volvo, na którym pracował p. Eugenisz Mężyk i ciężka koparka Atlas, którą to pracę wykonał p. Zbigniew Ząber. Za darmową pracę – Dzięki!
 28. Za jedzenie (pizze, pączki, pieczywo obiady dla robotników y 3 brygad. Gniazdo hermetyczne.
 29. Za wykonanie instalacji elektrycznej (okablowanie w tynkach) w trzech garażach p. Mariuszowi Poręba.
 30. Za silniki Sommer Aperto w 3 garażach zamontowane darmowo przez właściciela firmy „Wiązmar” naszego parafianina pana Mariusza Hatlasia – za co serdecznie dziękuję!
 31. Comiesięczna składka w drugą niedzielę miesiąca (8 V) na potrzeby parafii wyniosła aż: 3791 zł. Bóg zapłać!
 32. Natomiast zbiórka do puszek przed kościołem na ofiary kataklizmu w Ekwadorze wyniosła 304 zł.
 33. W piątek 13 V, kiedy w wielu parafiach przeprowadza się procesje fatimskie we wspomnienie liturgiczne MB z Fatima, w naszej parafii została poświęcona dziewięćdziesięciocentymetrowa figura MB Fatimskiej zafundowana przez Krzysztofa Janusa, a przeznaczona do noszenia przez DSM-ki (w tym przez cztery jego wnuczki).
 34. Jak Pan Bóg pozwoli, także u nas rozpoczniemy procesyjne Różańce Fatimskie za rok „13-go” od V do X.
 35. Dziękuję za ofiarowane rozsady kwiatów na rabaty (róże – państwo Małgorzata i Paweł Kachniarz oraz Elżbieta i Tomasz Kogut, którzy też je posadzili; pani Józefa Nowak, państwo Śmierciakowie, anonimowa osoba, itd.).
 36. Pracownicy Firmy „DoMar” wymalowali jedną stronę dachu starej plebanii – obecnie czekamy na drugą partię niemieckiej farby z podkładem przesyłaną przez Wrocław (przez Stowarzyszenie „Pro Natura”). Jak tylko przejdą deszcze, dokończymy malowania.
 37. Za przygotowanie stołów i podanie posiłku dzieciom pierwszokomunijnym dziękuję pniom Zuzannie Kmak i Bożenie Gaborek. Panu Januszowi Gaborek – za kopanie i czyszczenie rowu oraz rozpoczęcie cięcia drewna spod wiaty.
 38. Dziękuję p. Krystynie Michalik i jej pomocnikom za rozebranie Grobu Pańskiego. A także za wystrój na uroczystości.
 39. Zgodnie z ustaleniem, na sobotę proszę jeszcze raz grupę dziesiętnika, pana Mariusza Hatlasia, bo w minioną padało.
 40. Jeśli przyjdą niewiasty czy dzieci – także dla nich mam pracę lżejszą. Proszę przynieść łopaty, szpadle, kilofy itd.
 41. Trwa Konkurs plastyczno-fotograficzny „Moja Chrzcielnica” zainicjowany przez Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej dla uczczenia 1050 Chrztu Polski. Uczniowie obu szkół do środy (18 V) mogą składać prace swym opiekunom (p. A. Kumorek i ks. J. Radzik). Prace będą prezentowane na wystawie w parafii. 3 najlepsze, które oceni Komisja 21 V (w sobotę o 9:00) będą przesłane do Dekanatu. Dla uczniów przewidziano nagrody.
 42. We czwartek (19 V) o 19:00 w szkole w Królowej Górnej zebranie wiejskie – wśród tematów: spotkanie z przedstawicielem Wodociągów Sądeckich w sprawie przyłączy do sieci kanalizacji i sprawy bieżące. Szczegóły w gablocie.
 43. Akcja Katolicka w sobotę za dwa tygodnie (28 V) organizuje wyjazd do Muszyny do „Ogrodów Biblijnych”. Zgłoszenia u członkiń AK do niedzieli 22 V włącznie. Koszt: 20 zł od osoby.
 44. Pielgrzymka do Torunia, Gietrzwałdu, św. Lipki i Niepokalanowa w dniach 17/18 czerwca. Koszt pielgrzymki 230 zł. Zapisy u ks. Jana. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej parafii i w gablocie.
 45. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Renata, Edward Poręba; Mateusz Poręba; Ewelina Poręba. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Agnieszka, Grzegorz Wolak; Stanisława, Zbigniew Poręba; Marzena, Artur Apola.
 46. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2018-10-19, 28. tydz. zwykły
  Łk 12,1-7
  Kiedy wielotysięczne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: „Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach. Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: Bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie. Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli”.