Start Informacje IX Niedziela Zwykła 29.05.2016
IX Niedziela Zwykła 29.05.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 29 maja 2016 06:09

IX Niedziela Zwykła 29.05.2016

W tygodniu:

Niedziela – 29 V – IX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Urszuli Ledóchowskiej, dziew. (opuszcza się)

Poniedziałek – 30 V – wsp. dow. św. Jana Sarkandra, prezb. i męcz.; albo: św. Zdzisławy

Wtorek – 31 V – Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

I Środa – 1 VI – wsp. św. Justyna, męcz.

I Czwartek –2 VI – wsp. dow. śś. Marcelina i Piotra, męcz.

I Piątek – 3 VI – Uroczystość Najświętszego Seca Pana Jezusa; albo: wsp. Karola Lwangi i Towarzyszy(opuszcza się)

I Sobota – 4 VI – wsp. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

I Niedziela – 5 VI – X Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Bonifacego, bpa i męcz. (opuszcza się)


 1. Liturgia Słowa przypomina nam o obecności Boga wśród nas posłanego na świat z miłości do człowieka.
 2. Wysłuchamy dziś (29 V) Listu Episkopatu „Ojciec Stanisław Papczyński – Orędownik godności i świętości życia” wystosowanego przed jego kanonizacją.
 3. Na „sumie” z racji Oktawy Bożego Ciała śpiewać dziś będzie nasz chór.
 4. Po świadectwach złożonych minionej niedzielę 22 V przez 4 pary małżeńskie z Kościoła Domowego na Mszach św. dziś 29 V zapraszam na plebanię chętne pary małżeńskie, by podjąć próbę zawiązania kręgu Kościoła Domowego w naszej parafii (do kręgów należy przeważnie od 4-7 par).
 5. We wtorek przypada Święto Nawiedzenia NMP – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 (z procesją).
 6. We wtorek ostatnie już tegoroczne Nabożeństwo Majowe (także w procesji).
 7. W I środę rozpoczynają się „czerwcówki” – litanię do Serca Jezusa odmawiamy po każdej Mszy św.
 8. W I środę miesiąca (misyjna) – zmiana tajemnic róż misyjnych. Modlimy się za misje, jak i składka na rzecz misji.
 9. Do czwartku trwa oktawa „Bożego Ciała”, czyli Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
 10. Dzieci I-komunijne w dalszym ciągu na Oktawę przychodzą ubrane na biało w tunikach jak na Biały Tydzień.
 11. W I czwartek na zakończenie oktawy błogosławieństwo dzieci oraz wianków.
 12. W I czwartek adoracja Najśw. Sakramentu dla klas gimnazjalnych od 15:00 do 20:00 według ustalonego grafiku.
 13. 2 VI (we czwartek) – na zakończenie Oktawy Bożego Ciała zostaną ogłoszone wyniki konkursu „Moja Chrzcielnica” i rozdane nagrody.
 14. Również w I piątek z racji Uroczystości Najw. Serca Jezusowego – o 18:00 procesja z Litanią do Serca Bożego.
 15. 3 VI – to Dzień Modlitw o Świętość Życia Kapłańskiego.
 16. W I piątek ogólna adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00.
 17. Comiesięczne spotkania kandydatów do bierzmowania (w I czwartek – adoracja; I piątek – konferencja).
 18. W ten I piątek z racji Uroczystości Najświętszego Serca Jezusa nie obowiązuje post – jest dyspensa.
 19. W I sobotę (4 VI) przypada wspomnienie Niepokalanego Serca NMP. W I sobotę Msze św. o 6:30 oraz 8:00 i 18:00.
 20. W niedzielę natomiast, czyli 5 VI, w Polsce przeżywamy „Dzień Dziękczynienia”.
 21. W I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00 ; zaś dla kobiet zmiana tajemnic w II niedzielę miesiąca. W I środę – zmiana tajemnic Róż Misyjnych.
 22. Spowiedź comiesięczna przez 1 h od 17:00: w I czwartek (dzieci i młodzież) oraz w I piątek (dorośli).
 23. W dniach od 31 V do 8 VI organizowana jest też wielowariantowa co do ilości dni i kosztów pielgrzymka do Rzymu na kanonizację o. Stanisława Papczyńskiego (w dniu 5 VI) – więcej szczegółów można uzyskać w parafii w Podegrodziu, także na jej stronie internetowej www.podegrodzie.diecezja.tarnow.pl oraz na plakacie w gablocie.
 24. Nabożeństwa Majowe w dni powszednie są po Mszy św. o 18:00, a dziś o 10:30 (wszystkie podczas procesji).
 25. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we wtorek o 17:00 – spotkanie kandydatów na aspirantów i aspirantów; zaś po Mszy św. o 19:00 – zbiórka ministrantów (obie nad zakrystią), ● we środę o godz. o 19:00 – próba chóru (albowiem w niedzielę w Oktawie będzie śpiew na sumie), ● w piątek o 17:00, tj. przed Mszą św. wieczorną – spotkanie DSM (sala pod kościołem), ● w sobotę o 11:00 – schola parafialna (I oraz II sala pod kościołem).
 26. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża zelatorki Anny Poręba.
 27. Wydatki tego tygodnia: Słodycze dla dzieci sypiących kwiaty i biorących udział w procesji w sobotę; różne materiały przy remoncie i malowaniu dachu; inne wydatki z tym związane; żywność dla robotników.
 28. Składka z B. Ciała przeznaczona na hospicja i wyznaczone przez Biskupa cele charytatywne wyniosła 1779,50 zł.
 29. Zgodnie z ustaleniem, w tę sobotę pracowali  młodzieńcy: Mariusz Ochwat, Maciej Gromala, Konrad i Jakub Siedlarz. Rozplantowali pryzmę ziemi i posadzili kwiaty – dziękuję!
 30. Na sobotę proszę grupę dziesiętnika Janusza Pazgana – będzie praca odsłonięcia wierzchu fundamentów.
 31. Proszę przynieść łopaty, szpadle, kilofy itd. Jeśli przyjdą niewiasty czy dzieci – także dla nich mam pracę lżejszą.
 32. Dziękuję za kolejne ofiarowane rozsady kwiatów na rabaty: robiącym pierwszy ołtarz oraz Annie Michalik i innym.
 33. Jeśli ktoś przerywa kwiaty skalniakowe – to chętnie przyjmę do kościoła (można je nasadzać przy chodnikach).
 34. Dziękuję wszystkim w jakikolwiek sposób zaangażowanym w przygotowanie i przebieg procesji Bożego Ciała.
 35. 4 VI – pielgrzymka na spotkanie diecezjalne do Limanowej DSM z naszej parafii (wyjazd o 8:30 na Mszę ś. o 10:00).
 36. Odpust w parafii NSPJ w Nowym Sączu w piątek 3 VI o 18:00. Kaznodzieją i głównym celebransem będzie o. Józef Polak SJ – proboszcz parafii p.w. Ducha Świętego w Nowym Sączu.
 37. Parafia NSPJ (kolejowa) w Nowym Sączu zaprasza na VIII Parafialny Festyn Rekreacyjno-Charytatywny „Serce za Serce”, który odbędzie się 4 VI o godz. 11:00 – 21:00 na boisku Szkoły Podstawowej nr 8, przy ul. Batorego 76 (wejście od ul. 1-maja. Szczegóły na plakacie.
 38. Informuję, że kolejna IV Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę odbędzie się w dniach 3-4 VI. Program został umieszczony w tyle okładki czasopisma misyjnego Misje Dzisiaj (3 nr/2016), które otrzymuje każda parafia. Zachęcamy do udziału w owej pielgrzymce zwłaszcza tych, którzy planowali w swych wspólnotach organizację pielgrzymki na Jasną Górę.
 39. W gablocie widnieje plakat akcji obrony dzieci nienarodzonych „Wybieraj Życie”, podczas której to akcji zbiera się podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Więcej szczegółów na ich stronie WWW.wybierajzycie.pl
 40. W kinach jest od połowy lutego wartościowy film Oskara Parra de Carrizosa „Cierń Boga” – jest to historia Jezusa widziana oczami jego apostołów.
 41. Nadal składane są w kopertach ofiary na ogrzewanie i cmentarz, są i przelewy na konta parafialne – dziękuję.
 42. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: M. M. Janus; M. St. Wyszowski; M. J. Janus. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Dorota, Andrzej Czesak; rodzina Mleczków; Małgorzata, Krzysztof Borkowski.
 43. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 29 maja 2016 08:08
 

Ewangelia na dziś

 • Środa 2018-11-21, Wspomnienie Ofiarowania NMP
  Łk 19,11-28
  Jezus opowiedział przypowieść, dlatego że był blisko Jerozolimy, a oni myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi. Mówił więc: „Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się w kraj daleki, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić. Przywołał więc dziesięciu sług swoich, dał im dziesięć min i rzekł do nich: «Zarabiajcie nimi, aż wrócę». Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: «Nie chcemy, żeby ten królował nad nami». Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił, kazał przywołać do siebie te sługi, którym dal pieniądze, aby się dowiedzieć, co każdy zyskał. Stawił się więc pierwszy i rzekł: «Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min». Odpowiedział mu: «Dobrze, sługo dobry; ponieważ w drobnej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami». Także drugi przyszedł i rzekł: «Panie, twoja mina przyniosła pięć min». Temu też powiedział: «I ty miej władzę nad pięciu miastami». Następny przyszedł i rzekł: «Panie, tu jest twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce. Lękałem się bowiem ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: chcesz brać, czegoś nie położył, i żąć, czegoś nie posiał». Odpowiedział mu: «Według słów twoich sądzę cię, zły sługo. Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: chcę brać, gdzie nie położyłem, i żąć, gdziem nie posiał. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał». Do obecnych zaś rzekł: «Odbierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min». Odpowiedzieli mu: «Panie, ma już dziesięć min». Powiadam wam: «Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach»”. Po tych słowach ruszył na przedzie zdążając do Jerozolimy.