Start Informacje 18 Niedziela Zwykła 31.08.2016
18 Niedziela Zwykła 31.08.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 31 lipca 2016 06:16

XVIII Niedziela Zwykła – 31 lipca 2016

W tygodniu:

Niedziela – 31 VII – XVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Ignacego z Loyoli, prezb. (z racji niedzieli opuszcza się)

Poniedziałek – 1 VIII – wsp. św. Alfonsa Marii Liguoriego, bpa i dokt. Kośc.

Wtorek – 2 VIII – wsp. dow. św. Euzebiusza z Vercelli, bpa; albo: św. Piotra Juliana Eymarda, prezb.

I Środa – 3 VIII – dzień misyjny w naszej parafii

I Czwartek – 4 VIII – wsp. św. Jana Marii Vianneya, prezb.

I Piątek – 5 VIII – wsp. dow. Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP („Sancta Maria Maggiore”)

I Sobota – 6 VIII – Święto Przemienienia Pańskiego

I Niedziela – 7 VIII – XIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow.: św. Sykstusa II, pap. i Towarzyszy, męcz.; św. Kajetan, prezb.; bł. Edmunda Bojanowskiego (te trzy wspomnienia opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Liturgia Słowa zwraca nasze pragnienia ku niebu – gdzie bogactwo naszego życia wobec marności doczesnych dóbr.
 2. Wysłuchamy dziś Apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości o abstynencję w sierpniu pt. „Młodzi nie dajcie się zniewolić!” jako że jutro zaczyna się miesiąc trzeźwości i abstynencji w naszym narodzie. Podejmijmy się ich!
 3. W tę niedzielę (31 VII) kończy się w naszej Ojczyźnie pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka; punktem kulminacyjnym jest dzisiejsza „Msza św. Posłania” odprawiana w Brzegach koło Wieliczki na „Campus Misericordiae o 11:00”.
 4. Także od tej niedzieli (31 VII) rozpoczyna się Tygodniowy Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Będzie on trwać do 7 sierpnia. Jego hasłem są słowa Roku Jubileuszowego: „Miłosierni jak Ojciec”. Szczegółowy program na afiszu w gablocie.
 5. Od ubiegłej niedzieli rozprowadzano dla parafian darmowe wejściówki na finalne uroczystości ŚDM w Brzegach. Wejściówki te są ważne zarówno w na wczorajsze czuwanie, jak i na dzisiejszą niedzielną końcową Eucharystię.
 6. Od czwartku 26 VII gościmy u nas cały autobus Polaków z Neokatechumenatu z Pomorza – to dokładnie 52 osoby:

* z soboty na tę niedzielę uczestniczą w nocnym czuwaniu i spotkaniu z Papieżem w Brzegach

* natomiast dziś na wieczór po spotkaniu z Ojcem Świętym wrócą do nas na ostatni nocleg z 31 lipca na 1 sierpnia, tj. z niedzieli na poniedziałek (jutro w poniedziałek odjeżdżają do siebie).

 1. Od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia – można zyskać tzw. „odpust Porcjunkuli” związany z osobą św. Franciszka z Asyżu ofiarując go za siebie lub kogoś zmarłego. Trzeba spełnić 4 warunki:
  1. dyspozycja wewnętrzna (czyli oderwanie od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i stan łaski)
  2. nawiedzenie kościoła i odmówienie tam „Ojcze nasz…” i „Wierzę w Boga Ojca…”
  3. spowiedź sakramentalna i Komunia Święta
  4. modlitwa w intencjach Ojca Świętego (np. „Zdrowaś Mario…” czy inne)
 2. W poniedziałek 1 VIII przeżywa się w Polsce Rocznicę Powstania Warszawskiego (1944).
 3. W tę środę (3 VIII) przypada I środa – w naszej parafii misyjna: adoracja, składka i zmiana tajemnic Róż Misyjnych.
 4. I czwartek – od 15:00 do 20:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu przez młodzież gimnazjalną według grafiku (spowiedź przez godzinę przed Mszą św.) Zapraszam serdecznie mimo wakacji!
 5. Też we czwartek 4 VIII – wspomnienie liturgiczne św. Jana Marii Vianneya: „święto patronalne proboszczów”.
 6. Spowiedź comiesięczna przez 1 h od 17:00: w I czwartek (dzieci i młodzież) oraz w I piątek (dorośli).
 7. I piątek (5 VIII) – rano po Mszy św. porannej objazd do chorych według spisu zgłoszonych osób.
 8. Także w tenże I piątek – ogólna adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00.
 9. W piątek 5 VIII – wspomnienie liturgiczne „Matki Bożej Śnieżnej” i rocznica poświęcenia tejże rzymskiej bazyliki.
 10. W te trzy dni (I czwartek, I piątek oraz w I sobotę Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 (w piątek też o 15:00).
 11. W sobotę 6 sierpnia przypada Święto Przemienienia Pańskiego – Msze św. są o 6:30 oraz 8:00, a także 18:00.
 12. Najbliższa niedziela (7 VIII) to także I niedziela (adoracyjna) – zmiana tajemnic męskich po 7:00; zaś w II niedzielę (14 VII) zmiana tajemnic żeńskich po 7:00 (także w II niedzielę 14 VIII – składka na potrzeby parafii).
 13. I jeszcze intencje podane na sierpień przez papieża Franciszka do modlitwy różańcowej – ogólna: „Aby sport był okazją do braterskiego spotkania między narodami i przyczyniał się do sprawy pokoju na świecie”; i misyjna (ewangelizacyjna) „Aby chrześcijanie żyli zgodnie z Ewangelią, dając świadectwo wiary, uczciwości i miłości bliźniego”.
 14. W czasie wakacji nie ma żadnych spotkań DSM i scholi, zaś zbiórki ministrantów i lektorów – tylko okazjonalnie.
 15. Po 1 VIII już tylko u ks. Przewodnika Grupy „Małgorzata” lub w kancelarii Bazyliki w Nowym Sączu można dokonać zapisu na XXXIV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę (17-26 VIII), która jest pod hasłem: „Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
 16. Po raz kolejny przybliżam „widełki” kosztów wpisowych: od pierwszej osoby dorosłej pobiera się 90 zł; od każdej następnej z rodziny – 60 zł; od kolejnego dziecka, czyli drugiego i dalszych w wieku do VI klasy – tylko 20 zł (resztę dopłaca „Caritas”).
 17. Do 16 roku życia uczestnik PPT musi mieć dorosłego opiekuna – takie wymagania stawia także ubezpieczyciel.
 18. Spotkanie przedpielgrzymkowe odbędzie się w Bazylice św. Małgorzaty w niedzielę za tydzień, czyli 7 VIII: wpierw o godz. 17:00 Msza św., a potem o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie organizacyjne w sali Przemienienia Pańskiego.
 19. Organizatorzy zachęcają zwłaszcza chorych i terminowo przeszkodzonych do duchowego pielgrzymowania z PPT.
 20. Dziś w ogólności, najserdeczniej jak mogę, dziękuję wszystkim zaangażowanym w ŚDM rodzinom i wszelakim wolontariuszom, zaś imienne podziękowania z serca wyrażę w ogłoszeniach za tydzień.
 21. 2 VIII tj. wtorek będziemy obchodzić 118 rocznicę urodzin bł. Karoliny. Kustosz zaprasza do Sanktuarium na Mszę św. o godzinie 11.00, której będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Nowak, który pomagał w procesie beatyfikacyjnym bł. Karoliny oraz należał do Kongregacji ds. Kanonizacji.
 22. Wydział Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaprasza do udziału w XIII Marszu w intencji trzeźwości, który odbędzie się w sobotę 6 VIII. Patronat nad Marszem objął Biskup Tarnowski. Szczegóły na plakacie.
 23. Pragnę też poinformować, że w niedzielę 7 VIII w parafii Kamionka Wielka, odbędzie się akcja trzeźwościowa połączona z różańcem i świadectwami osób uzależnionych, a zakończona spotkaniem integracyjnym na końcu dróżek na Żakówce. Bliższe szczegóły podam w następną niedzielę. Już dziś zapraszam do udziału całymi rodzinami.
 24. Także 7 VII w szkole w Królowej Górnej od 8:00 do 13:00 można oddać krew – jest wielkie na nią zapotrzebowanie.
 25. 14 VIII (w niedzielę) – organizowana jest pielgrzymka parafialna do Kalwarii Zebrzydowskiej (koszt 40 zł). Zapisy wraz z przedpłatą 20 zł u członków Akcji Katolickiej (zapisy do 10 sierpnia). Szczegóły będą w gablocie.
 26. Wydatki ostatniego tygodnia: wymiana żarówek; złączka do węża (bo ktoś ją w lipcu rozjechał); naprawa kranika przy WC w łazience w kościele (urwany).
 27. Przy okazji błogosławieństwa pojazdów 24 VII na tacą zebrano od kierowców dobrowolne datki w wysokości 1150,20 zł przeznaczone na fundację „MIVA POLSKA” zakupującą dla misjonarzy środki transportu. Bóg zapłać.
 28. Na sprzątanie 300 zł przekazały trzy rodziny: A. i St. Bagniccy; M. i K. Stasik; B. i L. Kruczek. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Teresa i Ryszard Olesiak; Grażyna i Arkadiusz Olesiak; Lucyna i Jerzy Ochwat.
 29. Podczas wakacyjnego okresu z racji upałów Msze św. odprawiana są nieco krócej. O czym już informowałem.
 30. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: czwartek, 04 sierpnia 2016 00:35
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.