Start Informacje 18 Niedziela Zwykła 31.08.2016
18 Niedziela Zwykła 31.08.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 31 lipca 2016 06:16

XVIII Niedziela Zwykła – 31 lipca 2016

W tygodniu:

Niedziela – 31 VII – XVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Ignacego z Loyoli, prezb. (z racji niedzieli opuszcza się)

Poniedziałek – 1 VIII – wsp. św. Alfonsa Marii Liguoriego, bpa i dokt. Kośc.

Wtorek – 2 VIII – wsp. dow. św. Euzebiusza z Vercelli, bpa; albo: św. Piotra Juliana Eymarda, prezb.

I Środa – 3 VIII – dzień misyjny w naszej parafii

I Czwartek – 4 VIII – wsp. św. Jana Marii Vianneya, prezb.

I Piątek – 5 VIII – wsp. dow. Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP („Sancta Maria Maggiore”)

I Sobota – 6 VIII – Święto Przemienienia Pańskiego

I Niedziela – 7 VIII – XIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow.: św. Sykstusa II, pap. i Towarzyszy, męcz.; św. Kajetan, prezb.; bł. Edmunda Bojanowskiego (te trzy wspomnienia opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Liturgia Słowa zwraca nasze pragnienia ku niebu – gdzie bogactwo naszego życia wobec marności doczesnych dóbr.
 2. Wysłuchamy dziś Apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości o abstynencję w sierpniu pt. „Młodzi nie dajcie się zniewolić!” jako że jutro zaczyna się miesiąc trzeźwości i abstynencji w naszym narodzie. Podejmijmy się ich!
 3. W tę niedzielę (31 VII) kończy się w naszej Ojczyźnie pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka; punktem kulminacyjnym jest dzisiejsza „Msza św. Posłania” odprawiana w Brzegach koło Wieliczki na „Campus Misericordiae o 11:00”.
 4. Także od tej niedzieli (31 VII) rozpoczyna się Tygodniowy Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Będzie on trwać do 7 sierpnia. Jego hasłem są słowa Roku Jubileuszowego: „Miłosierni jak Ojciec”. Szczegółowy program na afiszu w gablocie.
 5. Od ubiegłej niedzieli rozprowadzano dla parafian darmowe wejściówki na finalne uroczystości ŚDM w Brzegach. Wejściówki te są ważne zarówno w na wczorajsze czuwanie, jak i na dzisiejszą niedzielną końcową Eucharystię.
 6. Od czwartku 26 VII gościmy u nas cały autobus Polaków z Neokatechumenatu z Pomorza – to dokładnie 52 osoby:

* z soboty na tę niedzielę uczestniczą w nocnym czuwaniu i spotkaniu z Papieżem w Brzegach

* natomiast dziś na wieczór po spotkaniu z Ojcem Świętym wrócą do nas na ostatni nocleg z 31 lipca na 1 sierpnia, tj. z niedzieli na poniedziałek (jutro w poniedziałek odjeżdżają do siebie).

 1. Od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia – można zyskać tzw. „odpust Porcjunkuli” związany z osobą św. Franciszka z Asyżu ofiarując go za siebie lub kogoś zmarłego. Trzeba spełnić 4 warunki:
  1. dyspozycja wewnętrzna (czyli oderwanie od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i stan łaski)
  2. nawiedzenie kościoła i odmówienie tam „Ojcze nasz…” i „Wierzę w Boga Ojca…”
  3. spowiedź sakramentalna i Komunia Święta
  4. modlitwa w intencjach Ojca Świętego (np. „Zdrowaś Mario…” czy inne)
 2. W poniedziałek 1 VIII przeżywa się w Polsce Rocznicę Powstania Warszawskiego (1944).
 3. W tę środę (3 VIII) przypada I środa – w naszej parafii misyjna: adoracja, składka i zmiana tajemnic Róż Misyjnych.
 4. I czwartek – od 15:00 do 20:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu przez młodzież gimnazjalną według grafiku (spowiedź przez godzinę przed Mszą św.) Zapraszam serdecznie mimo wakacji!
 5. Też we czwartek 4 VIII – wspomnienie liturgiczne św. Jana Marii Vianneya: „święto patronalne proboszczów”.
 6. Spowiedź comiesięczna przez 1 h od 17:00: w I czwartek (dzieci i młodzież) oraz w I piątek (dorośli).
 7. I piątek (5 VIII) – rano po Mszy św. porannej objazd do chorych według spisu zgłoszonych osób.
 8. Także w tenże I piątek – ogólna adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00.
 9. W piątek 5 VIII – wspomnienie liturgiczne „Matki Bożej Śnieżnej” i rocznica poświęcenia tejże rzymskiej bazyliki.
 10. W te trzy dni (I czwartek, I piątek oraz w I sobotę Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 (w piątek też o 15:00).
 11. W sobotę 6 sierpnia przypada Święto Przemienienia Pańskiego – Msze św. są o 6:30 oraz 8:00, a także 18:00.
 12. Najbliższa niedziela (7 VIII) to także I niedziela (adoracyjna) – zmiana tajemnic męskich po 7:00; zaś w II niedzielę (14 VII) zmiana tajemnic żeńskich po 7:00 (także w II niedzielę 14 VIII – składka na potrzeby parafii).
 13. I jeszcze intencje podane na sierpień przez papieża Franciszka do modlitwy różańcowej – ogólna: „Aby sport był okazją do braterskiego spotkania między narodami i przyczyniał się do sprawy pokoju na świecie”; i misyjna (ewangelizacyjna) „Aby chrześcijanie żyli zgodnie z Ewangelią, dając świadectwo wiary, uczciwości i miłości bliźniego”.
 14. W czasie wakacji nie ma żadnych spotkań DSM i scholi, zaś zbiórki ministrantów i lektorów – tylko okazjonalnie.
 15. Po 1 VIII już tylko u ks. Przewodnika Grupy „Małgorzata” lub w kancelarii Bazyliki w Nowym Sączu można dokonać zapisu na XXXIV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę (17-26 VIII), która jest pod hasłem: „Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
 16. Po raz kolejny przybliżam „widełki” kosztów wpisowych: od pierwszej osoby dorosłej pobiera się 90 zł; od każdej następnej z rodziny – 60 zł; od kolejnego dziecka, czyli drugiego i dalszych w wieku do VI klasy – tylko 20 zł (resztę dopłaca „Caritas”).
 17. Do 16 roku życia uczestnik PPT musi mieć dorosłego opiekuna – takie wymagania stawia także ubezpieczyciel.
 18. Spotkanie przedpielgrzymkowe odbędzie się w Bazylice św. Małgorzaty w niedzielę za tydzień, czyli 7 VIII: wpierw o godz. 17:00 Msza św., a potem o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie organizacyjne w sali Przemienienia Pańskiego.
 19. Organizatorzy zachęcają zwłaszcza chorych i terminowo przeszkodzonych do duchowego pielgrzymowania z PPT.
 20. Dziś w ogólności, najserdeczniej jak mogę, dziękuję wszystkim zaangażowanym w ŚDM rodzinom i wszelakim wolontariuszom, zaś imienne podziękowania z serca wyrażę w ogłoszeniach za tydzień.
 21. 2 VIII tj. wtorek będziemy obchodzić 118 rocznicę urodzin bł. Karoliny. Kustosz zaprasza do Sanktuarium na Mszę św. o godzinie 11.00, której będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Nowak, który pomagał w procesie beatyfikacyjnym bł. Karoliny oraz należał do Kongregacji ds. Kanonizacji.
 22. Wydział Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaprasza do udziału w XIII Marszu w intencji trzeźwości, który odbędzie się w sobotę 6 VIII. Patronat nad Marszem objął Biskup Tarnowski. Szczegóły na plakacie.
 23. Pragnę też poinformować, że w niedzielę 7 VIII w parafii Kamionka Wielka, odbędzie się akcja trzeźwościowa połączona z różańcem i świadectwami osób uzależnionych, a zakończona spotkaniem integracyjnym na końcu dróżek na Żakówce. Bliższe szczegóły podam w następną niedzielę. Już dziś zapraszam do udziału całymi rodzinami.
 24. Także 7 VII w szkole w Królowej Górnej od 8:00 do 13:00 można oddać krew – jest wielkie na nią zapotrzebowanie.
 25. 14 VIII (w niedzielę) – organizowana jest pielgrzymka parafialna do Kalwarii Zebrzydowskiej (koszt 40 zł). Zapisy wraz z przedpłatą 20 zł u członków Akcji Katolickiej (zapisy do 10 sierpnia). Szczegóły będą w gablocie.
 26. Wydatki ostatniego tygodnia: wymiana żarówek; złączka do węża (bo ktoś ją w lipcu rozjechał); naprawa kranika przy WC w łazience w kościele (urwany).
 27. Przy okazji błogosławieństwa pojazdów 24 VII na tacą zebrano od kierowców dobrowolne datki w wysokości 1150,20 zł przeznaczone na fundację „MIVA POLSKA” zakupującą dla misjonarzy środki transportu. Bóg zapłać.
 28. Na sprzątanie 300 zł przekazały trzy rodziny: A. i St. Bagniccy; M. i K. Stasik; B. i L. Kruczek. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Teresa i Ryszard Olesiak; Grażyna i Arkadiusz Olesiak; Lucyna i Jerzy Ochwat.
 29. Podczas wakacyjnego okresu z racji upałów Msze św. odprawiana są nieco krócej. O czym już informowałem.
 30. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: czwartek, 04 sierpnia 2016 00:35
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.