Start Informacje Duszpasterskie 18 Niedziela Zwykła 31.08.2016
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
18 Niedziela Zwykła 31.08.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 31 lipca 2016 06:16

XVIII Niedziela Zwykła – 31 lipca 2016

W tygodniu:

Niedziela – 31 VII – XVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Ignacego z Loyoli, prezb. (z racji niedzieli opuszcza się)

Poniedziałek – 1 VIII – wsp. św. Alfonsa Marii Liguoriego, bpa i dokt. Kośc.

Wtorek – 2 VIII – wsp. dow. św. Euzebiusza z Vercelli, bpa; albo: św. Piotra Juliana Eymarda, prezb.

I Środa – 3 VIII – dzień misyjny w naszej parafii

I Czwartek – 4 VIII – wsp. św. Jana Marii Vianneya, prezb.

I Piątek – 5 VIII – wsp. dow. Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP („Sancta Maria Maggiore”)

I Sobota – 6 VIII – Święto Przemienienia Pańskiego

I Niedziela – 7 VIII – XIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow.: św. Sykstusa II, pap. i Towarzyszy, męcz.; św. Kajetan, prezb.; bł. Edmunda Bojanowskiego (te trzy wspomnienia opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Liturgia Słowa zwraca nasze pragnienia ku niebu – gdzie bogactwo naszego życia wobec marności doczesnych dóbr.
 2. Wysłuchamy dziś Apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości o abstynencję w sierpniu pt. „Młodzi nie dajcie się zniewolić!” jako że jutro zaczyna się miesiąc trzeźwości i abstynencji w naszym narodzie. Podejmijmy się ich!
 3. W tę niedzielę (31 VII) kończy się w naszej Ojczyźnie pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka; punktem kulminacyjnym jest dzisiejsza „Msza św. Posłania” odprawiana w Brzegach koło Wieliczki na „Campus Misericordiae o 11:00”.
 4. Także od tej niedzieli (31 VII) rozpoczyna się Tygodniowy Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Będzie on trwać do 7 sierpnia. Jego hasłem są słowa Roku Jubileuszowego: „Miłosierni jak Ojciec”. Szczegółowy program na afiszu w gablocie.
 5. Od ubiegłej niedzieli rozprowadzano dla parafian darmowe wejściówki na finalne uroczystości ŚDM w Brzegach. Wejściówki te są ważne zarówno w na wczorajsze czuwanie, jak i na dzisiejszą niedzielną końcową Eucharystię.
 6. Od czwartku 26 VII gościmy u nas cały autobus Polaków z Neokatechumenatu z Pomorza – to dokładnie 52 osoby:

* z soboty na tę niedzielę uczestniczą w nocnym czuwaniu i spotkaniu z Papieżem w Brzegach

* natomiast dziś na wieczór po spotkaniu z Ojcem Świętym wrócą do nas na ostatni nocleg z 31 lipca na 1 sierpnia, tj. z niedzieli na poniedziałek (jutro w poniedziałek odjeżdżają do siebie).

 1. Od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia – można zyskać tzw. „odpust Porcjunkuli” związany z osobą św. Franciszka z Asyżu ofiarując go za siebie lub kogoś zmarłego. Trzeba spełnić 4 warunki:
  1. dyspozycja wewnętrzna (czyli oderwanie od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i stan łaski)
  2. nawiedzenie kościoła i odmówienie tam „Ojcze nasz…” i „Wierzę w Boga Ojca…”
  3. spowiedź sakramentalna i Komunia Święta
  4. modlitwa w intencjach Ojca Świętego (np. „Zdrowaś Mario…” czy inne)
 2. W poniedziałek 1 VIII przeżywa się w Polsce Rocznicę Powstania Warszawskiego (1944).
 3. W tę środę (3 VIII) przypada I środa – w naszej parafii misyjna: adoracja, składka i zmiana tajemnic Róż Misyjnych.
 4. I czwartek – od 15:00 do 20:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu przez młodzież gimnazjalną według grafiku (spowiedź przez godzinę przed Mszą św.) Zapraszam serdecznie mimo wakacji!
 5. Też we czwartek 4 VIII – wspomnienie liturgiczne św. Jana Marii Vianneya: „święto patronalne proboszczów”.
 6. Spowiedź comiesięczna przez 1 h od 17:00: w I czwartek (dzieci i młodzież) oraz w I piątek (dorośli).
 7. I piątek (5 VIII) – rano po Mszy św. porannej objazd do chorych według spisu zgłoszonych osób.
 8. Także w tenże I piątek – ogólna adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00.
 9. W piątek 5 VIII – wspomnienie liturgiczne „Matki Bożej Śnieżnej” i rocznica poświęcenia tejże rzymskiej bazyliki.
 10. W te trzy dni (I czwartek, I piątek oraz w I sobotę Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 (w piątek też o 15:00).
 11. W sobotę 6 sierpnia przypada Święto Przemienienia Pańskiego – Msze św. są o 6:30 oraz 8:00, a także 18:00.
 12. Najbliższa niedziela (7 VIII) to także I niedziela (adoracyjna) – zmiana tajemnic męskich po 7:00; zaś w II niedzielę (14 VII) zmiana tajemnic żeńskich po 7:00 (także w II niedzielę 14 VIII – składka na potrzeby parafii).
 13. I jeszcze intencje podane na sierpień przez papieża Franciszka do modlitwy różańcowej – ogólna: „Aby sport był okazją do braterskiego spotkania między narodami i przyczyniał się do sprawy pokoju na świecie”; i misyjna (ewangelizacyjna) „Aby chrześcijanie żyli zgodnie z Ewangelią, dając świadectwo wiary, uczciwości i miłości bliźniego”.
 14. W czasie wakacji nie ma żadnych spotkań DSM i scholi, zaś zbiórki ministrantów i lektorów – tylko okazjonalnie.
 15. Po 1 VIII już tylko u ks. Przewodnika Grupy „Małgorzata” lub w kancelarii Bazyliki w Nowym Sączu można dokonać zapisu na XXXIV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę (17-26 VIII), która jest pod hasłem: „Błogosławieni Miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
 16. Po raz kolejny przybliżam „widełki” kosztów wpisowych: od pierwszej osoby dorosłej pobiera się 90 zł; od każdej następnej z rodziny – 60 zł; od kolejnego dziecka, czyli drugiego i dalszych w wieku do VI klasy – tylko 20 zł (resztę dopłaca „Caritas”).
 17. Do 16 roku życia uczestnik PPT musi mieć dorosłego opiekuna – takie wymagania stawia także ubezpieczyciel.
 18. Spotkanie przedpielgrzymkowe odbędzie się w Bazylice św. Małgorzaty w niedzielę za tydzień, czyli 7 VIII: wpierw o godz. 17:00 Msza św., a potem o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie organizacyjne w sali Przemienienia Pańskiego.
 19. Organizatorzy zachęcają zwłaszcza chorych i terminowo przeszkodzonych do duchowego pielgrzymowania z PPT.
 20. Dziś w ogólności, najserdeczniej jak mogę, dziękuję wszystkim zaangażowanym w ŚDM rodzinom i wszelakim wolontariuszom, zaś imienne podziękowania z serca wyrażę w ogłoszeniach za tydzień.
 21. 2 VIII tj. wtorek będziemy obchodzić 118 rocznicę urodzin bł. Karoliny. Kustosz zaprasza do Sanktuarium na Mszę św. o godzinie 11.00, której będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Nowak, który pomagał w procesie beatyfikacyjnym bł. Karoliny oraz należał do Kongregacji ds. Kanonizacji.
 22. Wydział Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaprasza do udziału w XIII Marszu w intencji trzeźwości, który odbędzie się w sobotę 6 VIII. Patronat nad Marszem objął Biskup Tarnowski. Szczegóły na plakacie.
 23. Pragnę też poinformować, że w niedzielę 7 VIII w parafii Kamionka Wielka, odbędzie się akcja trzeźwościowa połączona z różańcem i świadectwami osób uzależnionych, a zakończona spotkaniem integracyjnym na końcu dróżek na Żakówce. Bliższe szczegóły podam w następną niedzielę. Już dziś zapraszam do udziału całymi rodzinami.
 24. Także 7 VII w szkole w Królowej Górnej od 8:00 do 13:00 można oddać krew – jest wielkie na nią zapotrzebowanie.
 25. 14 VIII (w niedzielę) – organizowana jest pielgrzymka parafialna do Kalwarii Zebrzydowskiej (koszt 40 zł). Zapisy wraz z przedpłatą 20 zł u członków Akcji Katolickiej (zapisy do 10 sierpnia). Szczegóły będą w gablocie.
 26. Wydatki ostatniego tygodnia: wymiana żarówek; złączka do węża (bo ktoś ją w lipcu rozjechał); naprawa kranika przy WC w łazience w kościele (urwany).
 27. Przy okazji błogosławieństwa pojazdów 24 VII na tacą zebrano od kierowców dobrowolne datki w wysokości 1150,20 zł przeznaczone na fundację „MIVA POLSKA” zakupującą dla misjonarzy środki transportu. Bóg zapłać.
 28. Na sprzątanie 300 zł przekazały trzy rodziny: A. i St. Bagniccy; M. i K. Stasik; B. i L. Kruczek. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Teresa i Ryszard Olesiak; Grażyna i Arkadiusz Olesiak; Lucyna i Jerzy Ochwat.
 29. Podczas wakacyjnego okresu z racji upałów Msze św. odprawiana są nieco krócej. O czym już informowałem.
 30. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: czwartek, 04 sierpnia 2016 00:35
 

Ewangelia na dziś