Start Informacje 20 Niedziela Zwykła 14.08.2016
20 Niedziela Zwykła 14.08.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. Proboszcz   
niedziela, 14 sierpnia 2016 06:18

XX Niedziela Zwykła – 14 sierpnia 2016

W tygodniu:

Niedziela – 14 VIII – XX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezb. i męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 15 VIII – Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Wtorek – 16 VIII – wsp. dow. św. Stefana Węgierskiego

Środa – 17 VIII – wsp. św. Jacka, prezb.

Piątek – 19 VIII – wsp. dow. św. Jana Eudesa, prezb.

Sobota – 20 VIII – wsp. św. Bernarda, opata i dokt. Kośc.

Niedziela – 21 VIII – XIX Niedziela Zwykła; albo: wsp.: św. Piusa X, pap.

 1. Liturgia Słowa zaprasza nas do „dobrych zawodów” w biegu Ewangelii mimo przeciwności zła i wrogości wielu.
 2. Bardzo proszę o dochowanie trzeźwości w sierpniu i postanowieniu niespożywania w nim alkoholu.
 3. Dzisiaj, w II niedzielę sierpnia (14 VIII) – comiesięczna składka na potrzeby parafii.
 4. Dziś (14 VII) jak w każdą drugą niedzielę miesiąca zmiana tajemnic róż żeńskich – bezpośrednio po 7:00.
 5. „Dożynki w Dolinie Królówki” odbędą się w tę niedzielę (14 VIII) na scenie widowiskowej w Królowej Górnej. W programie: 13:30 – zbiórka grup wieńcowych z poszczególnych sołectw Gminy Kamionka Wielka; 14:00 – Msza św. polowa w intencji rolników; 15:30 – oficjalne otwarcie Dożynek; 16:00 – występy artystyczne (● tańce i przyśpiewki Lachów Sądeckich – zespół „Mystkowianie” ● widowisko kabaretowe „Odwiedziny sołtysa Kierdziołka” – Klub Seniora z Kamionki Wielkiej z towarzyszeniem Zespołu Śpiewaczego „Kamionczaki” ● tańce i przyśpiewki ludowe – zespół ze Szkoły Podstawowej w Boguszy ● spotkanie z gawędą – Dawid Rola ● występ Chóru Parafialnego z Królowej ● piosenki zespołu „Stare Dobre Małżeństwo” w wykonaniu sióstr Sekuła ● konkursy dożynkowe ● występ zespołu muzycznego „Halni” z Mystkowa); 20:00 – 24:00 Zabawa ludowa z zespołem „Głody”. Dodatkowo imprezie towarzyszyć będą: wystawy, kiermasze, niespodzianki, atrakcje dla najmłodszych; będzie też punkt medyczny.
 6. W związku z tym dziś nie ma Mszy św. popołudniowej w naszej świątyni o 14:30 – pamiętajmy o tym!
 7. Trwa nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP (6-14 VIII) – a jutro (15 VIII) sama Uroczystość.
 8. Kładę to na serce i przypominam wszystkim, iż jutrzejsza poniedziałkowa uroczystość Wniebowzięcia NMP jest „świętem obowiązkowym” – Msze św. są o godz. 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
 9. Błogosławieństwo przyniesionych wieńców i snopów ziół i kwiatów będzie po każdej Mszy św.
 10. Poniedziałek (15 VIII) jest też coroczną pamiątką Rocznicy „Cudu nad Wisłą” (1920 r.).
 11. W poniedziałek (15 VIII) o godz. 11:00 w Maciejowej suma odpustowa „Na Wniebowzięcie NMP”.
 12. We wtorek (16 VIII) o godz. 17:00 odpust „Na Rocha” w Nowym Sączu w tamtejszej parafii.
 13. Również we wtorek rozpoczynają się zaległe z przeszłości Msze św. „gregoriańskie” za śp. Danutę Wyszowską.
 14. We środę 17 VIII, we wspomnienie liturgiczne św. Jacka OP, wyrusza nasza Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Rozpocznie się Mszą św. o godzinie 6.30 na Placu Katedralnym.
 15. Jeszcze do 22 VIII można się zapisać na autokarową pielgrzymkę do Częstochowy „na wejście” PPT. Zapisów dokonuje p. Józefa Nowak. Wyjazd w nocy 25 VIII o g. 2:00. Powrót planowany na g. 20:00 tego samego dnia. Koszt wyjazdu 50 zł. Dodatkowe informacje pod nr tel. 18 445 67 52; 882 162 419 (sołtys Józefa Nowak).
 16. W dniach 18-21 VIII (czwartek-niedziela) organizowana jest przez środowisko nowosądeckie „Pielgrzymka Jubileuszowa – 25 lecie pielgrzymowania do Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii”. Przejazd autokarem 40 zł. Jeden nocleg koło klasztoru 15 zł i 25 zł (a są trzy noclegi). Zgłoszenia kierować do kancelarii parafialnej w Zawadzie lub do organizatora Jana Kłosa (N. Sącz, ul. Wczasowa 6, tel. 447-02-73 lub 443-99-14, tel. kom. 0-602-554-521. Autobus zatrzyma się również koło „Alfy” oraz przy ul. Obrońców Narwiku pod mostem. Szczegółowy program w gablocie.
 17. W sobotę 20 VIII o godz. 15:00 – ślub Eweliny Witek i Arkadiusza Walawskiego.
 18. Też w sobotę rozpoczyna się tygodniowy odpust „ku czci MB Pocieszenia” w Pasierbcu: 20-28 VIII (patrz: plakat).
 19. Tradycyjnie – podobnie jak w latach ubiegłych – Caritas Diecezji Tarnowskiej zaprasza do udziału w akcji "Tornister pełen uśmiechu". Polega ona na zebraniu przez chętnych wiernych w parafii przyborów szkolnych i innych pomocy naukowych oraz wypełnienie nimi plecaków. Zadania może podjąć się rodzina, kilka rodzin, zakład pracy itp. W niedzielę 21 VIII wypełnione plecaki należy odnieść do kościoła, a następnie w tygodniu przekazać je dzieciom z rodzin potrzebujących takiej pomocy. Rozeznaniem potrzeb zajmuje się Parafialny Oddział Caritas i on pod przewodnictwem Ks. Proboszcza koordynuje całą Akcję. Przekazaniu plecaków można nadać uroczystą formę (np. w kościele).
 20. Ks. wikariusz w urlopie na wyjeździe odprawia wyznaczone intencje mszalne „od uczestników pogrzebu” – rodziny zmarłych zapraszam w danym dniu do uczestnictwa we Mszy św. w kościele parafialnym i przyjęcia Komunii Św.
 21. Wydatki ostatniego tygodnia: zakup jednostkowy „na już” (bo po urlopie musiałem uzupełnić braki wakacyjne): wino, komunikanty, hostie, parafina, papier. Większe zapasy poczynię dopiero w tym tygodniu.
 22. Zapłaciłem rachunki przesyłowe za gaz oraz wpłatę w „komunalce” za jednorazowy wywóz śmieci.
 23. Zakup telewizora i 2 uchwytów (monitor na chór wcześniej rozliczony) + kable..
 24. Kupione 3 oszczędnościowe żarówki (organiście dzięki za ich wymianę w kościele).
 25. Pistolet do pianki oraz 2 tuby pianki niskorozprężalnej.
 26. Kuchnia dla robotników pracujących na st. plebanii w tym tygodniu (pizze, inne artykuły spożywcze).
 27. Plastikowe obrzeża do trawy; kołki rozporowe w komplecie ze śrubami różnych wymiarów.
 28. 15 worków (15 x 80 litrów) substratu torfu i 15 worków (15 x 80 litrów) ziemi uniwersalnej.
 29. Zapłata za wykonany przez spawacza walec do ubijania trawy.
 30. Składka sprzed tygodnia przeznaczona na Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie wyniosła 1657,10 zł.
 31. Dziękuję też dwom rodzinom za ofiarę zamiast dniówki pracy z poprzednich kolejek grup dziesiętników: za 50 zł Annie Sikora (z grupy R. Pazgana) oraz za 60 zł rodzinie pragnącej pozostać anonimową.
 32. Cały tydzień trwały prace szpachlowania i malowania ścian w kolejnych pomieszczeniach starej plebanii – wykonywali je panowie Grzegorz Kaczówka z synem Maciejem z Niecieczy oraz nasz parafianin (jak zwykle darmowo!).
 33. Przy tej okazji dziękuję też za darmowo dane 40 litrów białej emulsji; oraz różne artykuły budowlane (te dał sąsiad). Wreszcie dziękuję za materiały budowlane i malarskie firmom: „GazTar” z Tarnowa i „Bracia Lizak” z Otfinowa oraz rodzinie Anny i Grzegorza Kaczówków.
 34. Dziękuję 6 mężczyznom z grupy dziesiętnika Jana Nowaka – pracowali: Krzysztof Gaborek, Władysław Nowak, Jan Nowak, Czesław Poręba, Sławomir Hajduga, Filip Ogorzałek. Wykonali pracę ziemną wykopania dalszych rabatek.
 35. Na sobotę proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Edyty Ząber – będzie ciąg dalszy takiej samej pracy.
 36. Przynosimy rękawice, łopaty, szpadle, kilofy. Jeśli przyjdą niewiasty czy dzieci – dla nich mam także lżejszą pracę.
 37. Trawę nad kościołem jeszcze w czerwcu zebrano na balowane siano (do Bińczarowej); pozostałą kosi się dla koni.
 38. Zamontowano na chórze kupiony wcześniej monitor podglądowy dla organisty – bo u starego był popękany ekran.
 39. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Stanisławy Hatlaś.
 40. Powstała nowa róża „rodziców modlących się za dzieci” – zelatorka Stanisława Bogdańska (skład Róży – za tydzień).
 41. Na sprzątanie 300 zł przekazały trzy rodziny: M. i J. Pierzga, K. i Zb. Pierzga, K. Tokarz. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Stanisława i Zbigniew Ptak; Genowefa Marchacz; Dorota i Leszek Marchacz.
 42. W czasie wakacji z powodu gorąca Msze św. odprawiana są nieco krócej.
 43. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: sobota, 20 sierpnia 2016 22:25
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-09-15, 24. Niedziela zwykła
  Łk 15,1-32
  Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: „Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła». Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam». Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca”. Powiedział też: „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: «Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników». Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą suknię i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się; ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to znaczy. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się»”.