Start Informacje Duszpasterskie 21 Niedziela Zwykła 21.08.2016
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
21 Niedziela Zwykła 21.08.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. Proboszcz   
niedziela, 21 sierpnia 2016 14:50

XXI Niedziela Zwykła – 21 sierpnia 2016

W tygodniu:

Niedziela – 21 VIII – XXI Niedziela Zwykła; albo: wsp.: św. Piusa X, pap. (z racji niedzieli opuszcza się)

Poniedziałek – 22 VIII – wsp. Najświętszej Maryi Panny, Królowej

Wtorek – 23 VIII – wsp. dow. św. Róży z Limy, dziew.

Środa – 24 VIII – Święto św. Bartłomieja, Apostoła

Czwartek – 25 VIII – wsp. dow. św. Ludwika; albo: św. Józefa Kalasantego, prezb.

Piątek – 26 VIII – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Sobota – 27 VIII – wsp. św. Moniki

Niedziela – 28 VIII – XXII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Augustyna, bpa i dokt. Kośc. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa przypomina nam o ciągle aktualnym zaproszeniu Boga do nieba – jednak przez ciasną bramę.
 2. Podczas ogłoszeń wysłuchamy Komunikatu Biskupa Tarnowskiego w związku z ogłoszeniem Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej, Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych (eryguje je bp. A. Jeż w Tyliczu w sb. 27 VIII o 10:00).
 3. Niech sierpień przeżyty w osobistej trzeźwości będzie uszanowaniem apelu Episkopatu Polski i miłości do Kościoła.
 4. Od minionego wtorku (16 sierpnia) odprawiane są Msze św. „gregoriańskie” za śp. Danutę Wyszowską.
 5. Trwa, rozpoczęta minionej środy 17 VIII, Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Zachęca się też do pielgrzymki duchowej.
 6. W najbliższą środę 24 sierpnia Nowenną do MB rozpocznie się trwający do niedzieli 28 sierpnia Odpust ku czci MB Pocieszenia Sądeckiej Pani w parafii Ducha Świętego (ul. Ks. Piotra Skargi 10). Sumie odpustowej o 12:00 w niedzielę przewodniczyć będzie ks. bp Stanisław Salaterski, a słowo Boże głosić będzie o. Krzysztof Łaszcz SJ z prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej xx. Jezuitów. Szczegóły na plakacie.
 7. We czwartek w nocy 25 VIII o g. 2:00 wyjeżdża autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę „na wejście” PPT. Powrót planowany na g. 20:00 tego samego dnia. Koszt wyjazdu 50 zł. Jeszcze się można zapisać u p. sołtys. Zachęcam!
 8. W piątek przeżywać będziemy Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej – Msze św. będą w porządku półświątecznym: 7:00 – 9:00 i 15:00 (z godziną Miłosierdzia) oraz wieczorem o 18:00.
 9. Z racji tej Uroczystości MB Częstochowskiej nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych.
 10. Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (26 sierpnia) ma być połączona z Aktem zawierzenia parafii Matce Bożej.
 11. W minioną sobotę rozpoczął się tygodniowy odpust „ku czci MB Pocieszenia” w Pasierbcu: 20-28 VIII. Kulminacja obchodów przypada na najbliższą sobotę i niedzielę 27-28 VIII (patrz: plakat).
 12. Również w najbliższą sobotę w naszej świątyni o g. 14:00 – ślub Dominiki Gaborek i Ryszarda Kądziołka.
 13. W niedzielę 28 VIII odpust w Kamionce Wielkiej „na św. Bartłomieja” – suma o 11:00.
 14. Już dziś informuję, po porozumieniu się z ks. proboszczem w Ptaszkowej, że u nas odpust zewnętrzny „na Narodzenie NMP” będzie w niedzielę 11 IX, zaś „ipsa diem” we czwartek 8 IX; a w Ptaszkowej 18 XI (zawsze w ndz. po 12 IX).
 15. Ks. wikariusz poza parafią odprawia wyznaczone intencje mszalne „od uczestników pogrzebu” – rodziny zmarłych zapraszam w danym dniu do uczestnictwa we Mszy św. w kościele parafialnym i przyjęcia Komunii Św.
 16. Znów w poszczególne dni tego tygodnia od poniedziałku do piątku trwały prace zdrapywania i czyszczenia z farby okien oraz szpachlowania ścian w kolejnym pomieszczeniu starej plebanii – wykonywali je Maciej Kaczówka z Niecieczy oraz przez kilka dni dwaj nasi parafianie (osoba dorosła i młodzieniec).
 17. Dziękuję mężczyznom z grupy dziesiętnika Edyty Ząber – pracowali: Krzysztof Pancerz, Janusz Kowalczyk, Robert Ząber (za niego syn Damian Ząber i z rodziny Christoforos Pezonis z Grecji), Artur Kachniarz (za niego Gabriel Kachniarz), Józef Grybel, Jerzy Kiełbasa (za niego Bartosz Kiełbasa). Bóg zapłać! Nadto za sobotnią dniówkę ofiarę pieniężną złożyli nie mogący przyjść do pracy: Edyta i Janusz Ząber z Królowej Górnej (50 zł) oraz Maria i Władysław Michalik z Cieniawy (50 zł). Bóg zapłać. Tak został wykonany kolejny odcinek rabatek kwiatowych.
 18. Na sobotę proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Jana Siedlarza – będzie ciąg dalszy tejże samej pracy.
 19. Przynosimy rękawice, łopaty, szpadle, kilofy. Jeśli przyjdą niewiasty czy dzieci – dla nich mam także lżejszą pracę.
 20. Dziękuję Organiście za: koszenie trawy (na trzy kosiarki z synem i krewniakiem w Bińczarowej) i cięcie drewna.
 21. Jeśli ktoś przerywa kwiaty skalniakowe – to nadal chętnie przyjmę do kościoła (można je nasadzać przy chodnikach).
 22. Wydatki ostatniego tygodnia: obrzeża zielone plastikowe do trawników 4 szt. Ziemia uniwersalna: 15 worków „Vitahum” + 6 worków „Planta”. Substrat torfu (wczoraj 25 worków także po 80 litrów w każdym + 7 kupionych wcześniej).
 23. Papier cierny różnej granulacji: pasy do szlifierki „czołgu” i przyczepne krążki do oscylacyjnej.
 24. Płyn do posadzek „Ajax”; płyn do podłóg „Sidolux”; płyn do sanitariatów „Clinex W3”.
 25. Produkty potrzebne w liturgii: jedno opakowanie (6 butelek) wina mszalnego; dwa opakowania (20 tyś.) komunikantów; hostie (300 szt.); olej (parafina ciekła) do świec (bańka 5 litrów); węgielki do kadzidła; kadzidło ziołowe (zasypka suszowa 400 g); kadzidło zapachowe (granulki); trzy modlitewniki o Bożym Miłosierdziu.
 26. Stolik plastikowy pod ksero; zawias meblowy; farba (40 l) – tę otrzymaliśmy za darmo.
 27. Dla pracujących przez kilka tygodni na starej plebanii studentów i uczniów spoza parafii dałem symbolicznie „za robotę na naukę” i za dojazdy znad Wisły (nasi parafianie pracują darmowo!).
 28. Dla pracowników na starej plebanii: jerryburgery, kebaby i pizze i woda mineralna. Jedzenie dla pracujących w sobotę: pizze, woda mineralna i kawa.
 29. Comiesięczna składka na potrzeby parafii w II niedzielę sierpnia (14 VIII) wyniosła: 2428,50 zł.
 30. Składka z Uroczystości Wniebowzięcia NMP wyniosła: 1499,40 zł.
 31. Darmowo od naszego parafianina otrzymaliśmy środek do odkażania komory katafalku – dziękuję.
 32. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Renaty Janus.
 33. Jak podawałem zeszłej niedzieli powstała nowa Róża „rodziców modlących się za dzieci” (mieszana), której patronką jest św. Jadwiga Królowa (zmiana tajemnic następuje 1-go każdego miesiąca, a nie w I środę czy też w 1 lub 2 niedzielę miesiąca) – a oto skład Róży: Bogdańska Stanisława – zelatorka (moderatorka); Bogdański Czesław; Siedlarz Maria; Ogorzałek Bogusława; Górska Krystyna; Kościółek Maria; Rymanowicz Maria; Kogut Elżbieta; Siedlarz Ewa; Wyszowska Maria; Borkowska Katarzyna; Poręba Stanisława; Wolak Stefan; Siedlarz Adam; Hebda-Lis Danuta; Kachniarz Małgorzata; Bocheńska Dorota; Iwańska Magdalena; Kościółek Marian; Gawlikowska Magdalena.
 34. Zarząd Stowarzyszenia „Dolina Królówki” zaprasza dziś (21 VIII) wszystkich chętnych na pieszą wycieczkę na Jaworze w Boguszy. Zbiórka o 14:00 koło szkoły w Królowej Górnej: przemarsz grzbietem gór na Jaworze, zejście na Bacówkę i tam grill, konkursy, zabawy taneczne i śpiewy.
 35. Na sprzątanie 300 zł przekazały trzy rodziny: St. i Zb. Ptak; G. Marchacz; D. i L. Marchacz. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Sylwia i Robert Dadał; Stanisława i Jerzy Ochwat; Janina Ochwat.
 36. W czasie wakacji Msze św. odprawiane są nieco krócej z racji letniej duchoty.
 37. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: wtorek, 23 sierpnia 2016 15:39
 

Ewangelia na dziś