Start Informacje 28 Niedziela Zwykła - 10.10.2016
28 Niedziela Zwykła - 10.10.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 09 października 2016 06:21

XXVIII Niedziela Zwykła – 9 października 2016

W tygodniu:

Niedziela – 9 X – XXVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. bł. Wincentego Kadłubka, bpa (opuszcza się)

Poniedziałek – 10 X – wsp. dow. śś. Dionizego, bpa i Towarzyszy, męcz.; albo: św. Marii Angeli Truszkowskiej, dziew.; albo: św. Jana Leonardiego, prezb.

Wtorek – 11 X – wsp. dow. św. Jana XXIII, pap.

Środa – 12 X – wsp. dow. bł. Jana Beyzyma, prezb.

Czwartek – 13 X – wsp. bł. Honorata Koźmińskiego, prezb.

Piątek – 14 X – wsp. dow. św. Kaliksta I, pap. i męcz.; albo: św. Marii Małgorzaty Alacoque, dziew.

Sobota – 15 X – wsp. św. Teresy od Jezusa, dziew. i dokt. Kośc.

Niedziela – 16 X – XXIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jadwigi Śląskiej (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa jawi nam dziś trędowatych na ciele – ale gorszym jest „trąd duszy”, jakim jest grzech – ale Jezus z niego nas uwalnia.
 2. Po prymarii (po 7:00-ce) comiesięczna zmiana tajemnic w Różach Żeńskich.
 3. Dziś (9 X) z racji XVI Dnia Papieskiego w Limanowej o 12:00 „VIII Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny”.
 4. W Nawojowej dziś coroczny odpust parafialny ku czci MB Różańcowej – suma o 11:00.
 5. Dziś (9 X), w tę drugą niedzielę października, comiesięczna składka przeznaczona na potrzeby parafialne.
 6. W tę niedzielę (9 X) należy przeprowadzić zbiórkę do puszek na stypendia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 7. W tym tygodniu nastąpi uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych obu podstawówek i gimnazjum. Pierwszoklasiści z podstawówki przynoszą na Mszę św. w tornistrach podręczniki i przybory szkolne – będą pobłogosławione.
 8. Msza św. szkolna dla szkoły w Królowej Polskiej – w poniedziałek 10 X o godz. 10:00 (potem uroczystość w szkole).
 9. We środę (12 X) przypada rocznica tragicznej śmierci bł. ks. Romana Sitki – rektora WSD w Tarnowie (1880-1942).
 10. W najbliższy czwartek 13 X o 15:00 u oo. Jezuitów przy „kościele kolejowym” dekanalne spotkanie dla księży.
 11. Msza św. szkolna dla zespołu szkół w Królowej Górnej – w piątek 14 X o godz. 8:30 (potem uroczystość w szkole).
 12. W piątek (14 X) przypada w Polsce „Dzień Edukacji Narodowej” – zachęcam do modlitwy za swych wychowawców.
 13. W sobotę 15 X obchodzi się smutną pamięć „Dzień Dziecka Utraconego” oraz „Dzień Niewidomego” (Białej Laski).
 14. W niedzielę za tydzień 16 X wyjazd sprzed kościoła o g. 7:00 na zakończenie „Niedziel Fatimskich” w Zakopanem.
 15. Też w niedzielę za tydzień (16 X) po sumie wystąpią w naszym kościele uczestnicy XII Konkursu Piosenki Religijnej pochodzący z Królowej Górnej i Królowej Polskiej. W sumie podczas przesłuchań w szkole zaśpiewano 21 piosenek.
 16. Od nas śpiewali: dzieci: Julia Kruczek (KP), grupa „Chwalimy Pana” (KP), zespół szkolny (KG); młodzież: Mateusz Poręba, młodzieżowy zespół szkolny (KG).
 17. 16 X o godz. 10:30 Msza św. „o wypełnienie się woli Bożej w modlących się o świętość kapłanów i chwałę Bożego Miłosierdzia przez wstawiennictwo o. Andrasza oraz za rodziców modlących się w trzech Różach Różańcowych za swoje dzieci przez wstawiennictwo Królowej Jadwigi Andegaweńskiej, Jana Pawła II i o. Andrasza”. Na rozpoczęcie Mszy św. o godz. 10:30 „na wejście” po raz pierwszy wykonany będzie utwór z tekstem do „Litanii o. Andrasza” (bez Kyrie Eleison) Jakuba Hubickiego z Zakopanego z grupą . Zajmuje to około 11 minut.
 18. Nabożeństwa Różańcowe w październiku od poniedziałku do piątku są o 17:00 (potem Msza św.); w soboty o 8:00.
 19. Zachęcam nadal do robienia różańców „z czegokolwiek” (pod koniec października – nagrody), nadto codziennie któreś szczęśliwie wylosowane dziecko otrzymywać będzie medaliki i coś słodkiego.
 20. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we wtorek o 16:00 – zbiórka lektorów, ● we środę (5 X) o 16:00, tj. przed Mszą św. wieczorną – spotkanie DSM (sala pod kościołem) ● we środę o 19:00 – próba chóru, ● we czwartek po nabożeństwie (tj. około o 18:30) – zbiórka aspirantów i ministrantów, ● w sobotę o 11:00 – schola parafialna (sala pod kościołem) – od teraz prowadzi p. Daniel Hełminiak.
 21. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn zelatora Ferdynanda Poręby.
 22. W soboty o 9:00 „Białym Klasztorze” w N. Sączu obywają się spotkania kursu lektorskiego (od nas 8 chłopców).
 23. Dziękuję grupie młodzieżowej za zeszłoniedzielną oprawę muzyczną Mszy św. o 9:00 sprzed tygodnia. Zespół ten będzie odtąd grał podczas Mszy św. minimum raz w miesiącu (a nawet częściej w miarę repertuaru i możliwości).
 24. Zaś prowadzenia scholi parafialnej złożonej z dzieci szkół podstawowych podjął się p. Daniel Chełminiak – dzięki.
 25. Scholę tę chcemy rozbudować liczebnie i głosowo, rodziców proszę więc o przyzwolenie i zachętę swych pociech.
 26. Wydatki tego tygodnia: zakup produktów spożywczych na posiłek dla uczestników Gminnego Konkursu Piosenki Religijnej;  chleby do posiłku w szkole; pizze dla pracowników przy parafii; prócz nagród wykonawcy otrzymali 25 płyt CD i 10 książek, jako „Nagrodę Ks. Proboszcza”; zapłata rachunku za bieżący wywóz śmieci przy sprzątaniach na posesjach przy kościele i na starej plebanii; uiściłem powinności i płatności rachunkowe tylko za przesył gazu w kościele za 2 miesiące – razem 100,59 zł. Czekamy jeszcze na rachunki za zużycie tegoż gazu jak i prądu.
 27. Za „Chlebki Miłosierdzia” nasza Caritas zebrała sumę 304 zł na dożywianie dzieci. Wszystkim: Bóg zapłać!
 28. Dziękuję mężczyznom i młodzieńcom z grupy dziesiętnika Marka Kotasa – pracowali przy usuwaniu wyrwanych chaszczów i plantowaniu ziemi przy drodze na cmentarz: Kazimierz Poręba, Jan Bochenek, Mieczysław Witek, Rafał i Dominik Siedlarz, Andrzej Śmierciak (za niego syn Szymon), Ryszard Ogórek; zamiast pracy ofiarę po 50 zł złożyli: Janusz Poręba i Marek Kotas. Resztę gałęzi wywiózł gospodarz (i wykosił trawę na cmentarzu w Królowej Polskiej).
 29. Na sobotę proszę mężczyzn z grupy Mariana Gronia – znów będą prace ziemno-porządkowe i przy fundamentach.
 30. Przynosimy rękawice, łopaty, szpadle, kilofy. Jeśli przyjdą kobiety czy dzieci – dla nich mam także lżejszą pracę.
 31. Z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca jeszcze zamiast pracy ofiarę pieniężną złożyli nie mogący przyjść w tym dniu: Judwik Ogórek – 70 zł oraz Jan Gomółka – 60 zł. Z dużo wcześniejszej kolejki do sprzątania ofiarę 100 złożyli Anna Skwarek-Nowak i Paweł Nowak. Ofiarę 200 zł na kościół przy okazji załatwień kancelaryjny złożył p. Czesław Szczecina – Bóg zapłać.
 32. Poprzedniego tygodnia w starej plebanii pracowali: Grzegorz Kaczówka i syn Maciej (pistoletowe malowanie kaloryferów) i anonimowo nasz parafianin (szpachlowanie ścian kolejnych dwóch pomieszczeń).
 33. Narodowa Modlitwa Przebłagalna „Wielka Pokuta” na Jasnej Górze 15 X 2016 o 11:00 – więcej na plakacie.
 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Farmaceutów do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach odbędzie się w dniach 15-16 X – szczegółowy program na plakacie i obwieszczeniu.
 35. Przed Polakami Pielgrzymka Narodowa do Rzymu, która odbędzie się w dniach od 20-23 X 2016.
 36. W piątek 14 X organizowana jest przez gminę zbiórka odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu „elektro”, opon i akumulatorów – tzw. „wystawka” (do godz. 7:00!). Więcej informacji w gablocie.
 37. Wójt gminy informuje, że można składać wnioski o wsparcie rzeczowe (blacha za wymianę azbestu na dachach gospodarczych budynków) dla ludzi o niskich dochodach (514 zł/m-mc). Wymiana musi być do końca marca 2017 r. Zgłoszenia tylko do piątku (14 X) w UG w Kamionce Wielkiej – pokój nr 12. Szczegóły w gablocie.
 38. Bezpłatne kursy komputerowe przy współpracy Urzędu Gminy dla osób powyżej 60 lat organizuje Fundacja Instytut Myśli. Kontakt: w pokój nr 1 w UG, albo telefon 796 669 097 – więcej szczegółów na obwieszczeniu w gablocie.
 39. Powstała, jak już podawałem nowa III Róża Żeńska „rodziców modlących się za swe dzieci” (członkinie są z parafii Królowa Górna, Ptaszkowa, Żeleźnikowa, Zawada i N. Sącz). Zelatorką jest p. Elżbieta Kogut. Patronuje jej sługa Boży o. Józef Andrasz. Należą do niej: Elżbieta Kogut – zelatorka; Kazimiera Ślipek; Małgorzata Mężyk; Agnieszka Ogorzałek; Aneta Tokarz; Sabina Gajdosz; Wioleta Kowalczyk; Anna Stasianek; Bożena Wolak; Beata Bieniek; Barbara Długopolska; Iwona Szczecina; Maria Kogut; Ilona Rams; Małgorzata Majca; Agata Borkowska; Krystyna Michalik; Ptaszkowska Helena; Jadwiga Hebda; Maria Hebda; Grażyna Chochla.
 40. Wyniki XII Konkursu Gminnego prowadzonego od lat przez GOK z uczestnikami z różnych szkół i parafii są następujące: dzieci-soliści: I miejsce: Oliwia Ślipek (Kamionka Wlk.); II miejsce: Sandra Woźniak (Kamionka Wlk.); III miejsce: Maria Kmak (Bogusza); dzieci-zespoły: I miejsce: 8 osobowy Zespół z Królowej Górnej; III miejsce: duet Emilia Nowak i Katarzyna Pogwizd (Kamionka Wlk.); młodzież-soliści: I miejsce: Weronika Poremba (Kamionka Wlk.); III miejsce: Wiktoria Michalik (Kamionka Wlk.); młodzież-zespoły: sześcioosobowy zespół z Królowej Górnej; II miejsce: Fun-Trio (Mszalnica); duet Kinga Homoncik i Marcelina Kocemba (Kamionka Wlk.).
 41. Konferansjerką była p. Zofia Jaworska z naszej parafii. Dziękuję też obu paniom kucharkom ze szkoły za przygotowanie gorącego posiłku. Wydano ponad 70 obiadów. Dziękuję Dyrekcji za udostępnienie gmachu szkoły W Królowej Górnej, a panu woźnemu Stanisławowi za przygotowanie sceny i dekorację sali gimnastycznej.
 42. Na sprzątanie 200 zł przekazały 2 rodziny: Zofia Poręba; Zofia Kruczek. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Zdziarska Helena i Adam; Kowaczek Renata i mąż; Gucwa Maria i Łukasz.
 43. Na sprzątanie 100 zł złożyła rodzina pp. Pazganów pomieszkująca na Śląsku, a mająca kolejkę dużo wcześniej.
 44. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: środa, 19 października 2016 07:50
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.