Start Informacje Duszpasterskie 29 Niedziela Zwykła 16.10.2016
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
29 Niedziela Zwykła 16.10.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. Proboszcz   
niedziela, 16 października 2016 15:33

XXIX Niedziela Zwykła – 16 października 2016

W tygodniu:

Niedziela – 16 X – XXIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jadwigi Śląskiej (opuszcza się)

Poniedziałek – 17 X – wsp. św. Ignacego Antiocheńskiego, bpa i męcz.

Wtorek – 18 X – święto św. Łukasza Ewangelisty

Środa – 19 X – wsp. dow. św. Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues`a, prezb. Oraz Towarzyszy, męcz.

Czwartek – 20 X – wsp. św. Jana Kantego, prezb.

Piątek – 21 X – wsp. bł. Jakuba Strzemię, bpa

Sobota – 22 X – święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie; albo: wsp. św. Jana Pawła II, papieża

Niedziela – 23 X – XXX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Józefa Bilczewskiego, bpa; oraz: św. Jana Kapistrana, prezb. (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa daje nam dziś w osobach Mojżesza i Jezusa przekonujący przykład nieustannej modlitwy wstawienniczej.
 2. Wysłuchamy dziś Listu Pasterskiego Episkopatu w sprawie „Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla Polski”.
 3. O godz. 10:30 dziś Msza św. „o wypełnienie woli Bożej i za rodziców modlących się za dzieci za wstawiennictwem o. J. Andrasza”. Na rozpoczęcie tej Eucharystii „na wejście” premiera fragmentu utworu „Ad Maiorem Dei gloriam” z tekstem do „Litanii o. Andrasza” (bez Kyrie Eleison) Jakuba Hubickiego z Zakopanego z grupą.
 4. Natomiast na sumie i zaraz po niej wystąpią nasi młodzi parafianie uczestnicy XII Konkursu Piosenki Religijnej.
 5. Dziś rano sprzed kościoła o g. 7:00 wyjechała grupa około 30 parafian na zakończenie „Niedziel Fatimskich” w Zakopanem.
 6. W parafiach tej niedzieli (16 X) zlicza się uczęszczających na Mszę św. oraz przystępujących do Komunii Św.
 7. W południe dziś w „rocznicę dnia wyboru” św. JP II w Łagiewnikach konsekracja kościoła w Centrum JP II.
 8. Do dziś trwa Ogólnopolska Pielgrzymka Farmaceutów do Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (patrz: plakat).
 9. Grupa Młodzieżowa z Nowego Sącza zaprasza dziś na godz. 18:00 do parafii św. Rocha na spektakl o Bożym Miłosierdziu.
 10. We wtorek 18 X – święto patronalne Służby Zdrowia ku czci św. Łuksza Ewangelisty – Msze św. o 6:30 i 17:00.
 11. We wtorek przeżywany też jest państwowy Dzień Służby Zdrowia – pamiętajmy w modlitwie o tam pracujących.
 12. We czwartek (20 X) wyrusza do Rzymu trwająca do niedzieli kilkudniowa Pielgrzymka Narodowa (20-23 X 2016).
 13. W sobotę (15 X) przypada Diecezjalne Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie – kościoła-matki wszystkich parafialnych świątyń – Msze św. o 6:30, 8:00 (z Różańcowym Nabożeństwem) oraz o godz. 17:00.
 14. W związku z tym już od południa w piątek – do północy w sobotę można zyskać odpust zupełny nawiedzając katedrę.
 15. W niedzielę za tydzień (23 X) przeżywać będziemy Światowy Dzień Misyjny – w tym też dniu składka na misje.
 16. W niedzielę tę 23 października rozpoczyna się „Tydzień Misyjny” i trwa on do 29 X – pamiętajmy o misjonarzach.
 17. Hasłem Niedzieli Misyjnej i towarzyszącego jej Misyjnego Tygodnia są słowa: „Ochrzczony, to znaczy posłany”.
 18. Na „sumie” w niedzielę 23 października znów zaśpiewa nasz parafialny zespół młodzieżowy obstawiając liturgię.
 19. Różańce od poniedziałku do piątku o 17:00 (potem Msza św.); w soboty o 8:00. W niedziele – między 9:00 a 10:30.
 20. Zachęcam do podziwiania zrobionych różańców „z czegokolwiek”. Dzieci te będą nagrodzone pod koniec października. Codziennie któreś szczęśliwie wylosowane dziecko otrzymuje trzy medaliki i coś słodkiego.
 21. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę (5 X) o 16:00, tj. przed Mszą św. wieczorną – spotkanie DSM (sala pod kościołem); ● we środy o 19:00 – próba chóru, ● w piątek o 16:00 – zbiórka aspirantów; ● zaś po nabożeństwie różańcowym – kandydatów na lektorów, ● w sobotę rano po Różańcu – zbiórka ministrantów; ● w soboty o 11:00 – schola parafialna (sala pod kościołem).
 22. Od poniedziałku do czwartku ks. Jan przebywa na rekolekcjach kapłańskich – tam odprawia intencje Mszy św.
 23. We czwartek po nabożeństwie wieczornym – czyli o 18:30 – na plebanii spotkanie Akcji Katolickiej.
 24. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn zelatora Józefa Ruszkowicza.
 25. W sobotę o 14:00 odbył się pogrzeb śp. Władysława Nowaka. Zmarł on we czwartek nad ranem. Za jego duszę zamówiono 109 Mszy św. pogrzebowe (90 indywidualnych + 19 od uczestników pogrzebu).
 26. Wydatki tego tygodnia: Koszt częściowej naprawy dzwonów (czekają nas dalsze poważniejsze naprawy!). Zapłaciłem też za konwekcyjny kocioł gazowy (wiszący piec gazowy) do ogrzewania starej plebanii. Zapłaciłem za armaturę: do orurowania (kolanka, zawory, reduktory, złączki itp.) i do postawienia pieca w instalacji hydrauliczno-gazowej w starej plebanii, za koncentrat płynu mrozoodpornego do kaloryferów oraz robociznę
 27. (sklep w Nowym Sączu „S.B.T. Krzyżak i Wspólnicy s.c.” udzielił parafii przy tym zakupie rabatu).
 28. Do zapłacenia były tym razem rachunki (wyrównawcze) po założeniu nowych liczników. Wymieniono w kościele 4 żarówki energooszczędne marki „Osram”. Zakup paliwa do kosiarki-traktorka. Pospawanie kolejnych połamanych narzędzi do pracy (łopaty i żelazne grabie). Zakup do gościnnej jadalni kompletu obiadowego na 6 osób. Kupno ciastek na konkurs piosenki. Zakup ściennego zegara do zakrystii.
 29. Comiesięczna składka „inwestycyjna przeznaczona” na potrzeby parafialne sprzed tygodnia wyniosła 3267,50 zł (w tym 2 osoby anonimowo złożyły ofiarę odpowiednio 50 zł i 200 zł).
 30. Zebrano do puszek na stypendia dla młodzieży uzdolnionej z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: 797,20 zł.
 31. Dziękuję mężczyznom i młodzieńcom z grupy dziesiętnika Mariana Gronia – pracowali przy usuwaniu wyrwanych chaszczów i plantowaniu ziemi przy drodze na cmentarz: Robert Kościółek, Stanisław Kruczek, Marek Witek, Antoni Witek, Stanisław Witek, Zenon Popiela, Stanisław Bobak, Józef Ruszkowicz, Paweł Janus i syn Krzysztof oraz Mirosław Jawor.
 32. Ofiarę 100 zł zamiast pracy złożyli w tym dniu przeszkodzeni: Paweł i Piotr Jelito – 100 zł; Tadeusz Tarasek – 50 zł; Daniel Kruczek – 50 zł; Jan Wojciechowski – 50 zł; Marcin Groń – 50 zł. Bóg zapłać.
 33. Na sobotę proszę mężczyzn z grupy Romana Pazgana – znów będą prace ziemno-porządkowe i przy fundamentach.
 34. Przynosimy rękawice, łopaty, szpadle, kilofy. Jeśli przyjdą kobiety czy dzieci – dla nich mam także lżejszą pracę.
 35. Został zamontowany w starej plebanii wiszący gazowy piec konwekcyjny, poprawiona instalacja orurowania (spięte z sobą dwa piece: gazowy i tradycyjny) i zalana nie wodą ale płynem nie zamarzającym do „– 100C”. Dziękuję za pracę montażową dwom hydraulikom oraz spawaczowi. W poniedziałek uruchomi go serwisant.
 36. Dokonano naprawy sterownika i zaprogramowania dzwonów przez przedstawiciela śląskiej firmy „Rduch” – odtąd będą samoczynnie dzwoniły: na „Anioł Pański” (dzwon największy); pół godziny przed nabożeństwami (dzwon średni); pięć minut przed nabożeństwami (dzwon mały). Są to na razie jedynie naprawy wstępne!
 37. Czeka nas jeszcze niebawem pokaźniejszy wydatek związany z dzwonami, a mianowicie 1. nie działa dzwon najmniejszy; 2. jest zwarcie kanałów i sprzężenie dzwonów przy włączaniu ręcznym z dwóch pilotów; 3. z przyczyn wiadomych, znanych Radzie Parafialnej, musimy zmienić pasmo przenoszenia w dwóch pilotach posiadanych przez parafię albo też jeśli się nie da tego wykonać, to zmienić piloty na nowe; 4. zegar dzwonów nie trzyma pamięci.
 38. W dniach 20-23 X – Pielgrzymka Narodowa do Rzymu (w roku Jubileuszu Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu Polski).
 39. W Łagiewnikach w Domu Duszpasterskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 20 X w godz. 9:30-13:05 – konferencja poświęcona budowie, renowacji, wyposażeniu i zabezpieczeniu obiektów sakralnych.
 40. Podobnie, jak w poprzednich latach, zapraszamy gimnazjalistów i młodzież szkół średnich na weekendowe Oazy Modlitwy „Oazowy Raban do Kwadratu”. Najbliższe spotkanie odbędzie się w dn. 21-23 X w Domu Rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie EFEZ w Czchowie, ul. Ks. Franciszka Koleboka 3, www.efez-oaza.pl (dotąd było jedenaście spotkań) – plakat w załączeniu. Oaza Modlitwy rozpoczyna się w piątek o 18.00, a kończy w niedzielę ok. południa. Młodzież przywozi śpiwór i buty do spacerowania. Całkowity koszt spotkania – 80 zł.
 41. 22 X – Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców w Roku Miłosierdzia do sanktuarium MB Tuchowskiej „Miłosierni jak Ojciec”. Program: 9:30 – powitanie; 9:40 przejście przez Bramę Miłosierdzia; 9:50 - konferencja: „Bądźcie świadkami Miłosierdzia”; 10:30 – możliwość spowiedzi św.; 11:00 – Msza św.; 12:15 – Agapa.
 42. 23 X już po raz trzeci zaprasza się do Tarnowa na diecezjalne obchody Niedzieli Misyjnej. Po południu o godz. 14:00, sprzed kościoła Księży Misjonarzy, wyruszy w misyjny marsz w intencji pokoju i prześladowanych chrześcijan. Marsz zakończy się przed Katedrą, gdzie o g. 15:00 rozpocznie się uroczysta Eucharystia, podczas której ksiądz biskup wręczy tegorocznym absolwentom Szkoły Animacji Misyjnej krzyże, jako znak ich posłania na misyjne szlaki. Po godz. 16:00, na tarnowskim rynku rozpocznie się animacja taneczna dla dzieci oraz misyjne quizy. Zachęcamy Rodziny i grupy parafialne, nie tylko z Tarnowa, ale z całej diecezji. Także przedstawicieli poszczególnych Parafii, a szczególnie Kolędników Misyjnych w swoich misyjnych strojach.
 43. Na sprzątanie 200 zł przekazały 2 rodziny: Helena i Adam Zdziarscy; Renata i Andrzej Kowaczek. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Katarzyna i Jan Janiczek; Leonia Janiczek; Stanisław Pazgan.
 44. Na stoliku do nabycia Kalendarze Misyjne po 5 zł (z papieskimi intencjami modlitewnymi) na 2017 r.
 45. Tam też kartki na wypominki – listopadowe i całoroczne (imiona i nazwiska zmarłych wpisujemy w mianowniku).
 46. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: środa, 19 października 2016 07:47
 

Ewangelia na dziś