Start Informacje 29 Niedziela Zwykła 16.10.2016
29 Niedziela Zwykła 16.10.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. Proboszcz   
niedziela, 16 października 2016 15:33

XXIX Niedziela Zwykła – 16 października 2016

W tygodniu:

Niedziela – 16 X – XXIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jadwigi Śląskiej (opuszcza się)

Poniedziałek – 17 X – wsp. św. Ignacego Antiocheńskiego, bpa i męcz.

Wtorek – 18 X – święto św. Łukasza Ewangelisty

Środa – 19 X – wsp. dow. św. Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues`a, prezb. Oraz Towarzyszy, męcz.

Czwartek – 20 X – wsp. św. Jana Kantego, prezb.

Piątek – 21 X – wsp. bł. Jakuba Strzemię, bpa

Sobota – 22 X – święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie; albo: wsp. św. Jana Pawła II, papieża

Niedziela – 23 X – XXX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Józefa Bilczewskiego, bpa; oraz: św. Jana Kapistrana, prezb. (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa daje nam dziś w osobach Mojżesza i Jezusa przekonujący przykład nieustannej modlitwy wstawienniczej.
 2. Wysłuchamy dziś Listu Pasterskiego Episkopatu w sprawie „Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla Polski”.
 3. O godz. 10:30 dziś Msza św. „o wypełnienie woli Bożej i za rodziców modlących się za dzieci za wstawiennictwem o. J. Andrasza”. Na rozpoczęcie tej Eucharystii „na wejście” premiera fragmentu utworu „Ad Maiorem Dei gloriam” z tekstem do „Litanii o. Andrasza” (bez Kyrie Eleison) Jakuba Hubickiego z Zakopanego z grupą.
 4. Natomiast na sumie i zaraz po niej wystąpią nasi młodzi parafianie uczestnicy XII Konkursu Piosenki Religijnej.
 5. Dziś rano sprzed kościoła o g. 7:00 wyjechała grupa około 30 parafian na zakończenie „Niedziel Fatimskich” w Zakopanem.
 6. W parafiach tej niedzieli (16 X) zlicza się uczęszczających na Mszę św. oraz przystępujących do Komunii Św.
 7. W południe dziś w „rocznicę dnia wyboru” św. JP II w Łagiewnikach konsekracja kościoła w Centrum JP II.
 8. Do dziś trwa Ogólnopolska Pielgrzymka Farmaceutów do Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (patrz: plakat).
 9. Grupa Młodzieżowa z Nowego Sącza zaprasza dziś na godz. 18:00 do parafii św. Rocha na spektakl o Bożym Miłosierdziu.
 10. We wtorek 18 X – święto patronalne Służby Zdrowia ku czci św. Łuksza Ewangelisty – Msze św. o 6:30 i 17:00.
 11. We wtorek przeżywany też jest państwowy Dzień Służby Zdrowia – pamiętajmy w modlitwie o tam pracujących.
 12. We czwartek (20 X) wyrusza do Rzymu trwająca do niedzieli kilkudniowa Pielgrzymka Narodowa (20-23 X 2016).
 13. W sobotę (15 X) przypada Diecezjalne Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie – kościoła-matki wszystkich parafialnych świątyń – Msze św. o 6:30, 8:00 (z Różańcowym Nabożeństwem) oraz o godz. 17:00.
 14. W związku z tym już od południa w piątek – do północy w sobotę można zyskać odpust zupełny nawiedzając katedrę.
 15. W niedzielę za tydzień (23 X) przeżywać będziemy Światowy Dzień Misyjny – w tym też dniu składka na misje.
 16. W niedzielę tę 23 października rozpoczyna się „Tydzień Misyjny” i trwa on do 29 X – pamiętajmy o misjonarzach.
 17. Hasłem Niedzieli Misyjnej i towarzyszącego jej Misyjnego Tygodnia są słowa: „Ochrzczony, to znaczy posłany”.
 18. Na „sumie” w niedzielę 23 października znów zaśpiewa nasz parafialny zespół młodzieżowy obstawiając liturgię.
 19. Różańce od poniedziałku do piątku o 17:00 (potem Msza św.); w soboty o 8:00. W niedziele – między 9:00 a 10:30.
 20. Zachęcam do podziwiania zrobionych różańców „z czegokolwiek”. Dzieci te będą nagrodzone pod koniec października. Codziennie któreś szczęśliwie wylosowane dziecko otrzymuje trzy medaliki i coś słodkiego.
 21. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę (5 X) o 16:00, tj. przed Mszą św. wieczorną – spotkanie DSM (sala pod kościołem); ● we środy o 19:00 – próba chóru, ● w piątek o 16:00 – zbiórka aspirantów; ● zaś po nabożeństwie różańcowym – kandydatów na lektorów, ● w sobotę rano po Różańcu – zbiórka ministrantów; ● w soboty o 11:00 – schola parafialna (sala pod kościołem).
 22. Od poniedziałku do czwartku ks. Jan przebywa na rekolekcjach kapłańskich – tam odprawia intencje Mszy św.
 23. We czwartek po nabożeństwie wieczornym – czyli o 18:30 – na plebanii spotkanie Akcji Katolickiej.
 24. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn zelatora Józefa Ruszkowicza.
 25. W sobotę o 14:00 odbył się pogrzeb śp. Władysława Nowaka. Zmarł on we czwartek nad ranem. Za jego duszę zamówiono 109 Mszy św. pogrzebowe (90 indywidualnych + 19 od uczestników pogrzebu).
 26. Wydatki tego tygodnia: Koszt częściowej naprawy dzwonów (czekają nas dalsze poważniejsze naprawy!). Zapłaciłem też za konwekcyjny kocioł gazowy (wiszący piec gazowy) do ogrzewania starej plebanii. Zapłaciłem za armaturę: do orurowania (kolanka, zawory, reduktory, złączki itp.) i do postawienia pieca w instalacji hydrauliczno-gazowej w starej plebanii, za koncentrat płynu mrozoodpornego do kaloryferów oraz robociznę
 27. (sklep w Nowym Sączu „S.B.T. Krzyżak i Wspólnicy s.c.” udzielił parafii przy tym zakupie rabatu).
 28. Do zapłacenia były tym razem rachunki (wyrównawcze) po założeniu nowych liczników. Wymieniono w kościele 4 żarówki energooszczędne marki „Osram”. Zakup paliwa do kosiarki-traktorka. Pospawanie kolejnych połamanych narzędzi do pracy (łopaty i żelazne grabie). Zakup do gościnnej jadalni kompletu obiadowego na 6 osób. Kupno ciastek na konkurs piosenki. Zakup ściennego zegara do zakrystii.
 29. Comiesięczna składka „inwestycyjna przeznaczona” na potrzeby parafialne sprzed tygodnia wyniosła 3267,50 zł (w tym 2 osoby anonimowo złożyły ofiarę odpowiednio 50 zł i 200 zł).
 30. Zebrano do puszek na stypendia dla młodzieży uzdolnionej z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: 797,20 zł.
 31. Dziękuję mężczyznom i młodzieńcom z grupy dziesiętnika Mariana Gronia – pracowali przy usuwaniu wyrwanych chaszczów i plantowaniu ziemi przy drodze na cmentarz: Robert Kościółek, Stanisław Kruczek, Marek Witek, Antoni Witek, Stanisław Witek, Zenon Popiela, Stanisław Bobak, Józef Ruszkowicz, Paweł Janus i syn Krzysztof oraz Mirosław Jawor.
 32. Ofiarę 100 zł zamiast pracy złożyli w tym dniu przeszkodzeni: Paweł i Piotr Jelito – 100 zł; Tadeusz Tarasek – 50 zł; Daniel Kruczek – 50 zł; Jan Wojciechowski – 50 zł; Marcin Groń – 50 zł. Bóg zapłać.
 33. Na sobotę proszę mężczyzn z grupy Romana Pazgana – znów będą prace ziemno-porządkowe i przy fundamentach.
 34. Przynosimy rękawice, łopaty, szpadle, kilofy. Jeśli przyjdą kobiety czy dzieci – dla nich mam także lżejszą pracę.
 35. Został zamontowany w starej plebanii wiszący gazowy piec konwekcyjny, poprawiona instalacja orurowania (spięte z sobą dwa piece: gazowy i tradycyjny) i zalana nie wodą ale płynem nie zamarzającym do „– 100C”. Dziękuję za pracę montażową dwom hydraulikom oraz spawaczowi. W poniedziałek uruchomi go serwisant.
 36. Dokonano naprawy sterownika i zaprogramowania dzwonów przez przedstawiciela śląskiej firmy „Rduch” – odtąd będą samoczynnie dzwoniły: na „Anioł Pański” (dzwon największy); pół godziny przed nabożeństwami (dzwon średni); pięć minut przed nabożeństwami (dzwon mały). Są to na razie jedynie naprawy wstępne!
 37. Czeka nas jeszcze niebawem pokaźniejszy wydatek związany z dzwonami, a mianowicie 1. nie działa dzwon najmniejszy; 2. jest zwarcie kanałów i sprzężenie dzwonów przy włączaniu ręcznym z dwóch pilotów; 3. z przyczyn wiadomych, znanych Radzie Parafialnej, musimy zmienić pasmo przenoszenia w dwóch pilotach posiadanych przez parafię albo też jeśli się nie da tego wykonać, to zmienić piloty na nowe; 4. zegar dzwonów nie trzyma pamięci.
 38. W dniach 20-23 X – Pielgrzymka Narodowa do Rzymu (w roku Jubileuszu Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu Polski).
 39. W Łagiewnikach w Domu Duszpasterskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 20 X w godz. 9:30-13:05 – konferencja poświęcona budowie, renowacji, wyposażeniu i zabezpieczeniu obiektów sakralnych.
 40. Podobnie, jak w poprzednich latach, zapraszamy gimnazjalistów i młodzież szkół średnich na weekendowe Oazy Modlitwy „Oazowy Raban do Kwadratu”. Najbliższe spotkanie odbędzie się w dn. 21-23 X w Domu Rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie EFEZ w Czchowie, ul. Ks. Franciszka Koleboka 3, www.efez-oaza.pl (dotąd było jedenaście spotkań) – plakat w załączeniu. Oaza Modlitwy rozpoczyna się w piątek o 18.00, a kończy w niedzielę ok. południa. Młodzież przywozi śpiwór i buty do spacerowania. Całkowity koszt spotkania – 80 zł.
 41. 22 X – Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców w Roku Miłosierdzia do sanktuarium MB Tuchowskiej „Miłosierni jak Ojciec”. Program: 9:30 – powitanie; 9:40 przejście przez Bramę Miłosierdzia; 9:50 - konferencja: „Bądźcie świadkami Miłosierdzia”; 10:30 – możliwość spowiedzi św.; 11:00 – Msza św.; 12:15 – Agapa.
 42. 23 X już po raz trzeci zaprasza się do Tarnowa na diecezjalne obchody Niedzieli Misyjnej. Po południu o godz. 14:00, sprzed kościoła Księży Misjonarzy, wyruszy w misyjny marsz w intencji pokoju i prześladowanych chrześcijan. Marsz zakończy się przed Katedrą, gdzie o g. 15:00 rozpocznie się uroczysta Eucharystia, podczas której ksiądz biskup wręczy tegorocznym absolwentom Szkoły Animacji Misyjnej krzyże, jako znak ich posłania na misyjne szlaki. Po godz. 16:00, na tarnowskim rynku rozpocznie się animacja taneczna dla dzieci oraz misyjne quizy. Zachęcamy Rodziny i grupy parafialne, nie tylko z Tarnowa, ale z całej diecezji. Także przedstawicieli poszczególnych Parafii, a szczególnie Kolędników Misyjnych w swoich misyjnych strojach.
 43. Na sprzątanie 200 zł przekazały 2 rodziny: Helena i Adam Zdziarscy; Renata i Andrzej Kowaczek. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Katarzyna i Jan Janiczek; Leonia Janiczek; Stanisław Pazgan.
 44. Na stoliku do nabycia Kalendarze Misyjne po 5 zł (z papieskimi intencjami modlitewnymi) na 2017 r.
 45. Tam też kartki na wypominki – listopadowe i całoroczne (imiona i nazwiska zmarłych wpisujemy w mianowniku).
 46. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: środa, 19 października 2016 07:47
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.