Start Informacje XXXIII Niedziela Zwykła – 13 listopada 2016
XXXIII Niedziela Zwykła – 13 listopada 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 13 listopada 2016 12:36

XXXIII Niedziela Zwykła – 13 listopada 2016

W tygodniu:

Niedziela – 13 XI – XXXIII Niedziela Zwykła: albo: wsp. św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna – pierwszych męczenników Polski (opuszcza się z racji niedzieli)

Wtorek – 15 XI – wsp. dow. św. Alberta Wielkiego, bpa i dokt. Kośc.

Środa – 16 XI – wsp. dow. Rocznica poświęcenia rzymskich bazylik św. Piotra i Pawła, Apostołów

Czwartek – 17 XI – wsp. św. Elżbiety Węgierskiej, zak.

Piątek – 18 XI – wsp. bł. Karoliny Kózkówny, dziew. i męcz.

Sobota – 19 XI – wsp. bł. Salomei, zakonnicy

Niedziela – 20 XI – XXXIV Niedziela Zwykła – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata; albo: wsp. św. Rafała Kalinowskiego, prezb. (opuszcza się z racji niedzieli i uroczystości)

 1. Liturgia Słowa przypomina nam dziś trudne prawdy wiary o sprawach ostatecznych, jakie są przed każdym z nas.
 2. Oto w tę niedzielę (13 XI) na całym świecie w wyznaczonych przez biskupów wszystkich diecezji Kościoła Powszechnego zamykają się Drzwi Święte Roku Miłosierdzia – tak samo jest i w naszej diecezji (najbliżej nas: w Grybowie – na „sumie” o godz. 11:00, a w Nowym Sączu podczas Mszy św. o 12:00).
 3. Natomiast za tydzień w niedzielę „Chrystusa Króla Wszechświata” (20 XI) Ojciec Święty Franciszek zamknie je w Rzymie w bazylice św. Piotra na Watykanie (zwyczajowo są to drzwi na frontonie wejściowym po prawej stronie).
 4. Będzie to już koniec „Jubileuszowego Roku Miłosierdzia” – ostatnim akcentem tego dnia będzie złożenie we wszystkich świątyniach świata „Aktu Zawierzenia Kościoła i całej ludzkości Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata”.
 5. Jego tekst od trzech tygodni był do zabrania ze stolika w formacie zmniejszonym – jest jeszcze dodrukowany.
 6. W tę niedzielę 13 XI – po 7:00-ce zmiana tajemnic Róż Żeńskich.
 7. Na sumie o 10:30 zaśpiewa parafialny młodzieżowy zespół muzyczny „Siewcy Miłości”, a schola dziecięca na 9:00.
 8. Na „sumie” o 10:30 łaski Chrztu Św. dostąpi dziecko – Franciszek Czesław Dziedziak. Za tydzień – Wiktoria Ogórek.
 9. Dzisiejsza kolekta jest jako comiesięczna „składka inwestycyjna”.
 10. Natomiast przed świątyniami naszej diecezji dziś zbiórka do puszek na „Kościół w potrzebie” z okazji „VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym” – w tym roku na Irak.
 11. Z tyłu na ten temat do zabrania ulotki o prześladowaniach chrześcijan w tym kraju.
 12. Należy też nadmienić, iż w tym tygodniu w piątek 18 XI, we wspomnienie liturgiczne bł. Karoliny Kózkówny, przypada też święto patronalne „Ruchu Czystych Serc”.
 13. W sobotę 19 XI w Krakowie i Łagiewnikach nastąpi uroczyste zakończenie obchodów Rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski (zaczęły się X Jubileuszowym Zjazdem Gnieźnieńskim 11-13 III 2016 r.).
 14. Do soboty – od minionego piątku – trwa nowenna przed przyjęciem „Aktu Zawierzenia Królowi Wszechświata”.
 15. Za tydzień, we wspomnianą niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, następuje też zakończenie Roku Liturgicznego.
 16. Ostatnia niedziela roku kościelnego, to także w naszej diecezji święto patronalne Liturgicznej Służby Ołtarza (aspirantów, ministrantów i lektorów), a także KSM-u i Akcji Katolickiej – w naszej parafii AK obstawia Liturgię Słowa.
 17. W tym roku też w niedzielę za tydzień (20 XI) obchodzi się „Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego” (pro orantibus) oraz „Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych”.
 18. Przez cały miesiąc „wypominki listopadowe” czytane są w dni powszednie pół godziny przed Mszami św. „wieczornymi” oraz 15 minut przed Mszami „niedzielnymi” i „świątecznymi”.
 19. Dziękuję za dostosowanie się przez ogromną większość parafian do mojego apelu i prośby o niewyrzucanie śmieci (znicze, donice, wkłady, dekoracje itp.) za ogrodzenia na cmentarzach, ale składowanie ich we właściwych miejscach (rośliny na pryzmy, a szkła, wkłady zniczy i plastowe dekoracje do kontenera). Niestety są i tacy, którzy śmiecą dalej!
 20. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środy o 16:00 – spotkania DSM; ● w soboty o 11:00 – schola parafialna (sala pod kościołem), ● we środę o 16:00 – zbiórka aspirantów; ● w piątek o 16:00 – zbiórka ministrantów, ● w piątek po Mszy św. spotkanie na plebanii Akcji Katolickiej.
 21. Na koniec kursu w najbliższą sobotę 19 XI o 10:00 (w wigilię „Chrystusa Króla”) w parafii NMP Niepokalanej w N. Sączu wśród lektorów wyświęconych będzie i 9 naszych kandydatów. Są to: Patryk Janus, Marcin Janus, Łukasz Świder, Łukasz Rymanowicz, Michał Siedlarz, Rafał Homoncik, Marcin Homoncik, Krzysztof Groń, Kondrat Jelito. Gratuluję.
 22. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie „I Róża Rodziców” zelatorki Stanisławy Bogdańskiej.
 23. Wydatki tego tygodnia: wymiana listwy czyszczącej i bębna w kserokopiarce; zakup alternatywnego starego ksero identycznego z dotąd używanym; zakup tonerów do ksero.
 24. Dwie fugi beżowe do płytek ściennych „atlas”; fugownica; gąbka do glazury; pędzle: „amerikan” (1,5); włoski uniwersalny; biały smar do zawiasów okien w spreju.
 25. Kupiłem na wyposażenie do starej plebanii: używany telewizor Samsung PS-42V6S „42 cale”; lampy, umywalkę ceramiczną z nóżką; szklaną półkę, stolik i 6 wyścielanych krzeseł i inne drobne akcesoria.
 26. Żywieniówka dla robotników pracujących przez tydzień na starej plebanii; za paliwo na dojazd z Niecieczy; trzy duże pizze (+ 3 małe) dla pracujących w „dziesiątce”; na paliwo do ciągnika.
 27. Nabyłem 500 opakowań opłatków na święta.
 28. Dziękuję mężczyznom z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia – pracowali: Piotr Majka, Stanisław Kumorek, Tomasz Kumorek, Marian Kocemba, Edward Pazgan (pomagała córka Klaudia), Sebastian Siedlarz, Józef Chochla (za Józefę Nowak), Jerzy Ochwat (za Mariusza Hatlasia), Jan Hatlaś, Damian Janus (za Stanisława Siedlarza). „Bóg zapłać”.
 29. Zamiast pracy w tej „dziesiątce” ofiarę 100 zł złożył nieobecny z racji pracy na wyjeździe Marek Siedlarz. Dzięki.
 30. Nadto ciągnikiem i wozem posłużył Jerzy Ochwat – panowie wykarczyli i wywieźli na pryzmę 6 kopiatych fur betonów nagrobnych i kamieni przez lata powyrzucanych poza parkan cmentarza oraz roboczo tymczasowo zasypali fundamenty nowej plebanii (bo w perspektywie będzie to robione fachowo z podbudową planowanego tam chodnika).
 31. Na sobotę proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana (pod warunkiem, że nie będzie śniegu ani deszczu).
 32. Planuję dalsze uprzątanie śmieci wokół cmentarza i inne prace porządkowe – przydałoby się auto z przyczepką.
 33. Przynosimy rękawice, łopaty, breszki i sztangi, kilofy. Jeśli przyjdą kobiety czy dzieci – dla nich mam lżejszą pracę.
 34. Od soboty rusza niezależna druga damska kolejka „dziesiątek” – będzie ona szła dorywczo wedle aktualnej potrzeby!
 35. I tak na sobotę proszę do pracy panie z grupy dziesiętnika Romana Pazgana (niezależnie od pogody, bo praca jest w cieple: wstępne czyszczenie pomieszczeń starej plebanii po pierwszym malowaniu ścian, a przed cyklinowaniem podłóg).
 36. W tym tygodniu przez pięć dni Grzegorz Kaczówka z synem Maciejem z Niecieczy wyfugowali płytki ścienne w kuchni starej plebanii, wymalowali z pierwszego kolejne pomieszczenie, spasowali i pouszczelniali na zimę wszystkie jej okna, wymalowali je także z pierwszego. Pani Anna Kaczówka przez pół dnia pomyła wszystkie okna.
 37. Zarówno w tym tygodniu jak i wcześniej pomagał im, pragnący pozostać anonimowym, nasz parafianin.
 38. Nasz gospodarz wyczyścił rynny na starym kościele, uporządkował śmieci koło cmentarza.
 39. Przed Wszystkimi Świętymi na cmentarzu dokonano skoszenia trawy i zebrania traktorkiem-kosiarką spadłej ściółki.
 40. Od 18 do 20 listopada w Kamionce Wlk. weekendowy „Kurs Przedmałżeński” (zajęcia w szkole Nr 1 i w kościele).
 41. W sobotę 26 listopada w Nowym Sączu w Hali MOSiR i parafii NMP Niepokalanej odbędzie się „Synaj” po ŚDM.
 42. Niebawem będzie zwołany przez naszego Biskupa „V Synod Diecezji Tarnowskiej”. Za jakiś czas na ten temat wystosuje on List Pasterski, w którym poda datę jego rozpoczęcia. Obrady tegoż synodu mogą potrwać kilka lat.
 43. Za przygotowanie dzieci i młodzieży do Gminnego Konkursu Piosenki Religijnej serdecznie jeszcze raz dziękuję nauczycielom obu szkół: p. Ewelinie Książkiewicz (w KP) i p. Sławomirowi Siedlarzowi (w KG).
 44. Na sprzątanie 400 zł przekazały cztery rodziny: Maria i Roman Pazgan; Wojciech Pazgan, Marta i Rafał Leśniara; Zofia Mężyk. Do sprzątania dokładają się kolejne 2 rodziny: Mężyk Anna i Stanisław; Mężyk Kazimiera (szczególne podziękowanie dla p. Wojciecha Pazgana, który dołożył się do sprzątania, mimo omyłkowego opuszczenia na liście).
 45. Tekst modlitwy Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana – dla chętnych do zabrania jest na stoliku.
 46. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 20 listopada 2016 07:43
 

Ewangelia na dziś

 • Sobota 2019-03-23, 2. tydz. Wielkiego Postu
  Łk 15,1-3.11-32
  W owym czasie zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zebrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, które jadały świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: «Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników». Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą suknię i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to znaczy. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się»”.