Start Informacje XXXIII Niedziela Zwykła – 13 listopada 2016
XXXIII Niedziela Zwykła – 13 listopada 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 13 listopada 2016 12:36

XXXIII Niedziela Zwykła – 13 listopada 2016

W tygodniu:

Niedziela – 13 XI – XXXIII Niedziela Zwykła: albo: wsp. św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna – pierwszych męczenników Polski (opuszcza się z racji niedzieli)

Wtorek – 15 XI – wsp. dow. św. Alberta Wielkiego, bpa i dokt. Kośc.

Środa – 16 XI – wsp. dow. Rocznica poświęcenia rzymskich bazylik św. Piotra i Pawła, Apostołów

Czwartek – 17 XI – wsp. św. Elżbiety Węgierskiej, zak.

Piątek – 18 XI – wsp. bł. Karoliny Kózkówny, dziew. i męcz.

Sobota – 19 XI – wsp. bł. Salomei, zakonnicy

Niedziela – 20 XI – XXXIV Niedziela Zwykła – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata; albo: wsp. św. Rafała Kalinowskiego, prezb. (opuszcza się z racji niedzieli i uroczystości)

 1. Liturgia Słowa przypomina nam dziś trudne prawdy wiary o sprawach ostatecznych, jakie są przed każdym z nas.
 2. Oto w tę niedzielę (13 XI) na całym świecie w wyznaczonych przez biskupów wszystkich diecezji Kościoła Powszechnego zamykają się Drzwi Święte Roku Miłosierdzia – tak samo jest i w naszej diecezji (najbliżej nas: w Grybowie – na „sumie” o godz. 11:00, a w Nowym Sączu podczas Mszy św. o 12:00).
 3. Natomiast za tydzień w niedzielę „Chrystusa Króla Wszechświata” (20 XI) Ojciec Święty Franciszek zamknie je w Rzymie w bazylice św. Piotra na Watykanie (zwyczajowo są to drzwi na frontonie wejściowym po prawej stronie).
 4. Będzie to już koniec „Jubileuszowego Roku Miłosierdzia” – ostatnim akcentem tego dnia będzie złożenie we wszystkich świątyniach świata „Aktu Zawierzenia Kościoła i całej ludzkości Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata”.
 5. Jego tekst od trzech tygodni był do zabrania ze stolika w formacie zmniejszonym – jest jeszcze dodrukowany.
 6. W tę niedzielę 13 XI – po 7:00-ce zmiana tajemnic Róż Żeńskich.
 7. Na sumie o 10:30 zaśpiewa parafialny młodzieżowy zespół muzyczny „Siewcy Miłości”, a schola dziecięca na 9:00.
 8. Na „sumie” o 10:30 łaski Chrztu Św. dostąpi dziecko – Franciszek Czesław Dziedziak. Za tydzień – Wiktoria Ogórek.
 9. Dzisiejsza kolekta jest jako comiesięczna „składka inwestycyjna”.
 10. Natomiast przed świątyniami naszej diecezji dziś zbiórka do puszek na „Kościół w potrzebie” z okazji „VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym” – w tym roku na Irak.
 11. Z tyłu na ten temat do zabrania ulotki o prześladowaniach chrześcijan w tym kraju.
 12. Należy też nadmienić, iż w tym tygodniu w piątek 18 XI, we wspomnienie liturgiczne bł. Karoliny Kózkówny, przypada też święto patronalne „Ruchu Czystych Serc”.
 13. W sobotę 19 XI w Krakowie i Łagiewnikach nastąpi uroczyste zakończenie obchodów Rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski (zaczęły się X Jubileuszowym Zjazdem Gnieźnieńskim 11-13 III 2016 r.).
 14. Do soboty – od minionego piątku – trwa nowenna przed przyjęciem „Aktu Zawierzenia Królowi Wszechświata”.
 15. Za tydzień, we wspomnianą niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, następuje też zakończenie Roku Liturgicznego.
 16. Ostatnia niedziela roku kościelnego, to także w naszej diecezji święto patronalne Liturgicznej Służby Ołtarza (aspirantów, ministrantów i lektorów), a także KSM-u i Akcji Katolickiej – w naszej parafii AK obstawia Liturgię Słowa.
 17. W tym roku też w niedzielę za tydzień (20 XI) obchodzi się „Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego” (pro orantibus) oraz „Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych”.
 18. Przez cały miesiąc „wypominki listopadowe” czytane są w dni powszednie pół godziny przed Mszami św. „wieczornymi” oraz 15 minut przed Mszami „niedzielnymi” i „świątecznymi”.
 19. Dziękuję za dostosowanie się przez ogromną większość parafian do mojego apelu i prośby o niewyrzucanie śmieci (znicze, donice, wkłady, dekoracje itp.) za ogrodzenia na cmentarzach, ale składowanie ich we właściwych miejscach (rośliny na pryzmy, a szkła, wkłady zniczy i plastowe dekoracje do kontenera). Niestety są i tacy, którzy śmiecą dalej!
 20. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środy o 16:00 – spotkania DSM; ● w soboty o 11:00 – schola parafialna (sala pod kościołem), ● we środę o 16:00 – zbiórka aspirantów; ● w piątek o 16:00 – zbiórka ministrantów, ● w piątek po Mszy św. spotkanie na plebanii Akcji Katolickiej.
 21. Na koniec kursu w najbliższą sobotę 19 XI o 10:00 (w wigilię „Chrystusa Króla”) w parafii NMP Niepokalanej w N. Sączu wśród lektorów wyświęconych będzie i 9 naszych kandydatów. Są to: Patryk Janus, Marcin Janus, Łukasz Świder, Łukasz Rymanowicz, Michał Siedlarz, Rafał Homoncik, Marcin Homoncik, Krzysztof Groń, Kondrat Jelito. Gratuluję.
 22. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie „I Róża Rodziców” zelatorki Stanisławy Bogdańskiej.
 23. Wydatki tego tygodnia: wymiana listwy czyszczącej i bębna w kserokopiarce; zakup alternatywnego starego ksero identycznego z dotąd używanym; zakup tonerów do ksero.
 24. Dwie fugi beżowe do płytek ściennych „atlas”; fugownica; gąbka do glazury; pędzle: „amerikan” (1,5); włoski uniwersalny; biały smar do zawiasów okien w spreju.
 25. Kupiłem na wyposażenie do starej plebanii: używany telewizor Samsung PS-42V6S „42 cale”; lampy, umywalkę ceramiczną z nóżką; szklaną półkę, stolik i 6 wyścielanych krzeseł i inne drobne akcesoria.
 26. Żywieniówka dla robotników pracujących przez tydzień na starej plebanii; za paliwo na dojazd z Niecieczy; trzy duże pizze (+ 3 małe) dla pracujących w „dziesiątce”; na paliwo do ciągnika.
 27. Nabyłem 500 opakowań opłatków na święta.
 28. Dziękuję mężczyznom z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia – pracowali: Piotr Majka, Stanisław Kumorek, Tomasz Kumorek, Marian Kocemba, Edward Pazgan (pomagała córka Klaudia), Sebastian Siedlarz, Józef Chochla (za Józefę Nowak), Jerzy Ochwat (za Mariusza Hatlasia), Jan Hatlaś, Damian Janus (za Stanisława Siedlarza). „Bóg zapłać”.
 29. Zamiast pracy w tej „dziesiątce” ofiarę 100 zł złożył nieobecny z racji pracy na wyjeździe Marek Siedlarz. Dzięki.
 30. Nadto ciągnikiem i wozem posłużył Jerzy Ochwat – panowie wykarczyli i wywieźli na pryzmę 6 kopiatych fur betonów nagrobnych i kamieni przez lata powyrzucanych poza parkan cmentarza oraz roboczo tymczasowo zasypali fundamenty nowej plebanii (bo w perspektywie będzie to robione fachowo z podbudową planowanego tam chodnika).
 31. Na sobotę proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana (pod warunkiem, że nie będzie śniegu ani deszczu).
 32. Planuję dalsze uprzątanie śmieci wokół cmentarza i inne prace porządkowe – przydałoby się auto z przyczepką.
 33. Przynosimy rękawice, łopaty, breszki i sztangi, kilofy. Jeśli przyjdą kobiety czy dzieci – dla nich mam lżejszą pracę.
 34. Od soboty rusza niezależna druga damska kolejka „dziesiątek” – będzie ona szła dorywczo wedle aktualnej potrzeby!
 35. I tak na sobotę proszę do pracy panie z grupy dziesiętnika Romana Pazgana (niezależnie od pogody, bo praca jest w cieple: wstępne czyszczenie pomieszczeń starej plebanii po pierwszym malowaniu ścian, a przed cyklinowaniem podłóg).
 36. W tym tygodniu przez pięć dni Grzegorz Kaczówka z synem Maciejem z Niecieczy wyfugowali płytki ścienne w kuchni starej plebanii, wymalowali z pierwszego kolejne pomieszczenie, spasowali i pouszczelniali na zimę wszystkie jej okna, wymalowali je także z pierwszego. Pani Anna Kaczówka przez pół dnia pomyła wszystkie okna.
 37. Zarówno w tym tygodniu jak i wcześniej pomagał im, pragnący pozostać anonimowym, nasz parafianin.
 38. Nasz gospodarz wyczyścił rynny na starym kościele, uporządkował śmieci koło cmentarza.
 39. Przed Wszystkimi Świętymi na cmentarzu dokonano skoszenia trawy i zebrania traktorkiem-kosiarką spadłej ściółki.
 40. Od 18 do 20 listopada w Kamionce Wlk. weekendowy „Kurs Przedmałżeński” (zajęcia w szkole Nr 1 i w kościele).
 41. W sobotę 26 listopada w Nowym Sączu w Hali MOSiR i parafii NMP Niepokalanej odbędzie się „Synaj” po ŚDM.
 42. Niebawem będzie zwołany przez naszego Biskupa „V Synod Diecezji Tarnowskiej”. Za jakiś czas na ten temat wystosuje on List Pasterski, w którym poda datę jego rozpoczęcia. Obrady tegoż synodu mogą potrwać kilka lat.
 43. Za przygotowanie dzieci i młodzieży do Gminnego Konkursu Piosenki Religijnej serdecznie jeszcze raz dziękuję nauczycielom obu szkół: p. Ewelinie Książkiewicz (w KP) i p. Sławomirowi Siedlarzowi (w KG).
 44. Na sprzątanie 400 zł przekazały cztery rodziny: Maria i Roman Pazgan; Wojciech Pazgan, Marta i Rafał Leśniara; Zofia Mężyk. Do sprzątania dokładają się kolejne 2 rodziny: Mężyk Anna i Stanisław; Mężyk Kazimiera (szczególne podziękowanie dla p. Wojciecha Pazgana, który dołożył się do sprzątania, mimo omyłkowego opuszczenia na liście).
 45. Tekst modlitwy Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana – dla chętnych do zabrania jest na stoliku.
 46. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 20 listopada 2016 07:43
 

Ewangelia na dziś

 • Środa 2018-11-21, Wspomnienie Ofiarowania NMP
  Łk 19,11-28
  Jezus opowiedział przypowieść, dlatego że był blisko Jerozolimy, a oni myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi. Mówił więc: „Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się w kraj daleki, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić. Przywołał więc dziesięciu sług swoich, dał im dziesięć min i rzekł do nich: «Zarabiajcie nimi, aż wrócę». Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: «Nie chcemy, żeby ten królował nad nami». Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił, kazał przywołać do siebie te sługi, którym dal pieniądze, aby się dowiedzieć, co każdy zyskał. Stawił się więc pierwszy i rzekł: «Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min». Odpowiedział mu: «Dobrze, sługo dobry; ponieważ w drobnej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami». Także drugi przyszedł i rzekł: «Panie, twoja mina przyniosła pięć min». Temu też powiedział: «I ty miej władzę nad pięciu miastami». Następny przyszedł i rzekł: «Panie, tu jest twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce. Lękałem się bowiem ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: chcesz brać, czegoś nie położył, i żąć, czegoś nie posiał». Odpowiedział mu: «Według słów twoich sądzę cię, zły sługo. Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: chcę brać, gdzie nie położyłem, i żąć, gdziem nie posiał. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał». Do obecnych zaś rzekł: «Odbierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min». Odpowiedzieli mu: «Panie, ma już dziesięć min». Powiadam wam: «Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach»”. Po tych słowach ruszył na przedzie zdążając do Jerozolimy.