Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Adwentu – 4 grudnia 2016
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Adwentu – 4 grudnia 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. Proboszcz   
niedziela, 04 grudnia 2016 21:28

II Niedziela Adwentu – 4 grudnia 2016

W tygodniu:

I Niedziela – 4 XII – II Niedziela Adwentu; albo; wsp. św. Jana Damasceńskiego, prezb. i dokt. Kośc.; św. Barbary, dziew. i męcz. (opuszcza się z racji niedzieli)

Wtorek – 6 XII – wsp. dow. św. Mikołaja, bpa

Środa – 7 XII – wsp. św. Ambrożego, bpa i dokt. Kośc.

Czwartek – 8 XII – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Piątek – 9 XII – wsp. dow. św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin

Niedziela – 11 XII – III Niedziela Adwentu „Gaudete” (Radujcie się)

 1. Lit. Słowa zapowiada „Czasy Mesjańskie”, pełne duchowego pokoju, ale i pokuty – o co Apeluje św. Jan Chrzciciel.
 2. W tę I niedzielę 4 XII po każdej Mszy św. Adoracja Najśw. Sakramentu; zamiast homilii: Apel Episkopatu Polski o Pomoc Kościołowi na Wschodzie i Komunikat Biskupa o 25-leciu „Promyczka Dobra” i edycji „Małego Promyczka”.
 3. Też dziś 4 XII, w I niedzielę, zmiana tajemnic Róż Mężczyzn (po 7:00). W I środę (7 XII) – zmiana tajemnic Róż Misyjnych o 17:00. II niedziela (11 XII) zmiana tajemnic Róż Niewiast po 7:00.
 4. Dziś na „sumie” o 10:30 zaśpiewa schola dziecięca; za tydzień o 9:00 wystąpi zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości”.
 5. Także w tę niedzielę (4 XII) przypadają: dzień modlitw za bezrobotnych; święto patronalne górników „barbórka”.
 6. Pamiętajmy o górnikach i wszystkich zawodach niebezpiecznych, którym, patronuje św. Barbara (barbórka).
 7. Również dziś przed świątyniami coroczna zbiórka do puszek na „Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie”.
 8. W związku z XVII Dniem Modlitw i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie Episkopat wystosował wspomniany Apel.
 9. Z racji wyjazdu szafarzy nadzwyczajnych na rekolekcje (2-4 XII), nie ma dziś obchodu do chorych z Komunią Świętą.
 10. Od dziś odczytywane są przed dwoma porannymi niedzielnymi Mszami św. (przez kwadrans) już „roczne wypominki”.
 11. Od tej niedzieli wystawione są już w świątyni opłatki świąteczne (cena dowolna) oraz świece w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” – są koło chrzcielnicy (koszt dowolny lecz nie mniejszy niż 5 zł).
 12. W tym roku decyzją Episkopatu 10% dochodu ze świec przeznacza się na pomoc dzieciom w Syrii. Hasłem tegorocznego „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” są słowa nawiązujące do dopiero co zakończonego Roku Miłosierdzia „Płomień Miłosierdzia”.
 13. Co niedzielę i w święta kościelne na koniec Mszy św. w kościołach diecezji modlimy się w intencji V synodu.
 14. Wraz z rozpoczęciem Adwentu, tym samym nowego roku liturgicznego czytania mszalne: w niedziele z „Cyklu A”; w dni powszednie z „Roku I”. Nowy cykl homiletyczny na rok liturgiczny 2016/2017 oparty jest o słowa Pana Jezusa: „Idźcie i głoście”.
 15. W poniedziałek 5 XII rozpoczyna się triduum dla młodzieży żeńskiej przed „Niepokalanym Poczęciem” NMP.
 16. Do środy (7 XII) trwa rozpoczęta wtorek (29 XI) nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP.
 17. We wtorek (6 XII) wspomina się biskupa – św. Mikołaja; jest On patronem chrześcijańskiej skrytej dobroczynności.
 18. Ta środa (7 XII) jest pierwszą środą grudnia – w naszej parafii comiesięczny „Dzień Misyjny”: zmiana tajemnic Róż Misyjnych oraz modlitwa w intencji misjonarzy (w tym naszego br. Jana i s. Stanisławy) i składka na rzecz misji.
 19. We środę wspomina się w liturgii św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła – patrona pszczelarzy.
 20. We czwartek przeżywamy w Kościele Katolickim Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – Msze św. w porządku półświątecznym: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz ze względu na pracujących o 17:00 (nie ma o 14:30).
 21. Na Mszy św. o 17:00 do grona DSM zostaną przyjęte dotychczasowe kandydatki – obrzęd ten nastąpi po homilii.
 22. Odpust Parafialny w Nowym Sączu w „Białym Klasztorze” ku uczczeniu MB Niepokalanej będzie także 8 XII (czwartek). Sumę o godz. 18:00 odprawi ks. infułat dr Władysław Kostrzewa.
 23. W piątek 9 XII: wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin, meksykańskiego Indianina, któremu objawiła się MB z Guadalupe.
 24. Również w piątek 9 XII przypadają imieniny ks. bpa Wiesława Lechowicza, biskupa pomocniczego, delegata Komisji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
 25. Codziennie od poniedziałku do piątku zapraszam na „Roraty” o godz. 17:00, w soboty zaś o 6:00 rano. Roraty są Mszą św. ku czci NMP, a zatem przypomina nam to Świeca Maryjna (biała z niebieską wstęgą) zwana „roratką” (płonie tylko na Roratach).
 26. Rorat z zasady nie odprawia się we wszystkie adwentowe niedziele oraz 8 XII, tj. w „Niepokalane Poczęcie NMP” .
 27. Za tydzień w II niedzielę grudnia, czyli III Adwentu (11 XII) – zwyczajowa comiesięczna składka na potrzeby parafii.
 28. Spowiedź przed świętami będzie w ostatnim tygodniu przed B. Narodzeniem – we wtorek 20 XII od 14:00 – 17:00.
 29. Dziękuję za dostosowanie się przez ogół parafian, do mej prośby o porządek na cmentarzu i poza ogrodzeniem.
 30. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o 16:00 i czwartek o 16:00 – spotkanie jasełkowe dzieci z Królowej Polskiej, ● we czwartek o 16:15 – próba DSM przed przyjęciem kandydatek (także spotkanie mikołajkowe), ● w sobotę o 11:00 – schola parafialna (spotkanie mikołajkowe), ● w sobotę o 7:00 po Roratach spotkanie mikołajkowe LSO (aspiranci, ministranci i lektorzy), ● w niedzielę za tydzień o 8:00 – próba i spotkanie mikołajkowe dla zespołu „Siewcy Miłości”, ● we wtorek po Mszy św. wieczornej spotkanie Akcji Katolickiej (na plebanii).
 31. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Sylwii Kałuzińskiej.
 32. Wydatki tego tygodnia: Kolejne worki na śmieci do sprzątania na cmentarzu (30 szt. 160 litrowych). Papier ścierny do czyszczenia na starą plebanię. Za paliwo w sprawie rozliczenia dokumentacji. Pięć wkładów z nowymi dyszami i knotami na olej do świec (w tym także do świecy roratniej). Na obowiązkowe coroczne rekolekcje dla szafarzy nadzwyczajnych. Kropidełka (40 szt.) oraz medaliki cudowne (złożyłem za nie siostrom ofiarę dobrowolną). Ciastka dla dzieci rozdane po sobotnich porannych Roratach o 6:00 „dla świtanków”. Niektóre rachunki za media (głównie odczyt licznika energii w cerkwi).
 33. Otrzymaliśmy główne rachunki za energię elektryczną – do zapłaty: 1544,83 zł + opłaty manipulacyjne (prowizja).
 34. „Bóg zapłać” Janowi Porębie (z grupy Janusza Pazgana) za złożoną ofiarę 50 zł – zamiast pracy w kolejce.
 35. W tym tygodniu z racji zalegającego śniegu nie było pracy mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka (choć się stawili gotowi do roboty) – przekładam tę pracę do zejścia śniegu i lepszej pogody, bo szkoda tracić zdrowia.
 36. Natomiast w ramach samodzielnej żeńskiej kolejki „dziesiątek” – pracowały panie z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego: Grażyna Janus, Anna Janus, Sylwia Janus, Anna Plata (z mężem Krzysztofem), Bożena Świder. Dzięki!
 37. Na najbliższą sobotę niezależnie od pogody (bo w cieple) proszę panie z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia – ciąg dalszy sprzątania na starej plebanii (przynosimy: środki czystości, rękawice, wiadra, szmaty, coś do skrobania tynku).
 38. Dziękuję Romanowi Pazganowi z ekipą (także z jego synem) za przewózkę przed plebanię swoim traktorem większej ilości drewna wcześniej pociętego na cyrkularce przez gospodarza.
 39. Dziękuję gospodarzowi za kilkukrotne odśnieżanie schodów i terenu koło kościoła i plebanii; oraz jego żonie Bożenie za wyczyszczenie kolejnych – tym razem zielonych i czerwonych stuł kapłańskich.
 40. Zapraszam do wspólnie ułożonych w rodzinach i małżeństwach „intencji serca” na kartkach wrzuconych do urny (w formie pocztowej paczki); na koniec tegorocznych Rorat będą wysłane Jasną Górę, by tam je złożono przed Cudownym Obrazem.
 41. Tegoroczne Roraty mają za temat 300-tną rocznicę koronacji obrazu MB Częstochowskiej; przypomina nam o tym plansza w kościele i dziecięce na naklejki „ryngrafów” – hasłem są słowa: „W domu Królowej Maryi”.
 42. Dwoje wylosowanych dzieci codziennie zabiera na jeden dzień do domu figurkę MB oraz Dzieciątko Jezus, by rodzinnie się przy nich pomodlić (jako pamiątkę jedno otrzymuje kolędowe kropidło, a drugie cudowny medalik MB).
 43. W piątek 9 XII o 19:00 w kościele św. Kazimierza w N. Sączu koncert Muzyka Organowa na Adwent „Veni Redemptor Gentium” – grają: Mikołaj Kowalcze, Łukasz Mandola, Tomasz Ślusarczyk (promotor prof. Ireneusz Wyrwa).
 44. W niedzielę 11 XII w Szkole w Królowej Górnej od 8:00 do 13:00 można oddać krew – i tak wielu uratować życie.
 45. W gablocie plakat reklamujący co pierwszosobotnie nabożeństwa w Niepokalanowie więcej: WWW.niepokalanow.pl
 46. Także do zabrania ze stolika ulotki o nabożeństwach I-sobotnich w Niepokalanowie i czuwaniach w związku ze zbliżającym się stuleciem założenia Rycerstwa Niepokalanej 16 X 1917 r. przez św. Maksymiliana Marię Kolbego.
 47. Można zaprenumerować także założone przez niego zasłużone dla duchowości polskiej czasopisma: „Rycerz Niepokalanej” (dla dorosłych), „Mały Rycerzyk Niepokalanej” (dla dzieci), „Rycerz Młodych” (dla młodzieży).
 48. Wczoraj „srebrny jubileusz” 25-lecia istnienia przeżywało „Radio Maryja” – służy ono niestrudzenie wielu chorym.
 49. Adwentowy Dzień Skupienia dla małżeństw niesakramentalnych: 10 grudnia 2016 r. (sobota) godz. 14.00 w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. W programie: konferencja, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza Święta, Agapa.
 50. Na sprzątanie 200 zł przekazały rodziny: Halina i Jan Plata; Irena i Michał Pazgan. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Małgorzata i Stefan Pazgan, Agnieszka i Marian Pazgan, Stanisława Jędrusik.
 51. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`Osservatore Romano (5 zł).
Poprawiony: środa, 07 grudnia 2016 22:27
 

Ewangelia na dziś