Start Informacje Duszpasterskie IV Niedziela Adwentu – 18 grudnia 2016
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
IV Niedziela Adwentu – 18 grudnia 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. Proboszcz   
poniedziałek, 19 grudnia 2016 06:06

IV Niedziela Adwentu – 18 grudnia 2016

W tygodniu:

Niedziela – 18 XII – IV Niedziela Adwentu

Środa – 21 XII – wsp. dow. św. Piotra Kanizjusza, prezb. i dokt. Kośc.

Sobota – 24 XII – wigilia Bożego Narodzenia

Niedziela – 25 XII – Uroczystość Narodzenia Pańskiego (I dzień świąt BN)

Poniedziałek – 26 XII – Święto św. Szczepana, pierwszego Męczennika (II dzień świat BN)

 1. Liturgia Słowa przypomina ludziom Kościoła, iż zapowiedziane znaki zbawienia oto wypełniają się w dniu Zwiastowania.
 2. Zamiast homilii dziś w kościołach odczytywany jest List Pasterski Episkopatu Polski z okazji „Roku św. Brata Alberta”.
 3. W tę ostatnią IV niedzielę Adwentu 18 XII w wielu parafiach błogosławi się figury Dzieciątka Jezus oraz żłóbki i szopki.
 4. We wtorek zapowiadana spowiedź adwentowa w naszej parafii: od 14:00 do 17:00 (z przerwą półgodzinną od 15:30).
 5. Zapraszam codziennie na „Roraty” ku czci NMP: od poniedziałku do piątku o godz. 17:00, natomiast w sobotę o 6:00 rano.
 6. Trwa rozpoczęta w piątek 16 XII „Nowenna do Dzieciątka Jezus”, a od wczorajszej soboty 17 XII zaczęła się druga część Adwentu przygotowującą nas bezpośrednio do świąt Bożego Narodzenia. Ostatnia dziś zapalona adwentowa świeca symbolizująca „aniołów”, przypomina nam ich bliskość (wcześniejsze świece adwentowe symbolizowały: ”proroków”, „Betlejem”, „pasterzy”).
 7. W piątek 23 XII od 8:00 do południa wyjazd do chorych copierwszopiątkowych oraz zgłoszonych na listę w zakrystii.
 8. W tę sobotę przypada wigilia Bożego Narodzenia – po Roratach o 6:00 „Jasełka”; potem Msza św. o 8:00 i Pasterka o 24:00.
 9. Po ostatnich Roratach (już bez kazania) dzieci z Królowej Polski odegrają w kościele krótkie jasełka (animatorem jest ks. Jan).
 10. Przez cały dzień do wieczerzy wigilijnej można będzie zabrać z kościoła „Światełko Betlejemskie”, które do nas przyniosą harcerze w piątek na Roraty. Do Europy rokrocznie tradycyjnie dociera z Izraela przez skautów austriackich, a do Polski ze Słowacji.
 11. Świeca ta, która zapłonie odpalona od „światła betlejemskiego” niech będzie znakiem „jedności i miłości bratniej w Jezusie”.
 12. Zachęcam, by świecę tę w Święta BN zapalić także na grobach bliskich, po których w Wigilię jest już „puste miejsce przy stole”.
 13. Zachowajmy wigilijne chrześcijańskie zwyczaje: wspólna modlitwa, proklamacja Ewangelii o Narodzeniu Pańskim, łamanie się opłatkiem, wspólny „na żywo” śpiew kolęd i pastorałek (na stoliku teksty modlitw). Karygodnym byłoby sięganie po alkohol!
 14. W wigilijny dzień zachęca się do zachowania postnego charakteru dnia oraz powstrzymania się od pokarmów mięsnych.
 15. Zapraszam o północy na Mszę św. Pasterską, podczas której śpiewać będzie parafialny środowiskowy chór. Od 23:00 wspólnie odmawiana radosna część Różańca w intencji „nienarodzonych dzieci” – od 23:30 koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru.
 16. Podczas tejże Pasterki o 24:00 (Mszy św. w noc Bożego Narodzenia) składka przeznaczona jest na „Fundusz Obrony Życia”.
 17. Zarówno w niedzielę 25 XII w „Boże Narodzenie” (czyli I dzień świąt) oraz 26 XII w poniedziałek w „Święto św. Szczepana” Msze św. będą tylko dopołudnia: 7:00 – 9:00 – 10:30 i ostatnia o 12:00 (nie ma o 14:30) – tak będzie również 1 oraz 6 stycznia.
 18. W oba dni świąteczne szafarze nadzwyczajni Komunii Świętej dotrą do naszych chorych z Eucharystią.
 19. Chór parafialny zaśpiewa w oba dni świąteczne – 25 XII na „sumie” o 10:30, natomiast 26 XII podczas „południówki” o 12:00.
 20. Natomiast muzyczny zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości” zaśpiewa w drugi dzień świąt 26 XII podczas „wotywy” o 9:00.
 21. W drugi dzień świąt 26 XII (czyli w poniedziałek) na sumie nastąpi liturgiczne rozesłanie po naszych domach „Kolędników Misyjnych” w liczbie aż 18 grup kolędniczych. Wtedy też scholka dziecięca zaśpiewa między innymi tegoroczny kolędniczy hymn.
 22. W tegorocznej wyprawie do naszych rodzin, jako „kolędnicy misyjni” dzieci wyruszą pod hasłem: „Jesucristopa sutimpim” (Jezusa Chrystusa Posłańcy) zbierać będą środki dla dzieci z 7 krajów: Kazachstanu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Czadu, Republiki Konga, Rwandy i Tajlandii.
 23. Będzie to wsparcie finansowe dla następujących 17 projektów: * projekt wyznaczony przez papieża dla Tajlandi oraz nasze diecezjalne 1) funkcjonowanie szpitala w Bagandou (RŚA); 2) wsparcie edukacyjne pielęgniarzy w Bagandou (RŚA); 3) leczenie dzieci z ciężkim niedożywieniem w Bagandou (RŚA); 4) funkcjonowanie świetlicy parafialnej dla dzieci ulicy w Bimbo (RŚA); 5) rozbudowa i poszerzenie zakresu pomocy Centrum Kulturalnego św. Kizito w Bouar (RŚA); 6) pomoc w dofinansowaniu nauki dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych z biednych rodzin w Bertoua na rok szkolny 2016/17 (Kamerun); 7) dofinansowanie kontynuowania nauki w trzyletnim policealnym studium dla nauczycieli o specjalizacji nauki głuchoniemych w Bertoua (Kamerun); 8) budowa szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertoua (Kamerun); 9) dofinansowanie opłaty nauki dla uczniów ze Szkoły św. Jana Chrzciciela dla dzieci głuchoniemych w na rok szkolny 2016/17 Bertoua (Kamerun); 10) dofinansowanie opłaty internatu dla wspomnianych wcześniej uczniów w Beroua (Kamerun); 11) dofinansowanie opłaty za szkołę dla uczniów głuchoniemych z Technikum w Diangu i w liceach w Bertoua (Kamerun); 12) dofinansowanie budowy Szkoły Podstawowej im. Dzieciątka Jezus w Dimako (Kamerun); 13) remont przedszkola im. św. Mukkasa w Koudandeng (Kamerun); 14) dożywianie dzieci z katolickiego przedszkola i szkoły podstawowej w Nguelemendouka (Kamerun); 15) budowa studni głębinowej przez parafię Świętej Rodziny w Bousso (Czad); 16) budowa przez tą parafię kolejnej studni głębinowej (Czad).
 24. Przypominam, iż w Święto Świętego Szczepana tradycyjnie święci się owies – a składka jest na uczelnie katolickie PAT i KUL.
 25. Koło chrzcielnicy są opłatki świąteczne (cena dowolna) i tegoroczne świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” (koszt dowolny, nie mniejszy niż 5 zł). Gdyby ich zabrakło, bo to już ostatnia paczka, mogę jeszcze wystawić trochę świec zeszłorocznych.
 26. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we wtorek i w środę o 18:00 – grupy kolędnicze „Kolędników Misyjnych” ● w środę o 16:00 – przedświąteczne spotkanie DSM; ● w środę po Roratach około 18:15 – próby chóru (w szkole) ● w piątek o 18.00 – zbiórka LSO (aspiranci, ministranci, lektorzy).
 27. We wtorek 13 XII zmarła parafianka Helena Świgut z Mszalnicy-Zagóry. Pogrzeb odprawiłem w Mystkowie, gdzie rodzina ma grobowiec. Za jej duszę odprawione będą Msze św. zamówione u nas, tj. w jej aktualnej parafii. Pozostałe zaś 33 w Mystkowie.
 28. Wczoraj o 12:00 dziewczynki z DSM były ze mną w liczbie 18 na zasłużonej obiecanej darmowej wycieczce (na lodowisku).
 29. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Renaty Janus.
 30. Jeszcze raz porządek pozostałych spowiedzi adwentowych zarówno u nas jak i w okolicznych parafiach:Kamionka Wielka: w poniedziałek 19 XII w godz. 9:30-11:00 oraz 15:00 17:30, Królowa Górna: we wtorek 20 XII od 14:00 do 17:00 (z przerwą półgodzinną od 15:30),Nowy Sącz MB Niepokalanej „Biały Klasztor”: czwartek 22 XII 14:30-18:00 oraz piątek 23 XII: 8:30-12:00 i 14:30-18:00.
 31. Wydatki tego tygodnia: rachunek za gaz; na paliwo do ciągnika.
 32. Odebrałem u introligatora w N. Sączu pięknie oprawione lekcjonarze w liczbie 11 tomów (koszt reperacji).
 33. Zakupiłem na święta potrzebne do liturgii: węgielki trybularzowe, kadzidło różane, 3 naczyńka na wodę; 20 kropidełek wiórowych na nagrody dla dzieci na Roraty; dwa klosze do świec; 300 hostii na ołtarz ; duże hostie adoracyjne; 20 tysięcy komunikantów; 6 butelek wina mszalnego „Lacrimae Christi”; olejek do lamp liturgicznych (5 butelek 1 litrowych); olejne 5 żarówek „energo” na wymianę.
 34. Ciasteczka dla dzieci na sobotnie Roraty; za wejściówki i wypożyczenie łyżew dla DSM-ek; pizze dla DSM na wycieczce.
 35. Laser ze światłami do oświetlenia na Święta frontonu kościoła.
 36. Comiesięczna składka na potrzeby parafii z II niedzieli grudnia wyniosła 2952,50 zł.
 37. Dokonano naprawy zepsutego kinkietu w kościele, bo był spalony; czeka nas remont załamanego dachu na nowej plebanii.
 38. Jeszcze raz ponawiam apel o zamykanie drzwi kościoła, bo jest ogrzewany – oszczędzajmy ciepło pomieszczenia.
 39. Cały czas można dokonywać wpłat od poszczególnych rodzin w parafii na ogrzewanie oraz na cmentarz w kwocie 30 zł + 40 zł.
 40. Wpłaty te na ogrzewanie i cmentarz można poczynić tradycyjnie w kopertach na tacę, albo też przelewem na konto parafialne: PKO BP SA Oddział I w Nowym Sączu – Nr 50 1020 3453 0000 8102 0008 2370.
 41. W 3 sklepach na terenie parafii jak i w przedsionku kościoła jeszcze kilka dni do środy wystawione są przez naszą „Caritas” kosze na produkty, z których powstaną paczki dla samotnych i potrzebujących.
 42. Panie z parafialnej „Caritas” w tym tygodniu zrobią też stroiki dla samotnych osób – rozniosą zaś je nasi harcerze.
 43. Chrześcijańską wrażliwość można przed Bożym Narodzeniem okazać osobiście lub przez ofiary złożone „u św. Antoniego”.
 44. Dziękuję mężczyznom z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa – pracowali przy usuwania betonów i drzewa wokół cmentarza: Tadeusz Rams, Janusz Chełminiak, Jan Geniec (on też posłużył traktorem) oraz zamiast pracy 50 zł złożył Krzysztof Michalik.
 45. Na razie to tyle tegorocznych prac zarówno grup mężczyzn jak i kobiet – termin następnych ogłoszę we właściwym czasie.
 46. W tę sobotę po rannych Roratach wyślemy na Jasną Górę już zaadresowaną paczką składane podczas Adwentu „intencje serca”.
 47. Informuję, iż strażacy popołudniami chodzą po naszych domach z kalendarzami generalnie przez tydzień od tej niedzieli.
 48. Dzięki gospodarzowi za obcięcie tui przed starą plebanią i ukształtowanie ich bryły przez przycinkę gałązek.
 49. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Angelika i Artur Owsianka; Józefa i Władysław Nowak; Ewa i Ryszard Kita.. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Monika i Grzegorz Nowak, Anna i Kordian Rogozińscy, Zofia i Stanisław Stępień.
 50. Do nabycia na stoliku gazety: Gość Niedzielny – w środku modlitwy wigilijne (5 zł); Mały Gość Niedzielny (4 zł); Miłujcie się (4 zł); „Idziemy” (4 zł); Promyczek Dobra (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); Świat Misyjny (2 zł 40 gr.); Misje Dzisiaj (3 zł); L`Osservatore Romano (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: środa, 21 grudnia 2016 20:32
 

Ewangelia na dziś