Start Informacje Duszpasterskie III Niedziela Zwykła – 22 stycznia 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
III Niedziela Zwykła – 22 stycznia 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 21 stycznia 2017 20:38

III Niedziela Zwykła – 22 stycznia 2017

W tygodniu:

Niedziela – 22 I – III Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Wincentego, diakona i męcz.; albo: św. Wincentego a Pallottiego, prezb. (opuszcza się z racji niedzieli)

Poniedziałek – 23 I – wsp. dow. bł. Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy, męcz.

Wtorek – 24 I – wsp. św. Franciszka Salezego, bpa i dokt. Kośc.

Środa – 25 I – Święto Nawrócenia św. Pawła, apostoła

Czwartek – 26 I – wsp. śś. Tymoteusza i Tytusa, bpów

Piątek – 27 I – wsp. bł. Jerzego Matulewicza, bpa

Sobota – 28 I – wsp. św. Tomasza z Akwinu, prezb. i dokt. Kośc.

Niedziela – 29 I – IV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Anieli Merici, dziew.; oraz: bł. Bolesławy Lament, dziew. (op. się)

 1. Liturgia Słowa wspomina, iż nawet w ciemności i upokorzeniu Pan nam daje rozradowanie serca, On nas powołuje jak apostołów, ale też przestrzega przed podziałami w Chrystusowym Kościele i kładzie nam na sercu jedność braci.
 2. W trwającym nadal „czasie kolędowym” dziś na Mszy św. o 10:30 (czyli na sumie) kolędy zaśpiewa schola dziecięca.
 3. Wczoraj przypadł „Dzień Babci”, a dzisiaj (22 I) „Dzień Dziadka” – polećmy ich Panu Bogu w naszej modlitwie.
 4. Też w tę niedzielę w katedrze tarnowskiej – jak to słyszeliśmy w komunikacie Bpa – odbędzie się obrzęd konsekracji dziewic, wdów i jednego wdowca, którzy pragną podjąć indywidualną formę życia konsekrowanego w Kościele.
 5. Przypominam, iż wczoraj 21 stycznia na Jasnej Górze był wieczorny Apel Maryjny z przedstawieniem intencji złożonych także w naszym kościele podczas tegorocznych Rorat, a dziś tj. 22 stycznia – na Jasnej Górze sprawowana jest Msza św. z tymi że intencjami parafialnymi z naszych Rorat.
 6. Od wtorku (24 I) ks. Jan – wikariusz naszej parafii – Msze św. „od uczestników pogrzebu” odprawia poza parafią.
 7. W Święto Nawrócenia św. Pawła – czyli we środę (25 I) w Kościele w Polsce kończy się rozpoczęty też we środę (18 I) „Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan”.
 8. Też we środę 25 I przypada 3 rocznica święceń biskupich ks. bpa Stanisława Salaterskiego – biskupa pomocniczego.
 9. We środę 25 I (na tydzień przed „MB Gromniczną) pół godziny przed Mszą św. wieczorną w naszym kościele „wieczór wspólnych kolęd” – zapraszam wszystkich chętnych parafian do radosnego wspólnego kolędowania o 16:30.
 10. Mimo zakończenia okresu Bożego Narodzenia, w Polsce nadal śpiewa się kolędy aż do czwartku Ofiarowania Pańskiego 2 II – czyli do MB Gromnicznej. Zachęcam więc jeszcze raz do rodzinnego kolędowania w naszych domach.
 11. We czwartek (26 I), po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 I), przypada „Dzień Islamu” w Kościele Katolickim w Polsce.
 12. W piątek natomiast (czyli 27 I) przeżywamy „Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu”.
 13. W niedzielę za tydzień (29 stycznia) obchodzi się „Światowy Dzień Chorych na Trąd”.
 14. Wtedy też (w niedzielę 29 I) w kończącym się okresie kolędowym chór zaś zaśpiewa kolędy podczas „wotywy”, tj. Mszy św. o 9:00 (kolędowanie rozpocznie 10 minut wcześniej, o 8:50), zaś młodzieżowy muzyczny zespół „Siewcy Miłości” zakolęduje także 29 I, ale na „sumie” o 10:30.
 15. W niedzielę za tydzień „na sumie” odbędzie się pierwszy w nowym roku Chrzest św. – Emilii Faustyny Śmierciak.
 16. Po „kapłańskiej kolędzie” dojdzie kilka osób starszych, bądź chorych, do listy obsługiwanych przez księży w I piątek oraz przybywających do nich co niedzielę szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej.
 17. Po podsumowaniu informuję też, iż na terenie całej parafii od wielu lat 14 rodzin nie przyjmowało księży po kolędzie – w tym roku zaś nie przyjęło 11 rodzin.
 18. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Heleny Wacławiak.
 19. Spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● w środę o 16:00 – spotkanie DSM; ● w środę około 18:15 – próby chóru (w szkole).
 20. We wtorek o 16:00 na lodowisko znów jadą tym razem te DSM-ki, które były na ostatnim spotkaniu w środę o 16:00.
 21. Natomiast chłopcy z LSO będą ze mną wyjeżdżać na lodowisko w pierwszym tygodniu ferii (grafik – za tydzień).
 22. A oto dzieci i młodzież najpiękniej chodzący w Adwencie na Roraty: aż 22 razy w Roratach uczestniczyli: Cienki Krzysztof, Czyżycka Karolina, Czyżycki Kamil, Dadał Damian, Groń Dominik, Groń Julia, Grybel Adrian, Janus Anna, Janus Bartłomiej, Janus Jacek, Janus Julia, Janus Kacper, Janus Łukasz, Janus Mariusz, Janus Patrycja, Janus Patryk, Janus Paweł, Janus Szymon, Jelito Anna, Jelito Klaudia, Kmak Aleksander, Kmak Konrad, Królewski Filip, Kruczek Kamil, Książkiewicz Martyna, Kumorek Wiktor, Mężyk Monika, Michalik Anna, Pazgan Klaudia, Pazgan Patrycja, Poręba Emilia, Poręba Gabriela, Ptak Anna, Rams Karol, Rymanowicz Łukasz, Skoczeń Emilia, Stelmach Agnieszka, Świder Łukasz, Świgut Dawid, Zdziarska Magdalena; w 21 Roratach brali udział: Gomółka Sabina, Groń Dawid, Janus Joanna, Jawor Martyna, Ptak Mateusz, Śmierciak Magdalena, Uroda Krystian; na 20 Roratach byli: Janus Barbara, Siedlarz Klaudia, Śmierciak Szymon, Tomera Kinga, Witek Mateusz, Zaczyk Julia; w 19 Roratach modlili się: Jelito Filip, Jelito Michał, Kałuzińska Aneta, Legutko Adrian, Ptak Oliwia, Ptak Piotr; na 18 Rorat przybyli: Czyżycka Łucja, Groń Krzysztof, Poręba Alicja, Rams Julia, Tokarczyk Jakub; na 17 Rorat przyszli: Czyżycka Kinga, Janus Justyna, Jelito Kinga, Kowaczek Karol, Poręba Weronika, Stanek Kinga; w 16 Roratach zgromadzili się: Gaj Dorota, Groń Karol, Janiczek Patrycja, Jawor Mateusz, Laskosz Kamila, Laskosz Karolina, Michalik Łukasz, Ochwat Kamila, Ogorzałek Maciej, Rams Mateusz. Dużo też dzieci i młodzieży było na Roratach między 15, a 10 razy.
 23. Wydatki tego tygodnia: zakup pięciu litrów zimowego oleju parafinowego do świec ołtarzowych – 52,20 zł.
 24. Palkowe haftowane nakrycia na kielichy kupione z części środków złożonych za ofiary z opłatków – 376 zł. (z reszty zapłaciłem za oprawę 7 ksiąg u introligatora, wcześniej za 11 oprawionych już tomów wydałem 500 zł; teraz 350 zł).
 25. Środki czystości do sprzątania na plebanii (płyny do podłóg, płytek, mebli) – 72,60 zł. Razem wydałem: 850,80 zł.
 26. Anonimowy parafianin od siebie i swojej rodziny ofiarował dla dzieci na Ukrainie duże ilości zeszytów, notesów, bloków rysunkowych, kolorowego papieru itp. (w sumie 6 pudeł dużych i 3 mniejsze). Dzięki!
 27. Ten sam parafianin jakiś już czas temu, bo jeszcze przed Świętami, na budowę kościoła złożył – 1000 zł oraz 100 zł na cmentarz, a także 100 zł na biuletyn (papier i toner do kserokopiarki). Serdeczne Bóg zapłać!
 28. Pewna osoba ze swych zarobków ofiarowała na kościół – 350 zł. Bóg zapłać.
 29. Dziękuję za już złożone ofiary przez poszczególne rodziny na ogrzewanie oraz na utrzymanie cmentarza parafialnego.
 30. Wpłat na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarza można dokonywać tradycyjnie w kopertach na tacę, albo też przelewem na konto parafialne: PKO BP SA Oddział I w Nowym Sączu – Nr 50 1020 3453 0000 8102 0008 2370.
 31. Trwają prace frezowania i cyklinowania podłóg pod panele w starej plebanii – ich cyklinowania podjął się nasz parafianin Wiesław Krok. Osiem podłóg przygotowywane jest pod panele, a jedna do malowania desek. Dziękuję za już wykonaną przez niego całotygodniową codzienną sumienną robotę.
 32. Wójt Gminy zawiadamia wszystkich mieszkańców sołectwa Mszalnica-Zagóra, że 28 I o 15:30 w Szkole Podstawowej w Królowej Polskiej, będzie zebranie wiejskie dotyczące wyborów uzupełniających do Rady Sołeckiej w związku z wygaśnięciem mandatu dotychczasowego jej członka w wyniku jego śmierci. Szczegóły w gablocie.
 33. Dzięki państwu z Akcji Katolickiej za Różaniec prowadzony w nocy przed Pasterką. Przypominam, iż w każdą II środę miesiąca prowadzona jest przez AK comiesięczna modlitwa za Ojczyznę z koronką do Bożego Miłosierdzia.
 34. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Teresa i Alojzy Barscy; Anna i Krzysztof Plata; Bożena i Piotr Świder. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Justyna i Krzysztof Jaworscy, Lucyna i Ryszard Górska; Elżbieta i Carlos Velarde Vasquez.
 35. Do dzisiejszego „Gościa Niedzielnego” (22 I) dołączona jest płyta CD z arcydziełami muzyki klasycznej w wykonaniu światowej sławy niewidomego włoskiego wokalisty Andrei Bocellego.
 36. Do nabycia na stoliku gazety: jeszcze „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś