Start Informacje Duszpasterskie V Niedziela Zwykła – 5 lutego 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
V Niedziela Zwykła – 5 lutego 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. Proboszcz   
niedziela, 05 lutego 2017 18:56

V Niedziela Zwykła – 5 lutego 2017

W tygodniu:

I Niedziela – 5 II – V Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Agaty, dziew. i męcz. (opuszcza się z racji niedzieli)

Poniedziałek – 6 II – wsp. śś. Pawła Miki i Towarzyszy, męcz.

Środa – 8 II – wsp. dow. św. Hieronima Emilianiego; albo: św. Józefiny Bakhity, dziew.

Piątek – 10 II – wsp. św. Scholastyki, dziew.

Sobota – 11 II – wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Lourdes – „Dzień Chorych”

Niedziela – 12 II – VI Niedziela Zwykła

 1. Liturgia Słowa nawołuje do miłosierdzia i pokory przed Bogiem i ludźmi, by być „solą ziemi” i „światłem świata”.
 2. Luty poświęcony jest konającym – pamiętajmy o nich w modlitwie prosząc „o łaskę dobrej śmieci”.
 3. W tę niedzielę (5 II) przypada I niedziela lutego, stąd po wszystkich Mszach św. Adoracja Najśw. Sakramentu.
 4. Z tej racji nie ma w czasie Mszy św. kazań – o godz. 9:00 jedna z intencji jest „za rodziny odwiedzane po kolędzie”.
 5. Choć 5 II z racji liturgii niedzielnej opuszcza się w tym roku wspomnienie św. Agaty – jednak można pobłogosławić „na św. Agatę” chleb i wodę (oraz sól) używane ku jej czci.
 6. Dzisiejsza składka przeznaczona jest jak w każdą I niedzielę miesiąca na „cele diecezjalne” (odprowadzana do kurii).
 7. Dziś, jak zwykle co miesiąc, po 7-ce zmiana tajemnic dla Róż Mężczyzn.
 8. Kongregacja duszpasterska dla księży z dekanatów „sądeckiego” odbędzie się 9 II (czwartek) w N. Sączu (bazylika).
 9. W sobotę (11 lutego) liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes – w tym dniu przypada „Światowy Dzień Chorego”.
 10. Toteż w sobotę (11 lutego) Msze św. są zwyczajowo rano o 6:30 i 8:00 oraz wieczorem o 17:00 – po każdej z tych Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i tzw. „Błogosławieństwo Lourdzkie”.
 11. Szczególne zaproszenie na te Msze św. kieruję w naszej parafii do osób chorych, starszych i samotnych.
 12. „Błogosławieństwo Lourdzkie” – to praktykowane w tym sanktuarium błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem w monstrancji bezpośrednio i indywidualnie na głową poszczególnych osób do niego przystępujących (przez nawę).
 13. W wielu parafiach udziela się też w tym dniu sakramentu Namaszczenia Chorych zaproszonym na specjalną Mszę św.
 14. Za tydzień w niedzielę zmiana tajemnic różańcowych dla Róż Niewiast – tradycyjnie po 7-ce.
 15. Za tydzień, jak w każdą II niedzielę miesiąca, comiesięczna składka na potrzeby parafii.
 16. W niektórych parafiach już od niedzieli za tydzień (12 II) przez trzy kolejne niedziele trwa „nabożeństwo czterdziestogodzinne”, a więc Adoracja IHS.
 17. Nabożeństwo Czterdziestogodzinne odprawia się:
  1. albo przez trzy kolejne niedziele poprzedzające Wielki Post (od V do VII niedzieli Okresu Zwykłego)
  2. albo przez cały tzw. „tłusty czwartek”, czyli ostatni przed Środą Popielcową
  3. albo popołudniami przez trzy kolejne dni bezpośrednio poprzedzające Środę Popielcową (ndz.-wt.)
 18. W naszej parafii skorzystamy z możliwej wersji „b”, czyli całodzienna adoracja w „tłusty czwartek” – będzie to 23 II.
 19. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn zelatora Ferdynanda Poręby.
 20. Gratuluję dotychczasowym kandydatom przyjętym na stałych członków do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej – małżeństwu pp. Agnieszki i Mirosława Jaworów oraz pani Monice Groń.
 21. Z racji ferii nadal w tym tygodniu nie ma spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych.
 22. Informuję, iż wczoraj 13-dniowy urlop zakończył ks. Jan, wikariusz parafii, natomiast od tej niedzieli urlop 10-dniowy rozpoczyna ks. Proboszcz – dlatego Msze św. „od uczestników pogrzebu” odprawiane są poza parafią.
 23. W poniedziałek, wtorek i sobotę chłopcy i młodzieńcy z LSO byli ze mną na lodowisku – stąd wydatki na wejściówki, za wypożyczenie łyżew i za pizzę oraz 60 zł na paliwo: ● w poniedziałek dla 9 ministrantów z klasy III i IV (42 z + 66 zł); ● we wtorek o 15:00 ministranci i lektorzy z klasy V i VI (50 zł + 73,94 zł), ● w sobotę o 9:00 lektorzy gimnazjalni (34 zł + 66 zł).
 24. Wydatki tego tygodnia: zakup i wymiana 5 żarówek energooszczędnych; zakup 133 m2 paneli podłogowych do 8 pomieszczeń starej plebanii (na powierzchnię izb 127 m2) oraz listew, łączników, narożników i zaślepek; a także zakup podkładów pod panele, jak również pianek i silikonów; na trzy wyjazdy ministrantów i lektorów na lodowisko (wyszczególnienie powyżej); zakup 5-litrowej bańki oleju parafinowego do świec.
 25. Mamy do zapłacenia rachunek za prąd z okresu 2 miesięcy (w tym za pobór oświetlenia świątecznego) – 1843,04 zł.
 26. Składka na misje ze środy misyjnej wyniosła 287 zł. W skarbonce „u Aniołka” przy szopce zgromadzono 506,01 zł.
 27. Składka z 2 II , tj. ze Święta MB Gromnicznej, przeznaczona na zakony klauzurowe w diecezji wyniosła 943,65 zł.
 28. W czwartek w Święto Ofiarowania Pańskiego odczytany był też List Komisji Epikopatu Polski ds. Instytutów Życia Zakonnego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Dzień Życia Konsekrowanego „Życie Konsekrowane i Chrzest Polski – 1050 lat wspólnych dziejów”. Przypominał on wielkie postaci zakonne z historii Polski i z obecnych czasów.
 29. Do 120 Mszy św. zamówionych przy pogrzebie w tamtą środę za śp. Annę Pazgan – doszło jeszcze 8 innych (128).
 30. Natomiast za śp. Czesławę Górka, której pogrzeb był w poniedziałek o godz. 13:00, zamówiono 110 Mszy św. pogrzebowych (w tym 90 indywidualnych i 20 od uczestników pogrzebu). Niech Dobry Bóg okaże im zmiłowanie!
 31. Mamy już w zakrystii pięknie odnowiony u introligatora komplet ksiąg (czytania mszalne i modlitwy wiernych).
 32. Znalazłem jeszcze na chórze kościoła 1 księgę do oprawy i na chórze i w komodzie cerkwi 3 księgi – są do oprawy.
 33. W miniony czwartek zakończył się „okres kolędowania” w polskim Kościele.
 34. Dziękuję za rozebranie dekoracji bożonarodzeniowej: Bożenie i Januszowi Gaborek wraz z synem Jonaszem, Andrzejowi Ptaszkowskiemu i Krystynie Michalik (która także, jak zwykle, zrobiła nową dekorację kwiatową).
 35. Od poniedziałku do piątku zakupione przeze mnie panele kładł w 8 pomieszczeniach starej plebani pracownik nowosądeckiej firmy DDD. Pracę tę wrachowano w cenę paneli, stąd nie było dodatkowych wydatków. Dziękuję.
 36. Dziękuję za kolejne ofiary od poszczególnych rodzin na ogrzewanie i na utrzymanie cmentarza parafialnego.
 37. Wpłat na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarza można dokonywać tradycyjnie w kopertach na tacę, albo też przelewem na konto parafialne: PKO BP SA Oddział I w Nowym Sączu – Nr 50 1020 3453 0000 8102 0008 2370.
 38. W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania 1% naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Wielkość naszego podatku nie ulegnie zmianie – my jedynie decydujemy o jego przeznaczeniu. Zwracamy się zatem z serdeczną prośbą i apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe o przekazanie 1% należnego podatku na cele realizowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Wychodząc z kościoła możemy wziąć ulotkę informacyjną o sposobie przekazania 1 %. Tu przypominamy, że podobnie jak w roku ubiegłym wystarczy na zeznaniu podatkowym PIT wpisać w odpowiedniej rubryce nr KRS naszej Caritas (0000211791) oraz kwotę przekazywanego 1% podatku. Na stronie internetowej Caritas (www.tarnow.caritas.pl) znajduje się gotowy bezpłatny program do wypełniania zeznań podatkowych. Zachęcamy gorąco do skorzystania z niego i wsparcia w ten sposób dzieł miłosierdzia prowadzonych przez Caritas Diecezji.
 39. Informuję też, iż wyraziłem 2 paniom zgodę na zbiórkę pieniężną przy naszym kościele dla chłopca chorego na raka. Patryk Galia – pięcioletni mieszkaniec Dobczyc ma glejaka mózgu. Potrzebuje pomocy w zebraniu środków na leczenie w USA, gdzie dają mu 90% szans. O pomoc zwracają się pracownicy przedszkola nr 1, do którego uczęszcza. Więcej na WWW.siepomaga.pl/patrykgalia. Konto Fundacji ”Wygrajmy siebie” 80 1240 4650 1111 0010 7184 5718 z dopiskiem „DLA PATRYKA”. U nas zbiórka przy kościele w tę niedzielę. Suma będzie policzona na plebanii i podana.
 40. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Kazimiera Kocemba; Dorota i Marian Kocemba; Anna i Stanisław Siedlarz. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Izabela i Sebastian Siedlarz; Paulina Siedlarz; Anna i Marek Siedlarz.
 41. Do nabycia na stoliku gazety: jeszcze „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 05 lutego 2017 19:40
 

Ewangelia na dziś