Start Informacje V Niedziela Zwykła – 5 lutego 2017
V Niedziela Zwykła – 5 lutego 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. Proboszcz   
niedziela, 05 lutego 2017 18:56

V Niedziela Zwykła – 5 lutego 2017

W tygodniu:

I Niedziela – 5 II – V Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Agaty, dziew. i męcz. (opuszcza się z racji niedzieli)

Poniedziałek – 6 II – wsp. śś. Pawła Miki i Towarzyszy, męcz.

Środa – 8 II – wsp. dow. św. Hieronima Emilianiego; albo: św. Józefiny Bakhity, dziew.

Piątek – 10 II – wsp. św. Scholastyki, dziew.

Sobota – 11 II – wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Lourdes – „Dzień Chorych”

Niedziela – 12 II – VI Niedziela Zwykła

 1. Liturgia Słowa nawołuje do miłosierdzia i pokory przed Bogiem i ludźmi, by być „solą ziemi” i „światłem świata”.
 2. Luty poświęcony jest konającym – pamiętajmy o nich w modlitwie prosząc „o łaskę dobrej śmieci”.
 3. W tę niedzielę (5 II) przypada I niedziela lutego, stąd po wszystkich Mszach św. Adoracja Najśw. Sakramentu.
 4. Z tej racji nie ma w czasie Mszy św. kazań – o godz. 9:00 jedna z intencji jest „za rodziny odwiedzane po kolędzie”.
 5. Choć 5 II z racji liturgii niedzielnej opuszcza się w tym roku wspomnienie św. Agaty – jednak można pobłogosławić „na św. Agatę” chleb i wodę (oraz sól) używane ku jej czci.
 6. Dzisiejsza składka przeznaczona jest jak w każdą I niedzielę miesiąca na „cele diecezjalne” (odprowadzana do kurii).
 7. Dziś, jak zwykle co miesiąc, po 7-ce zmiana tajemnic dla Róż Mężczyzn.
 8. Kongregacja duszpasterska dla księży z dekanatów „sądeckiego” odbędzie się 9 II (czwartek) w N. Sączu (bazylika).
 9. W sobotę (11 lutego) liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes – w tym dniu przypada „Światowy Dzień Chorego”.
 10. Toteż w sobotę (11 lutego) Msze św. są zwyczajowo rano o 6:30 i 8:00 oraz wieczorem o 17:00 – po każdej z tych Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i tzw. „Błogosławieństwo Lourdzkie”.
 11. Szczególne zaproszenie na te Msze św. kieruję w naszej parafii do osób chorych, starszych i samotnych.
 12. „Błogosławieństwo Lourdzkie” – to praktykowane w tym sanktuarium błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem w monstrancji bezpośrednio i indywidualnie na głową poszczególnych osób do niego przystępujących (przez nawę).
 13. W wielu parafiach udziela się też w tym dniu sakramentu Namaszczenia Chorych zaproszonym na specjalną Mszę św.
 14. Za tydzień w niedzielę zmiana tajemnic różańcowych dla Róż Niewiast – tradycyjnie po 7-ce.
 15. Za tydzień, jak w każdą II niedzielę miesiąca, comiesięczna składka na potrzeby parafii.
 16. W niektórych parafiach już od niedzieli za tydzień (12 II) przez trzy kolejne niedziele trwa „nabożeństwo czterdziestogodzinne”, a więc Adoracja IHS.
 17. Nabożeństwo Czterdziestogodzinne odprawia się:
  1. albo przez trzy kolejne niedziele poprzedzające Wielki Post (od V do VII niedzieli Okresu Zwykłego)
  2. albo przez cały tzw. „tłusty czwartek”, czyli ostatni przed Środą Popielcową
  3. albo popołudniami przez trzy kolejne dni bezpośrednio poprzedzające Środę Popielcową (ndz.-wt.)
 18. W naszej parafii skorzystamy z możliwej wersji „b”, czyli całodzienna adoracja w „tłusty czwartek” – będzie to 23 II.
 19. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn zelatora Ferdynanda Poręby.
 20. Gratuluję dotychczasowym kandydatom przyjętym na stałych członków do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej – małżeństwu pp. Agnieszki i Mirosława Jaworów oraz pani Monice Groń.
 21. Z racji ferii nadal w tym tygodniu nie ma spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych.
 22. Informuję, iż wczoraj 13-dniowy urlop zakończył ks. Jan, wikariusz parafii, natomiast od tej niedzieli urlop 10-dniowy rozpoczyna ks. Proboszcz – dlatego Msze św. „od uczestników pogrzebu” odprawiane są poza parafią.
 23. W poniedziałek, wtorek i sobotę chłopcy i młodzieńcy z LSO byli ze mną na lodowisku – stąd wydatki na wejściówki, za wypożyczenie łyżew i za pizzę oraz 60 zł na paliwo: ● w poniedziałek dla 9 ministrantów z klasy III i IV (42 z + 66 zł); ● we wtorek o 15:00 ministranci i lektorzy z klasy V i VI (50 zł + 73,94 zł), ● w sobotę o 9:00 lektorzy gimnazjalni (34 zł + 66 zł).
 24. Wydatki tego tygodnia: zakup i wymiana 5 żarówek energooszczędnych; zakup 133 m2 paneli podłogowych do 8 pomieszczeń starej plebanii (na powierzchnię izb 127 m2) oraz listew, łączników, narożników i zaślepek; a także zakup podkładów pod panele, jak również pianek i silikonów; na trzy wyjazdy ministrantów i lektorów na lodowisko (wyszczególnienie powyżej); zakup 5-litrowej bańki oleju parafinowego do świec.
 25. Mamy do zapłacenia rachunek za prąd z okresu 2 miesięcy (w tym za pobór oświetlenia świątecznego) – 1843,04 zł.
 26. Składka na misje ze środy misyjnej wyniosła 287 zł. W skarbonce „u Aniołka” przy szopce zgromadzono 506,01 zł.
 27. Składka z 2 II , tj. ze Święta MB Gromnicznej, przeznaczona na zakony klauzurowe w diecezji wyniosła 943,65 zł.
 28. W czwartek w Święto Ofiarowania Pańskiego odczytany był też List Komisji Epikopatu Polski ds. Instytutów Życia Zakonnego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Dzień Życia Konsekrowanego „Życie Konsekrowane i Chrzest Polski – 1050 lat wspólnych dziejów”. Przypominał on wielkie postaci zakonne z historii Polski i z obecnych czasów.
 29. Do 120 Mszy św. zamówionych przy pogrzebie w tamtą środę za śp. Annę Pazgan – doszło jeszcze 8 innych (128).
 30. Natomiast za śp. Czesławę Górka, której pogrzeb był w poniedziałek o godz. 13:00, zamówiono 110 Mszy św. pogrzebowych (w tym 90 indywidualnych i 20 od uczestników pogrzebu). Niech Dobry Bóg okaże im zmiłowanie!
 31. Mamy już w zakrystii pięknie odnowiony u introligatora komplet ksiąg (czytania mszalne i modlitwy wiernych).
 32. Znalazłem jeszcze na chórze kościoła 1 księgę do oprawy i na chórze i w komodzie cerkwi 3 księgi – są do oprawy.
 33. W miniony czwartek zakończył się „okres kolędowania” w polskim Kościele.
 34. Dziękuję za rozebranie dekoracji bożonarodzeniowej: Bożenie i Januszowi Gaborek wraz z synem Jonaszem, Andrzejowi Ptaszkowskiemu i Krystynie Michalik (która także, jak zwykle, zrobiła nową dekorację kwiatową).
 35. Od poniedziałku do piątku zakupione przeze mnie panele kładł w 8 pomieszczeniach starej plebani pracownik nowosądeckiej firmy DDD. Pracę tę wrachowano w cenę paneli, stąd nie było dodatkowych wydatków. Dziękuję.
 36. Dziękuję za kolejne ofiary od poszczególnych rodzin na ogrzewanie i na utrzymanie cmentarza parafialnego.
 37. Wpłat na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarza można dokonywać tradycyjnie w kopertach na tacę, albo też przelewem na konto parafialne: PKO BP SA Oddział I w Nowym Sączu – Nr 50 1020 3453 0000 8102 0008 2370.
 38. W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania 1% naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Wielkość naszego podatku nie ulegnie zmianie – my jedynie decydujemy o jego przeznaczeniu. Zwracamy się zatem z serdeczną prośbą i apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe o przekazanie 1% należnego podatku na cele realizowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Wychodząc z kościoła możemy wziąć ulotkę informacyjną o sposobie przekazania 1 %. Tu przypominamy, że podobnie jak w roku ubiegłym wystarczy na zeznaniu podatkowym PIT wpisać w odpowiedniej rubryce nr KRS naszej Caritas (0000211791) oraz kwotę przekazywanego 1% podatku. Na stronie internetowej Caritas (www.tarnow.caritas.pl) znajduje się gotowy bezpłatny program do wypełniania zeznań podatkowych. Zachęcamy gorąco do skorzystania z niego i wsparcia w ten sposób dzieł miłosierdzia prowadzonych przez Caritas Diecezji.
 39. Informuję też, iż wyraziłem 2 paniom zgodę na zbiórkę pieniężną przy naszym kościele dla chłopca chorego na raka. Patryk Galia – pięcioletni mieszkaniec Dobczyc ma glejaka mózgu. Potrzebuje pomocy w zebraniu środków na leczenie w USA, gdzie dają mu 90% szans. O pomoc zwracają się pracownicy przedszkola nr 1, do którego uczęszcza. Więcej na WWW.siepomaga.pl/patrykgalia. Konto Fundacji ”Wygrajmy siebie” 80 1240 4650 1111 0010 7184 5718 z dopiskiem „DLA PATRYKA”. U nas zbiórka przy kościele w tę niedzielę. Suma będzie policzona na plebanii i podana.
 40. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Kazimiera Kocemba; Dorota i Marian Kocemba; Anna i Stanisław Siedlarz. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Izabela i Sebastian Siedlarz; Paulina Siedlarz; Anna i Marek Siedlarz.
 41. Do nabycia na stoliku gazety: jeszcze „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 05 lutego 2017 19:40
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2018-10-19, 28. tydz. zwykły
  Łk 12,1-7
  Kiedy wielotysięczne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: „Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach. Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: Bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie. Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli”.