Start Informacje VI Niedziela Zwykła – 12 lutego 2017
VI Niedziela Zwykła – 12 lutego 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 11 lutego 2017 18:54

VI Niedziela Zwykła – 12 lutego 2017

W tygodniu:

Niedziela – 12 II – VI Niedziela Zwykła

Wtorek – 13 II – święto śś. Cyryla, mnicha i Metodego, bpa – patronów Europy

Piątek – 17 II – wsp. dow. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP

Niedziela – 19 II – VII Niedziela Zwykła

 1. Liturgia Słowa uczy, iż wybór Boga i odrzucenie grzechu jest wolnością chrześcijanina, a przykazania – mądrością.
 2. W tę niedzielę (12 lutego) po prymarii (po 7:00) zmiana tajemnic różańcowych dla Róż Kobiet.
 3. Dziś też, jak w każdą II niedzielę miesiąca, comiesięczna składka na potrzeby naszej parafii.
 4. We wtorek (14 II) w kalendarzu liturgicznym przypada Święto Świętych Cyryla mnicha i Metodego biskupa – obaj rodzeni bracia ogłoszeni są Patronami Europy. W tym dniu w naszej parafii Msze św. o 6:30 i wieczorem o 17:00.
 5. We czwartek (16 II) przypada ósma rocznica święceń biskupich ks. bpa Wiesława Lechowicza – Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
 6. W piątek (17 lutego) o godz. 17:00 – będzie odprawiona ostatnia Msza św. pogrzebowa za śp. Marię Pancerz.
 7. W niedzielę za tydzień o 14:30 kolejny chrzest w naszej parafii – łaski tej dostąpi chłopiec: Marcel Kruczek.
 8. Też w niedzielę za tydzień (19 II) składka przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 9. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn zelatora Józefa Ruszkowicza.
 10. Luty poświęcony jest konającym – pamiętajmy w modlitwie o odchodzących tego świata do wieczności „w łasce dobrej śmieci”.
 11. Po feriach jeszcze w tym tygodniu nie ma spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych.
 12. Za tydzień rozpoczną się w salce pod kościołem cotygodniowe spotkania z dziećmi do I Komunii i z ich rodzicami.
 13. Jeszcze do wtorku ks. Proboszcz przebywa na urlopie – dlatego Msze św. „od uczestników pogrzebu” odprawiane są poza parafią.
 14. Wydatki tego tygodnia: zakup na bieżąco jednej butelki wina do sprawowania Mszy św.; zapłacenie rachunku za prąd z okresu dwóch zimowych miesięcy (za pobór oświetlenia świątecznego); opłata „pocztowa pobraniowa” za wyrównanie rachunku.
 15. Po raz kolejny dziękuję za ofiary od poszczególnych rodzin na ogrzewanie i na utrzymanie cmentarza parafialnego.
 16. Wpłat na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarza można dokonywać tradycyjnie w kopertach na tacę, albo też przelewem na konto parafialne: PKO BP SA Oddział I w Nowym Sączu – Nr 50 1020 3453 0000 8102 0008 2370.
 17. Trwają rozliczenia podatkowe. Możemy odpisać 1 % ze wskazaniem na konkretną organizację pożytku publicznego czy pozarządowe stowarzyszenia. Na stoliku są ulotki Caritas Diecezji Tarnowskiej informujące o sposobie odliczenia 1 % z PIT na rzecz tejże „Caritas” (jeśli nie wskażemy, to skarbówka i tak ten 1 % na coś przeznacza, więc sami wskazując – nic nie tracimy! Szczegóły na plakacie w gablocie. A poniżej podaję też strony na których można:
  1. bezpłatnie pobrać na komputer program do rozliczenia podatkowego z gotowym wpisem „1 % na Caritas”
  2. albo elektronicznie wypełnić i przesłać on-line to rozliczenie również jest ono z gotowym już wpisem „1 % na Caritas”
  3. lub też zalinkować się na stronę główną Caritas Diecezji Tarnowskiej do zakładki z instrukcją o „1 % datku na Caritas”
 18. A oto wspomniane strony internetowe:
  1. wersja instalacyjna (bezpłatna): http://pity-format.pl/2016/159_ct
  2. albo wersja on-line: https://pit-format-online.pl/2016/02d3f0e637ece0797eff10aa54475db6d93c5264
  3. lub też zalinkowanie na stronę główną Caritas Diecezji Tarnowskiej: http://www.caritas.diecezja.tarnow.pl/index.php/15-podatku
 19. Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zaprasza do udziału w VI Forum Formacyjnym – „Moc uzdrowienia”, pod patronatem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Odbywa się ono w dniach 11 i 12 lutego 2017 roku w hali sportowej „Jaskółka” w Tarnowie – Mościcach. Szczegółowe informacje na stronie: www.forum.moscice.pl
 20. Gościem tegorocznego VI Forum Formacyjnego będzie Marcin Zieliński – lider katolickiej wspólnoty uwielbienia „Głos Pana” ze Skierniewic. Jest zapraszany jako mówca na konferencje, rekolekcje, fora charyzmatyczne i modlitwy o uzdrowienie nie tylko w Polsce, ale również do innych krajów jak Litwa, Szkocja, Włochy czy USA. Autor artykułów do czasopism takich jak „Gość Niedzielny” czy „Szum z Nieba”. Kolejni nasi goście, to Wspólnota „Mocni w Duchu” z Łodzi wraz z o. Remigiuszem Recławem SJ, która już od pięciu lat corocznie uczestniczy w Forum.
 21. W tych dniach w trzech miejscach diecezji odbyły się Kongregacje Duszpasterskie: 9 lutego (czwartek) w Nowym Sączu (bazylika) dla dekanatów regionu sądeckiego, 10 lutego (piątek) w Tarnowie (seminarium) dla dekanatów woj. małopolskiego oraz 11 lutego (sobota) w Tarnowie (seminarium) dla dekanatów podkarpackich. Ich program: 9.30 – Modlitwa brewiarzowa (przedpołudniowa); 9.45 – ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk (Lublin) – "Homilia jest symfonią albo kakofonią. Co głosić, aby nie zagubić istoty liturgicznego przepowiadania?"; 10.40 - ks. bp Leszek Leszkiewicz – „Co mówi Duch Święty do Kościoła w Tarnowie? Słuchać, by iść z Jezusem”; 11.10 - ks. dr Piotr Cebula – „Pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Charakterystyka prac synodalnych”; 11.40 – Komunikaty wydziałów kurialnych; 12.00 – Wystąpienie biskupa diecezjalnego.
 22. Już niebawem w Krakowie <<Musical o życiu Jana Pawła II „Karol”>> – widowisko z udziałem: Edydty Gepert, Anny Wyszkoni, Piotra Cugowskiego, Wojciecha Cugowskiego, Jacka Kawalca (w roli Jana Pawła II); Tauron Arena Kraków, 25 II 2017 r. godz. 18:00 (plakat w gablocie, ulotki na stole).
 23. W sobotę 4 marca 2017 r. – w Łagiewnikach w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego: „Czuwanie Modlitewne” w intencji wolności od uzależnień: 15:00 – Godzina Miłosierdzia; 15:30 – Droga Krzyżowa w Sanktuarium św. Jana Pawła II; 17:00 – Eucharystia; 18:00 – Różaniec (patrz: plakat).
 24. W związku z 85. rocznicą urodzin i 60-leciem kapłaństwa Bpa Władysława Bobowskiego – Biskupa Seniora, które świętować będziemy podczas pielgrzymki kapłanów 18 marca br. w Nowym Sączu, zrodził się pomysł uczczenia tego wydarzenia okolicznościowym wydawnictwem. Pod patronatem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża realizowany jest projekt opracowania albumu pt.: „Idźcie i głoście” dotyczącego ambon w kościołach Diecezji Tarnowskiej, który będzie dedykowany Czcigodnemu Biskupowi Jubilatowi Władysławowi Bobowskiemu, który przez 60 lat niestrudzenie głosi Słowo Boże.
 25. Od 3 stycznia do 31 maja 2017 na terenie gminy, a więc i w naszej parafii, prowadzone będą badania geofizyczne metodą sejsmiczną (na tereny naszych posesji, po uzgodnieniu terminu z właścicielami działek, wjeżdżać będą 4 samochody wibrosejsmiczne, a w trudnodostępnych miejscach prowadzone będą eksplozje materiałami wybuchowymi na profilach 2D). Za szkody przysługuje odszkodowanie. Więcej szczegółów – w gablocie przed świątynią.
 26. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Izabela i Sebastian Siedlarz; Paulina Siedlarz; Anna i Marek Siedlarz. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Bożena i Edward Pazgan; Stanisława i Jan Hatlaś; Anna i Mariusz Hatlaś
 27. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.