Start Informacje VII Niedziela Zwykła – 19 lutego 2017
VII Niedziela Zwykła – 19 lutego 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 18 lutego 2017 18:59

VII Niedziela Zwykła – 19 lutego 2017

W tygodniu:

Niedziela – 19 II – VII Niedziela Zwykła

Wtorek – 21 II – wsp. dow. św. Piotra Damianiego, bpa i dok. Kośc.

Środa – 22 II – Święto Katedry św. Piotra, Apostoła

Czwartek – 23 II – wsp. św. Polikarpa, bpa i męcz. – „tłusty czwartek”

Niedziela – 26 II – VIII Niedziela Zwykła

 1. Lit. Słowa od przebaczenia i miłości nieprzyjaciół wzywa: Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!”.
 2. W ogłoszeniach wysłuchamy Komunikatu Biskupa w związku z 50. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu.
 3. W tę niedzielę (19 II) kolekta przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 4. Też w tę niedzielę na Mszy św. popołudniowej o 14:30 chrzest dziecka: Marcela Kruczka.
 5. W najbliższą środę (22 lutego) przypada w kalendarzu liturgicznym Święto Katedry Świętego Piotra – Msze św. w tym dniu o 6:30 i 17:00 (po południu jak zwykle z Nowenną do MBNP).
 6. Symbolem „władzy św. Piotra” jest krzesło w bazylice rzymskiej – zaś z tej racji można zyskać odpust zupełny nawiedzając kościół katedralny i pobożne odmawiając tam „Ojcze nasz” i „Wierzę” od południa 21 II do północy 22 II.
 7. We czwartek 23 II przypada w tradycji polskiej tzw. „tłusty czwartek”. W tym dniu u nas Nabożeństwo Czterdziestogodzinne, czyli całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu od Mszy św. porannej o 6:30 do Apelu Jasnogórskiego o godz. 21:00 (o 17:00 Msza św. wieczorna).
 8. A oto całodniowy porządek adoracji IHS w ramach „Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego”, którą poprowadzą Róże Różańcowe: 6:30 – Msza św. z Adoracją ogólną IHS ;7:00 – róża Sylwii Kałuzińskiej; 8:00 – róża Stanisławy Hatlaś; 9:00 – róża Renaty Janus; 10:00 – róża Władysławy Królewskiej; 10:00 – róża Anny Poręby; 11:00 – róża Antoniny Ptaszkowskiej; 12:00 – róża Heleny Ptaszkowskiej; 13:00 – róża Heleny Wacławiak; 14:00 – róża Piotra Jelito; 15:00 – róża Ferdynanda Poręby; 16:00 – Józefa Ruszkowicza; 17:00 – Msza św. z Adoracją ogólną IHS; 18:00 – 3 róże misyjne Marii Rymanowicz, Justyny Janus, Kingi Jelito; 19:00 – 2 róże misyjne Janiny Siedlarz, Katarzyny Janus; 20:00 – na zakończenie Akcja Katolicka, Caritas, młodzież oraz trzy róże „rodziców modlących się za swoje dzieci” (zelatorek: Stanisławy Bogdańskiej, Katarzyny Gruca i Elżbiety Kogut); 21:00 Depozycja Sanctissimum i Apel Jasnogórski.
 9. „Tłusty czwartek” oznacza, iż do Środy Popielcowej (1 marca) rozpoczynającej Wielki Post pozostał raptem tydzień.
 10. Najbliższa niedziela (8 Niedz. Zw.) jest ostatnią przed tegorocznym czterdziestodniowym okresem wielkopostnym.
 11. Rozpocznie ona wspomniany wyżej „Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu” (26 lutego – do 5 marca 2017 r.).
 12. W najbliższą niedzielę 26 II na sumie kolejny chrzest św. – Alicja Anna Buczek (za nią też zamówiona Msza św.).
 13. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna zelatorki Katarzyny Janus.
 14. Zaś przyszły wtorek (28 II) kończy w tym przestępnym 2017 roku „Pierwszą Część Okresu Zwykłego” i tegoroczny światowy karnawał (czyli polskie zapusty). A tym samym o północy z wtorku na środę kończą się tzw. „ostatki”.
 15. Luty poświęcony jest konającym – pamiętajmy w modlitwie o przybliżającym się do kresu życia i umierających.
 16. Po feriach rozpoczynają się spotkania formacyjne i zbiórki oraz próby różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● w środę o 16:00 – zbiórka ministrantów, ● we środę o 16:00, tj. przed Mszą św. wieczorną – spotkanie DSM (sala pod kościołem), ● we środę o 18:00 – próba chóru, ● w sobotę o 9:00 – schola parafialna (na chórze).
 17. Od tego tygodnia rozpoczną się w salce pod kościołem cotygodniowe spotkania z dziećmi do I Komunii i z ich rodzicami – pierwsze spotkanie w tę środę 22 II o godz. 16:00.
 18. Wydatki tego tygodnia: opłata za wynajem (eksploatację) pojemnika 1110 litrowego przy cmentarzu; opłata za wydzielone usługi elektryczne w firmie „Intrakom” Sp. z.o.o. (za stary kościół); zakup komunikantów, wina, oleju do świec; kolejne 20 ryz papieru; zakup z zapasem odczynników do druku biuletynów: cztery tonery „JetWord” do ksero + za przesyłkę kurierską; trzy magazynki z tonerem „TbPrint” + za przesyłkę kurierską; cztery kompatybilne magazynki z tonerem „Krak-Jet” + za przesyłkę kurierską.
 19. Otrzymaliśmy do zapłacenia rachunek za gaz w kościele zużyty do ogrzewania świątyni tej zimy – wynosi on 7 tyś 111 zł 48 gr. W gablocie jest kserokopia otrzymanego rachunku.
 20. Sładka sprzed dwóch tygodni z I niedzieli lutego „na potrzeby diecezji” wyniosła 1532,50 zł.
 21. Składka sprzed tygodnia z II niedzieli lutego „na potrzeby parafii” wyniosła 2872 zł.
 22. Zbiórka do puszek na chore na raka pięcioletnie dziecko Patryka Galię wyniosła 2322,40 zł + 80 eurocentów. W gablocie kserokopia podziękowania z podpisami organizatorów na czele z dyrektorką samorządowego przedszkola.
 23. Jak już informowałem, znalazłem jeszcze na chórze kościoła 1 księgę do oprawy i na chórze i w komodzie cerkwi 3 księgi – poszły do oprawy u introligatora.
 24. Po instalacji w starej plebanii wykonywane są kolejne prace przez elektryka Mariusza Porębę: naprawa gniazdek w kościele, dalsze oświetlenie frontonu kościoła, wymiana kabli na słupach, oświetlenie tyłu cerkwi, montaż licznika na szopie, systemu alarmowego w st. plebanii – w całości uiszczę mu zaległości po zakończeniu wszelkich prac.
 25. Dziękuję: czterem rodzinom za wpłaty na konto w sumie 300 zł na rzecz drukowania biuletynu, trzynastu rodzinom, które dokonały w grudniu i styczniu przelewu na konto parafialne w wysokości 5371,01 zł.
 26. Serdeczne dzięki za ofiary od poszczególnych rodzin na ogrzewanie i na utrzymanie cmentarza parafialnego.
 27. Wpłat na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarza można dokonywać tradycyjnie w kopertach na tacę, albo też przelewem na konto parafialne: PKO BP SA Oddział I w Nowym Sączu – Nr 50 1020 3453 0000 8102 0008 2370.
 28. Ks. Prałat bardzo dziękuje za zainteresowanie, opiekę, odwiedziny i modlitwę; w ten poniedziałek będzie przewieziony ze szpitala w Nowym Sączu do specjalistycznego szpitala w Krakowie, gdzie czeka go skomplikowana operacja.
 29. W czasie ferii zaczął szwankować wzmacniacz w nowym kościele – czeka nas więc w tym tygodniu jego naprawa.
 30. 17 kutego do kin wszedł film fabularny o życiu i męczeństwie bł. Karoliny Kózka pt. „Zerwany kłos”. Polecam!
 31. W Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach od 17-19 II trwa III sesja Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego.
 32. W najbliższą sobotę 25 II o 18:00 w Krakowie na Turon Arenie <<Musical o życiu Jana Pawła II „Karol”>> – widowisko z udziałem: Edydty Gepert, Anny Wyszkoni, Piotra Cugowskiego, Wojciecha Cugowskiego, Jacka Kawalca (w roli Jana Pawła II). Szczegóły: na plakacie w gablocie i na ulotkach na stole.
 33. Informuję jeszcze raz, iż trwają badania geofizyczne (metodą sejsmiczną) na terenie gminy w dniach od 3 stycznia do 31 maja 2017 na terenie całej gminy. Na nasze posesje, po uzgodnieniu terminu z właścicielami działek, wjeżdżać będą 4 samochody wibrosejsmiczne, a w trudnodostępnych miejscach prowadzone będą eksplozje materiałami wybuchowymi na profilach 2D. Za szkody przysługuje odszkodowanie. Więcej szczegółów – w gablocie.
 34. Rekolekcje dla naszych gimnazjalistów (III klasy) odbędą się w DR Opoka w Starym Sączu 10-12 III. Koszt 120 zł.
 35. Rekolekcje parafialne – Renowacja Misji.
 36. 36. Świętych – będzie przed Niedzielą Palmową od V Niedzieli Wielkiego Postu do środy włącznie, tj. 2-5 kwietnia. Wtedy też będą rekolekcje szkolne podstawówek i gimnazjum.
 37. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Bożena, Edward Pazgan; Stanisława, Jan Hatlaś; Anna, Mariusz Hatlaś. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Jolanta i Michał Mężyk; Halina i Piotr Majka; Maria i Stanisław Kumorek.
 38. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.