Start Informacje III Niedziela Wielkiego Postu – 19 marca 2017
III Niedziela Wielkiego Postu – 19 marca 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 19 marca 2017 07:15

III Niedziela Wielkiego Postu – 19 marca 2017

W tygodniu:

Niedziela – 19 III – III Niedziela Wielkiego Postu

Poniedziałek – 20 III – Uroczystość św. Józefa (w tym roku przeniesiona z niedzieli 19 III)

Czwartek – 23 III – wsp. dow. św. Turybiiusza z Mongrovejo, bpa

Sobota – 25 III – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

Niedziela – 26 III – IV Niedziela Wielkiego Postu tzw. Laetare”

 1. Liturgia Słowa w wodzie ze skały z Massa i Meriba oraz w wodzie ze studni w Samarii widzi znak Jezusowej łaski.
 2. W ogłoszeniach wysłuchamy dziś Komunikatu Biskupa w związku z sobotnim Dniem Świętości Życia.
 3. Z tej racji, iż w tym roku 2017 dzień 19 III przypada w 3 Niedzielę Wielkiego Postu stąd sama Uroczystość św. Józefa decyzją Episkopatu Polski przeniesiona jest na poniedziałek 20 III.
 4. Choć nie jest to „święto obowiązkowe”, niemniej serdecznie Kościół zachęca do udziału w tym dniu we Mszach św.
 5. W naszej parafii Msze św. (z litanią do św. Józefa) będą o godzinach: rano 6:30 i 8:00 oraz wieczorem 17:00.
 6. Trwa rozpoczęta w poprzednią sobotę 11 III „nowenna do św. Józefa” oraz rozpoczęte w ten piątek „triduum modlitw” za mężczyzn i starszą młodzież męską przed poniedziałkową Uroczystością św. Józefa.
 7. W dzień kultu św. Józefa (20 III) ołtarz główny może być przyozdobiony kwiatami.
 8. W piątek 24 III przeżywamy w diecezji „Dzień Misjonarzy Męczenników” (nasza diecezja ma 4 takich męczenników: bł. o. Zbigniew Strzałkowski, ks. Jan Czuba, kl. Robert Gucwa, s. Czesława Lorek).
 9. W ten piątek również w wielu parafiach prowadzi się inicjatywę „24 godziny dla Pana” – jest to całodzienne nabożeństwo pokutne zaprowadzone przez papieża Franciszka (w tym dniu tam jest całodzienna Adoracja i spowiedź św.).
 10. W naszej parafii w ten piątek – możliwość spowiedzi św. od 16:00 do 17:00 (w czasie Drogi Krzyżowej).
 11. W najbliższą sobotę 25 III przypada „Uroczystość Zwiastowania Pańskiego” – porządek Mszy św. w naszej parafii: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 17:00 (nie ma o 14:30). Serdecznie zachęcam wszystkich wiernych do udziału w liturgii.
 12. Dzień 25 marca jest także „Dniem Świętości Życia” – można w tym dniu dokonać „Duchowej Adopcji”, czyli modlitwy przez dziewięć miesięcy stanu błogosławionego (czas trwania ciąży) za jakieś dziecko zagrożone. Teksty na stole.
 13. W sobotniej liturgii na słowa w „Credo” (czyli w Wyznaniu Wiary): „I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”: ● gdy „Wierzę” jest recytowane – przyklękamy na jedno kolano; ● gdy „Wierzę” jest śpiewane – klękamy na dwa kolana.
 14. W najbliższą niedzielę przypada w liturgii IV Niedziela Wlk. Postu, czyli tzw. „Laetare” – nazwa pochodzi od słów „Raduj się Jerozolimo”. Szaty liturgiczne są w kolorze różowym (tak samo jak w III Niedzielę Adwentu – „Gaudete”). W niedzielę „różową” ołtarz może być przyozdobiony kwiatami – jak również ozdobna oprawa muzyczna.
 15. W tę IV niedzielę W. Postu będziemy mogli wysłuchać śpiewu: o 9:00 – zespołu „Siewcy Miłości”; o 10:30 – scholii.
 16. W niedzielę 26 III obchodzi się też „Dzień Modlitw za Więźniów”.
 17. W dniu 26 III – czyli w ostatnią niedzielę marca nastąpi zmiana czasu na letni. Śpimy o godzinę krócej!
 18. W całym Wielkim Poście w naszej parafii możemy uczestniczyć w następujących pasyjnych nabożeństwach: Drogi Krzyżowe:  dla dzieci – w środy o 16:30;  ogólne – w piątki o 16:30;  śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 (po prymarii); Gorzkie Żale (z Kazaniem Pasyjnym) – w niedziele o 13:30 (po nich Msza św. popołudniowa bez kazania).
 19. Podczas Gorzkich Żali składka przeznaczona jest na kwiaty do Grobu Pańskiego i Ciemnicy (już zamówiłem w tunelowym gospodarstwie hodowli kwiatów: 20 hortensji w 4 kolorach i 20 azalii w dwóch kolorach).
 20. Od zeszłej niedzieli wystawione są przy chrzcielnicy „baranki wielkanocne” i „paschaliki” – ofiara po 5 zł od sztuki.
 21. W minionym tygodniu Drogi Krzyżowe poprowadzili: we środę dla dzieci – ministranci; w piątek ogólną – lektorzy.
 22. W tym tygodniu poprowadzą je : w środę dla dzieci – schola; w piątek ogólną – DSM.
 23. W Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie II Róża „rodziców modlących się za dzieci" zelatorki Katarzyny Gruca.
 24. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o 15:45 (przed Drogą Krzyżową i Mszą św.) – ministranci ● we środę o 15:30, tj. przed Mszą św. wieczorną – spotkanie DSM (sala pod kościołem) ● w sobotę o 11:30 (po Mszy św.) – schola parafialna (na chórze).
 25. W salce pod zakrystią cotygodniowe spotkanie z dziećmi do I Komunii i z ich rodzicami – w piątek o godz. 18:00.
 26. Lektorzy starsi, którzy w dekanacie mieli I miejsce, awansowali do rozgrywek międzydekanalnych, tam zajęli III.
 27. Nasi gimnazjaliści (z dwóch III klas) wrócili po zamkniętych rekolekcjach, które przeżyli w Domu Rekolekcyjnym „Opoka” w Starym Sączu przy ołtarzu papieskim. Zachowywali się wzorowo! Jak już podawałem dołożyłem do ich wyjazdu: 400 zł – zapłata za autobus za wywóz i przywóz gimnazjalistów na rekolekcje (firmie Grzegorza Rysiewicza z Ptaszkowej); 660 zł – dopłata każdemu z 33 gimnazjalistów po 20 zł (oni od siebie płacili po 100 zł).
 28. Trzecia zapowiedź przedślubna (kto wiedziałby o przeszkodach do tych małżeństw, niechaj to zgłosi w kancelarii): Marcin Sylwester Poręba, zam. Królowa Górna – oraz: Barbara Maria Smoter, zam. Nawojowa. Drugie zapowiedzi: Tomasz Józef Poręba, zam. Królowa Górna – oraz: Katarzyna Anna Wojna, zam. Jamnica. Kamil Mucha, zam. Mszalnica – oraz: Anna Marczyk, zam. Stary Sącz. Józef Łukasz Kruczek, zam. Mszalnica – oraz: Beata Izabela Poręba, zam. Królowa Górna.
 29. Wydatki tego tygodnia: za nabycie dekoracji do kościoła i książeczek o Fatimie dla dzieci na Dr. Krzyżowe; zapłata dwóch faktur (w tym jedna za prąd w starym kościele) z marżą pobraniową; za 10 tyś komunikantów; zgrzewka wina mszalnego; 300 szt. hostii do celebry; wymiana pękniętego trójnika wodnego (obejma) i naprawa instalacji + robocizna; pizza dla robotników na starej plebanii w środę, czwartek, piątek; za jedzenie dla robotników; za robotę na starej plebanii: czyszczenie wszystkich drzwi i boazerii (też za paliwo); naprawa zmiażdżonego kosza najechanego przez jakiś samochód i dekla plastikowego od worków na śmieci; wstawienie dwóch żarówek na zewnątrz plebanii.
 30. Składka na potrzeby parafii z II niedzieli marca dała sumę: 2569,50 zł (zapomniano zbiórki o 9:00). Bóg zapłać.
 31. Kolekta do puszek sprzed tygodnia zbierana na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes” wyniosła: 697,20 zł.
 32. Misjonarzom można też pomóc wysyłając SMSa o treści MISJE na Nr 72032 – szczegóły patrz: w gablocie.
 33. Dziękuję za ofiarę 230 zł na kościół od pewnego małżeństwa z Mszalnicy. Innej też osobie za 20 zł na biuletyn.
 34. W czasie ferii zaczął szwankować wzmacniacz w nowym kościele – w poprzednim tygodniu naprawiono go.
 35. Wzięty też został do naprawy wzmacniacz dla chórzystów „LDM” (będzie też naprawiony inny „Yamaha”).
 36. Co niedzielę i w święta kościelne na koniec Mszy św. w kościołach diecezji modlimy się w intencji V synodu.
 37. Na katechezach rozdano dzieciom Skarbonkę Miłosierdzia; jest to pomoc dzieciom i osobom starszym: patrz: plakat.
 38. W dniach 24-25 III w willi „Pogoń” w Krynicy rekolekcje dla chłopców powyżej 16 roku życia. Szczegóły: gablota.
 39. Cyklicznie co sobotę na antenie diecezjalnej rozgłośni RDN MAŁOPOLSKA i RDN NOWY SĄCZ o godz. 16:00 nadawane są audycje dotyczące V Synodu Diecezji Tarnowskiej (powtórka fragmentów w niedzielne przedpołudnie).
 40. W Internecie powstała „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Odwiedź ją na: WWW.policja.pl W gablocie: plakat reklamowy policji o tychże niebezpieczeństwach w Polsce.
 41. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Elżbieta i Kazimierz Gromala; Lucyna i Jan Poręba; Grażyna Szeptak. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Maria Hebda; Jadwiga Hebda; Dorota i Sławomir Jelito.
 42. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • Środa 2018-11-21, Wspomnienie Ofiarowania NMP
  Łk 19,11-28
  Jezus opowiedział przypowieść, dlatego że był blisko Jerozolimy, a oni myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi. Mówił więc: „Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się w kraj daleki, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić. Przywołał więc dziesięciu sług swoich, dał im dziesięć min i rzekł do nich: «Zarabiajcie nimi, aż wrócę». Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: «Nie chcemy, żeby ten królował nad nami». Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił, kazał przywołać do siebie te sługi, którym dal pieniądze, aby się dowiedzieć, co każdy zyskał. Stawił się więc pierwszy i rzekł: «Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min». Odpowiedział mu: «Dobrze, sługo dobry; ponieważ w drobnej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami». Także drugi przyszedł i rzekł: «Panie, twoja mina przyniosła pięć min». Temu też powiedział: «I ty miej władzę nad pięciu miastami». Następny przyszedł i rzekł: «Panie, tu jest twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce. Lękałem się bowiem ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: chcesz brać, czegoś nie położył, i żąć, czegoś nie posiał». Odpowiedział mu: «Według słów twoich sądzę cię, zły sługo. Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: chcę brać, gdzie nie położyłem, i żąć, gdziem nie posiał. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał». Do obecnych zaś rzekł: «Odbierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min». Odpowiedzieli mu: «Panie, ma już dziesięć min». Powiadam wam: «Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach»”. Po tych słowach ruszył na przedzie zdążając do Jerozolimy.