Start Informacje Duszpasterskie III Niedziela Wielkiego Postu – 19 marca 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
III Niedziela Wielkiego Postu – 19 marca 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 19 marca 2017 07:15

III Niedziela Wielkiego Postu – 19 marca 2017

W tygodniu:

Niedziela – 19 III – III Niedziela Wielkiego Postu

Poniedziałek – 20 III – Uroczystość św. Józefa (w tym roku przeniesiona z niedzieli 19 III)

Czwartek – 23 III – wsp. dow. św. Turybiiusza z Mongrovejo, bpa

Sobota – 25 III – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

Niedziela – 26 III – IV Niedziela Wielkiego Postu tzw. Laetare”

 1. Liturgia Słowa w wodzie ze skały z Massa i Meriba oraz w wodzie ze studni w Samarii widzi znak Jezusowej łaski.
 2. W ogłoszeniach wysłuchamy dziś Komunikatu Biskupa w związku z sobotnim Dniem Świętości Życia.
 3. Z tej racji, iż w tym roku 2017 dzień 19 III przypada w 3 Niedzielę Wielkiego Postu stąd sama Uroczystość św. Józefa decyzją Episkopatu Polski przeniesiona jest na poniedziałek 20 III.
 4. Choć nie jest to „święto obowiązkowe”, niemniej serdecznie Kościół zachęca do udziału w tym dniu we Mszach św.
 5. W naszej parafii Msze św. (z litanią do św. Józefa) będą o godzinach: rano 6:30 i 8:00 oraz wieczorem 17:00.
 6. Trwa rozpoczęta w poprzednią sobotę 11 III „nowenna do św. Józefa” oraz rozpoczęte w ten piątek „triduum modlitw” za mężczyzn i starszą młodzież męską przed poniedziałkową Uroczystością św. Józefa.
 7. W dzień kultu św. Józefa (20 III) ołtarz główny może być przyozdobiony kwiatami.
 8. W piątek 24 III przeżywamy w diecezji „Dzień Misjonarzy Męczenników” (nasza diecezja ma 4 takich męczenników: bł. o. Zbigniew Strzałkowski, ks. Jan Czuba, kl. Robert Gucwa, s. Czesława Lorek).
 9. W ten piątek również w wielu parafiach prowadzi się inicjatywę „24 godziny dla Pana” – jest to całodzienne nabożeństwo pokutne zaprowadzone przez papieża Franciszka (w tym dniu tam jest całodzienna Adoracja i spowiedź św.).
 10. W naszej parafii w ten piątek – możliwość spowiedzi św. od 16:00 do 17:00 (w czasie Drogi Krzyżowej).
 11. W najbliższą sobotę 25 III przypada „Uroczystość Zwiastowania Pańskiego” – porządek Mszy św. w naszej parafii: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 17:00 (nie ma o 14:30). Serdecznie zachęcam wszystkich wiernych do udziału w liturgii.
 12. Dzień 25 marca jest także „Dniem Świętości Życia” – można w tym dniu dokonać „Duchowej Adopcji”, czyli modlitwy przez dziewięć miesięcy stanu błogosławionego (czas trwania ciąży) za jakieś dziecko zagrożone. Teksty na stole.
 13. W sobotniej liturgii na słowa w „Credo” (czyli w Wyznaniu Wiary): „I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”: ● gdy „Wierzę” jest recytowane – przyklękamy na jedno kolano; ● gdy „Wierzę” jest śpiewane – klękamy na dwa kolana.
 14. W najbliższą niedzielę przypada w liturgii IV Niedziela Wlk. Postu, czyli tzw. „Laetare” – nazwa pochodzi od słów „Raduj się Jerozolimo”. Szaty liturgiczne są w kolorze różowym (tak samo jak w III Niedzielę Adwentu – „Gaudete”). W niedzielę „różową” ołtarz może być przyozdobiony kwiatami – jak również ozdobna oprawa muzyczna.
 15. W tę IV niedzielę W. Postu będziemy mogli wysłuchać śpiewu: o 9:00 – zespołu „Siewcy Miłości”; o 10:30 – scholii.
 16. W niedzielę 26 III obchodzi się też „Dzień Modlitw za Więźniów”.
 17. W dniu 26 III – czyli w ostatnią niedzielę marca nastąpi zmiana czasu na letni. Śpimy o godzinę krócej!
 18. W całym Wielkim Poście w naszej parafii możemy uczestniczyć w następujących pasyjnych nabożeństwach: Drogi Krzyżowe:  dla dzieci – w środy o 16:30;  ogólne – w piątki o 16:30;  śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 (po prymarii); Gorzkie Żale (z Kazaniem Pasyjnym) – w niedziele o 13:30 (po nich Msza św. popołudniowa bez kazania).
 19. Podczas Gorzkich Żali składka przeznaczona jest na kwiaty do Grobu Pańskiego i Ciemnicy (już zamówiłem w tunelowym gospodarstwie hodowli kwiatów: 20 hortensji w 4 kolorach i 20 azalii w dwóch kolorach).
 20. Od zeszłej niedzieli wystawione są przy chrzcielnicy „baranki wielkanocne” i „paschaliki” – ofiara po 5 zł od sztuki.
 21. W minionym tygodniu Drogi Krzyżowe poprowadzili: we środę dla dzieci – ministranci; w piątek ogólną – lektorzy.
 22. W tym tygodniu poprowadzą je : w środę dla dzieci – schola; w piątek ogólną – DSM.
 23. W Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie II Róża „rodziców modlących się za dzieci" zelatorki Katarzyny Gruca.
 24. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: ● we środę o 15:45 (przed Drogą Krzyżową i Mszą św.) – ministranci ● we środę o 15:30, tj. przed Mszą św. wieczorną – spotkanie DSM (sala pod kościołem) ● w sobotę o 11:30 (po Mszy św.) – schola parafialna (na chórze).
 25. W salce pod zakrystią cotygodniowe spotkanie z dziećmi do I Komunii i z ich rodzicami – w piątek o godz. 18:00.
 26. Lektorzy starsi, którzy w dekanacie mieli I miejsce, awansowali do rozgrywek międzydekanalnych, tam zajęli III.
 27. Nasi gimnazjaliści (z dwóch III klas) wrócili po zamkniętych rekolekcjach, które przeżyli w Domu Rekolekcyjnym „Opoka” w Starym Sączu przy ołtarzu papieskim. Zachowywali się wzorowo! Jak już podawałem dołożyłem do ich wyjazdu: 400 zł – zapłata za autobus za wywóz i przywóz gimnazjalistów na rekolekcje (firmie Grzegorza Rysiewicza z Ptaszkowej); 660 zł – dopłata każdemu z 33 gimnazjalistów po 20 zł (oni od siebie płacili po 100 zł).
 28. Trzecia zapowiedź przedślubna (kto wiedziałby o przeszkodach do tych małżeństw, niechaj to zgłosi w kancelarii): Marcin Sylwester Poręba, zam. Królowa Górna – oraz: Barbara Maria Smoter, zam. Nawojowa. Drugie zapowiedzi: Tomasz Józef Poręba, zam. Królowa Górna – oraz: Katarzyna Anna Wojna, zam. Jamnica. Kamil Mucha, zam. Mszalnica – oraz: Anna Marczyk, zam. Stary Sącz. Józef Łukasz Kruczek, zam. Mszalnica – oraz: Beata Izabela Poręba, zam. Królowa Górna.
 29. Wydatki tego tygodnia: za nabycie dekoracji do kościoła i książeczek o Fatimie dla dzieci na Dr. Krzyżowe; zapłata dwóch faktur (w tym jedna za prąd w starym kościele) z marżą pobraniową; za 10 tyś komunikantów; zgrzewka wina mszalnego; 300 szt. hostii do celebry; wymiana pękniętego trójnika wodnego (obejma) i naprawa instalacji + robocizna; pizza dla robotników na starej plebanii w środę, czwartek, piątek; za jedzenie dla robotników; za robotę na starej plebanii: czyszczenie wszystkich drzwi i boazerii (też za paliwo); naprawa zmiażdżonego kosza najechanego przez jakiś samochód i dekla plastikowego od worków na śmieci; wstawienie dwóch żarówek na zewnątrz plebanii.
 30. Składka na potrzeby parafii z II niedzieli marca dała sumę: 2569,50 zł (zapomniano zbiórki o 9:00). Bóg zapłać.
 31. Kolekta do puszek sprzed tygodnia zbierana na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes” wyniosła: 697,20 zł.
 32. Misjonarzom można też pomóc wysyłając SMSa o treści MISJE na Nr 72032 – szczegóły patrz: w gablocie.
 33. Dziękuję za ofiarę 230 zł na kościół od pewnego małżeństwa z Mszalnicy. Innej też osobie za 20 zł na biuletyn.
 34. W czasie ferii zaczął szwankować wzmacniacz w nowym kościele – w poprzednim tygodniu naprawiono go.
 35. Wzięty też został do naprawy wzmacniacz dla chórzystów „LDM” (będzie też naprawiony inny „Yamaha”).
 36. Co niedzielę i w święta kościelne na koniec Mszy św. w kościołach diecezji modlimy się w intencji V synodu.
 37. Na katechezach rozdano dzieciom Skarbonkę Miłosierdzia; jest to pomoc dzieciom i osobom starszym: patrz: plakat.
 38. W dniach 24-25 III w willi „Pogoń” w Krynicy rekolekcje dla chłopców powyżej 16 roku życia. Szczegóły: gablota.
 39. Cyklicznie co sobotę na antenie diecezjalnej rozgłośni RDN MAŁOPOLSKA i RDN NOWY SĄCZ o godz. 16:00 nadawane są audycje dotyczące V Synodu Diecezji Tarnowskiej (powtórka fragmentów w niedzielne przedpołudnie).
 40. W Internecie powstała „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Odwiedź ją na: WWW.policja.pl W gablocie: plakat reklamowy policji o tychże niebezpieczeństwach w Polsce.
 41. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Elżbieta i Kazimierz Gromala; Lucyna i Jan Poręba; Grażyna Szeptak. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Maria Hebda; Jadwiga Hebda; Dorota i Sławomir Jelito.
 42. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś