Start Informacje Duszpasterskie IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 26 marca 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 26 marca 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 26 marca 2017 06:39

IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 26 marca 2017

W tygodniu:

Niedziela – 26 III – IV Niedziela Wielkiego Postu tzw. Laetare”

I Sobota – 1 IV – rano można celebrować wotywę o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 2 IV – V Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. dow. św. Franciszka z Paoli, pustelnika (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa zaszczepia w nas „radość przez łzy”, płynącą z naszego odkupienia i przywrócenia dziecięctwa Bożego.
 2. W tę IV Niedzielę Wielkiego Postu w liturgii przypada tzw. Niedziela „Laetare” (od słów „Raduj się Jerozolimo”).
 3. W tym dniu 26 III szaty liturgiczne są w kolorze różowym (tak samo jak w III Niedzielę Adwentu – „Gaudete”).
 4. W niedzielę „różową” ołtarz może być przyozdobiony kwiatami – jak również ozdobna oprawa muzyczna.
 5. W tę IV niedzielę W. Postu będziemy mogli wysłuchać śpiewu: o 9:00 – zespołu „Siewcy Miłości”; o 10:30 – scholii.
 6. W niedzielę 26 III obchodzi się „Dzień Modlitw za Więźniów”.
 7. Także dziś, w tę w ostatnią niedzielę marca nastąpiła w nocy zmiana czasu na letni. Spaliśmy o godzinę krócej!
 8. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca kwietnia – Msze św. rano wotywa o 6:30 i 8:00 (z Litanią Loretańską i Aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi) oraz wieczorem o 20:00 (z Adoracją Najświętszego Sakramentu).
 9. Papież dla Róż Różańcowych na kwiecień wyznaczył następującą modlitewną intencję ogólną: „Aby młodzież umiała wielkodusznie odpowiadać na swoje powołanie, rozważając poważnie również możliwość poświęcenia się Panu w kapłaństwie lub życiu konsekrowanym”.
 10. Odmawiając w tych dniach Różaniec pamiętajmy też o dwóch kapłanach: o solenizancie ks. Józefie Nowaku, poprzednim proboszczu; oraz o mającym 23 III swe urodziny – ks. prał. Stanisławie Pasyku, z prośbą o łaskę zdrowia.
 11. Od tej soboty 1 IV rozpoczynają się Rekolekcje Parafialne, które po roku są jednocześnie Renowacją Misji Świętych.
 12. Trwać od będą przez 4 dni od 2 do 5 kwietnia (niedziela, poniedziałek, wtorek i środa).
 13. W czasie rekolekcji obok kazań ogólnych będą też kazania dedykowane różnym grupom (tzw. nauki stanowe): dla młodzieży – w niedzielę po 9:00, dla rodziców z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, w niedzielę po 10:30, kazanie pasyjne – 13:30 (podczas Gorzkich Żali), dla chorych i w podeszłym wieku – w poniedziałek o 15:00 w Godzinie Miłosierdzia (z Mszą św.), nauka stanowa dla kobiet – w poniedziałek po Mszy św. o 17:00 (około 18:00), nauka stanowa dla mężczyzn – we wtorek po Mszy św. o 17:00 (około 18:00).
 14. Podczas rekolekcji także odprawione będą dwie drogi krzyżowe: dla dorosłych – we wtorek o 16:30 (tj. przed Mszą św. wieczorną), dla dzieci – w środę o 15:00 (w przerwie spowiedzi św.).
 15. Do chorych po domach ks. Rekolekcjonista uda się – we wtorek od 12:30 (dodatkowe zapisy – w zakrystii).
 16. Spowiedź parafialna na zakończenie Rekolekcji – we środę od 14:00 do 17:00 (przerwa półgodzinna o 15:00).
 17. Od poniedziałku do środy (3-6 IV) w ramach Renowacji Misji odbędą się też rekolekcje szkolne w bloku czasu od 8:30 do 12:30; uczniowie podzieleni są na 3 grupy wiekowe: I-III Gim (8:30-10:30), 0-III oraz IV-VI (10:30-12:30): gimnazjaliści: 8:30 – spotkanie w salce w podziemiach (wejście o tyłu kościoła); 9:30 – Msza św., klasy 0-III: 10:30 – spotkanie w salce w podziemiach (wejście od tyłu kościoła); 11:30 – Msza św., klasy IV-VI: 10:30 – Msza św.; 11:30 – spotkanie w salce w podziemiach (wejście od tyłu kościoła)
 18. Cały program Renowacji Misji Świętych jest do zabrania do domu na oddzielnych kartkach (wystawione są z tyłu).
 19. Rekolekcje poprowadzi i nauki wygłosi ks. Jarosław Zieliński CM (Misjonarz Wincentego a Paulo).
 20. Do pomocy pozostaje mu nasz wikariusz – ks. Jan Radzik (zajęcia z dziećmi w podziemiach), bo ja w tym czasie głoszę rekolekcje parafialne w Starym Sączu.
 21. Od soboty 1 kwietnia aż do 1 października Msze św. popołudniowe są o godz. 18:00. Wyjątkiem jest czas rekolekcji.
 22. W całym Wielkim Poście w naszej parafii możemy uczestniczyć w następujących pasyjnych nabożeństwach: Drogi Krzyżowe: ● dla dzieci – w środy o 16:30; ● ogólne – w piątki o 16:30; ● śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 (po prymarii); v Gorzkie Żale (z Kazaniem Pasyjnym) – w niedziele o 13:30 (po nich Msza św. popołudniowa bez kazania).
 23. W czasie Gorzkich Żali składka przeznaczona jest na kwiaty do Grobu Pańskiego i Ciemnicy oraz ich dekorację.
 24. Cały czas do nabycia wystawione są przy chrzcielnicy „baranki wielkanocne” i „paschaliki” – ofiara po 5 zł od sztuki.
 25. W minionym tygodniu Drogi Krzyżowe poprowadzili: w środę dla dzieci – schola; w piątek ogólną – DSM.
 26. W tym tygodniu poprowadzą je: we środę: uczniowie klasy VI; w piątek Akcja Katolicka.
 27. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie III Róża „rodziców modlących się za swe dzieci" zelatorki Elżbiety Kogut. (po 7:00 jak zwykle w I niedzielę zmiana tajemnic Róż Mężczyzn).
 28. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę o 17:45 (po Mszy św.) – ministranci, we środę o 17:45 (po Mszy św.) – spotkanie Akcji Katolickiej (na plebani), w piątek o 17:30 (po Mszy św.) – spotkanie kantorów, w sobotę o 9:00 (po Mszy św.) – schola parafialna (na chórze).
 29. W salce pod zakrystią cotygodniowe spotkanie z dziećmi do I Komunii i z ich rodzicami – w piątek o godz. 18:00.
 30. Z prośbą o rozpowszechnienie tej informacji zwróciła się do kurii Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej zwrócił uwagę, że dzięki takiej akcji prowadzonej w parafiach, każdego roku zmniejsza się ilość tego typu pożarów, szczególnie na terenach wiejskich: „Zwracam się z prośbą, by przy okazji ogłoszeń parafialnych przestrzec wiernych przed wypalaniem traw i pozostałości roślinnych na polach i nieużytkach. Proceder ten jest przyczyną powstania groźnych pożarów lasów, zabudowań gospodarczych i innych obiektów budowlanych”.
 31. Za półtorej tygodnia we środę 5 IV – przeprowadzona będzie zbiórka odpadów gabarytowych (wystawka do 7:00).
 32. Gmina w ramach Programu Ochrony Powietrza wysyła też obowiązkowe ankiety o rodzaju ogrzewania budynków (jej zwrot do pokoju nr 12).
 33. W czasie zeszłosobotniej pielgrzymki kapłanów do Sanktuarium Przemienienia Pańskiego zebrano składkę na projekt Caritas Diecezji „Gniazdo”, który ma pomóc zamieszkać młodym ludziom nie mającym swego lokum – suma ta wyniosła 46 380 zł i 10 €.
 34. Natomiast minionej soboty, czyli wczoraj 30 dzieci ze scholii parafialnej było ze mną na lodowisku w Białej Niżnej. Dzieci zawiózł ze mną także drugi kierowca busem zamówionym u p. Piotra Gronia (rozliczę się jutro). Dziękuję!
 35. Trzecie zapowiedzi przedślubne: (kto wiedziałby o przeszkodach małżeńskich, powinien to zgłosić w kancelarii parafii): Tomasz Józef Poręba, zam. Królowa Górna – oraz: Katarzyna Anna Wojna, zam. Jamnica. Kamil Mucha, zam. Mszalnica – oraz: Anna Marczyk, zam. Stary Sącz. Józef Łukasz Kruczek, zam. Mszalnica – oraz: Beata Izabela Poręba, zam. Królowa Górna.
 36. Wydatki tego tygodnia: Czerwone wkłady do zniczów na środową Drogę Krzyżową (20 szt.); za bilety wejściowe i łyżwy dla 30 dzieci ze scholii parafialnej wydałem; naprawa łopaty do ziemi i łopaty do śniegu oraz szufli.
 37. Składka ze Zwiastowania Pańskiego wyniosła – 545 zł
 38. Informuję że są jeszcze wolne miejsca na Pielgrzymkę do Medziugorje (28 IV – 5 V). Dla zachęty podaję, że Pielgrzymów poprowadzi ojciec Paulin, misjonarz, proboszcz z frontowego Mariupola. Buduje Ukraińską Częstochowę w tym mieście i o. Edward ze Lwowa. Kontakt: p. Stanisława Bogdańska, Tel. 18 445 64 04.
 39. Od 28 III do 6 IV szkoła w Królowej Górnej przyjmuje wnioski o zapis dzieci w wieku 3-5 lat do punktu przedszkolnego, sześciolatków do oddziału przedszkolnego, siedmiolatków do 1 klasy. Planowane jest też otwarcie klasy sportowej (IV kl). Dokumenty są do pobrania w sekretariacie i na stronie szkoły (jest 9 dni na złożenie w sekretariacie.
 40. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Maria Hebda; Jadwiga Hebda; Dorota i Sławomir Jelito. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Barbara i Grzegorz Jelito, Stanisław i Zdzisława Świgut, Jarosław i Justyna Groń
 41. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś