Start Informacje IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 26 marca 2017
IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 26 marca 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 26 marca 2017 06:39

IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 26 marca 2017

W tygodniu:

Niedziela – 26 III – IV Niedziela Wielkiego Postu tzw. Laetare”

I Sobota – 1 IV – rano można celebrować wotywę o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 2 IV – V Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. dow. św. Franciszka z Paoli, pustelnika (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa zaszczepia w nas „radość przez łzy”, płynącą z naszego odkupienia i przywrócenia dziecięctwa Bożego.
 2. W tę IV Niedzielę Wielkiego Postu w liturgii przypada tzw. Niedziela „Laetare” (od słów „Raduj się Jerozolimo”).
 3. W tym dniu 26 III szaty liturgiczne są w kolorze różowym (tak samo jak w III Niedzielę Adwentu – „Gaudete”).
 4. W niedzielę „różową” ołtarz może być przyozdobiony kwiatami – jak również ozdobna oprawa muzyczna.
 5. W tę IV niedzielę W. Postu będziemy mogli wysłuchać śpiewu: o 9:00 – zespołu „Siewcy Miłości”; o 10:30 – scholii.
 6. W niedzielę 26 III obchodzi się „Dzień Modlitw za Więźniów”.
 7. Także dziś, w tę w ostatnią niedzielę marca nastąpiła w nocy zmiana czasu na letni. Spaliśmy o godzinę krócej!
 8. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca kwietnia – Msze św. rano wotywa o 6:30 i 8:00 (z Litanią Loretańską i Aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi) oraz wieczorem o 20:00 (z Adoracją Najświętszego Sakramentu).
 9. Papież dla Róż Różańcowych na kwiecień wyznaczył następującą modlitewną intencję ogólną: „Aby młodzież umiała wielkodusznie odpowiadać na swoje powołanie, rozważając poważnie również możliwość poświęcenia się Panu w kapłaństwie lub życiu konsekrowanym”.
 10. Odmawiając w tych dniach Różaniec pamiętajmy też o dwóch kapłanach: o solenizancie ks. Józefie Nowaku, poprzednim proboszczu; oraz o mającym 23 III swe urodziny – ks. prał. Stanisławie Pasyku, z prośbą o łaskę zdrowia.
 11. Od tej soboty 1 IV rozpoczynają się Rekolekcje Parafialne, które po roku są jednocześnie Renowacją Misji Świętych.
 12. Trwać od będą przez 4 dni od 2 do 5 kwietnia (niedziela, poniedziałek, wtorek i środa).
 13. W czasie rekolekcji obok kazań ogólnych będą też kazania dedykowane różnym grupom (tzw. nauki stanowe): dla młodzieży – w niedzielę po 9:00, dla rodziców z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, w niedzielę po 10:30, kazanie pasyjne – 13:30 (podczas Gorzkich Żali), dla chorych i w podeszłym wieku – w poniedziałek o 15:00 w Godzinie Miłosierdzia (z Mszą św.), nauka stanowa dla kobiet – w poniedziałek po Mszy św. o 17:00 (około 18:00), nauka stanowa dla mężczyzn – we wtorek po Mszy św. o 17:00 (około 18:00).
 14. Podczas rekolekcji także odprawione będą dwie drogi krzyżowe: dla dorosłych – we wtorek o 16:30 (tj. przed Mszą św. wieczorną), dla dzieci – w środę o 15:00 (w przerwie spowiedzi św.).
 15. Do chorych po domach ks. Rekolekcjonista uda się – we wtorek od 12:30 (dodatkowe zapisy – w zakrystii).
 16. Spowiedź parafialna na zakończenie Rekolekcji – we środę od 14:00 do 17:00 (przerwa półgodzinna o 15:00).
 17. Od poniedziałku do środy (3-6 IV) w ramach Renowacji Misji odbędą się też rekolekcje szkolne w bloku czasu od 8:30 do 12:30; uczniowie podzieleni są na 3 grupy wiekowe: I-III Gim (8:30-10:30), 0-III oraz IV-VI (10:30-12:30): gimnazjaliści: 8:30 – spotkanie w salce w podziemiach (wejście o tyłu kościoła); 9:30 – Msza św., klasy 0-III: 10:30 – spotkanie w salce w podziemiach (wejście od tyłu kościoła); 11:30 – Msza św., klasy IV-VI: 10:30 – Msza św.; 11:30 – spotkanie w salce w podziemiach (wejście od tyłu kościoła)
 18. Cały program Renowacji Misji Świętych jest do zabrania do domu na oddzielnych kartkach (wystawione są z tyłu).
 19. Rekolekcje poprowadzi i nauki wygłosi ks. Jarosław Zieliński CM (Misjonarz Wincentego a Paulo).
 20. Do pomocy pozostaje mu nasz wikariusz – ks. Jan Radzik (zajęcia z dziećmi w podziemiach), bo ja w tym czasie głoszę rekolekcje parafialne w Starym Sączu.
 21. Od soboty 1 kwietnia aż do 1 października Msze św. popołudniowe są o godz. 18:00. Wyjątkiem jest czas rekolekcji.
 22. W całym Wielkim Poście w naszej parafii możemy uczestniczyć w następujących pasyjnych nabożeństwach: Drogi Krzyżowe: ● dla dzieci – w środy o 16:30; ● ogólne – w piątki o 16:30; ● śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 (po prymarii); v Gorzkie Żale (z Kazaniem Pasyjnym) – w niedziele o 13:30 (po nich Msza św. popołudniowa bez kazania).
 23. W czasie Gorzkich Żali składka przeznaczona jest na kwiaty do Grobu Pańskiego i Ciemnicy oraz ich dekorację.
 24. Cały czas do nabycia wystawione są przy chrzcielnicy „baranki wielkanocne” i „paschaliki” – ofiara po 5 zł od sztuki.
 25. W minionym tygodniu Drogi Krzyżowe poprowadzili: w środę dla dzieci – schola; w piątek ogólną – DSM.
 26. W tym tygodniu poprowadzą je: we środę: uczniowie klasy VI; w piątek Akcja Katolicka.
 27. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie III Róża „rodziców modlących się za swe dzieci" zelatorki Elżbiety Kogut. (po 7:00 jak zwykle w I niedzielę zmiana tajemnic Róż Mężczyzn).
 28. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we środę o 17:45 (po Mszy św.) – ministranci, we środę o 17:45 (po Mszy św.) – spotkanie Akcji Katolickiej (na plebani), w piątek o 17:30 (po Mszy św.) – spotkanie kantorów, w sobotę o 9:00 (po Mszy św.) – schola parafialna (na chórze).
 29. W salce pod zakrystią cotygodniowe spotkanie z dziećmi do I Komunii i z ich rodzicami – w piątek o godz. 18:00.
 30. Z prośbą o rozpowszechnienie tej informacji zwróciła się do kurii Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej zwrócił uwagę, że dzięki takiej akcji prowadzonej w parafiach, każdego roku zmniejsza się ilość tego typu pożarów, szczególnie na terenach wiejskich: „Zwracam się z prośbą, by przy okazji ogłoszeń parafialnych przestrzec wiernych przed wypalaniem traw i pozostałości roślinnych na polach i nieużytkach. Proceder ten jest przyczyną powstania groźnych pożarów lasów, zabudowań gospodarczych i innych obiektów budowlanych”.
 31. Za półtorej tygodnia we środę 5 IV – przeprowadzona będzie zbiórka odpadów gabarytowych (wystawka do 7:00).
 32. Gmina w ramach Programu Ochrony Powietrza wysyła też obowiązkowe ankiety o rodzaju ogrzewania budynków (jej zwrot do pokoju nr 12).
 33. W czasie zeszłosobotniej pielgrzymki kapłanów do Sanktuarium Przemienienia Pańskiego zebrano składkę na projekt Caritas Diecezji „Gniazdo”, który ma pomóc zamieszkać młodym ludziom nie mającym swego lokum – suma ta wyniosła 46 380 zł i 10 €.
 34. Natomiast minionej soboty, czyli wczoraj 30 dzieci ze scholii parafialnej było ze mną na lodowisku w Białej Niżnej. Dzieci zawiózł ze mną także drugi kierowca busem zamówionym u p. Piotra Gronia (rozliczę się jutro). Dziękuję!
 35. Trzecie zapowiedzi przedślubne: (kto wiedziałby o przeszkodach małżeńskich, powinien to zgłosić w kancelarii parafii): Tomasz Józef Poręba, zam. Królowa Górna – oraz: Katarzyna Anna Wojna, zam. Jamnica. Kamil Mucha, zam. Mszalnica – oraz: Anna Marczyk, zam. Stary Sącz. Józef Łukasz Kruczek, zam. Mszalnica – oraz: Beata Izabela Poręba, zam. Królowa Górna.
 36. Wydatki tego tygodnia: Czerwone wkłady do zniczów na środową Drogę Krzyżową (20 szt.); za bilety wejściowe i łyżwy dla 30 dzieci ze scholii parafialnej wydałem; naprawa łopaty do ziemi i łopaty do śniegu oraz szufli.
 37. Składka ze Zwiastowania Pańskiego wyniosła – 545 zł
 38. Informuję że są jeszcze wolne miejsca na Pielgrzymkę do Medziugorje (28 IV – 5 V). Dla zachęty podaję, że Pielgrzymów poprowadzi ojciec Paulin, misjonarz, proboszcz z frontowego Mariupola. Buduje Ukraińską Częstochowę w tym mieście i o. Edward ze Lwowa. Kontakt: p. Stanisława Bogdańska, Tel. 18 445 64 04.
 39. Od 28 III do 6 IV szkoła w Królowej Górnej przyjmuje wnioski o zapis dzieci w wieku 3-5 lat do punktu przedszkolnego, sześciolatków do oddziału przedszkolnego, siedmiolatków do 1 klasy. Planowane jest też otwarcie klasy sportowej (IV kl). Dokumenty są do pobrania w sekretariacie i na stronie szkoły (jest 9 dni na złożenie w sekretariacie.
 40. Na sprzątanie 300 zł przekazały rodziny: Maria Hebda; Jadwiga Hebda; Dorota i Sławomir Jelito. Do sprzątania dokładają się kolejne 3 rodziny: Barbara i Grzegorz Jelito, Stanisław i Zdzisława Świgut, Jarosław i Justyna Groń
 41. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • Środa 2018-11-21, Wspomnienie Ofiarowania NMP
  Łk 19,11-28
  Jezus opowiedział przypowieść, dlatego że był blisko Jerozolimy, a oni myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi. Mówił więc: „Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się w kraj daleki, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić. Przywołał więc dziesięciu sług swoich, dał im dziesięć min i rzekł do nich: «Zarabiajcie nimi, aż wrócę». Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: «Nie chcemy, żeby ten królował nad nami». Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił, kazał przywołać do siebie te sługi, którym dal pieniądze, aby się dowiedzieć, co każdy zyskał. Stawił się więc pierwszy i rzekł: «Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min». Odpowiedział mu: «Dobrze, sługo dobry; ponieważ w drobnej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami». Także drugi przyszedł i rzekł: «Panie, twoja mina przyniosła pięć min». Temu też powiedział: «I ty miej władzę nad pięciu miastami». Następny przyszedł i rzekł: «Panie, tu jest twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce. Lękałem się bowiem ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: chcesz brać, czegoś nie położył, i żąć, czegoś nie posiał». Odpowiedział mu: «Według słów twoich sądzę cię, zły sługo. Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: chcę brać, gdzie nie położyłem, i żąć, gdziem nie posiał. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał». Do obecnych zaś rzekł: «Odbierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min». Odpowiedzieli mu: «Panie, ma już dziesięć min». Powiadam wam: «Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach»”. Po tych słowach ruszył na przedzie zdążając do Jerozolimy.