Start Informacje II Niedziela Wielkanocna (Miłosierdzia Bożego) – 23 kwietnia 2017
II Niedziela Wielkanocna (Miłosierdzia Bożego) – 23 kwietnia 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 23 kwietnia 2017 11:37

II Niedziela Wielkanocna (Miłosierdzia Bożego) – 23 kwietnia 2017

W tygodniu:

Niedziela – 23 IV – II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego („Biała”)

Poniedziałek – 24 IV – Uroczystość św. Wojciecha, bpa i męcz. – głównego Patrona Polski; albo: wsp. dow. św. Fidelisa z Sigmaringen, prezb. i męcz. (opuszcza się)

Wtorek – 25 IV – Święto św. Marka Ewangelisty

Piątek – 28 IV – wsp. dow. św. Piotra Chanela, prezb. i męcz.; albo: św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, prezb.

Sobota – 29 IV – Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziew. i dokt. Kośc. – Patronki Europy

Niedziela – 30 IV – III Niedziela Wielkanocna „Biblijna”; albo: wsp. dow. św. Piusa V, pap. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa niesie dziś „tchnienie Miłosierdzia Bożego”, a dla nas przeświadczenie o Bożej Opatrzności nad światem.
 2. Dzisiejsza Niedziela Miłosierdzia Bożego związana jest ze szczególnymi darami łask obiecanymi św. siostrze Faustynie.
 3. Niedziela Miłosierdzia Bożego jest także patronalnym świętem „Caritas”; rozpoczyna ona też „73 Tydzień Miłosierdzia” (23-29 IV) przeżywany w tym roku pod hasłem: „Idźcie i głoście” (patrz: plakat).
 4. W naszej parafii dekretem ks. Biskupa w tę II Niedzielę Wielkanocną, czyli Niedzielę Miłosierdzia Bożego wyznaczony jest Odpust Parafialny w nowym kościele ku czci Bożej Opatrzności. Msze św.: 7:00 – 9:00 – 11:0014:30 (ta w cerkwi).
 5. Jak już wiemy, kazania na Mszach św. dopołudniowych wygłosi ks. dr prał. Tomasz Atłas – pochodzący z naszej diecezji z Tymbarku, a pracujący w Warszawie, jako Dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych – witam Go serdecznie!
 6. Na procesję po „sumie”, która jest pół godziny później niż zwykle, proszę zabrać feretrony oraz baldachim.
 7. Kończy się dziś oktawa Wielkanocy jak również rozpoczęta w Wielki Piątek Nowenna do Bożego Miłosierdzia.
 8. Dziś również nie ma wypominków z racji przedłużającej się liturgii Niedzieli Miłosierdzia Bożego, jak i naszego odpustu parafialnego ku czci Opatrzności Bożej – 23 IV.
 9. Z okazji „Święta Miłosierdzia” już w wigilię tej Uroczystości, tj. od południa dnia wczorajszego, aż do północy z niedzieli na poniedziałek, na terytorium Polski można zyskać „odpust zupełny” pod zwykłymi warunkami: za pobożne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele lub kaplicy przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji lub przechowywanym w tabernakulum.
 10. Jak już wspominałem od tego roku corocznie od odpustu wiosennego do jesiennego (czyli od Niedzieli Miłosierdzia do 8 września) Msze św. niedzielne popołudniowe będą w starym kościele (dawnej łemkowskiej cerkwi greko-katolickiej).
 11. Po południu 23 IV o 14:30 w starym kościółku chrztu św. dostąpi małe dziecko, nasza nowa parafianka – Zofia Hałgas.
 12. W odpowiedzi na wielokrotne apele papieża Franciszka, w tę Niedzielę Miłosierdzia (23) IV w polskich kościołach zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Syrii. W jej wyniku w ubóstwie żyje 80 % Syryjczyków, pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym prawie 6 milionów dzieci. Zbiórka ta jest wyrazem solidarności z narodem syryjskim, szczególnie w niemal całkowicie zniszczonym Aleppo. Od dwóch lat Aleppo nie ma dostępu do elektryczności i bieżącej wody. Brakuje również jedzenia. Przed wojną miasto liczyło około pięciu milionów mieszkańców. Obecnie jest ich niecałe 2 miliony. Decyzję o zbiórce podjęli polscy biskupi podczas 375. Zebrania Plenarnego.
 13. Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika (głównego Patrona Polski), w tym roku ze względu na Niedzielę Miłosierdzia (23 IV) przeniesiona jest na jutrzejszy poniedziałek (24 IV) – Msze św. o godz. 6:30 i 18:00.
 14. Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej 24 IV w Brzesku uczci swojego patrona św. Wojciecha w jego relikwiach otrzymanych od Prymasa Polski ks. abpa Wojciecha Polaka z okazji 20. rocznicy reaktywacji AK w Diecezji Tarnowskiej. O 18.00 w parafii Miłosierdzia Bożego zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. dr Jana Bartoszka – Asystenta Kościelnego AK Diecezji Tarnowskiej. Potem ulicami przejdzie do parafii św. Jakuba „marsz ewangelizacyjny” z relikwiami św. Wojciecha, w towarzystwie pocztów sztandarowych Akcji Katolickiej. Po drodze 4 stacje, aby uczcić św. Wojciecha jako: " świadka wiary " świadka niezłomnej nadziei " świadka wielkiej miłości " świadka jedności Kościoła. Marsz zakończy się w kościele św. Jakuba oddaniem czci relikwiom św. Wojciecha przez ucałowanie. Od nas będzie pięć osób.
 15. We wtorek przypada Święto św. Marka Ewangelisty – Msze św. także o godz. 6:30 i 18:00. W niektórych parafiach „na Marka Ewangelisty” w procesji dokonuje się błogosławieństwa pól, w innych parafiach „na Izydora” (dawniej 10 V) – u nas zwyczajowo w majowe kwartalne dni modlitw o urodzaje (25-27 V): czw. – pt. – sob. przed Wniebowstąpieniem.
 16. W piątek 28 V o godz. 18:00 podczas wieczornej Mszy św. nastąpi rozesłanie wyjeżdżających do Medjugorie „na pielgrzymkę spontaniczną organizowaną przez wiernych z towarzyszeniem kapłana” (patrz: z wypowiedzi ks. abpa Henryka Hosera); w 2 autokarach jedzie 2 kapłanów misjonarzy z Ukrainy, którzy wcześniej odprawią z nami Mszę św.
 17. W sobotę 29 IV święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy: Msze św. 6:30, 8:00, 18:00.
 18. W tę sobotę (29 IV) przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
 19. Także w sobotę (29 IV) rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością św. Stanisława, bpa i męcz. (29 IV – 7 V).
 20. Najbliższa III Niedziela Wielkanocy (30 IV) jest „Biblijną”; rozpoczyna ona Ogólnopolski Tydzień Biblijny (30 IV – 6 V).
 21. Jest ona także dniem modlitw za kierowców; w przededniu 1 V rozpoczęcie Nabożeństw Majowych (po Mszy św. o 14:30).
 22. Także w niedzielę za tydzień (30 IV) na „sumie” o 10:30 chrztu św. dostąpi kolejna dwójka dzieci: Jan Jakub Kruczek Piotr Jan Ruszkowicz Msze św. za te dzieci: za Jana (30 IV o 10:30); za Piotra (2 V o 18:00).
 23. W niedzielę za tydzień 30 IV: o 9:00 śpiew „Siewców Miłości”; natomiast o 10:30 śpiewa schola parafialna.
 24. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Władysławy Królewskiej.
 25. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: w środę o 17:00 – spotkanie ministrantów w środę o 17:00 – spotkanie DSM (w salce pod kościołem) w piątek o 17:00 – lektorzy w sobotę o 9:00 – schola parafialna (na chórze).
 26. W salce pod zakrystią cotygodniowe spotkanie z dziećmi do I Komunii i z ich rodzicami – w piątek o godz. 17:00.
 27. Wydatki tego tygodnia: za 5 żarówek do żyrandoli i kinkietów w kościele; za style do mioteł i mopów; za napoje i owoce na odpustowy obiad; lody i kawa; za dwa zamówione placki; za kolejne 5 ryz papieru do ksero; za 2 butelki oleju do świec.
 28. Kolekta w Poniedziałek Wlk. na UJPII w Krakowie i wydział w Tarnowie oraz na KUL wyniosła 2519,10 zł. Bóg zapłać.
 29. Dzięki za ofiarowane przy „święconce” jajka wielkanocne zgodnie z tradycją zbierane przez strażaków – część spożyli druhowie strażacy posilając się, a część kilku młodych rozprowadziło wśród osób samotnych w parafii.
 30. Rok temu po Misjach Parafialnych pozostało nam wprowadzone od odpustu co piątkowe Nabożeństwo Godziny Miłosierdzia odprawiane w kaplicy z koronką i Mszą św. o 15:00 (oraz tamże w nowej świątyni – nowy konfesjonał szafowy).
 31. Natomiast po zakończeniu tegorocznej Renowacji Misji Świętych (1-5 IV) pozostaną dwie pamiątki: Msze św. w starym kościele (od odpustu do odpustu), a nade wszystko Różańce Fatimskie w procesji 13 każdego miesiąca (w miesiącach objawień, czyli od 13 maja do 13 października).
 32. Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego zaprasza osoby pokrzywdzone przestępstwem do skorzystania z darmowych porad specjalistów (prawnika, psychologa, osoby pierwszego kontaktu) oraz do skorzystania z pomocy materialnej, w tym pokrywanie kosztów: ● żywności lub bonów żywnościowych ● zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej ● edukacji ogólnokształcącej i zawodowej, a także na zasadach indywidualnego kształcenia ● świadczeń zdrowotnych, wyrobów medycznych, w tym przedmiotów ortopedycznym oraz środków pomocniczych ● przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu związanych z uzyskiwaniem powyższych świadczeń. Kontakt: Nowy Sącz, ul. Nawojowska 17a; tel. 513 074 413; oraz: e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Więcej szczegółów – w gablocie.
 33. Dziękuję trzem sołtysom z ekipą za postawienie proporców i banerów na odpust. Pracowali: Władysław Siedlarz, Józefa Nowak i Marian Ogórek oraz Krzysztof Siedlarz, Patryk Siedlarz, Rafał Siedlarz, Kamil Siedlarz, Dominik Siedlarz, Adrian Wyszowski, Michał Poręba, Zbigniew Janus, Edward Stelmach (dziękuję też za p. J. Gaborkowi i p. K. Michalik).
 34. Pani Józefie nadto dziękuję za posadzenie kwiatów wokół kościoła (były dwa dni wcześniej ofiarowane przez parafiankę).
 35. Dziękuję też 2 młodzieńcom za przywiezienie na taczkach ziemi i zarównanie kolein wybuksowanych w W. Piątek wieczorem koło 21:00 w brzegu koło tablicy ŚDM przez wana (busa), który po zniszczeniach bez słowa „przepraszam” odjechał.
 36. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Ryszard i Jolanta Ochwat; Maria Ochwat; Jan i Agata Janus. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Aleksander i Teresa Ochwat; Piotr i Monika Ochwat; Józef i Helena Ptaszkowscy.
 37. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego w środku jest płyta DVD z filmem fabularnym: „Zmartwychwstały”.
 38. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.