Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Wielkanocna (Miłosierdzia Bożego) – 23 kwietnia 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Wielkanocna (Miłosierdzia Bożego) – 23 kwietnia 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 23 kwietnia 2017 11:37

II Niedziela Wielkanocna (Miłosierdzia Bożego) – 23 kwietnia 2017

W tygodniu:

Niedziela – 23 IV – II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego („Biała”)

Poniedziałek – 24 IV – Uroczystość św. Wojciecha, bpa i męcz. – głównego Patrona Polski; albo: wsp. dow. św. Fidelisa z Sigmaringen, prezb. i męcz. (opuszcza się)

Wtorek – 25 IV – Święto św. Marka Ewangelisty

Piątek – 28 IV – wsp. dow. św. Piotra Chanela, prezb. i męcz.; albo: św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, prezb.

Sobota – 29 IV – Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziew. i dokt. Kośc. – Patronki Europy

Niedziela – 30 IV – III Niedziela Wielkanocna „Biblijna”; albo: wsp. dow. św. Piusa V, pap. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa niesie dziś „tchnienie Miłosierdzia Bożego”, a dla nas przeświadczenie o Bożej Opatrzności nad światem.
 2. Dzisiejsza Niedziela Miłosierdzia Bożego związana jest ze szczególnymi darami łask obiecanymi św. siostrze Faustynie.
 3. Niedziela Miłosierdzia Bożego jest także patronalnym świętem „Caritas”; rozpoczyna ona też „73 Tydzień Miłosierdzia” (23-29 IV) przeżywany w tym roku pod hasłem: „Idźcie i głoście” (patrz: plakat).
 4. W naszej parafii dekretem ks. Biskupa w tę II Niedzielę Wielkanocną, czyli Niedzielę Miłosierdzia Bożego wyznaczony jest Odpust Parafialny w nowym kościele ku czci Bożej Opatrzności. Msze św.: 7:00 – 9:00 – 11:0014:30 (ta w cerkwi).
 5. Jak już wiemy, kazania na Mszach św. dopołudniowych wygłosi ks. dr prał. Tomasz Atłas – pochodzący z naszej diecezji z Tymbarku, a pracujący w Warszawie, jako Dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych – witam Go serdecznie!
 6. Na procesję po „sumie”, która jest pół godziny później niż zwykle, proszę zabrać feretrony oraz baldachim.
 7. Kończy się dziś oktawa Wielkanocy jak również rozpoczęta w Wielki Piątek Nowenna do Bożego Miłosierdzia.
 8. Dziś również nie ma wypominków z racji przedłużającej się liturgii Niedzieli Miłosierdzia Bożego, jak i naszego odpustu parafialnego ku czci Opatrzności Bożej – 23 IV.
 9. Z okazji „Święta Miłosierdzia” już w wigilię tej Uroczystości, tj. od południa dnia wczorajszego, aż do północy z niedzieli na poniedziałek, na terytorium Polski można zyskać „odpust zupełny” pod zwykłymi warunkami: za pobożne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele lub kaplicy przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji lub przechowywanym w tabernakulum.
 10. Jak już wspominałem od tego roku corocznie od odpustu wiosennego do jesiennego (czyli od Niedzieli Miłosierdzia do 8 września) Msze św. niedzielne popołudniowe będą w starym kościele (dawnej łemkowskiej cerkwi greko-katolickiej).
 11. Po południu 23 IV o 14:30 w starym kościółku chrztu św. dostąpi małe dziecko, nasza nowa parafianka – Zofia Hałgas.
 12. W odpowiedzi na wielokrotne apele papieża Franciszka, w tę Niedzielę Miłosierdzia (23) IV w polskich kościołach zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Syrii. W jej wyniku w ubóstwie żyje 80 % Syryjczyków, pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym prawie 6 milionów dzieci. Zbiórka ta jest wyrazem solidarności z narodem syryjskim, szczególnie w niemal całkowicie zniszczonym Aleppo. Od dwóch lat Aleppo nie ma dostępu do elektryczności i bieżącej wody. Brakuje również jedzenia. Przed wojną miasto liczyło około pięciu milionów mieszkańców. Obecnie jest ich niecałe 2 miliony. Decyzję o zbiórce podjęli polscy biskupi podczas 375. Zebrania Plenarnego.
 13. Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika (głównego Patrona Polski), w tym roku ze względu na Niedzielę Miłosierdzia (23 IV) przeniesiona jest na jutrzejszy poniedziałek (24 IV) – Msze św. o godz. 6:30 i 18:00.
 14. Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej 24 IV w Brzesku uczci swojego patrona św. Wojciecha w jego relikwiach otrzymanych od Prymasa Polski ks. abpa Wojciecha Polaka z okazji 20. rocznicy reaktywacji AK w Diecezji Tarnowskiej. O 18.00 w parafii Miłosierdzia Bożego zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. dr Jana Bartoszka – Asystenta Kościelnego AK Diecezji Tarnowskiej. Potem ulicami przejdzie do parafii św. Jakuba „marsz ewangelizacyjny” z relikwiami św. Wojciecha, w towarzystwie pocztów sztandarowych Akcji Katolickiej. Po drodze 4 stacje, aby uczcić św. Wojciecha jako: " świadka wiary " świadka niezłomnej nadziei " świadka wielkiej miłości " świadka jedności Kościoła. Marsz zakończy się w kościele św. Jakuba oddaniem czci relikwiom św. Wojciecha przez ucałowanie. Od nas będzie pięć osób.
 15. We wtorek przypada Święto św. Marka Ewangelisty – Msze św. także o godz. 6:30 i 18:00. W niektórych parafiach „na Marka Ewangelisty” w procesji dokonuje się błogosławieństwa pól, w innych parafiach „na Izydora” (dawniej 10 V) – u nas zwyczajowo w majowe kwartalne dni modlitw o urodzaje (25-27 V): czw. – pt. – sob. przed Wniebowstąpieniem.
 16. W piątek 28 V o godz. 18:00 podczas wieczornej Mszy św. nastąpi rozesłanie wyjeżdżających do Medjugorie „na pielgrzymkę spontaniczną organizowaną przez wiernych z towarzyszeniem kapłana” (patrz: z wypowiedzi ks. abpa Henryka Hosera); w 2 autokarach jedzie 2 kapłanów misjonarzy z Ukrainy, którzy wcześniej odprawią z nami Mszę św.
 17. W sobotę 29 IV święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy: Msze św. 6:30, 8:00, 18:00.
 18. W tę sobotę (29 IV) przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
 19. Także w sobotę (29 IV) rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością św. Stanisława, bpa i męcz. (29 IV – 7 V).
 20. Najbliższa III Niedziela Wielkanocy (30 IV) jest „Biblijną”; rozpoczyna ona Ogólnopolski Tydzień Biblijny (30 IV – 6 V).
 21. Jest ona także dniem modlitw za kierowców; w przededniu 1 V rozpoczęcie Nabożeństw Majowych (po Mszy św. o 14:30).
 22. Także w niedzielę za tydzień (30 IV) na „sumie” o 10:30 chrztu św. dostąpi kolejna dwójka dzieci: Jan Jakub Kruczek Piotr Jan Ruszkowicz Msze św. za te dzieci: za Jana (30 IV o 10:30); za Piotra (2 V o 18:00).
 23. W niedzielę za tydzień 30 IV: o 9:00 śpiew „Siewców Miłości”; natomiast o 10:30 śpiewa schola parafialna.
 24. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Władysławy Królewskiej.
 25. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: w środę o 17:00 – spotkanie ministrantów w środę o 17:00 – spotkanie DSM (w salce pod kościołem) w piątek o 17:00 – lektorzy w sobotę o 9:00 – schola parafialna (na chórze).
 26. W salce pod zakrystią cotygodniowe spotkanie z dziećmi do I Komunii i z ich rodzicami – w piątek o godz. 17:00.
 27. Wydatki tego tygodnia: za 5 żarówek do żyrandoli i kinkietów w kościele; za style do mioteł i mopów; za napoje i owoce na odpustowy obiad; lody i kawa; za dwa zamówione placki; za kolejne 5 ryz papieru do ksero; za 2 butelki oleju do świec.
 28. Kolekta w Poniedziałek Wlk. na UJPII w Krakowie i wydział w Tarnowie oraz na KUL wyniosła 2519,10 zł. Bóg zapłać.
 29. Dzięki za ofiarowane przy „święconce” jajka wielkanocne zgodnie z tradycją zbierane przez strażaków – część spożyli druhowie strażacy posilając się, a część kilku młodych rozprowadziło wśród osób samotnych w parafii.
 30. Rok temu po Misjach Parafialnych pozostało nam wprowadzone od odpustu co piątkowe Nabożeństwo Godziny Miłosierdzia odprawiane w kaplicy z koronką i Mszą św. o 15:00 (oraz tamże w nowej świątyni – nowy konfesjonał szafowy).
 31. Natomiast po zakończeniu tegorocznej Renowacji Misji Świętych (1-5 IV) pozostaną dwie pamiątki: Msze św. w starym kościele (od odpustu do odpustu), a nade wszystko Różańce Fatimskie w procesji 13 każdego miesiąca (w miesiącach objawień, czyli od 13 maja do 13 października).
 32. Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego zaprasza osoby pokrzywdzone przestępstwem do skorzystania z darmowych porad specjalistów (prawnika, psychologa, osoby pierwszego kontaktu) oraz do skorzystania z pomocy materialnej, w tym pokrywanie kosztów: ● żywności lub bonów żywnościowych ● zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej ● edukacji ogólnokształcącej i zawodowej, a także na zasadach indywidualnego kształcenia ● świadczeń zdrowotnych, wyrobów medycznych, w tym przedmiotów ortopedycznym oraz środków pomocniczych ● przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu związanych z uzyskiwaniem powyższych świadczeń. Kontakt: Nowy Sącz, ul. Nawojowska 17a; tel. 513 074 413; oraz: e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Więcej szczegółów – w gablocie.
 33. Dziękuję trzem sołtysom z ekipą za postawienie proporców i banerów na odpust. Pracowali: Władysław Siedlarz, Józefa Nowak i Marian Ogórek oraz Krzysztof Siedlarz, Patryk Siedlarz, Rafał Siedlarz, Kamil Siedlarz, Dominik Siedlarz, Adrian Wyszowski, Michał Poręba, Zbigniew Janus, Edward Stelmach (dziękuję też za p. J. Gaborkowi i p. K. Michalik).
 34. Pani Józefie nadto dziękuję za posadzenie kwiatów wokół kościoła (były dwa dni wcześniej ofiarowane przez parafiankę).
 35. Dziękuję też 2 młodzieńcom za przywiezienie na taczkach ziemi i zarównanie kolein wybuksowanych w W. Piątek wieczorem koło 21:00 w brzegu koło tablicy ŚDM przez wana (busa), który po zniszczeniach bez słowa „przepraszam” odjechał.
 36. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Ryszard i Jolanta Ochwat; Maria Ochwat; Jan i Agata Janus. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Aleksander i Teresa Ochwat; Piotr i Monika Ochwat; Józef i Helena Ptaszkowscy.
 37. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego w środku jest płyta DVD z filmem fabularnym: „Zmartwychwstały”.
 38. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś