Start Informacje Duszpasterskie IV Niedziela Wielkanocna „Dobrego Pasterza” – 7 maja 2017
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
IV Niedziela Wielkanocna „Dobrego Pasterza” – 7 maja 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 07 maja 2017 11:56

IV Niedziela Wielkanocna „Dobrego Pasterza” – 7 maja 2017

W tygodniu:

I Niedziela – 7 V – IV Niedziela Wielkanocna czyli „Dobrego Pasterza”

Poniedziałek – 8 V – Święto św. Stanisława, biskupa i męczennika – Patrona Polski i naszej diecezji

Piątek – 12 V – wsp. dow. śś. Nereusza i Achillesa, męcz; albo: św. Pankracego, męcz.

Sobota – 13 V – wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Fatimy

Niedziela – 14 V – V Niedziela Wielkanocna; albo: Święto św. Macieja Apostoła (opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Liturgia Słowa w tę Niedzielę Dobrego Pasterza kieruje nasze wejrzenie na Jezusa, niedościgły wzór duszpasterstwa.
 2. Dzisiejsza I niedziela maja (7 V) to Niedziela „Dobrego Pasterza” – jest to Światowy Dzień Modlitw o Powołania.
 3. Rozpoczyna ona Tydzień Modlitw i Kwartalne Dni Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego przeżywamy w tym roku w dniach 7-13 maja pod hasłem ogólnym tegorocznego programu duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”.
 4. Za pobożny udział w tym tygodniu w publicznej celebracji „o powołania” można zyskać odpust zupełny.
 5. Dziś też, jak co roku, zbierana jest składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 6. W tę I niedzielę – po każdej Mszy św. Adoracyjna Najświętszego Sakramentu.
 7. Po „prymarii”, tj. po 7:00 dziś zmiana tajemnic Róż Mężczyzn (zaś za tydzień w II niedzielę maja – zmiana tajemnic Róż Kobiet i comiesięczna składka na potrzeby parafii).
 8. I w tę także I niedzielę miesiąca Majówka po Mszy św. o 14:30 w cerkwi – połączona z Adoracją Najśw. Sakramentu.
 9. W niedzielę 7 maja – w Mystkowie odpust ku czci śś. Apostołów Filipa i Jakuba – suma o godz. 11:00.
 10. Cały maj jest miesiącem maryjnym – Nabożeństwa Majowe są jedną z form naszej czci dla Matki Bożej.
 11. Całomiesięczne nabożeństwa majowe – codziennie w dni powszednie o 18:00 (po Majówce bezpośrednio Msza św.) – w niedziele Majówki po Mszy św. popołudniowej, czyli około 15:15 (w starym kościółku).
 12. Podczas Majówek czytane są rozważania majowe pt. „Obietnica ocalenia” przygotowane przez kustosza Sanktuarium MB Fatimskiej w Tarnowie (w tym roku 4 VI o 11:00 nastąpi koronacja tej figury przez Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza).
 13. W poniedziałek (8 V) przypada Święto św. Stanisława, biskupa i męczennika, Patrona Polski i diecezji – Msze św. o 6:30 i 18:00.
 14. W poniedziałek 8 maja – rozpoczyna się Kurs Przedmałżeński u Jezuitów od 8 do 18 maja o godz. 18:00. Więcej: gablota.
 15. 8 maja – to także rocznica zakończenia II wojny światowej.
 16. 8 maja przypadają imieniny ks. Prałata Stanisława Pasyka przebywającego w – prowadzonym przez diecezjalną „Caritas” – Zakładzie Opieki Lekarskiej w Grybowie. Przy okazji informuję, iż we środę 26 kwietnia przeszedł w Nowym Sączu operację wszczepienia rozrusznika serca przez zespół kariologów przybyły tu z Krakowa. Życzę Mu łaski zdrowia.
 17. 17. 10 maja – w Tarnowie przy ul. Solidarności Nr 5-9: sesja naukowa na temat PATRIOTYZMU (godz. 9:30 – 13:00).
 18. W każdą II środę miesiąca, więc także 10 V – zamiast śpiewu Godzinek o NMP comiesięczna modlitwa Akcji Katolickiej za Ojczyznę (w tym także Koronka do Bożego Miłosierdzia).
 19. W 100-lecie Objawień Fatimskich (1917-2017) diecezjalne uroczystości odbędą się w sanktuarium MB Fatimskiej Różańcowej w Borkach przy Figurze ofiarowanej przez św. Jana Pawła II – uroczysta Msza św. i po niej Procesja Różańcowa sprawowane będą pod przewodnictwem ks. bpa Andrzeja Jeża w sobotę 13 V o godz. 11:00 (patrz: plakat).
 20. 13 V o g. 18:00 – też pierwszy procesyjny Różaniec Fatimski w naszej parafii (w 100-lecie Objawień MB w Fatima).
 21. Bardzo proszę, by na tę procesję przynieść lampiony czy też świece zabezpieczone od wiatru i kapiącego wosku.
 22. Dziewczęta z DSM są „Strażniczkami Figury MB Fatimskiej”, one niosą ten feretron na przedzie podczas procesji.
 23. 13 maja o 16:00 – w naszej parafii I Spowiedź Święta 31 dzieci z klas II szkół z Królowej Polskiej i Królowej Górnej.
 24. Zaś w niedzielę za tydzień (14 maja) – w naszej parafii Uroczystość I Komunii Świętej na „sumie” (o 11:00, czyli pół godziny później niż zwykle). Bardzo proszę niezainteresowanych, by w miarę możliwości przyjść na inną Mszę św.
 25. Jak już wspomniałem do I Komunii Świętej przystąpi 31 dzieci z obu szkół – są to: Królowa Górna (19 dzieci): Bagnicka Julia, Bagnicka Karolina, Cienki Krzysztof, Czyżycka Karolina, Duda Krzysztof, Kiełbasa Hubert, Kmak Konrad, Kruczek Łukasz, Kumorek Wiktor, Pazgan Kacper, Poręba Paweł, Ptak Anna, Siedlarz Julia, Słysz Bartosz, Szczepka Przemysław, Świgut Dawid, Wielocha Karol, Zdziarska Magdalena, Ziobrowska Julia; Królowa Polska (11 dzieci): Baran Wiktoria, Homoncik Monika, Kiełbasa Maciej, Kiełbasa Michał, Kłębczyk Szymon, Król Kacper, Nowak Aleksandra, Szmit Zofia, Wacławiak Franciszek, Wojciechowski Konrad, Wysowski Oskar; oraz z Anglii dojedzie: Oskar Ptak.
 26. Także 14 V w Łabowej odpust ku czci św. Stanisława BM połączony z wizytacją kanoniczną – sumie o 11:00 przewodniczyć będzie ks. bp Leszek Leszkiewicz, on tez wygłosi kazanie i udzieli bierzmowania.
 27. Za dwa tygodnie, czyli 21 V o 10:30 – Rocznica I Komunii Świętej dla klas III z Królowej Górnej i Królowej Polskiej.
 28. Dziewczęta z DSM czeka też Diecezjalna Pielgrzymka DSM, która w tym roku będzie połączona z piękną uroczystością Koronacji Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Wydarzenie to będzie miało miejsce 4 czerwca o godzinie 11.00.
 29. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet zelatorki Antoniny Ptaszkowskiej.
 30. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: w środę o 17:00 – spotkanie ministrantów; ● w środę o 17:00 – spotkanie DSM (w salce pod kościołem), w piątek o 17:00 – lektorzy, w sobotę o 9:00 – schola parafialna (na chórze), Pod zakrystią i w świątyni 3 próby z dziećmi do I Komunii i z ich rodzicami: w poniedziałek, wtorek i piątek o 19:00.
 31. W związek małżeński zamierzają wstąpić (zapowiedź pierwsza): Tomasz Henryk Skórka, zam. Andrzejówka; oraz: Paulina Maria Janus, zam. Mszalnica-Zagóra. Kto znałby jakąś przeszkodę do zawarcia tego sakramentu – winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.
 32. Wydatki tego tygodnia: zakup 18 narożników na półki; kupiłem 2 pizze dla robotników na starej plebanii.
 33. Nabyłem całe opakowanie wina mszalnego (6 butelek); jedno pudełko komunikantów (10 tyś sztuk).
 34. Banderole majowe dla dzieci (naklejanki); wydałem na dekoracje wielkotygodniowe.
 35. Nadto bieżące zakupy: dwie zwykłe szklane ampułki na wino i wodę (bo rozbili ministranci); szczotka do czyszczenia ampułek; kropidło drewniane; węgle trybularzowe; hostie (100 szt.); olej parafinowy (5 litrów); Cyborium; „Melchizedek” (uchwyt na Hostię) do kustodii; pojemniczek na olej chorych z etui; wreszcie uiszczenie zaległej zapłaty za wcześniejsze usługi na rzecz parafii.
 36. Jako proboszcz dobitnie apeluję, by szanować przedmioty świątynne i ludzką pracę, bo ostatnimi czasy dochodziło wielokrotnie do zniszczeń, dewastacji, bezmyślności i niedbałości oraz nieporządków. A troszczącym się o kościół dziękuję!
 37. Ofiarowano parafii do muzeum karnisz drewniany, stare przedmioty gospodarstwa domowego: beczułka, maślniczka, szatkownica do kapusty, dyby do wyciskania sera (G. Kaczówka).
 38. Dziękuję p. Zuzannie Kmak za wypranie kościelnych alb lektorskich oraz obrusów na jadalnię plebanii.
 39. Dziękuję paniom: Krystynie Michalik i Bożenie Gaborek za zakup na schody przed kościół 4 donic pelargonii.
 40. Dziękuję też innym dwom parafiankom za ofiarowane sadzonki kwiatów wokół kościoła.
 41. Dziękuję gospodarzowi za pierwsze koszenie trawy, dalsze cięcie drewna na opał i inne prace (pomagała mu żona).
 42. Dziękuję paniom z dziesiątki Janusza Pazgana – pracowały przy pieleniu kwiatów i myciu mebli na starej plebanii: Dorota Jelito, Justyna Groń, Grażyna Szeptak, Izabela Szeptak, Klaudia Radomińska, Sabina Pazgan, Bożena Gaborek, Jadwiga Hebda i dodatkowo od siebie Maria Małysa. Serdeczne Bóg zapłać, za porządną pracę.
 43. Na tę sobotę rano proszę panie z grupy dziesiętnika Władysława Stanka; będzie praca wyrównania i dosypania ziemi i kory.
 44. Też rano na sobotę też proszę panów z dwóch grup dziesiętników: Eugeniusza Janusza i Krystyny Michalik – będzie praca przy układaniu kamienia jako chodnika oraz na paletach (zabrać: rękawice, kilofy, motyki, sztychówki i łopaty).
 45. Trwa gromadzenie kamienia łupanego do czekających nas prac kamieniarskich.
 46. 47. Z powodu obowiązków w innych miejscach (budowa Sanktuarium i ustalenia techniczne z prowadzącym inspektorem w Radomiu) ojciec Leonard nie mógł być na Mszy wieczornej w I piątek. Dziękuje pielgrzymom z Królowej za podjęcie za niego ,,Margaretek” oraz pomoc materialną na budowę. Podaję konto, gdyby ktoś zechciał wspomóc to dzieło – Bank PEKAO SA nr rachunku: 08 1240 1213 1111 0010 4088 8188.
 47. Agencja ARiMR w Nowym Sączu informuje, że termin składania wniosków o dopłaty do pola kończy się 11 maja.
 48. Na sprzątanie 300 zł przekazały 3 rodziny: Krystyna Michalik; Jolanta i Janusz Kałuzińscy; Maria Wlazło. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Piotr i Małgorzata Czyżyccy; Jan i Maria Stanek; Łukasz i Małgorzata Stanek.
 49. Redakcja „Promyczka Dobra” ofiarowała naszej parafii trzy bilety dla dzieci na darmowy wyjazd do Częstochowy na Dzień Dziecka 1 VI – chętni mogą je odebrać u ks. proboszcza, który też poinstruuje o dalszych krokach organizacyjnych.
 50. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 07 maja 2017 13:31
 

Ewangelia na dziś