Start Informacje Wniebowstąpienie Pańskie (VII Niedziela Wielkanocna) – 28 maja 2017
Wniebowstąpienie Pańskie (VII Niedziela Wielkanocna) – 28 maja 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 28 maja 2017 06:24

Wniebowstąpienie Pańskie (VII Niedziela Wielkanocna) – 28 maja 2017

W tygodniu:

Niedziela – 28 V – VII Niedziela Wielkanocna; Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

Poniedziałek – 29 V – wsp. św. Urszuli Ledóchowskiej, dziew.

Wtorek – 30 V – wsp. dow. św. Jana Sarkandra, prezb. i męcz.; albo: św. Zdzisławy

Środa – 31 V – Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

I Czwartek – 1 VI – wsp. św. Justyna, męcz.

I Piątek – 2 VI – wsp. dow. śś. Marcelina i Piotra, męcz.

I Sobota – 3 VI – wsp. śś. Karola Lwangi i Towarzyszy, męcz.

I Niedziela – 4 VI – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego („Zielone Świątki”)

 1. Liturgia Słowa kieruje nasze spojrzenie ku niebu, gdzie odchodzi Chrystus, by przyjść powtórnie w swej chwale.
 2. Przeżywamy dziś Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (28 V) – jest to VII Niedziela Wielkanocy.
 3. Podczas Mszy św. o 10:30 (czyli „sumy”) śpiewa dziś dziecięca parafialna schola.
 4. Dziś przypada 36 rocznica śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego (1901 – 1981).
 5. W Nawojowej dziś o 11:00 prymicje w rodzimej parafii neoprezbitera ks. Grzegorza Ogórka.
 6. Dziś też (w niedzielę 28 V) V Zjazd Sądeczan; w Starym Sączu: 10:00 – Msza św. przy Ołtarzu Papieskim; od 11:30 do 17:30 – właściwy V Zjazd. Szczegółowy program (plebiscyt, loterie, zabawy, zawody i pokazy strażackie, prezentacje, występy zespołów artystycznych itp.) – na plakacie w gablocie.
 7. W najbliższy wtorek 30 V o 7:15 z parkingu przed kościołem wyjazd dzieci pierwszokomunijnych z rodzicami na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Łagiewnik (w planie także ZOO w Krakowie).
 8. We środę (31 V) przypada Święto Nawiedzenia NMP – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 (wpierw Majówka).
 9. Jednocześnie we środę (31 V) przypada uroczyście sprawowane ostatnie Nabożeństwo Majowe ku czci Matki Bożej.
 10. 1 VI – rozpoczyna się następna gregorianka: za duszę śp. Józefa Witka (we wtorek zakończyła się za śp. Bolesława Siedlarza).
 11. Od czwartku rozpoczyna się czerwiec, miesiąc poświęcony w „czerwcówkach” Najśw. Sercu Pana Jezusa – po każdej Mszy św. w dni powszednie i po ostatniej Mszy św. w niedziele i święta odmawiać będziemy Litanię i Akt Oddania NSPJ.
 12. Cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oddaje się w Kościele od 250 lat – jako następstwo objawień w Pray-le-Moniale.
 13. W tym tygodniu przypadają: I czwartek, I piątek, I sobota oraz I niedziela – Msze św. w te dni rano i wieczorem.
 14. W I czwartek Msze św. o 6:30 i 18:00, a w I piątek o 6:30, 15:00 oraz o 18:00 (z Adoracją Najświętszego Sakramentu).
 15. I czwartek (1 VI: Dzień Dziecka)  – adoracja młodzieży od 15:00 do 20:00 (spowiedź przez godzinę przed Mszą św. od 17:00).
 16. I piątek – adoracja ogólna od 13:30 do 22:00 (spowiedź przez godzinę przed Mszą św., czyli od 17:00).
 17. W I piątek – rano objazd kapłana do chorych z Komunią Świętą (wedle spisu zgłoszonych chorych).
 18. W I sobotę Msze św. o 6:30 o 8:00 i wieczorem o 18:00 (każde z Adoracją Najświętszego Sakramentu).
 19. Także w sobotę w naszej parafii o 14:00 ślub kolejnej pary nowożeńców – Monika Gniadek i Janusz Stanek.
 20. Również w sobotę 3 VI przy Mszy św. wieczornej chrzest dziecka: Emilia Joanna Pierzga.
 21. W sobotę (3 VI) przypada 54 rocznica śmierci papieża św. Jana XXIII (1881-1963), a także imieniny ks. bpa Leszka Leszkiewicza – biskupa pomocniczego Diecezji Tarnowskiej.
 22. W sobotę 3 VI Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu wraz z wydawnictwem Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” organizują II przegląd Zespołów i Scholii Parafialnych z Sądecczyzny „Scholiada” przy Ołtarzu Papieskim od 10:00 do 16:00. Program szczegółowy w gablocie. Zgłoszenia do 30 V. Zgłoszenia w redakcji „Promyczka”: Tel. 18 443 44 00 oraz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 23. W parafii Ducha Świętego w Mielcu 3 VI od godz. 1000 w wigilię Zesłania Ducha Świętego będzie trwał „Dzień Jedności w Duchu Świętym”. Spotkanie poprowadzi znany na całym świecie ewangelizator, pochodzący z Indii o. Jose Maniparambill. Eucharystię celebrował będzie ks. Biskup Leszek Leszkiewicz. Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy chcą na modlitwie i we wspólnocie doświadczyć uzdrowienia i nowego napełnienia Duchem Świętym. Szczegóły na plakacie.
 24. Od minionego piątku (26 V) trwa nowenna do Ducha Świętego przed czekającą nas Uroczystością „Zielonych Świątków”.
 25. W niedzielę zaś przypada sama Uroczystość „Pentekosty” (Pięćdziesiątnicy), czyli Zesłania Ducha Świętego.
 26. 4 VI (niedziela) jest też Dniem Dziękczynienia w Polsce.
 27. Najbliższa niedziela 4 VI jest I niedzielą czerwca: zamiast kazania po Mszach św. Adoracja IHS – także zmiana tajemnic męskich po 7:00 (zaś w II niedzielę – zmiana tajemnic żeńskich po 7:00; też w II niedzielę – składka na potrzeby parafii).
 28. W przyszłą niedzielę (4 VI) o godz. 11:00 Koronacja Figury MB Fatimskiej w tarnowskim sanktuarium. Koronę poświęcił papież Franciszek, a koronacji dokona ks. kard. St. Dziwisz przy współudziale ks. bpa A. Jeża. Szczegółowy program – na plakacie.
 29. Dziewczęta z DSM czeka też Diecezjalna Pielgrzymka DSM, która w tym roku będzie połączona z piękną uroczystością Koronacji Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Wydarzenie to będzie miało miejsce 4 czerwca o godzinie 11.00.
 30. Też 4 czerwca – uroczystość szkolna patronalna połączona z Dniem Dziecka i Świętem Rodziny „ na W. Witosa” (rozpocznie się Mszą św. o 13:30 w nowym kościele, a potem przejście do szkoły w Królowej Górnej i tam obchody szkolne).
 31. Natomiast Msza św. parafialna 4 czerwca będzie zwyczajowo o 14:30 w starym kościele.
 32. Za tydzień 7 VI przypada I środa czerwca (misyjna – adoracja, składka i zmiana tajemnic Róż Misyjnych).
 33. Zapraszam w tym kończącym się maryjnym miesiącu na ostatnie Nabożeństwa Majowe w kościele albo przy kapliczkach.
 34. Nabożeństwa majowe w nowym kościele – codziennie w dni powszednie o 18:00 (po Majówce bezpośrednio Msza św.), a w niedziele Majówki są po Mszy św. popołudniowej, czyli około 15:15 (w drewnianym kościele).
 35. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych – w tym tygodniu: we wtorek o 17:00 – kandydaci na ministrantów; ● w środę o 17:00 – ministranci; ● w sobotę o 9:00 – próba scholii parafialnej.
 36. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn zelatora Piotra Jelito.
 37. Wydatki tego tygodnia: 2 litry chwastobójczego środka chemicznego „roundup – plus 360 SL”; rozsady donicowych kwiatków (różne pelargonie – krakowiaki); wydatki bieżące zaprawowe; za wodę do picia dla robotników i pepsi; za trzy duże pizze (i 3 małe dodane); węgle trybularzowe (100 szt.); 0,5 kg kadzidła ziołowego; 100 szt. hostii; 6 butelek wina mszalnego; do druku biuletynu zakup 10 ryz papieru.
 38. Dziękuję panom z grup dwóch dziesiętników Edyty Ząber oraz Jana Siedlarza – pracowali przy układaniu kamienia dekoracyjnego przy drodze przy starym kościele i rozpoczęli czyszczenie z chwastów parkingu: Jan Siedlarz, Józef Grybel, Jan Królewski, Krzysztof Pancerz, Grzegorz Król, Dawid Kurczab, Andrzej Królewski i syn Mateusz, Bartosz Kiełbasa, Paweł Michalik, Gabriel Kachniarz (za Artura Kachniarza), Sebastian Nowak (za Juranda Ząber), Tadeusz Ząber (za Jakuba Siedlarza), Dawid Ząber (za Zbigniewa Ząber), Konrad Ptaszkowski (za Janusza Kowalczyka). Serdeczne „Bóg zapłać”!
 39. Nadto dziękuję p. Andrzejowi Królewskiemu za darmowe użyczenie ciągnika do podwożenia kamieni.
 40. W tym dniu przeszkodzeni, za pracę złożyli ofiarę: Adam Królewski: 100 zł, Władysława Pokrzywa: 50 zł, Krzysztof Tokarczyk: 70 zł; Robert Ząber: 100 zł. A za nieprzepracowaną dniówkę 13 V – Robert i Agnieszka Duda: 100 zł. Dzięki.
 41. Dziękuję pewnej rodzinie – za ofiarowane opakowania: 2 kaw, cukru i mleka do picia dla robotników.
 42. Na tę sobotę proszę panów znów z dwóch kolejnych grup dziesiętników: Stanisława Ruszkowicza i Kazimierza Bochenka – planujemy czyszczenie parkingów z chwastów (we wtorek były spryskane chemikaliami), będzie też w dalszym ciągu praca przy układaniu kamienia koło starego kościoła (zabrać: rękawice, kilofy, motyki, sztychówki i łopaty).
 43. Dziękuję rodzicom uczniów II klas gimnazjalnych za kompletną obecność na poniedziałkowym egzaminie katechetycznym do bierzmowania, nadto za poczęstunek i pamiątki dla wizytatora i katechety.
 44. Z ofiary rodziców dzieci rocznicowych z III klas zakupiono dary ofiarne: bukiecik kwiatów, jeden komplet bielizny kielichowej, koszyczek owoców i bochenek chleba, butelkę wina i świeczkę. i Bóg zapłać.
 45. Dziękuję gospodarzowi, jego żonie i synowi oraz Andrzejowi Ptaszkowskiemu i Krystynie Michalik za rozebranie Grobu.
 46. Pani Bożena Gaborek porobiła porządki z kwiatami donicowymi i na zapleczu kościoła oraz dokonał wyplewienia (także posadziła nowe przeze zakupione rozłożyste pelargonie i tradycyjne krakowiaki). Pomagała jej p. Krystyna Michalik.
 47. Pan Janusz Gaborek opryskał „randapem” dolne parkingi i wykosił traktorkiem trawę wokół kościoła.
 48. Państwu J. i K. Michalikom dzięki za użyczone dwa opryskiwacze oraz sukcesywne wykaszanie trawy wokół cerkwi.
 49. Dziękuję p. Stanisławowi Kmakowi za gwarancyjną wymianę grzałki w bojlerze ciepłej wody na plebanii.
 50. Dziękuję także p. Robertowi Ząberowi za różne gadżety dane na wyposażenie parafii oraz za roboczy uniform.
 51. Jeszcze do wtorku 6 czerwca trwają zapisy maluchów w szkole w Królowej Górnej do punktu i oddziału przedszkolnego.
 52. Na sprzątanie 200 zł przekazały 2 rodziny: Stefan i Maria Doszna; Stanisław i Aniela Gurba. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Marian i Stanisława Ptaszkowscy; Jacek i Wioleta Mężyk; Jerzy i Halina Ptaszkowscy.
 53. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (4 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • Sobota 2019-03-23, 2. tydz. Wielkiego Postu
  Łk 15,1-3.11-32
  W owym czasie zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zebrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, które jadały świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: «Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników». Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą suknię i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to znaczy. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się»”.